Фелипе Маса побара од ФИА да “не го штеди” Камуи Кобајаши кога ќе изрекува казна заради инцидентот што го предизвика на првиот свиок на трката во Австралија. Кобајаши имаше проблем со кочниците кои се блокираа и неможеше да го застане болидот навреме и се заби во болидот на Маса со што тоа беше крајот на трката и за двајцата. Маса, кој што во овој викенд влезе како конкурент за подиумот беше разочаран и лут од тоа што му се случи. Маса го спореди инцидентот со тој на Грожан на трката во Белгија во 2012та кога предизвика огормен судар на првиот свиок и си заработи забрана за настап на една трка. “Некој ме удри многу силно и навистина е штета бидеќи се беше во најдобар ред до почетокот на трката. Бев многу внимателен на стартот но секој пат кога некој би пробал да направи потег како Кобајаши резултатот би бил истиот. Неможе да почнеш да кочиш на 50 метри пред свиокот на таков старт. Не гледам никаква разлика меѓу овој инцидент и тој на Грожан во Спа. ” Кога беше запрашан какви акција очекува да биде превземена ...
| | веќе видена | слични

Нико Розберг доминираше на првата трка во новата ера на турбо мотори во Формула 1. Германецот имаше одличен старт на патеката во Мелбурн откако ги претекна Даниел Рикиардо и тимскиот колега Луис Хамилтон и веднаш се заврвсти на водечката позиција. Розберг го извлече максимумот од својот болид и ја превзеде лидерската позиција и стигна до неговата четврта гран при победа. Неговиот тимски колега немаше среќа, уште во првиот круг изгуби три позиции и откако се испостави дека се соочува со механички проблем мораше да го паркира својот болид во гаражата уште во третиот круг. Миленикот на домашната публика Даниел Рикиардо исто така извози одлична трка и стигна до второто место на подиумот пред дебитантот од Мекларен Кевин Магнусен кој заврши на третата позиција. Само со пофални зборови може да се опишат перформансите на дебитантот Магнусен денес откако го стигна до третата позиција пред тимскиот колега на само 3.2 секунди кој го заврши на четвртата позиција. Актуелниот шампион Себастијан Фетел исто така немаше ...
| | веќе видена | слични

Чекањето на стартот на новата сезона е конечно завршено. После долгото тестирање првата гран при трка е за само еден ден. Овој викенд конечно ќе даде одговори на прашањата кои беа поставувани во текот на зимата, кој како ќе се снајде во новата сезона. Во прилог следуваат анализи на сите возачи што ќе се најдат на стартно целната рамнина на 16ти Март во Австралија. Најдобар резултат во Австралија – Прво место (2009,2010,2012) Во својата седма сезона во Формула 1, Џенсон Батон е најстариот и најискусен возач на патеката моментално, но останува да се види дали таа предност може да му помогне оваа сезона. Дали Мекларен се доволно брзи е сеуште непознато, но ако се испостави дека нивните болиди се спремни да одговорат на предизвикот оваа сезона тогаш токму тој би можел да направи изненадување на трката во Мелбурн која во минатото се испоставило дека му одговара на стилот на возење на Батон кој го освојувал првото место три пати и тоа во 2009та, 2010та и 2012та година. Кевин Магнусен – Деби сезона Оваа година во ...
| | веќе видена | слични

Луис Хамилтон беше пресреќен откако ја освои пол позицијата во Мелбурн во “екстремно тешки услови” како што изјави тој. Дождот секако дека ги искомплицира работите, ова беше прв пат да возам во вакви услови со новиот болид и среќен сум со резултатот но се надевам дека утре патеката ќе биде сува. Дождот започна да врне кон крајот на првата квалификациска сесија, и се задржа до крајот. Британецот во интересен финиш во последниот круг успеа да го постави најбрзото време на патеката пред Даниел Рикиардо за кој може да се каже дека беше изненадување, и пред тимскиот колега Нико Розберг. Ова беше 32ра пол позиција за Хамилтон и моментално го израмни рекордот на Британската легенда Најџел Менсел со кој го дели шестото место на листата на возачи што со најмногу освоени пол-позиции. “Беше интересен викенд и денес беше многу потешко за сите со оглед на временските услови, но навистина сум среќен со работата што ја заврши тимот. Новите болиди се многу потешки за управување во услови на влажна патека и ова ми беше ...
| | веќе видена | слични

Луис Хамилтон се покажа како најбрз во втората слободна сесија, завршуваќи пред неговиот тимски колега Розберг. Британецот имаше најдобро време од 1:29.625, иако не успеа да постави време на првата сесија. Мерцедес ја потврдија добрата форма од зимското тестирање најдобро што можеа, пред Алонсо кој што изјави дека Ферари би можеле да се борат за врвот, но признаваќи дека сепак Мерцедес се можеби во подобра форма од нив. Шпанецот беше најбрз на првата сесија утрово, додека на втората сесија само 5 десетинки зад Хамилтон. Издржливоста на болидите беше на подобро ниво во втората сесија, иако Лотус и Катерам продолжија да се соочуваат со проблеми. Пастор Малдонадо мораше да остане во гаражата додека тимот на Лотус извршија замена на делови, слично како и двајцата возачи на Катерам. Кими Раиконен беше единствениот возач кој застана на патеката блиску до пит стопот, па екипата од Ферари мораа да го туркаат неговиот болид до гаражата за повторно да го стартуваат болидот. Конечниот поредок на крајот на првата ...
| | веќе видена | слични

Фернандо Алонсо се покажа како најбрз на првата слободна сесија на патеката Алберт Парк во Австралија а зад него беа Џенсон Батон од Мекларен и Валтери Ботас од Вилијамс. Половина час по почетокот на сесијата, додека Даниел Рикиардо беше сеуште во водство, на патеката се појави Фернандо Алонсо почнуваќи неколку загревачки кругови пред да го постави најбрзото време на патеката. Следуваше Џенсон Батон кој набрзо го превзеде врвот но шпанецот сепак нe се одкажа толку лесно за повторно да постави најбрз круг подобруваќи го минатиот за 7 десетинки. Вилијамс беа сигурни на третата и четвртата позиција, додека пак фаворитите Мерцедес имаа порезервиран старт, Нико Розберг комплетираше 17 круга и постави шесто најбрзо време на слободната сесија, додека пак Хамилтон извози само 2 круга и откако беше пронајден проблем со неговиот болид мораше да ја помине целата сесија во гаражата на Мерцедес. Проблемите со системот за кочење за Торо Росо продолжија иако нивните возачи успеаја да извозат по 30тина круга. Камуи Кобајаши ...
| | веќе видена | слични

next