Извршниот директор на Мерцедес – Педи Лоу вели дека предлозите на Ферари за промена на правилата не се реални. Пред трката во Бахреин, Ферари бараа да се намали ефектот од ограниченото користење на гориво според новите правила оваа сезона. Претседателот на Ферари Лука Ди Монтеѕемоло изјави дека правилото за потрошувачка од 100 литри на час за време на трката прави од возачите да се однесуваат како “такси возачи”, и дека тие не се во можност целосно да ги искористат перформансите на болидите со што се нарушува имиџот на Формула 1. Предлозите од Ферари беа да се зголеми лимититот на 110 литри гориво за трка, или пак да се намали должината на трката а да се задржи старото правило од 100 литри на час. Жан Тод пак не ги поддржа таквите предлози а Педи Лоу го поддржа ставот на претседателот на ФИА. “Мислам дека Жан Тод има добар став во врска со таквите предлози. Имаше работи за кои се разговараше во зиминатите недели што се целосно нереални. Првиот предлог беше да се зголеми лимитот на 110 литри гориво за еден ...
сите 8 | | | веќе видена

Иако решение за звукот не е можно за брзо време, Формула 1 тимовите беа согласни во намерата да бараат начин за да го зголемат звукот на новите мотори. Звукот на новите 1.6 литарски мотори беше наголемо критикуван од сите страни, како и од фановите така и од возачите. Ова доведе до состанок меѓу претседателот на ФИА – Жан Тод и претставници од тимовите во Формула 1 пред трката во Бахреин, каде што сите се согласиле дека треба да се проба да се најде решение за оваа ситуација “Тоа е нешто за кое што разговаравме зо производителите на мотори, да се ‘појача’ звукот на моторите но да се имаат во предвид новите правила во Формула 1. Мораме да видиме дали може да се имплементира решение за кратко време, тоа беше одлучено со едногласна одлука.” Запрашан дали може да даде временски рок за кога би можеле да се видат резултатите од такви промени тој изјави : “Тешко е да се каже, ова е проблем што сам по себе носи и други, па мора да се земе се во предвид. После трката во Барселона ќе имаме два дена за тестирање па се ...
сите 3 | | | веќе видена

Стјуардите на патеката во Бахреин не го штедеа Пастор Малдонадо при изрекувањето на три казни за возачот на Лотус откако предизвика инцидент во кој што Гутиерез буквално ‘летна’ во воздухот но за среќа излезе неповреден. Ова се покажа како најспектакуларниот инцидент оваа сезона, Малдонадо кој што излегуваше од пит стопот во 41виот кргу се заби во Зауберот на Гутиерез кој што во тој момент влегуваше во првиот свиок. За инцидентот веднаш беше отворена истрага од стјуардите на патеката а Малдонадо набрзо беше казнет со 10 секунди застанување во пит стопот. Тој успеа да заврши на 14тата позиција. Но казната за возачот на Лотус не запре тука, стјуардите исто така му доделија казна од пет позиции поназад на наредната трка во Кина, како и три казнени поени на неговата лиценца. И покрај тешкиот удар при инцидентот, Гутиерез излезе од својот болид неповреден но беше испратен до медицинскиот центар заради задолжителни прегледи.
сите 4 | | | веќе видена

Луис Хамилтон заврши пред тимскиот колега Розберг во трилер битка на крајот на трката во Бахреин за нова 1-2 победа за Мерцедес. Во трка каде што гледавме две групи на болиди – Мерцедес и сите останати, возачите на Мерцедес се најдоа во битка за првата позиција 10 круга пред крајот на трката откако безбедносното возило ја напушти патеката, со што Хамилтон ја изгуби предноста од 10 секунди што ја градеше во текот на трката. Ова беше најтешката победа досега – Луис Хамилтон На побрзите меки гуми Розберг ја имаше предноста, но Хамилтон успеа да го задржи тимскиот колега зад себе во битка зачинета со многу претекнувања во само десет круга каде гледавме како првата позиција ја менуваат скоро секој круг. Серхио Перез го освои третото место на пиедесталот по една одлично извозена трка од негова страна, успеваќи да го задржи зад себе летечкиот Рикардо кој при крајот на трката беше и по половина секунда побрз од Перез. Австралијанецот успеа да го престигне тискиот колега на Перез – Хулкенберг кој што имаше проблеми ...
сите 35 | | | веќе видена

За сите возбудувања на трката во Бахреин можете да прочитате тука. Поз. Возач Тим Време 1 Хамилтон Мерцедес 1ч. 39м 42.743с 2 Розберг Мерцедес +00м 01.0с 3 Перез Форс Индија +00м 23.9с 4 Рикардо Ред Бул +00м 24.3с 5 Хулкенберг Форс Индија +00м 28.4с 6 Фетел Ред Бул +00м 29.6с 7 Маса Вилијамс +00м 30.9с 8 Ботас Вилијамс +00м 31.5с 9 Алонсо Ферари +00м 32.2с 10 Раиконен Ферари +00м 33.0с 11 Квајт Торо Росо +00м 40.8с 12 Грожан Лотус +00м 42.6с 13 Чилтон Марусија +00м 59.3с 14 Малдонадо Лотус +01м 02.1с 15 Кобајаши Катерам +01м 27.1с 16 Бијанки Марусија +1 круг 17 Батон Мекларен 55 круга (не заврши) 18 Магнусен Мекларен 40 круга (не заврши) 19 Гутиерез Заубер 39 круга (не заврши) 20 Ериксон Катерам 33 круга (не заврши) 21 Верн Торо Росо 18 круга (не заврши) 22 Сутил Заубер 17 круга (не заврши)
сите 39 | | | веќе видена

Двата возачи на Ферари успеаа да се квалификуваат меѓу десетте најбрзи на квалификациите, а со оглед на казната на Даниел Рикардо ќе напредуваат уште една позиција понапред, Раиконен ќе стартува од петтата позиција додека Алонсо од деветтата. Алонсо заврши на деветтата позиција откако имаше проблеми со моќноста на моторот Фернандо Алонсо : “Дадовме се од себе денес како и секогаш и сега мораме да чекаме до утре за да ја најдеме причината за намалената моќност во третата квалификациска сесија. За време на зимските тестирања веќе видовме дека оваа патека особено им одговара на болидите што користат мотори од Мерцедес, затоа што долгите правци на патеката им дозволуваат целосно да ги искористат перформансите на болидите. Но со оглед на слободните сесии и квалификациите можеби можевме да бидеме нешто понапред на патеката, но што е тука е. Сега мора да размислуваме само за трката, посебно за стартот со оглед на тоа што сме на чистата страна на патеката благодарение на казната на Рикардо. Потоа мораме да ја ...
сите 48 | | | веќе видена

Берни Еклстоун вели дека итно мора да се случат промени за да се подобри квалитетот на Формула 1 после денешниот состанок со претседателот на Ферари Лука Ди Монтеѕемоло и други тимски шефови. Ова беше само првиот состанок што се одржа денес пред трката во Бахренин, а уште состаноци ќе следат каде што ќе се разменуваат нови идеи како да се подобри Формула 1. Еклстоун со своите изјави го зголеми притисокот врз Формула 1, запрашан од новинарите дали мисли дека промени се неопходни тој изјави : “Како што стојат работите во моментов едноставно не се прифатливи за фановите. Тие купуваат карти да дојдат да гледаат трка во живо но очекуваат да видат тоа што Формула 1 беше во минатото.” Еклстоун вели дека Формула 1 е на погрешниот пат со новте 1.6 литарски турбо мотори – иако е импресиониран од технологијата. Новата Формула 1 е неприфатлива за фановите “Тоа што е погрешно со овие мотори е што се фантастични, несомнено е дека се многу добри, имаат голема моќност со мала потрошувачка на гориво. Но едноставно местото не ...
сите 5 | | | веќе видена

Адријан Сутил ќе стартува од последната позиција на трката во Бахреин откако стјуардите ја објавија својата одлука по завршувањето на квалификациите. Адријан Сутил е четвртиот возач досега што добил казнени поени На крајот на првата сесија од квалификациите, Сутил проба да ја брани својата позиција на патеката притоа спречуваќи го Роман Грожан во својот летечки круг. Истрага за инцидентот беше отворена по завршувњето на квалификациите по што стјуардите одлучија дека Сутил го приморал возачот на Лотус – Роман Грожан да излезе од патеката помеѓу свиокот број 13 и 14. Како резултат на тоа, Сутил е казнет со пет позиции поназад на стартот на трката, како и со два казнени поени. Казнените поени се новост во Формула 1 во оваа сезона, досега тројца возачи беа казнети со по два поени, Кевин Магнусен за судирот со Кими Раиконен на трката во Малезија, Жул Бијанки за инцидентот со Пастор Малдонадо, и Валтери Ботас заради попречување на патеката за време на летечкиот круг на Даниел Рикардо. Според новото правило секој ...
сите 8 | | | веќе видена

Нико Розберг заврши пред тимскиот колега Луис Хамилтон за прв пат оваа сезона за време на квалификациите на патеката во Бахреин. Како што и се очекуваше главната битка беше меѓу двајцата возачи на Мерцедес, но Нико Розберг беше најбрз на патеката за разлика од минатите две трки. Тој беше побрз од Хамилтон за 0.279 секунди, во вториот обид ги повтори времињата во двата сектори но кога го известија преку тимското радио дека Хамилтон направил грешка на патеката и дека првата позиција му е осигурана тој го прекина својот летечки круг и се упати кон гаражата на Мерцедес. Даниел Рикардо имаше најбрз круг кој беше доволен за третата позиција, што уште еднаш покажа дека Ред Бул се најблиску до водечките Мерцедес во моментов. Во неговиот најбрз круг тој беше 0.866 секунди побавен отколку Розберг, но сепак ќе стартува од 13тата позиција поради казната што ја заработи на минатата трка во Малезија. Со оглед на казната за Рикардо, Валтери Ботас ќе стартува од третата позиција, Серхио Перез на четвртата, и Кими Раиконен ...
сите 59 | | | веќе видена

Мерцедес ја продолжи одличната форма и во втората сесија откако Луис Хамилтон го постави најбрзото време. Тој беше побрз од тимскиот колега Розберг за 0.365 секунди. Хамилтон ја продолжи доминацијата и на втората слободна сесија Во топлли и суви услови на патеката, за пет степени поладно отколку на првата сесија ова беше првата сесија воопшто во Бахреин што се одржа во ноќни услови. Трет најбрз на патеката беше Алонсо со своето Ферари со заостанување од нешто повеќе од една секнда, идентично како и на првата слободна сесија. Даниел Рикардо со својот Ред Бул беше на четвртата позиција пред Фелипе Маса од Вилијамс. На шестата позиција се најде Џенсон Батон од Мекларен, следеа Себастијан Фетел со Ред Бул на седмата позиција и дебитантот Даниел Квајт од Торо Росо на осмата позиција. За финиш во топ десет се изборија Кевин Магнусен со својот Мекларен, и Серхио Перез од Форс Индија. Оваа втора сесија помина во знакот на болидите на Мерцедес. Розберг беше првиот од тимот на Мерцедес што се префрли на меките гуми и ...
сите 55 | | | веќе видена

Луис Хамилтон ја продолжи доминацијата од Малезија и во првата слободна сесија на патеката во Бахреин. Британецот го извози најбрзиот круг со две дестинки предност пред тимскиот колега Нико Розберг, додека Фернандо Алонсо заостануваше скоро половина секунда на трета позиција. Алонсо мораше да се откаже од првиот обид откако по грешка на тимот беше испратен на патеката со три медиум гуми и една мека, но проблемот беше набрзо решен откако се врати во гаражата за промена на гумите. Нико Хулкенберг изгледаше како да може да му се спротистави на Алонсо, зад него беше Џенсон Батон на петтата позиција, додека Кими Раиконен од Ферари го извози својот најбрз круг кој беше доволен само за шестата позиција. Втората слободна сесија ќе се вози во 17:00 часот по Македонско време. Времињата од најбрзите на патеката на првата слободна сесија се следните : Поз. Возач Тим Изв. Круга Најбрзо Време 1 Хамилтон Мерцедес 14 1:37.502 2 Розберг Мерцедес 13 1:37.733 3 Алонсо Ферари 17 1:37.953 4 Хулкенберг Форс Индија 10 1:38.122 5 ...
сите 33 | | | веќе видена

Откако претседателот на Ферари Лука Ди Монтеѕемоло изјави дека Формула 1 е досадна и откако беше одржано гласање на сајтот на Ферари, Луис Хамилтон го даде своето мислење за ситуацијата. Ферари објавија гласање од фановите на нивниот сајт Ди Монтеѕемоло имаше дискусија со Берни Еклстоун во Лондон во Средата, и планови за уште еден состанок имаше за викендов каде што треба да се дискутира за промените во Формула 1. Хамилтон вели дека Италијанецот едноставно реагира на слабата форма на Ферари кои што се трети на конструкторската табела со помалку од половина поени зад водечките Мерцедес. “Ди Монтеѕемоло не рече ништо кога Михаел Шумахер ги освојуваше петте титули по ред со Ферари. Истото е и со Мекларен кога доминираа, истото е и со Ред Бул, тогаш не се пожалија дека Формула 1 е досадна. Кога некој друг ќе го превземе водството веднаш излегуваат со изјави и барања за промени, едноставно тоа е природата на спортот.”
сите 3 | | | веќе видена

Возачите на Вилијамс Фелипе Маса и Валтери Ботас изјавија дека го средиле недоразбирањето откако на минатата трка во Малезија Маса одби да го пропушти Ботас и додаде дека тимот направил грешка што го побарале тоа од него. “Разговаравме за ситуацијата и сега се е во ред. Нема да се случи такво нешто се до вистинскиот момент, а ова не беше моментот за такво нешто.” Ботас додаде “Разговаравме, и имаме јасни правила за во иднина.” Откако ‘избега’ од Ферари каде што имаше статус на втор возач и тимските наредби не беа ништо ново за него, Маса се соочува со слична ситуација и во тимот на Вилијамс, но тој стоеше зад својата одлука да не го пропушти тимскиот колега. Тој исто така додаде дека Ботас најверојатно не би можел да го престигне Џенсон Батон од Мекларен. Од тимот на Вилијамс пак, својата одлука ја оправдуваа со тоа што ако Маса го пропуштел Ботас, а тој не успеал во својата намера да го помине болидот од Мекларен, ќе било побарано од него да му ја врати позицијата на Маса, но ова не беше објаснето веднаш по ...
| | веќе видена

Претседателот на Ферари Лука Ди Монтеѕемоло закажа итен состанок пред трката во Бахреин каде треба да се дискутира за начини како да се подобри Формула 1 спектаклот, откако призна дека не е воопшто импресиониран од првите две трки на календарот. Лука Ди Монтеѕемоло – претседател на Ферари Италијанецот се сретна со Берни Еклстоун во Лондон минатата Среда каде се разговарало како да се зголеми возбудата и неизвесноста во Формула 1.Тој ќе се сретне со Еклстоун повторно овој Петок пред самата трка. Претседателот на ФИА Жан Тод ќе им се придружи но не се знае дали ќе бидат присутни и некои тимски шефови. Со промените во техничките правила во новата сезона, со воведувањето на 1.6 литарските V6 турбо мотори се очекуваше да се зголеми акцијата на самата патека како и повеќе претекнувања, но тоа не се покажа така во Австралија и Малезија каде на двете трки беше очигледна доминацијата на еден тим. Иако не е сигурно за што ќе се дискутира, се верува дека еден од предлозите ќе биде укинувањето на правилото за ...
сите 4 | | | веќе видена

Новите V6 мотори што се користат оваа сезона неможат да се направат погласни без големи технички промени, изјави Реми Тафин од Рено. Не е тајна дека Берни Еклстоун побарал од трите произведувачи на мотори да го најдат вистинскиот начин да се зголеми звукот на моторите за 2015та, но Тафин изјави дека тоа е невозможно доколку не бидат воведени големи технички промени. “Има два важни фактори за звукот на моторите. Прво станува збор за вртежите во минута, оваа сезона се намалени од 18 000 на 12 000. Важно е да се напомене дека ова е базирано на правилата во Формула 1, 15 000 вртежи е максумумот дозволен за оваа сезона, но со оглед на ограничувањето на протокот на гориво значи дека максимумот на вртежи на кој што работат моторите без разлика дали станува збор за Ферари, Мерцедес или Рено, е 12 000.” “Вториот фактор е турбото. Кога ќе се стави нешто на патот на издувните гасови тоа делува како придушувач. Кога ќе се спојат тие два фактори ова е резултатот што го добиваме.” Тој предложи ФИА да го отфрли од употреба ...
сите 5 | | | веќе видена

Поранешниот Формула 1 возач Марк Вебер објаснува како се припремал за екстремните температури и големата влажност со цел да биде во топ форма за време на Гран При викенд. Марк Вебер – како се подготвуваат возачите за Гран При трка Вебер е во клиниката на Др. Сајмон Состарич во Мелбурн, каде што ќе биде подложен на тренинг во слични услови како за време на една Гран При трка, со специјални сензори што ја надгледуваат неговата телесна температура. Австралијанецот верува дека долго време повеќе внимание се обрнувало на состојбата на болидот отколку физичката состојба на возачите, но смета дека полека полека тимовите од Формула 1 почнуваат да обраќаат се повеќе внимание на возачот како фактор за успех. Повеќе во следното видео…
сите 2 | | | веќе видена

Фелипе Маса изјави дека ја направил вистинската одлука со тоа што ја игнорираше наредбата да го пропушти Валтери Ботас на патеката во Малезија, додаваќи дека тимот треба да сфати дека тој само ги следи своите амбиции за поени во шампионатот. Фелипе Маса ги игнорираше тимските наредби На Маса неколкупати му беше сугерирано да го пропушти тимскиот колега за да би можел да го стигне Џенсон Батон, со што Маса не се сложуваше и болидите на Вилијамс завршија на седмата и осмата позиција. “Не верувам дека работите ќе бидат поинакви кога ќе се вратам во гаражата. Го давам максимумот од себе за да му помогнам на тимот но и тие треба да го сторат истото.” Изјави Маса веднаш по завршувањето на трката. Инцидентот потсети на Германското Гран При од 2010та кога на Маса му беше наредено да го пропушти тогашниот колега Алонсо. Ферари беа казнети заради тимските наредби кои што беа забранети во тоа време, но одтогаш таа забрана беше повлечена. Маса тогаш изјави дека таа трка за него представувала најниската точка во неговата ...
сите 4 | | | веќе видена

Даниел Рикардо ќе биде казнет со 10 места поназад на патеката во Бахреин наредната недела. Рикардо го очекува казна од 10 места поназад на патеката во Бахреин Казната следи откако за време на пит стопот во Малезија механичарите од Ред Бул го пуштија на патеката иако тркалото не беше целосно зацврстено што според правилата на Формула 1 е казниво. Австралијанецот се откажа при крајот на трката и го паркира својот болид во гаражата. “Очекував дибар финиш во поени, имав добар старт и се изборив за неколку позиции на патеката. Но за време на вториот пит стоп имавме проблеми. Трката се претвори од лоша во катастрофа за многу кратко време. Разочаран сум, ова не беше добар старт на сезоната за мене и се надевам дека наскоро ќе освојам поени.”
сите 6 | | | веќе видена

Луис Хамилтон ја освои победата на трката во Малезија откако извози одлично и доминираше во текот на целата трка.Розберг заврши на втората позиција, додека Себастијан Фетел ја завзеде третата позиција на подиумот. Хамилтон водеше уште од самиот старт на трката додека Розберг го искористи добриот старт и ја превзеде втората позиција од Фетел уште на стартот. Мерцедесите беа следени од болидите на Ред Бул а Даниел Рикардо ја искористи ситуацијата и го помина тимскиот колега Фетел превземаќи ја третата позиција, но не за долго, со помош на DRS Фетел ја врати својата позиција неколку круга подоцна. Кими Раиконен почна добро но поради инцидентот со Магнусен мораше да влезе во боксот поради промена на гума уште во вториот круг. Магнусен исто така мораше да влезе во боксот за промена на предниот спојлер а воедно доби и пет секунди казна поради контактот со Раиконен. Првата рунда на влегување во боксот помина без поголеми промени на позициите на патеката, Алонсо накратко го помина Рикардо но Австралијанецот набрзо ...
сите 35 | | | веќе видена

Луис Хамилтон ја освои втората по ред пол позиција во оваа сезона на патеката во Малезија, воедно израмнуваќи го рекордот на Џим Кларк од 33 освоени пол-позиции. Квалификациите во Малезија се возеа во тешки временски услови на патеката каде што имаше дожд во текот на целата сесија и поради што почетокот беше одложен за 1 час. Добар ден имаше и Германецот Фетел кој што заврши на втората позиција, со само 0.055 десеттинки задоцнување. Нико Розберг беше на третата позиција. Фернандо Алонсо од Ферари заврши на четвртата позиција откако имаше среќа при сударот со дебитантот Даниел Квајт со што Шпанецот се здоби со скршена суспензија но болидот беше набрзо поправен додека на патеката се расчистуваа остатоците од инцидентот. Рикардо заврши на петтата, Раиконен на шестата, Хулкенберг на седмата, Магнусен на осмата, и Верн и Батон кои што ги комплетираа позициите во топ 10. Трката за Големата награда на Малезија ќе се вози во Недела наутро во 10 часот. Поз. Возач Тим Изв. Круга Најбрзо Време 1 Хамилтон Мерцедес 22 ...
сите 39 | | | веќе видена

next