Extra Exclusive

Со најновата понуда, корисниците можат да разговараат со најблиските во странство по цени намалени дури до 80 отсто. Цената на разговор чини 15 денари за минута. Kорисниците ќе можат да разговараат евтино со роднините или пријателите од Австрија, Австралија, Германија, Италија, Канада, САД, Турција, Холандија и Швајцарија. СИМ картичката која што овоможува евтина комуникација со странство чини 295 денари, во која и е вклучен сообраќај за 295 денари. Попустот за меѓународни повици е достапен автоматски, со самото активирање на SIM картичката. Освен за разговори со странство, корисниците можат да вртат и кон броеви во Македонија по супер цена со EasyTop тарифата. По искористувањето на сумата за разговори вклучена во СИМ картичката, припејд сметката може лесно и брзо да се дополни на сите места каде што го има логото на e-voucher: трафики, маркети, локални продавници, бензиски станици и Макпетрол продавници. Новата понуда на T-Mobile за разговори со екстра ниска цена со странство трае до 30 септември.
сите 2 | | | веќе видена

Премиерот Никола Груевски упати писмо со сочувство за жртвите во Бургас до неговиот бугарски колега, Бојко Борисов. Во нападот на автобусот загинаа петмина Израелци, еден Бугарин и напаѓачот-самоубиец, а повеќе од 30 лица беа повредени. “Почитуван колега Борисов по повод трагичниот настан во кој животите ги загубија недолжни жртви, Вам и на семејствата на загинатите ви изразувам најдлабоко сочувство од свое лично име и од името на Владата и граѓаните на Република Македонија. Најостро го осудуваме овој терористички акт и тероризмот како глобално зло“ – се вели во писмото.
| | веќе видена

Во Словенија не стивнуваат реакциите откако словенечките законодавци вчера ја отфрлија измената на законот за урамнотежување на јавните финансии, со што останува да важи одлуката за намалување на буџетските пензии, како мерка за справување со кризата. Одлуката да се намалат пензиите повисоки од 600 евра предизвика протести и големо незадоволство кај пензионерите во Словенија. На некои пензионери пензијата им е намалена и за 350 евра, а посебно се погодени оние кои својот работен стаж го оствариле во другите републики од поранешна Југославија. Министерот за финансии Јанес Шуштершиќ изјави дека е подготвен да разговара со опозицијата, доколку на некои категории пензионери премногу им се намалени пензиите додека пак од опозицијата сметаат дека законот, усвоен во рамки на владини економски мерки за штедење, е противуставен. Словенија не е единствената која со кризата се бори преку намалување на пензиите. Дел од земјите од ЕУ се одлучија како дел од антикризните мерки да ги намалат субвенциите, да ги замрзнат ...
| | веќе видена

Министерството за внатрешни работи, преку одделенијата за превенција во секторите за внатрешни работи во Охрид, Скопје, Штип, Куманово, Струмица, Битола, Велес и Тетово во наредниот период ќе го реализира проектот “Мешани патроли“. Односно родителите водени од полицајци викендов во Куманово, Штип и во Струмица, ќе ги контролираат децата по нивните збиралишта, кафулиња, летни дискотеки, паркови и училишни дворови, со цел да ги спречат да потпаднат под влијание на пороците. Родителите ќе се анимираат и едуцираат околу потенцијалните ризици на коишто е изложена малолетната популација во летниот период во кој нивното слободно време е поголемо, а поинтензивно и нивното дружење по различни места како кафулиња, летни дискотеки, отворени простори како што се градските паркови, училишни дворови и ткн. - Овие т.н. мешани патроли ќе прават обиколка на најпосетуваните места за ноќна забава на малолетниците, особено преку викендот, при што родителите истовремено, врз основа на полициските практики и искуства, ќе имаат ...
сите 11 | | | веќе видена

Триесетина студенти од државните и приватните универзитети ќе имаат можност во текот на летото за практична работа во ЕВН Македонија. Праксата е во времетраење од еден месец, а се извршува во повеќе оддели и Кориснички енерго центри на ЕВН низ Македонија, во зависност од профилот на студентите. - До крајот на летото уште триесетина студенти ќе бидат дел од програмата за практикантска работа. Таа им нуди можност на студентите да се стекнат со практично искуство во компанија. За секој практикант е определено лице – ментор кое ќе се грижи за практикантот и ќе ги следи неговите интереси, активности и достигнувања – соопштуваат од ЕВН Македонија. Заради реализација на програмата ЕВН Македонија потпиша повеќе меморандуми за соработка со државни и приватни факултети и универзитети, од каде доаѓаат практикантите.
| | веќе видена

Австралиската атлетичарка Мишел Џенеки стана вистинска интернет сензација откако за време на настапувањето на Јуниорското првенство во атлетика, кое се одржа во Барселона, беше снимена од камерите како танцува со колковите пред трката како дел од рутината за загревање. Џенеки за жал нема да ја гледаме на Олипијадата во Лондон, но со нетрпение ќе ја очекуваме на наредната во Бразил 2016 година.
сите 5 | | | веќе видена

Богатство, вредно 38 милиони долари, по 62 години минати на морското дно, е пронајдено во потонат британски брод во близина на ирскиот брег, од страна на една американска компанија за длабокоморски истражувања. Среброто било пронајдено на бродот на пареа „Герсоп“, кој бил потопен од германско торпедо во 1941 година на 500 километри од брегот на Ирска. Бродот лежи на длабочина од 4.700 метри. Компанијата „Одиси Марин Експлорејшен“ тврди дека тоа е најголемото извлечено количество скапоцени метали од морските длабочини. Неофицијално дознаваме дека станува збор за бродот „SS Gairsoppa“ бил 125-метарски парен брод кој на враќање од Индија за Велика Британија во текот на Втората светска војна бродот бил потопен од германска подморница.
сите 2 | | | веќе видена

Еден изреволитан Црногорец постави видео на Јутјуб снимено во Жабљак, по повод манифестацијата „Трка на коњи”, каде се гледа како некои родители си ги довеле своите деца за да гледаат разголени танчерки. Aвторот на снимката, во коментарот на Јутjуб не го оспорува тоа дека се работи за веселба. „На ова видео се гледа малолетно девојче кое без здив го следи настапот на проститутки собрани кој знае од каде со јасна цел да ги ‘анимираат’ гостите кои се присутни. Додека таткото некаде на некоја маса го испива кој знае кое пиво, неговата ќерка меѓу маса полупијани луѓе гледа ‘народна веселба’ која има само едно име – „Дно на дното”. Дали имало уште некое дете под овој шатор не знам, но како родител се згрозувам од ова што го видов и како родител се прашувам – каква е совеста на родителите на ова девојче на која и е дозволен влез во овој „културен амбиент” – се вели во реакцијата на револтираниот граѓанин.
сите 3 | | | веќе видена

СВР Штип по превземени оперативни мерки и дејствија расветли кривично дело – “полов напад врз малолетник кој не наполнил 14 години“, извршено од страна на лицето К.А (51) од Кочани против кого до надлежното обвинителство ќе биде поднесено кривична пријава. На 19.07.2012 година тринаесет годишно дете од Кочани во присуство на неговиот чичко, во Кочани пријавија дека пред една недела, додека си играл на улица со неговиот петнаесет годишен другар биле повикани од нивниот сосед К.А. да им продаде мобилен телефон за многу ефтина цена. Момчињата влегле во неговата куќа по што К.А. кој живеел сам, ја заклучил влезната врата и со употреба на физичка сила го турнал тринаесет годишното дете на креветот, му ги соблекол панталоните и извршил обљуба над истиот. Другото момче успеало да се спротивстави, ја отклучило вратата по што и двете ја напуштиле куќата. На 17.07.2012 година во ПС-Кочани од страна на мајката на К.А. истиот е пријавен за исчезнат по што е распишана потрага и истиот во моментот е недостапен за ...
сите 3 | | | веќе видена

Српската пејачка Наташа Беквалaц (32) за следниот месец доби неодолива понуда за два настапи во Нигерија – Африка а организаторите на концертите и понудија луксузен авион и екипа од 20 луѓе, пренесуваат српските медиуми. „Наташа е повикана да пее во Нигерија со својот бенд. Човекот кој контактирал со неа во име на организаторите, рекол дека таму слушнале за неа и дека не сакаат друга пејачка освен неа, сакаат само таа да им пее! На Наташа и понудиле 100.000 евра за 2 настапи, а покрај тоа и ги обезбедиле сите потребни услови, само за да може да уживаат во нејзината музика. И оставиле можност покрај нејзиниот составен бенд, со себе да ги земе и фризерот, шминкерот“ – открива анонимен извор. Од тимот на Беквалац не пристигна повратна информација ниту пак демант.
| | веќе видена

Како дел од проектот на Владата на Република Македонија за поставување на 20 унифицирани културни пунктови за продажба на сувенири, автентични за нашето поднебје, во Берово свечено беше пуштена во употреба сувенирницата од страна на министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска, градоначалникот на општина Берово Драги Наџински и директорот на Заводот и музеј Штип -јавува berovo.gov.mk. Во своето обраќање, министерката Канческа-Милевска истакна дека благодарение на кратките временски рокови од страна на Општина Берово, во кои се издадени одобрение и локација за поставување на објектот, Берово доби сувенирница која ќе биде од особено значаење за културниот туризам, бидејќи градот и околината имаат значајно културно и историско наследство. Исто така објектот ќе придонесе и за привелкување туристи и можност тие да понесат вреден артефакт од нашето културно наследство и да се сеќаваат на Берово.
| | веќе видена

Под мотото „Глобално разладување“ Nestlé го отвора првиот Ајс Бар Караван во Македонија. На површина од 30 м2, поставен во подвижен „замрзнат“ камион, првиот Ајс Бар на посетителите ќе им понуди да избегаат од жешкиот градски алфалт и да заборават на тропските температури. Во ледениот ентериер на барот, љубителите на кафе низ цела Македонија, ќе имаат можност да уживаат во вистинска „ескимска“ атмосфера, надополнета со вкусот на освежувачко кафе Нес. „Ајс бар“ караванот започна од плоштадот во Скопје, вчера од 18 до 23 часот, каде ќе се стационира и наредниот денес во истиот термин. На 21-ви и 22-ри јули скопјани ќе се разладуваат со Nescafé Frappe во Градскиот парк, додека на 23-ти и 24-ти во населбата Аеродром ќе биде од 18 до 23 часот. Во среда, на 25. јули, караванот на Nescafé Frappe оди во Куманово, па во четврток на 26ти продолжува во Струмица. Битолчани ќе се „оладат“ во петок на 27 јули, а за време на викендот, ледениот караван се задржува во Охрид. Исто така, за сите посетители на првиот „Ајс ...
| | веќе видена

53-годишен државјанин на Австралија кој привремено престојувал во Битола се преврте на патот Битола-Ниже Поле со Луксузно „Ферари 360“ со англиски регистерски ознаки – пренесува Канал 5 телевизија. Според полициските информации до незгодата дошло кога од засега неутврдени причини, возачот кога дошол на критичното место, најверојатно заради недржење страна и правец на движење, изгубил контрола врз движењето на возилото. По ова Ферарито излетало од патот и удрило во дрвен електричен столб. Од ударот возилото се запалило, а возачот се здобил со тешки телесни повреди заради што е пренесен и задржан на лекување во битолската клиничка болница – пренесува Канал 5.
| | веќе видена

МВР поднесе кривична пријава против К.Б.(65) од Берово, за сторени две кривични дела „злоупотреба на службената положба и овластување“ – јавува МВР. Пријавениот, во својство на стечаен управник во АД „Југотутун-Победа“ од Пехчево постапил спротивно од Законот за стечај и не повел парница за утврдување на побарувањето на Министерството за финансии за воспоставен залог врз движен имот-суров тутун, со што го оштетил споменатото министерство за сума од 29.701.537 денари. Исто така, без согласност од доверителот извршил продажба на недвижен имот-продавница во Пехчево со површина од 30 метри квадратни, по што наместо парите од продажбата да ги уплати на сметката на доверителот истиот ги уплатил на сметката на должникот и ги употребил за своја авансна исплата на награда за водење на стечајна постапка, оштетувајќи ги доверителите во АД „Југотутун Победа“ за сума од 30.138.480 денари.
| | веќе видена

Собранието на Република Македонија трет ден по ред ќе расправа Информацијата за Проектот Скопје 2014, поднесена од пратениците од опозициските партии. Oпозицијата смета дека проектот „Скопје 2014“ е прекумерно, расипничко и криминално трошење на народните пари. Во ребалансот на Буџетот се кратени средства од образованието, здравството и инфраструктурата, а не, како што се наведува, од оние наменети за овој проект кој првично требало да чини 80 милиони евра, а надминал 350 милиони евра. Исто така од опозицијата сметаат дека од архитектонски аспект проектот е кич и поради, како што наведува, игнорирањето на фелата и архитектонските здруженија. Владеачкото мнозинство посочи дека граѓаните веќе се изјасниле за Проектот Скопје 2014 со тоа што 6 пати на изборите дале поддршка за ВМРО-ДПМНЕ. Дел од проектите како Музејот на револуционерната борба со неговата посетеност според владеачкото мнозинство веќе е рентабилен поради приходите од влезници, а заедно со останатите проекти придонесува за растот на туризмот.
сите 3 | | | веќе видена

Задвцера во времето од 09-20,00 часот во Скопје на ул.„Дижонска“ од страна на непознат сторител кој насилно ја скинал мрежата од прозорот, извршена е тешка кражба во куќа, сопственост на С.И.(1947), при што е одземена поголема количина на златен накит, 2500 шведски круни, 2000 норвешки круни, 200 швајцарски франци и околу 5000 евра со што е причинета материјална штета од околу 420.000 денари. Увид на лице место извршила увидна екипа од СВР-Скопје. МВР превзема мерки за пронаоѓање на сторителот.
сите 5 | | | веќе видена

МВР поднесе кривична пријава против С.К.(44) од Прилеп, за сторено кривично дело „измама“. Во текот на март пријавениот го измамил С.В.(41) од с.Будинарци, Беровско ветувајќи му дека ќе му донесе жена од Албанија, со која би склучил брак, а за истото во два наврати му зел 23.000 денари, по што повеќе не му се јавувал на мобилниот телефон и ги избегнувал контактите со оштетениот.
сите 2 | | | веќе видена

Рафаел Надал офоцијално го откажа учеството на Олимписките игри во Лондон. Надал има хронични проблеми со колената и изјави дека оваа одлука ја донел без избор бидејќи не се чувствувал подготвен за натпреварувањето. „Сметам дека не сум доволно подготвен да им се спротиставам на противниците. Ова е еден од моите најлоши моменти во животот“, изјави Надал, која пред четири години на Игрите во Пекинг го освои златниот медал. Новак Ѓоковиќ ќе го носи знамето на Србија, Марија Шарапова на Русија, Агњешка Радванска на Полска, Накс Мирњи – Белорусија, Цветана Пиронкова за Бугарија, Стефана Фогт за Лихтенштајн и Хори Текау за Романија.
сите 15 | | | веќе видена

На следното светско првенство во ракомет кое ќе се одржи во Шпанија, Македонија се најде во иста група со европскиот шампион Данска по што македонските ракометари добија три силни европски противници, кои не се непобедливи. Според ждрепката одржана денeска напладне во Мадрид, во втората конкуренција се и Русија, Исланд, Катар и Чиле, а средбите ќе се играат во Севилја. Ракометниот мундијал е во терминот од 11 до 27 јануари догодина, а еве ги и другите групи. Во првата, во Гранолјерс се Франција, Германија, Аргентина, Тунис, Црна Гора и Бразил. Во третата група се наоѓаат: Србија, Словенија, Полска, Кореја, Белорусија и Саудиска Арабија, а во последната, чие седиште ќе биде Мадрид, се домаќинот, Хрватска, Унгарија, Алжир, Египет и Чиле. Капитенот на ракометната репрезентација на Македонија, Кире Лазаров на својата официјална интернет страница напиша: „Со оглед на рејтингот што го имаме мислам дека добивме силни противници во групната фаза на СП во Шпанија кое ќе се одржи од 11-27 јануари идната година.“
сите 12 | | | веќе видена

Бијонсе се појави на прошетка со својата ќерка Блу Ајви по што беше лесна мета од страна на папараците. Па така, на интернет се појави фотографија направена за време на шопинг низ улиците на Менхетен, а на која се гледа лицето на шест месечната Ајви.
сите 2 | | | веќе видена

next