Extra Exclusive

Чоколадата, чии кардиоваскуларен благодет е веќе откриен преку некои клинички испитувања, добра е за мозокот и го зголемува протокот на крвта – покажале резултатите добиени од едно истражување. Првото испитување е спроведено од страна на Ian Macdonald од медицинската школа во Нотингам, (Британија) над млади личности и здрави жени, коj сакал да види дали пијалок богат со флавоноидом, супстанца која ја содржи црното какао, ќе ги поттикне нивните ментални функции на тестот. Иако какаото не ги подобрило резултатите на тестот во споредба со групата која не пиела ништо, сепак се покажало дека значително го зголемил крвотокот во мозокот за време од два до три часа, истакнал докторот. Другата студија која ја водел докторот Norman Hollenberg од медицинската школа во Харвард (Масaчусетс) над особи со добро здравје постари од 50 години, исто така покажала очигледни резултати за зголемен крвоток во мозокот на особи кои пиеле пијалок богат со флавоноидом. Докторот го испитувал дејството на какаото кај Индијските Куни во ...
| | веќе видена

Црвеното вино го штити мозокот од мозочен удар и делува како превенција против него, докажаа американските научници. За поубаво да се разбере делувањето на црвеното вино, стручњаците им даваа модерирана доза на заморчиња од една состојка која е пронајдена во кората на црвеното грозје и семе, пред да произведат состојба слична на мозочен удар. Воочено е дека токму таа комбинација го зголемува ензимот во мозокот “heme oxygenase”, кој е веќе познат како заштитник на нервните клетки. Главниот на ова интересно истражување, Sylvain Dore кажува дека одредена количина на вино всушност го поттикнуваат “heme oxygenase” да делува со својот антиоксидански состав. - Црвеното вино е препорачано за срцето. Ние сега го докажавме неговото посебно дејство на мозочниот удар и неговото спречување. Тоа докажува дека умерена конзумација на вино има ефект – додаде Доре. Иако се ова конкретни сознанија, стручњаците пред себе имаат уште многу работа, бидејќи дејствувањето кај заморчињата мора да се прилагоди и кај луѓето.
| | веќе видена

Секторот за внатрешни работи Тетово поднесе кривична пријава против Р.М. (27) од Дебар , М.С.(33)и неговиот брат С.З.(43) од тетовското село Шемшово. Р.М (27) се сомничи дека извршил три кривични дела:„злоупотреба на службена положба и овластување’’, „ посебни случаи на фалсификување исправи’’ и „ употреба на исправи со невистинита содржина’’. Триесет и тригодишниот М.С, кој е во бегство и по кој е распишана потрага, се товари за кривичните дела:„ измама’’, „помагање’’ и „недозволено изработување, држење и тргување со огнено оружје и распрскувачки материи’’, додека треттопријавениот С.З се сомничи дека извршил кривични дела:„помагање’’ и „недозволено изработување,држење и тргување со огнено оружје и распрскувачки материи’’. Дваесет и седумгодишниот Р.М. вработен како банкарски комерцијалист со овластување во тетовската експозитура на НЛБ Тутунска банка, во периодот од јануари до мај 2012 година, злоупотребувајќи ги своите овластувања во банката, на 39 лица им одобрил и подигнал кредити.Триесет и седум од ...
сите 2 | | | веќе видена

Даниел Леви по втор пат за последниве 3 дена му изрече парична казна на Лука Модриќ, кој упорно одбива да им се приклучи на соиграчите на подготовките за новата сезона и бара од клубот да му дозволи трансфер во мадридски Реал. Хрватскиот репрезентативец повторно е казнет со 100.000 евра и досега вкупно на сметката на клубот уплатил едномесечна плата. Имено Леви е подготвен животот на Модриќ да му го направи вистински пекол. Тој бил подготвен да го задржи хрватскиот репрезентативец во клубот и против негова желба, доколку никој не понуди 40 милиони фунти. Ѕвездата на Тотенхем изјави дека речиси сигурно ќе ја напушти Англија и би играл единствено за Реал Мадрид.
сите 20 | | | веќе видена

Македонија попладнево загуби од Белгија со 59:49 (по четвртини 22:13; 4:11; 14:13 и 19:12). Андреј Магдевски со 20 и Кристијан Николов со 17 поени koj e водечки стрелец на тунрирот со просек од 30,3 коша, беа најефикасни во нашата репрезентација. Имено, во четвртфиналето од групаta Б се пласираа Белгија и Македонија кои ќе играат во група „Е“ заедно со двете првопласирани селекции од „А“ групата, а тоа се Шведска и победникот од дуелoт Израел – Финска.
сите 23 | | | веќе видена

Македонија ги испраќа своите четворица спортисти на Олимпијадата во Лондон. Знаменосец ќе биде младиот пливач Марко Блажевски кој ќе настапи во дисциплината 400 метри мешано, а покрај него во Лондон ќе патуваат уште и Симона Маринова која ќе плива 800 метри слободно, како и атлетичарите Христина Ристеска ( 400 метри) и Кристијан Ефремов ( 400 метри). Желбата на олимпијците е во Лондон да ги забележат своите најдобри резултати, а знаменосецот Блажевски посакува да го собори државниот рекорд.
сите 10 | | | веќе видена

Станува збор за апарат со „усни’ со кој ќе биде овозможено бакнување преки интернет. Уредот изгледа како помала пластична глава со големи усни коишто доволно е да се бакнат за партнерот на другиот крај од интернет врската на своите усни да ги почувствува вибрациите од усните на таквиот уред.  
сите 4 | | | веќе видена

Четири лица се повредени при гаснењето на пожарот кај Струмица, соопшти Дирекцијата за заштита и спасување. Двајца се цивили, а другите двајца се од Шумското стопанство. Имено тројца се борат за живот откако настрадаа во борбата со огнената стихија во Струмица – соопшти градоначалникот Зоран Заев . Тие од локалната болница ќе бидат префрлени на скопските клиники, јави локалната телевизија Вис. Меѓу повредените има и седум деца кои поминале со полесни повреди, сите се префрлени во Општата болница во Струмица. Според информациите на телевизијата лицата настрадале во моментот кога гасејќи пожар краткото невреме ги засили пламените јазици кои ги опколиле повредените. За среќа дождот кој ја зафати Струмица го намали пожарот кој можеше да предизвика голема катастрофа.
сите 237 | | | веќе видена

Владата ги усвои измените на Законот за возила со кои се воведуваат определени новини кои имаат за цел да бидат во функција на граѓаните и компаниите и нивните интереси, и да се модернизираат состојбите, подобри услугата и заштедат трошоците. Сите регистрирани возила ќе добиваат налепница од Министерството за внатрешни работи при самата регистрација на возилото. Оваа обврска се очекува да почне да важи една година откако законот за возила ќе помине во Собрание. - Целта е службеното лице на МВР да не мора да го проверува секое возило во сообраќајот дали е регистрирано, бидејќи регистрацијата на возилото ќе ја препознае преку налепницата која треба да биде истакната на видно место. Со ова застанувањата ќе се намалат за голем процент, што е во интерес и на полицијата и секако на граѓаните – вели портпаролот на владата, Александар Ѓорѓиев. Имено се воведуваат и нови олеснети услови за хомологација на возила кои превезуваат лесно расиплива прехранбена стока или опасни материи, се уредуваат условите за постапката ...
сите 3 | | | веќе видена

Турските медиуми најавија дека холивудската ѕвезда Бред Пит ќе се појави во седум епизоди на популарната серија за хонорар од 2 милиони долари. Пит ќе ја игра улогата на европскиот принц кој ќе се бори против Сулејман. Ако пропаднат преговорите со Пит тогаш на негово место би дошол неговиот колега Мел Гибсон. Турскиот весник „Сабах“ пишува дека според желбите на продукциската куќа TIMS сцената во која тие ќе одиграат ќе изобилува со масовна борба.
сите 15 | | | веќе видена

Базенот „Бисер“ во населбата Аеродром, од денеска веќе не е во функција, бидејќи му завршил договорот на досегашниот закупец, Александар Маниќ. Сеуште нема информации за нов закупец или дали ќе има базен на истото место. Според досегашниот закупец, Александар Маниќ. објектот веќе се расчистува. - И овие 11 години со задоволство им објаснував на луѓето дека тој не е во право – објаснува Маниќ, кој на својот Фејсбук профил вели дека го предал базенот во функционална состојба и прашува зошто не почекале барем 30 дена за да се одржат закажаните турнири во ватерполо и пливање – напишал Маниќ на својот профил на Фејсбук.
сите 7 | | | веќе видена

Повеќе пожари низ неколку региони во Македонија се локализирани. Еден од нив е кај селата Горничет и Ума во Гевгелиско при што гореше нискостеблеста и дабова шума на поголема површина но бил локализирна. Локализиран е и пожарот кај гостиварското село Лакавица, на потегот кон месноста Митрови Крсти но потоа е повтроно намерно активиран. Локализирани се и пожарите во селата Стрима, Билјаново и Долно Коњари, Кумановско, Петровец кај Катланово, како и селата Сиричино и Туденце, општина Јегуновце. Имено, ПлусИнфо повикувајќи се на извори од струмичката телевизија „Вис“ јавија дека двајца вработени во ЈП Македонски шуми и еден граѓанин се тешко повредени во пожарот во Струмица. Тие се борат за живот и итно ќе бидат префрлени на лекување во Скопје. Двајцата од тешко повредените се браќа. Според порталот ПлусИнфо, меѓу повредените има и 7 деца кои поминале со полесни повреди. Луѓето настрадале во моментот кога гасејќи пожар, краткото невреме ги засили пламените јазици кои буквално ги опколиле повредените – јавува ...
сите 228 | | | веќе видена

Со распит на обвинетите, денеска, започна најголемиот судски процес во Македонија „Калдрма“, односно продолжение на „Змиско око“, во кој им се суди на 87 вработени на патарините. За дел од адвокатите ова судење е гламурозна пародија, во која нема доволно материјални докази. Роднини на обвинетите со солзи ги пречекаа најблиските кои веќе 7 месеци се во притвор. Имено тие се обвинети за злосторничко здружување, злоупотреба на службената положба и фалсификување на фискални сметки кои ги издавале на 5 патарини и на тој начин ја оштетиле државата за скоро 2.000.000 евра .
сите 6 | | | веќе видена

Седумнаесетгодишно девојче од Свети Николе исчезнало вчеравечер откако последен пат било видено како се упатува кон автобуската станица во градот, информира денеска Министерството за внатрешни работи. Пеесет и две годишниот К.Ѓ. пријавил дека 17 -годишната М.Ѓ. последен пат е видена во друштво со извесен Т.М. од Свети Николе. Тие, на завчера тргнале кон Автобуската станица и од тогаш на двајцата им се губи секаква трага. Откако оставил слика од ќерка му, МВР, до сите полициски станици во Македонија е испратена телеграма со слика од исчезнатата девојка.
| | веќе видена

Рано утрово во 05,24 часот минути на автопатот Петровец, во правец кон Велес, дошло до судир помеѓу автомобил и автобус при што грчки државјани го загубија животот. Сопатничката на починатиот за кратко време по несреќата, исто така им подлегнала на повредите. Едното возило било управувано од српски државјанин, другото од грчки. Лицата од возилото управувано од српскиот државјанин, се пожалиле на повреди, по што биле пренесени во ургентниот центар во Скопје.
| | веќе видена

Никола Груевски денеска во РЕК „Битола“ го пушти во употреба главниот транспортен систем за јаглен од површинскиот коп „Брод – Гнеотино“ до рудникот „Суводол“, проект на АД ЕЛЕМ, вреден 18,6 милиони евра. Транспортниот систем за јаглен е со должина од 10 километри и неговиот капацитет е 3.800 тони јаглен на час. Со изградбата на овој транспортен систем се комплетира една голема инвестиција, се заокружувува производствениот процес во површинскиот коп „Брод – Гнеотино“, адекватно се поврзуваат двата руднички капацитети и може да се каже дека трасата која ги поврзува рудниците и термоелектраната „Битола“ е целосна и функционална. Со тоа се комплетира системот за искористување на енергетското богатство на јагленокопот „Брод – Гнеотино“ и рудникот „Суводол“ со што ќе се обезбеди стабилна иднина, развојни перспективи и непречена работа на термоелектраната „Битола“ во наредните 25 до 30 години – истакна премиерот Груевски.
сите 4 | | | веќе видена

Амбер Херд го откачила холивудскиот актер Џони Деп бидејќи не сака да ја нарекуваат „уништувач на семејства“. Откако Џони Деп и Ванеса Паради потврдија дека ќе се разделат по 14 те години поминати заедно, во медиумите почна да се кружи приказната дека главен виновник за нивното разидување е токму актерката Амбер Херд, која го завела Деп. Иако Амбер го остави Деп, меѓу нив се уште постои хемија. Својата врска успешно и долго ја криеа, поради тоа што никој не помисли дека на Амбер може да и се допаѓаат и момчиња“ – вели пријател на Џони Деп.
сите 17 | | | веќе видена

Една жена од американската сојузна држава Пенсилванија упаднала во компјутерскиот систем на училиштето и на своите деца им ги поправила оценките. За влез во системот се послужила со лозинките што ги добила во времето кога работела за локалните власти, поточно ја искористила лозинката на началникот за образование. Венуст била обвинета за шест кривични дела, но била пуштена со кауција. Додека била секретарка во 2010 година и ги поправила сите ниски оценки на својата ќерка која тогаш била во средното медицинско училиште. Мајката била обвинета и во февруари бидејќи ги променила резултатите на син и од 98 на 99 %.
сите 2 | | | веќе видена

Сојузната држава Вашингтон прва во САД воведува регистрација на избирачи преку Фејсбук. Станува збор за начин како да се зголеми бројот на избирачи и процентот на учеството на престојаните претседателски избори. Инаку, избирачите за учество на изборите ќе можат да се пријавата преку Facebook страницата на сојузната држава Вашингтон. Претставниците на државните власти велат дека Facebook, иако преку нивната страница ги објавува пријавите на избирачите, нема да има увид во личните податоци коишто ги пишуваат гласачите. Регистрацијата на овој начин е овозможена преку посебна апликација која заедно ја изготвија Фејсбук и Мајкрософт, а се тврди дека преку овој начин на регистрирање на избирачките списоци личните податоци ќе бидат максимално заштитени и нема да можат да се злоупотребат.
| | веќе видена

next