Extra Exclusive

Осумнаесетгодишниот средношколец Б.Ф. заработи убодна рана откако со нож бил нападнат од 16-годишниот скопјанец Е.А. во дворот на АСУЦ „Боро Петрушевски”, информираaт од полицијата. Имено, ученикот Б.Ф.(18), вчера околу 14 часот, додека стоел пред работилницата во дворот од Државното средно училиште „АСУЦ Боро Петрушевски“, бил нападнат со нож од Е.А.(16) од Скопје. Момчето било веднаш префрлено во Ургентниот центар во Скопје, каде му биле констатирани телесни повреди, по што бил пуштен на домашно лекување.
сите 3 | | | веќе видена

На денешните мажи се повеќе им значи паметот кај жените, наместо нивниот изглед или вештините во готвењето, покажало најновото истражување. Имено, новите истражувања велат дека заради фактот што жените им се приближија на мажите во заработката, ваквите критериуми веќе не можат да се земат предвид. Од една страна додека посилниот пол се учи да ги цени жените не само заради нивниот изглед туку и заради другите квалитети, од друга срана припадничките на поубавиот пол финансиски се осамостоија, што значи дека изгледот на мажот им станува се поважен, тврдат психолозите на Универзитетот во Јорк, кои испрашале повеќе од 12 000 луѓе од над 30 земји. Покрај тоа резултатите покажале дека во модерното време во земјите каде мажите и жените се речиси еднакви, нивните критериуми во однос на барањето партнер се речиси исти. Па така и мажите и жените на прво место како критериуми ги ставаат: интелигенцијата, љубезноста и смислата за хумор а за на крај останува убавината додека пак жените сакаат статус и моќ. Истражувањето ...
сите 2 | | | веќе видена

Пред неколку дена откривме еден интересен македонски портал наменет за софистицирани, ‘фенси’ и современи девојки и жени – www.wow.mk , специјализиран за продажба на женски прозводи и услуги на попуст и секако модерен животен стил.   На прашањето зашто нивниот сајт е наречен ‘WOW!’ ни одговорија, дека тоа е поради начинот на кој ги замислуваат своите кориснички – паметни, современи и софистицирани девојки и жени кои сакаат да уживаат во комфорен и луксузен животен стил, со омилените брендови кои ќе ги најдат на попуст. Порталот на кој можат да се најдат попусти од Victoria’s Secret, ТЦЦ Плаза спа центар, Guinot Institute Paris, ShoeArt, Deborah Milano, Студио Ин – Сергеј, Витамед, BeautyLab, како и многу патувања, курсеви, релаксација сподели со нас кои се според нив најважните Правила за WOW девојки и жени. Прочитајте и споделете, препорачано! За повеќе Вакви мисли и интересни попусти посетете ја нивната FB страна: http://www.facebook.com/W0Wmk www.wow.mk е првиот македонски ...
| | веќе видена

Алексеј Биков (30) од Омска, Русија, изнајми режисер, каскадер, сценарист и шминкер со цел да ја режираат и реализираат собраќајната несреќа во која тој наводно ќе го загуби животот. Претходно тој договори неговата девојка Ирена Колкова да дојде на местото од несреќата за да се увери дека е мртов. Кога неговата девојка Ирина Колков ја видела несреќата веднаш почнала да плаче и паднала на колена. Тогаш рускиот бизнисмен станал од земјата и ја побарал за жена. Таа му објаснила дека најпрво почувствувала нагон навистина да го убие, но сепак се предомислила и одлучила да се омажи за него. - Сакав да сфати колку би бил празен и бесмислен нејзиниот живот без мене. Успеав во тоа, но морав да и ветам дека тоа ќе биде последен пат да и приредам нешто такво – вели Буков.
сите 4 | | | веќе видена

Џероен Волф, холандски кинематограф, направил видео снимка со луѓе на возраст од една до 100 години. Иако зад оваа краткотрајна снимка стои долгорочна работа и труд, концептот е едноставен. Пред камерата на Волф застанале луѓе од најмала до најстара возраст – од мали дечиња до 100-годишни баби. – Своите постари актери ги наоѓав во старечките домови и ми беше чест да ги снимам тие прекрасни луѓе. Но беше голем проблем да пронајдам 99 годишен човек, затоа што такви има многу помалку отколку 100 годишни луѓе – изјавува Волф.
сите 2 | | | веќе видена

Киднапирањето на невестата на сред славењето е вистински хит во Романија. Маскирани мажи наоружани до заби доаѓаат ја земаат невестата и заминуваат со бела лимузина. После тоа почнува преговарањето со младоженецот. Невестата најчесто ја носат на најпосетуваниот видиковец во градот и чекаат да дојде младоженецот. Овие киднапери со младоженецот преговааат преку телефон. За тоа време невестата седи затворена на некое тајно место.
| | веќе видена

Памела и Освалд Фрејзер биле вчудоневидени откако девојката родила близнаци, но со различна боја на кожата. Едното од девојчињата било црно додека другото бело. Ова е феномен и за докторите кои изјавија дека ова е нормално кај брат и сестра, но не и за близнаци. „За мене тоа ги прави уште повеќе посебни“ – изјавила гордата мајка која истакнале дека нејзината мајка по потекло била од Јамајка, а татко бил Евреин, додека пак родителите на сопругот биле од Јамајка и од Ирска. Лекарите велат дела е вообичаено тоа да биде случај со брат и сестра, но кај близнаци многу ретко се случува. Памела близнаците ги зачнала по природен пат, а се породила со царски рез во очекуваниот термин.
сите 3 | | | веќе видена

Шампионот Вардар вечерва од 20 часот ќе му биде домаќин на Хоризонт Турново во дерби натпреварот од 5.коло во Првата македонска фудбалска лига. Овa ќе биде дуел на двете првопласирани екипи по четири одиграни кола. На програмата денес се и натпреварите: Дрита – Ренова, Палистер – Напредок, Шкендија – Работнички и Металург – Брегалница. Почетокот на овие дуели е од 16 часот и 30 минути. Последниот натпревар од оваа рунда ќе се одигра утре во Кратово меѓу Силекс и Тетекс и тоа ќе биде дуел на двете последнопласирани екипи на табелата. Табела: Хоризонт Турново 10 бодови, Вардар 9, Дрита 7, Работнички 7, Брегалница 7, Напредок 7, Металург 6, Ренова 5, Шкендија 5, Пелистер 4, Силекс 0, Тетекс 0.
сите 20 | | | веќе видена

На главниот плоштад во Загреб вчера се вареше најголемото капучино на светот, во џиновската шолја собра 2.000 литри капучино, а настанот беше организиран од „Julius Meinl“, која со тоа го прослави 150-от роденден. Компанијата исто така 20.000 куни (околу 2.800 евра) за Центарот за рехабилитација на децата со тешки оштетувања. Жителите на Загреб и многубројни туристи го подготвуваа и уживаа во најголемото капучино, а велат и со одличен вкус.  
| | веќе видена

Во интервју за Гласот на Америка на македонски јазик, премиерот Никола Груевски оценил дека бизнис климата во Македонија е драстично подобрена. Здравата макроекономска политика, ниските трошоци за правење бизнис и можноста преку македонскиот да се излезе на пазарите од цела Европа и на други континенти, се главните фактори зошто треба да се инвестира во Македонија. Глас на Америка: Премиере, зошто да се инвестира во Македонија? Никола Груевски: Има повеќе причини, јас ќе кажам неколку. Затоа што Македонија има одлична бизнис-клима, на 22-ро место во светот, а пред само шест годни бевме на 96-тото место. Во последните 5-6 години сме меѓу првите 3-4 топ-реформатори во светот, прогласени од Светската банка. Значи, драстично подобрена бизнис-клима, како за домашните, така и за странските инвеститори. Второ, договори за слободна трговија со сите земји во светот и можност Македонија да се одбере како локација за бизнис за да се покрие цела Европа, но и можност да се покријат други континенти. Трето, здрава ...
сите 3 | | | веќе видена

Пијан Русин го освои интернетот. Сите оние кои се најдое во негова близина на плажата го снимаа како безуспешно се обидува да ги облече панталоните на горниот дел од своето тело.
| | веќе видена

Тетовчанец се здоби со тешки телесни повреди откако со мотор што го управувал удрил во куче скитник, информираше портпаролот на СВР Тетово, Марјан Јосифовски. Имено во непосредна близина на бензиската пумпа “Агрополог” кај Желино, лицето К.К. кое управувало со мотор “Кавасаки”, удрило во куче скитник при што го усмртило. При судирот со кучето, моторџијата се здобил со скршеници на левата нога како и потрес на мозокот. По укажаната лекарска помош во Тетовската клиничка болница, бил пренесен на скопските клиники.
| | веќе видена

Лана Дел Реј ги изненадила обожавателите на концертот во Сиднеј каде го обработила класикот на Нирвана ‘Heart-Shaped Box’ која ја отпеала во свој стил. но наидела на негативни критик, многумина истакнале дека нејзината верзија наликува на онаа нејзината за песната ‘Video Games’ која ја потпишува Бој Џорџ.
сите 4 | | | веќе видена

Вчера околу 14,00 часот во с.Ваташа-Кавадарци на ул.„Страшо Пинџур“бб, поточно во АД„Македонски пошти“, од страна на НН сторител извршено е разбојништво над вработениот Љ.Н.(1961) од Кавадарци, при што му биле одземени 68.350 денари. Имено, сторителот влегол во поштата, извадил пиштол, преку шалтерот го вперил кон Љ.Н. и побарал да му ги даде парите, а откако Љ.Н. ги извадил парите од касата и му ги дал, истиот заминал во непознат правец. Увид на лице место извршила увидна екипа од ПС-Кавадарци и се превземаат мерки за пронаоѓање на сторителот. Извор: МВР
сите 2 | | | веќе видена

Македонскиот центар за меѓународна соработка (МЦМС) и Институтот за демократија (ИДСЦС) во јули 2012 г. спроведоа истражување за ставовите на граѓаните за надворешната политика на Република Македонија и односите со Европската Унија (ЕУ), што се состои од прашања кои се однесуваат на стратешката ориентација на Македонија во надворешната политика и постигнувањата на Владата на тој план, како и на процесот на интеграцијата во Европската Унија. Македонските граѓани се заедно за евроатлантските интеграции, односно евроатлантските интеграции се избор на мнозинството граѓани (61,4 %) за стратешка ориентација на Македонија, без разлика на етничката припадност. Граѓаните не согледуваат алтернатива на евроатлантските интеграции и поддршката за други ориентации (БРИК, стратешко партнерство со САД, Турција и Израел) е незначителна. Во однос на исправноста на надворешната политика на Македонија, граѓаните се поделени, околу една третина сметаат дека надворешната политика на Македонија се води во исправна насока ...
сите 4 | | | веќе видена

Марк кој се занимава со фотографирање на змии во лаборатории при фотографирање на ногата го гризнала црна мамба, змија чиј отров се смета за смртоносен. Но вистинско чудо е тоа што Марк за тоа не ни знаел се додека следниот ден не ги развил фотографиите и видел што го гризнало. За среќа преживеал поради тоа што змијата не му вбризгала отров.
сите 2 | | | веќе видена

next