За прв пат дел од бугарските членови на историската комисија со Македонија откриваат што е целта на официјална Софија за статусот на Гоце Делчев. „Гоце Делчев ...
сите 579 | | | веќе видена

„Љубчо Георгиевски мора да се бори за каузата за која зборува, но не во Бугарија, туку во РС Македонија. Во Бугарија сме свесни за историската вистина и тој ...
сите 58 | | | веќе видена

Нова ограда на границата меѓу Грција и Турција ќе биде поставена до април за да ги спречи мигрантите, соопшти кабинетот на премиерот Кирјакос Мицотакис, кој ги ...
сите 45 | | | веќе видена

Новинар на спортскиот канал ESPN открива дека сеуште не е сигурно дали американецот со македонско потекло Дени Мусовски кој е напаѓач на Лос Анџелес Галакси ќе ...
сите 4 | | | веќе видена

Членовите на Заедничката мешовита комисија за бугарските медиуми ги пренесуваат впечатоците откако се вратија од состанокот во Скопје. Идентитетот на Гоце ...
сите 104 | | | веќе видена

Различни фактори на повеќе нивоа во владеачките структури се уште зборуваат за уривање на "Порта Македонија" лоцирана во центарот на Скопје а во исто време ...
сите 2 | | | веќе видена

Професорката Симона Груевска-Маџоска од Институтот за македонски јазик „Крсте Мисирков“ за последната средба на Мешовитата бугарско-македонска комисија за ...
сите 7 | | | веќе видена

Мартин Минков, долгогодишен дописник на Бугарското национално радио (БНР) од Скопје, предупредува на разорувачкиот ефект врз односите со Македонија ако ...
сите 350 | | | веќе видена

На повидок внатрешни турбуленции во СДСМ откако генералниот секретар и вицепремиер за борба против корупција Љупчо Николовски најави дека владата ќе бара да ...
сите 121 | | | веќе видена

next