еРепортер

„Државни спортски игри 2013“, Аеродром домаќин на 5.000 ученици од Македонија „Државни спортски игри 2013“ ќе се одржат од 16 до 18 мај, на кои ќе учествуваат околу 5.000 ученици од Македонија, а домаќин на спортската манифестација ќе биде Општина Аеродром. Претседателот на Федерацијата за училиштен спорт на Македонија, Александар Туфекчиевски изјави дека Општина Аеродром е избрана за домаќин поради тоа што е „позната како спортски бренд меѓу општините“, соопштуваат од Општината. „Ми претставува голема чест што оваа година Општина Аеродром е домаќин на Државните спортски игри, кои во училишни рамки претставуваат најголем спортски настан за 2013 година“, изјави градоначалникот на Општина Аеродром, Ивица Коневски. Натпреварите ќе се играат во спортските центри и спортските сали на основните училиштата во Општина Аеродром и Град Скопје, а за најдобрите екипи и поединци ќе се доделат награди и признанија. На игрите ќе учествуваат најдобрите екипи од државата и тоа по две од источниот, западниот и скопскиот ...
сите 4 | | | веќе видена

Есма и Влатко меѓу најпопуларните во Малме, вечерва првото полуфинале Според Сидсвенскан – еден од дневните весници на Шведска, во 9-те најпопуларни делегации ја наведе и македонската. Ова се потврди и на официјалната гала вечера за почеток на 58- от Изборот на песна за Евровизија 2013 каде Есма и Лозано беа едни од најинтересните за странските медиуми. На галата каде присуствуваа сите учесници македонските претставници привлекоа најголем број од медиумите кои бараа од нашите претставници изјави. За странските новинари е интересен спој на двајцата пејачи, а најголем број од прашањата упатени кон Есма и Лозано се однесуваа на комбинацијата на двата стила во песната. „Чест ми е што имам можност да ја претставувам Македонија. Оваа манифестација е само уште еден доказ дека изборот на песна и комбинацијата на пејачи за претставување на Македонија е вистинско. Македонија одиме во финале“, изјави Кралицата на ромската музика. „Можноста да се биде покрај првата дама на ромската музика ширум светот е уникатна. Да ...
сите 34 | | | веќе видена

Мафијашки работи: Запленети 350.000 лажни гласачки ливчиња во Бугарија Бугарските власти денеска запленија 350.000 нелегални гласачки ливчиња само еден ден пред парламентарните избори, што ги подгреа стравувањата за нерегуларности на изборите. Материјалот запленет во приватната печатница Мултипринт во Костинброд, 15 километри од Софија, ја надминува договорената бројка што требало да се печати. Мултипринт веќе ги испорачал ливчињата до изборните власти, соопшти обвинителството и додаде дека „ливчињата што се најдени на 10 мај ноќта ја надминуваат договорената количина“. Владата потврди дека веќе ја примила договорената количина од 8,343,000 милиони ливчиња. Операцијата ја спровеле агенти на Бугарската Државна агенција за национална безбедност (ДАНС) и обвинителите. Според државното радио компанијата Мултипринт е блиска до една од главните политички партии и затоа министерството за внатрешни работи намерно било исклучено од операцијата. Агенцијата БГНЕС соопшти дека станува збор за партијата ГЕРБ на екс ...
сите 87 | | | веќе видена

На меден месец: Ајкула до смрт изгриза маж пред очите на неговата сопруга Сурфер кој бил на меден месец со својата сопруга, настрадал од ајкула, која до смрт го изгризала пред очите на жена му, додека пливал во Индискиот океан. Капачите кои биле во близина почнале да бараат помош, откако во водата виделе траги на крв. Во моментот на несреќата спасувачки екипи храбро скокнале во водата и го извадиле човекот на копно, но сепак не успеале да го оживеат.
сите 2 | | | веќе видена

Во Данска работа се бара седејќи на излог Данска маркетинг компанија осмисли иновативен начин за вработување на образовани луѓе. Се што треба е кандидатите да седнат на излог, како во своја канцеларија и да покажат креативност како би се снашле во работното окружување. Личноста која бара работа има шанса да ја искаже својата креативност, а многу луѓе застануваат покрај излогот и ја посматраат, велат од компанијата. Исто така на стаклото е напишано – „Тука седи академик“. Во Данска има најмалку 41 % на високо образовани луже кои повеќе од година дена по завршувањето на образованието не можат да најдат работа.
сите 2 | | | веќе видена

Лазе Темелков заминува од „Алфа“ поради здравствени проблеми Еден од најдобрите македонски спикери Лазе Темелков заминува од ТВ Алфа поради здравствени причини. Темелков побарал да си замине поради сериозни здравствени проблеми поради што во последно време пиел и седативи. Познатиот спикер неодамна беше хит на порталите и социјалните мрежи, бидејќи во чудна состојба го водеше отвореното студио вечерта по завршување на првиот круг на локалните избори.
сите 9 | | | веќе видена

Бактерија отпорна на антибиотици уби осум луѓе во Србија Осум пациенти починаа во Србија за една недела во болница од бактерија отпорна на антибиотици Станува збор за бактеријата clostridium difficele, која била присутна кај пациенти кои биле оперирани на одделот за ортопедија во болницата во Ужице. Врз нив биле извршувани ортопедски зафати кои воопшто не се опасни по животот. Во болницата е прогласена епидемија.
сите 5 | | | веќе видена

Денеска сончево и топло без дожд Сончево и топло со мала до умерена облачност, најавуваат за денеска метеоролозите. Ќе дува слаб до умерен ветер од променлив правец. Дневните температури ќе бидат во пораст и ќе се движат од 19 до 29 Целзиусови степени. Во Скопје и околината сончево со ветер од променлив правец и дневна температура до 27 степени. УВ индексот ќе изнесува 7.
сите 69 | | | веќе видена

Полицијата ги најде унгарските кајакари Патрола на езерската полција денеска најде петмина унгарски кајакари за кои беше јавено дека се изчезнати од вчера вечер, откако тргнале на прошетка низ Охридското езеро. Портпаролот на охридската полиција Стефан Димески изјави дека попладнево биле најдени петмина кајакар, две жени и тројца мажи како веслаат на потегот во близина на Радожда на западната страна од брегот на езерото. Чуварот на кампот Градиште синоќа ја алармирал охридската полиција дека тројца кајакари од Унгарија не се вратиле од прошетка по езерото. Тој се посомневал дека госстите се исчезнати откако забележал дека нивното возило стои без кајаците на паркинг во кампот. Димески изјави дека од синоќа биле организирани три претражувања низ езерото, додавајќи дека полицијата не нашла никакви траги што би упатувале на несреќа. Тој рече дека кога кајакарите ја забележале полицијата, вниманието на себе го свртеле со кренати раце. Откако утврдиле дека се безбедни и со добро здравје, полициската патрола ...
сите 16 | | | веќе видена

Полицијата во потрага по тројца исчезнати туристи од Унгарија Македонската полиција е во потрага по тројца туристи од Унгарија кои се пријавени за исчезнати од вчера вечер откако со кајаци тргнале на прошетка по Охридското езеро. Портпаролот на охрдиската полиција Стефан Димески изјави дека полицијата синоќа добила известување од чуварот на кампот „Градиште“ дека тројцата Унгарци кои биле гости на кампот не се вратиле со своите кајаци. Чуварот известил дека на паркинг просторот во кампот се уште стои возилото на Унгарците. Димески во изјава за еРепортер рече дека полицијата до сега организирала три патроли, пребарувајќи го езерото, но оти не се најдени накакви траги што би упатувале на тоа дека унгарските кајакари доживеале несреќа. Потрагата по Унгарците продолжува, иако полицијата не ја исклучува можноста тие со соите кајаци да излегле на албанската страна на езерото.
сите 32 | | | веќе видена

ВИДЕО: Ѓоковиќ се избрука- сочно ја опцу публиката во Мадрид Првиот рекет на светот Новак Ѓоковиќ загуби од Бугаринот Григор Димитров на АТП турнирот во Мадрид, а однесувањето на публиката во шпанската престолнина го исфрли од такт српскиот тенисер, кој регирал непримерно. Ѓоковиќ упати сочна пцост кон публиката во шпанската престолнина, што е секако недопустливо за врвен спортист каков што е тој. Заминувајќи на клупата и мафтајќи со рацете кон трибините, Ѓоковиќ извика „Сега ќе ми го лижете .....“ Овој грд гест на Ѓоковиќ денеска не пропуштија да го споменат многу медиуми, а посебно хрватските кои со погрдни имиња му се обраќаат на најдобриот тенисер на светот.
сите 11 | | | веќе видена

САД: Именување на улица во Вашингтон отвори дебата за улогата на Бугарија во холокаустот Барањето од страна на бугарската амбасада да се именува улица во Вашингтон според омилениот бугарски син _ човекот кој е признаен дека ја спасил еврејската популација во земјата од нацистичките логори на смртта _ се заплетка во жива дебата за тоа дали бугарскиот народ има прецизна одредница заради потезите на неговите лидери за време на Холокаустот. Меморијалниот Музејот на Холокаусотот во САД, како што пишува денеска новинската агенција Асошиејтед Прес, во одоговорт до амбасадата стави петно на она што инаку има јасна церемонијална чест. Дискусијата, што се одигра зад сцена кога Советот на главниот американски град се подготвува да го разгледа предлогот дали да именува улица според Димитар Пешев, се одразува, не само на развојот на комплексноста на историјата на Холокаустот, туку, исто така, и на тешкотиите со кои се соочуваат државите во усогласување на херојски дела на поединци во нацистичката ера на Европа ...
сите 7 | | | веќе видена

Маж убиен во тепачка во куќа на Бит Пазар Полицијата соопшти дека еден маж бил убиен во турканица во ходник на куќа на Бит Пазар, сопственост на двајца браќа, идентификувани како М.З. (40) и Б.З. (36). Според полицискиото соопштение, браќата во ходникот на нивната куќа во 03,10 часот забележале две непознати вооружени лица, по што настанала турканица во која еден од напаѓачите истрелал куршум кон браќата, но го погодил другиот напаѓач. Лицето идентификувано како А.Г. (22) од Скопје починало од тешките повреди, додека напаѓачот се дал во бегство. Браќата биле повикани на разговор во полициската станица Кисела Вода и според полицијата, во тек се мерки за проверка на веродостојноста на пријавениот настан. Инаку, починатото лице е евидентирано како извршител на кривични дела разбојништва”, додека еден од браќата М.З. има досеие за сторени повеќе кривични дела, какви што се “учество во толпа што ќе спречи службено лице во вршење на службени дејствија”, ” спречување службено лице во вршење на службени ...
сите 9 | | | веќе видена

Алекс Фергусон го напушта Манчестер Јунајтед на крај на сезоната Сер Алекс Фергусон ќе го напушти Манчестер Јунајтед на крај на сезоната, по 26 години минати на клупата на овој клуб. Шкотланѓанецот освои 38 трофеи по преземање на клубот во ноември 1986 година, вклучувајќи ја и титулата првак на Англија. Тој во својата витрина има 13 шампионски титули на Англија, две титули од Лигата на шампионите, пет трофеи на ФА купот и четири на Лига купот. „Одлуката ја носам по долго размислување. Мислам дека ова е вистинско време за тоа“, рече Фергусон кој ќе ја преземе улогата на директор и амбасадор на клубот. Во изјавата што ја пренесува Би-Би-Си, Фергусон им се заблагодари на луѓето што му помогнале од Јунајтед да направи еден од најдобрите клубови на светот. „Му оддавам почест на моето семејство, нивната љубов и подршка беа клучни“, изјави Фергусон и посебно и се заблагодарил на сопругата Кати која ја означил како клучна личност во неговата кариера. Тој исто така им се заблагодарил и на играчите и ...
сите 95 | | | веќе видена

Европската Унија ги забранува романските ќебапи На Романија од 1-ви јуни и се заканува прекин на масовното производство на домашните ќебапи попознати како „мич“, поради новите правила на Унијата. Иако станува збор за најпопуларносто национално јадење во Романија, ЕУ и „нареди“ на оваа земја дека мора да прекине да ги произведува соите ќебапи, бидејќи „мич“ содржат адитиви кои повеќе не смеат да се користат во храната на подрачјето на Унијата. Во романските ќебапи, освен месо, се става натриум карбонат и уште некои антиоксиданти кои од 1-ви јуни стануваат забранети да се ставаат во храната на ЕУ. Но, проблемот е тоа што Романците толку многу навикнале на тие адитиви во своите ќебапи, што ниту еден друг вид ќебапи не можат да им го дадат вкусот кој тие го сакаат. За тоа колку романските ќебапи се популарно национално јадење говори и податокот дека неодамна и Мекдоналдс на менито на своите ресторани во Романија го стави новото јадење „Мекмич“. Романската влада кон крајот на минатата недела ги прати своите ...
сите 3 | | | веќе видена

Свами Џотирмаја, духовник кој проповеда општество без стрес, во Скопје Свами Џотирмаја, познатиот духовник од Индија кој проповеда општество без стрес, насилство и шири пораки за љубов и мир, од петок до недела ќе престојува во Скопје како учесник на Третата светска конференција за меѓурелигиски и меѓуцивилизациски дијалог. Неговата Светост Чунгат Џоши или попознат какоСвами Џотирмаја е роден 1972 година во едно православно христијанско семејствово Керала, јужна Индија. Тој постојано патува низ светот во обид да ја крене свеста кај луѓето да изградат општество без стрес, насилство, ширејќи ги пораката за љубов и мир. Џотирмаја животот го минува во споделување на древни мудрост и знаење за животот, справување со секојдневни предизвици, ширење на љубов и насмевки меѓу народите. Сите кои сакаат да ги слушнат пораките на овој духовник, имаат можаност тоа да го сторат во петок (10 мај), со почеток во 18,30 часот во хотелот Порта, Аеродром. Влезот е слободен. Од ова духовно лице, како што наведува ...
сите 2 | | | веќе видена

Луѓето кои секогаш говорат за себе се наклонети кон депресија Луѓето кои често говорат во стилот „јас и само јас“ , ризикуваат повеќе да заболат од депресија и анксиозност, се наведува во најновото истражување. Научниците од Универзитетот Касел во Германија отркиле дека луѓето кои постојано го користат првото лице еднина, односно оние кои себе си се ставаат на прво место, имаат поголем ризик да бидат подепресивни од оние кои имаат тенденција да користат облици на множина. Тоа значи дека доколку почесто говорите „ние“ наместо „јас“, научниците тврдат дека ќе бидете помалку депресивни. Секако, работата е во вашата свест и во тоа дека не треба да мислите само на себе си. Истражувачите, на чело со д-р Јоханес Зимерман, интервјуирале 15 мажи и 103 жени, а сите тие се лекувале од депресија и анксиозност. Анкетарите ги замолиле учесниците да раскажат нешто за своето минато, за своите врски и својата самосвест. Тие при тоа откриле дека луѓето кои говорат само „јас“ и себе си се ставаат во прв план, имаат ...
сите 9 | | | веќе видена

ВРЕМЕ: Денови со малку сонце, а со многу дожд и грмежи Денови со обилни врнежи и грмежи прогнозираат метереолозите до крајот на неделата. Облаци ќе има до недела во Македонија, со повремени изблици на сонце. Денеска не излегувајте никаде без чадори бидејќи синоптичарите прогнозираат обилни врнежи. На одделни места се очекува да наврнат и повеќе од 20 литри на метар квадратен. Освен порои, на некои места во Македонија за денеска се прогнозираат и молњи. Времето ќе биде слично и во наредните три денови, со малку повеќе сонце во петок. За в сабота во повеќе места на Македонија се прогнозира трупање на големи облаци и силни грмотевици. Температурите ќе се движат од 16 во западните, до 29 степени во јужните делови од земјата.
сите 57 | | | веќе видена

„Ернст и Јанг“: Словенија, Кенија и Хрватска – најкорумпирани држави на светот Словенија и Хрватска се светски рекордери во корумпираноста, а нивните деловни луѓе сметаат дека е „крајно вообичаено подмачкувањето“ да се добие зделка. Овој резултат го покажа истражувањето што го спроведе угледната консултантска куќа „Ернст и Јанг“, опфаќајќи вкупно 36 држави. Во ова истражување учествувале вкупно 3.500 водечки топ менаџери, а резултатите покажале дека „подмачкувањето“ најлесно наоѓа погодно тло во Словенија, Кенија и Хрватска. Словенечките бизинисмени биле единствени, дури 96 насто од нив сметаат дека поткупот за да се добие работа е нешто сосема вообичаено и прифатливо. Кај Хрватите тој процент е нешто понизок, па 90 насто од хрватските деловни луѓе го делат мислењето на своите колеги од Словенија. Меѓу Словенија и Хрватска, според процентот, се сместиле бизнисмените од Кенија, а зад нив следат оние од Украина, Грција, Словачка, како и од Србија и Русија. Не се споменува дека македонските бизнисмени ...
сите 8 | | | веќе видена

ВИДЕО:Водечки пакистански политичар повреден при пад од бина Водечкиот пакистански политичар Имран Кан бил сериозно повреден денеска при пад од импровизирана платформа додека говорел на предизборен митинг во градот Лахоре. Официјален претставник на неговата партија изјави дека Кан имал две повреди на главата. Телевизиите прикажаа моменти од паѓањето на хазризматичниот пакистански политичар и некогашен плејбој, како и снимки од граѓани кои го носат Кан облеан во крв. Кан и неговата ПТИ партија се наметнаа како сериозни учесници на општите избори што треба да се одржат в сабота, а на неговите митинзи присуствуваат илјадници луѓе. „Тој има повреди на главата и е префрлен во болница“, изјави портпаролот на партијата ПТИ Малик Иштијак. Официјален претставник на болницата во која бил донесен Кан изјавил дека тој имал две исеченици на глата и оти неговите повреди не се сериозни. Сопругата на Кан, Џемима, изјавила дека тоја е „во болница во свесна состојба“.
| | веќе видена

next