Емитер

Исклучително племенита и корисна едукативна акција превзеде фирмата за производство на автомобили Форд која го третира европскиот пазар. Спровеле истражување за причината за сообраќајните несреќи предизвикани од младите возачи и дошле до фрапантни резултати со негативна конотација. Иако младата популација (од 18 до 24 години) во Европа учествува со 8% од вкупното население, 15% загинуваат а овој процент во летните месеци се искачува на 21% од вкупниот број на починати лица во фаталните сообраќајни несреќи. Форд спроведе истражување кое опфатило 6500 млади лица кои се возачи во Европа. Резултатите од ова истражување се поразителни. 57% од сообраќајните несреќи се случуваат заради несоодветна (неприлагодена) брзина на возилото, 43% од возачите пишувале пораки додека возеле, 36% од возачите се јавувале на телефон или разменувале кратки пораки, 16% не биле врзани со сигурносен појас, 13% пиеле и возеле и 11% гледале видео или ТВ додека возеле. Исто така, еден од четири возачи правеле самослик (селфи) додека ...
сите 2 | | | веќе видена

Одлични вести за македонските љубители на автомобилскиот дизајн. Младиот дизајнер на екстериер во германскиот автомобилски гигант Мерцедес Бенц Славче Таневски на својот фејзбук профил објави дека почнува со сериско производство купето што тој го дизајнираше. Со нетрпение го чека својот примерок во септември и наведува дека претпродажбата е веќе започната а официјално ќе може да се купи од октомври оваа година. Ова е огромен успех на нашиот дизајнер. На Mercedes GLC Coupe работел четири години, т.е. толку време е поминато од првите скици и прифаќање на дизајнот од одговорните во фирмата па сè до денес кога и официјално моделот е влезен во сериско производство. Се работи за SUV спортско купе со четири врати кое е еднакво елегантно и привлечно и како класично спортско возило и како класично теренско возило – две во едно. Почетната цена е позиционирана на 50 000 Евра (во Германија) а за пазарните бројки и позицијата на пазарот сè уште е многу рано да се говори. Ова е негов прв целосно сопствен дизајн иако ...
| | веќе видена

Сметате ли дека сосема ви е позната конфигурацијата на Сатурновиот систем? Веројатно не сте знаеле дека овој систем, познат по неговите видливи прстени, во својот состав има и уште еден, огромен невидлив мегапрстен со пречник кој е за повеќе од 200 пати поголем од пречникот на неговата матична планета Сатурн (види ја сликата во прилог). Доколку тој прстен би бил видлив, кога ние него би го гледале на ноќното небо од Земјата, тој би се покажувал со пречник двапати поголем отколку што се гледа пречникот на нашата Месечина. Прстенот е составен од прашина со темно обоени честички, па поради тоа е невидлив во видливото светлинско подрачје, меѓутоа “видлив” е во инфрацрвеното електромагнетско подрачје. Откриен е во 2009 год. од страна на една екипа астрофизичари, под раководство на Даглас Хамилтон (Douglas Hamilton), планетски научник на Универзитетот College Park, Мериленд, САД. Екипата го употребила телескопот вграден во орбитерот Spitzer, којшто (телескоп) е дизајниран да “гледа” во инфрацрвеното подрачје. ...
| | веќе видена

Радиоаматеризмот кај нас своите почетоци ги бележи пред 70 години кога е основан Радиоаматерскиот сојуз на Македонија. Една од живите легенди на македонското радиоаматерско движење е 90 годишниот Миле Секуловски од Скопје кој што сè уште е активен на радиоаматерските фреквенции. Миле Секуловски, Z31JY роден 1926 год. е најстар радиоаматер во Македонија кој што непрекинато е активен на радиоаматерските опсези повеќе од шест децении. Со ова хоби започнал да се занимава уште додека живеел и работел во Битола. Бил член на битолскиот радио клуб од каде што во средината на 50-тите години ја одржал првата радиоврска со клубскиот повикувачки знак YU5CEF. Во 1958 година добива личен повикувачки знак YU5JY, кој е прв личен радиоаматерски знак во Македонија и во почетокот на 60-тите години поставува радиоматерска станица во својот дом во Скопје и од тогаш во континуитет е активен до денешен ден. Изминативе години секојдневно е активен на 80 м и 40 м радиоаматерски опсези со неговиот омилен тип на работа телеграфија. ...
| | веќе видена

По 5-годишно “крстарење” во просторот низ Сончевиот систем, вселенската сонда наречена Џуно (Juno) стаса на својата дестинација, и на 4. јули, т.е. на празникот на независноста на САД, таа влезе во орбита околу планетата Јупитер (уметничка визија е покажана на слика 1 ). Името Џуно сондата го добила според името на богињата Jунона, која во староримската митологија му била супруга на врховниот бог Јупитер. Џуно е втората сонда во орбита околу Јупитер, всушност таа е наследничка на претходната вселенска сонда Галилео, која орбитираше околу Јупитер во периодот од 1995 до 2007 год., но Џуно е прва сонда која орбитира околу јупитеровите полови. Лансирањето на Џуно беше во август 2011 год. со ракета AtlasV 551. На слика 2 е покажана траекторијата на нејзиното 5-годишно долго патување низ Сончевиот систем, должината на поминатиот пат изнесува дури 2,8 милијарди km односно 18,7 AU (Астрономски Единици, 1 АЕ = растојание помеѓу Земјата и Сонцето). Забележуваме на траекторијата дека околу 2 год. по лансирањето, ...
сите 9 | | | веќе видена

Програмирање на одредена “интелигентна“ функција беше предизвикот на кој работеа педесетина учесници на летната школа „Дизајн на вградливи микрокомпјутерски системи“ на тема “Интернет на нештата“ (Internet of Things), која заврши денес на Факултетот за електротехника и информациски технологии. “Тема на школата се микрокомпјутерите во сите современи “паметни“ уреди – автомобили, авиони и други летала, апарати за домаќинство, мерни уреди, медицинска опрема, роботи, играчки... Улогата на овие микрокомпјутери е, пред сè, уредите да ги направат удобни за користење, но денес дополнително се очекува сите овие уреди (нешта) да бидат достапни од која било точка во светот преку Интернет. На овогодишната школа, учесниците преку предавања се запознаа со овие миркокомпјутери и сами, преку проектна задача, програмираа “интелигентна“ функција достапна преку Интернет“, изјави професор д-р. Јосиф Ќосев, раководител на летната школа “Дизајн на вградливи микрокомпјутерски системи“. Летната школа, која се оддржува по шести ...
| | веќе видена

Претставувањето на Huawei P9 Lite со нетрпение го очекуваа сопствениците на неговиот претходник - Huawei P8 Lite, како и оние корисници кои планираат да купат добар смартфон од средната класа. Смарт телефоните од средната класа се исклучително иновативни уреди со конкурентни цени. Целта на Huawei оваа година е особено амбициозна – да лансира телефон кој е уште подобар и посакуван. Се очекува Huawei P9 Lite да задоволи многу високи стандарди. Дали е доволно добар?Ова е прашање до чиј одговор може да се дојде преку споредба на двата модела. Првото нешто што се забележува кога го држите P9 Lite во рака е дека телефонот е значително поголем. Ова се должи на 5,2 инчниот дисплеј, додека кај P8 Lite екранот беше широк 5 инчи. Поголемиот екран на P9 Lite е и со подобра резолуција – full HD, најоптимална резолуција за модерните смартфони на Huawei. Исто така, корисниците ќе ценат што дисплејот на новиот модел има дополнителната заштита обезбена со најновата верзија на супертврдо стакло Corning Gorilla Glass 4. ...
сите 28 | | | веќе видена

Студенти од Факултетот за електротехника и информациски технологии при Универзитетот Св. Кирил и Методиј во Скопје, денеска, 24.6.2014 г., го промовираа првиот електричен картинг во Македонија, наречен Феитмобил. Електричниот картинг се реализира во рамки на проектот “Проектирање и реализација на електрично возило“ на тимот ЕЛ-КА, започнат во октомври минатата година, финансиски поддржан од Факултетот за електротехника и информациски технологии и од Универзитетот Св. Кирил и Методиј. “Навистина сме горди на тимот студенти кои успеаја за неполни десет месеци да го креираат ова картинг возило. Овие 15 студенти од студиската програма Електроенергетика, автоматизација и обновливи извори на енергија, секојдневно, работеа на неговата реализација, под менторство на професор д-р Гога Цветковски и професор д-р Снежана Чундева, како и други професори од ФЕИТ. Целта на проектот е да се изработи електричен картинг кој ќе биде погонуван од електричен мотор напојуван од акумулаторски батерии. Ние како факултет секогаш ...
сите 7 | | | веќе видена

Новата иновативна мобилна игра “Sea Hero Quest“, која што ја промовираше Групацијата Дојче Телеком, а во Македонија е поддржана од Македонски Телеком, за кратко време постигна извонредни резултати, со што се надминати првичните очекувања. Само две недели по лансирањето, повеќе од 1 милион луѓе од целиот свет ја презедоа “Sea Hero Quest“. Со просечен рејтинг од пет ѕвезди добиен од над 45 000 оценувања во App store и во Google Play, фидбекот од играчите е повеќе од позитивен. Играта “Sea Hero Quest“ влезе во Топ 10 листата на 50 пазари на App Store и Google Play, а на многу пазари се наоѓа и на прво место. Тоа само по себе е спектакуларен успех за истражувањето и науката во борбата против деменцијата. И Македонски Телеком како дел од Групацијата Дојче Телеком има голем придонес во севкупните резултати на “Sea Hero Quest“. За кратко време играта стана голем хит во Македонија, а во првите неколку дена од лансирањето таа е број 1 игра по преземања од Google Play и број 2 на App Store. Благодарение на “Sea ...
сите 3 | | | веќе видена

Интел корпорацијата и Society for Science & the Public денес објавиja дека 18-годишникот Хан Жи (Остин) Ван од Ванкувер, Канада, е добитник на првото место и Гордон Е. Мур наградата, како и 75 000 долари за развој на микробиолошки горивни ќелии што поефикасно конвертираат органски отпад во електрична енергија. Наградата беше доделена на овогодинешниот меѓународен саем за наука и инженеринг на Интел, најголемиот натпревар за научно истражување во средни училишта во светот. Ванг, кој ја доби главната награда, ги идентификуваше специфичните гени кај генетски подобрени бактерии од видот E. coli коишто им овозможуваат ефикасно генерирање на енергија. Неговиот систем може да произведе значително повеќе енергија од постоечките MFC процеси по цена којашто е конкурентна со енергијата добиена од сончеви ќелии. Сијамантак Пајра, 15-годишник од Френдсвуд, Тексас, САД, пак е добитник на една од двете Intel Foundation Young Scientist награди, во вредност од 50 000 долари, за развој на електронски помагана протеза за ...
| | веќе видена

На Факултетот за електротехника и информациски технологии во Скопје, на 12. мај, преку работилницата FutureComNet, се одбележа Светскиот ден на телекомуникациите и информатичкото општество – 17 Мај. Третата, по ред, работилница FutureComNet беше организирана на тема “Интернет на нештата“ (Internet of things). “Институтот за телекомуникации при ФЕИТ го одбележува Светскиот ден на телекомуникациите и информатичкото општество по трет пат. Ја организираме оваа работилница FutureComNet на тема “Интернет на нештата“, што претставува еден од врвните концепти во 2015 година избран согласно Гарднеровата класификација (според која се одредуваат технологиите по значење). Овој ден се слави од 1969 како ден на телекомуникациите, а од 2006 година како ден на телекомуникации и информатичкото општество“, рече професор д-р Лилјана Гавриловска, раководител на Институтот за телекомуникации при ФЕИТ. Според деканот на ФЕИТ, професор д-р Миле Станковски, оваа традиционална конференција се повеќе се етаблира во областа на ...
| | веќе видена

Синоќа во одлична атмосфера во Скај бар, Хотел Русија во присуство на бројните гости и, се разбира, претставниците на Huawei, беше промовиран новиот, долго очекуван, Huawei P9. Ова е првиот паметен телефон кој произлегува од соработката на Huawei со светскиот култен бренд Leica. P9 има двојна камера, што е новина кај паметните телефони, и според производителот ова на корисниците би требало да им овозможи да ги доловат најживописните бои, а истовремено да направат и впечатливи црно-бели фотографии. Присутните на промоцијата имаа можност да се убедат во повеќе од одличните перформанси на уредот којшто има цел да постави нови стандарди во поглед на фотографијата кај паметните телефони. На настанот беше промовиран и новиот ексклузивен видеоспот наменет за ТВ промоцијата на P9, за чиешто снимање биле ангажирани Хенри Кавил и Скарлет Јохансон, коишто се глобални амбасадори за серијата P на Huawei . "Ни претставува особено задоволство и чест што за многу кратко време од светската премиера на овој убавец ...
сите 4 | | | веќе видена

Интел објави серија нови технологии, инвестиции и соработки насочени кон побрзо и полесно спроведување на скалабилни услуги на облак на фирмите. Претпријатијата сакаат поголема флексибилност и избор со воведувањето на услугите на облак, со цел да се поттикне иновацијата, но истовремено да се одржи контрола врз повеќето стратешки средства. Покрај желбата да се инвестира во модерна, софтверски дефинирана инфраструктура (СДИ), компаниите веруваат дека оваа инвестиција може да биде комплексна и дека одзема време. Интел го прави преминот лесен благодарение на новите процесори, SSD дискови и серијата проекти и соработки во областите кои им помагаат на претпријатијата да се обезбедат нови услуги и начини со брзина која претходно постоеше само во најнапредните јавни клауд сервиси. SDI е основа за најнапредните услуги на облак во светот. Тој ги прави услугите на облакот побрзи и поефикасни, со динамично издвојување на компонентите потребни за пресметки, складирање на информации и мрежните ресурси, преку ...
сите 2 | | | веќе видена

Факултетот за електротехника и информациски технологии при Универзитетот “Св. Кирил и Методиј“ денес, 7.4.2016 година, ја отвори новата Лабораторија за програмабилни логички управувачи и SCADA системи (системи за супервизорско управување и прибирање податоци). “Лабораторијата се состои од десет лабораториски маси со по две работни места. На секоја работна маса има по три вида на Програмабилни логички управувачи кои претставуваат индустриски компјутери за управување на производни процеси. Покрај тоа секој стол е опремен со десктоп компјутер на кој е инсталиран целокупниот софтвер за програмирање на програмабилните логички управувачи, како и SCADA софтвер кој служи за набљудување, управување и аквизиција на податоци на сложени процеси. Целокупниот софтвер за лабораторијата е лиценциран. Секоја работна маса е опремена со реален индустриски процес кој се поврзува со индустриските компјутери. Со тоа се овозможени експерименти и вежби кои се реалноиндустриски.“, изјави професор др. Миле Станковски, декан на ...
сите 41 | | | веќе видена

Ако на 31-ви март околу 19 часот се најдете во близина на МКЦ, секако влезете. За тогаш е најавено гостување на Ард Луи, професор по теоретска физика на Универзитетот Оксфорд, каде ја води интердисциплинарната истражувачка група којашто ги проучува прашања што се преклопуваат меѓу хемијата, физиката и биологијата. Ард Луи во кино-салата Фросина ќе одржи предавање од општ карактер насловено со “Дали науката може да објасни сè?” . Во него тој ќе ги изложи своите долгогодишни научни истражувања, истовремено ставајќи ги во контекстот на “големите животни прашања“ како што е, на пример, потеклото на животот. Во предавањето ќе бидат претставени и главните идеи на документарниот филм снимен во независна продукција заедно со светски познатиот ТВ водител на научни програми и режисер на документарни филмови Дејвид Малон (David Malone). Насловот на документарниот филм во три дела е “Зошто сме тука?“ (Why are we Here?). Филмот ги обработува следните три подрачја: “Потрага по вистината,“ “Моралниот компас“ и “Чудата на ...
| | веќе видена

Скопското астрономско друштво го организира 19-тиот Воведен курс по астрономија кој ќе започне во четврток, на 31.3.2016 г. Целта на курсот е посетителите да се запознаат со основните принципи и факти од областа на астрономијата, без да им бидат потребни предзнаења од оваа наука. Астрономските термини и објекти ќе бидат претставени преку секојдневни примери, многу слики, анимации, неколку важни равенки и секако, набљудувања со телескопи. Предавањата ќе се одржуваат два пати неделно – вторник и четврток, во амфитеатарот на Факултетот за електротехника и информатички технологии (ФЕИТ) со почеток од 20:00 часот. Предвидени се 10 термини, од кои два во Планетариумот при Младинскиот Културен Центар во Скопје. Повеќе информации може да се прочитаат на astronomija.mk Клучни зборови: Воведен курс по астрономија, Скопско астрономско друштво
| | веќе видена

Годинава по седми пат, во организација на ФЕИТ се одржува семинарот за роботика RoboMac, чијашто цел е популаризација на роботиката меѓу студентите од Македонија и Европа. Целите на RoboMac се: oвозможување на практична работа од областа на роботиката; меѓусебна размена на знаења и искуства од оваа област помеѓу домашните и странските учесници; приближување на роботиката кон средношколците и тн. На семинарот, кој се одржува oд 7-ми до 13-ти март учество ќе земат 50 домашни и 30 странски учесници, кои по шестдневна обука ќе си ги одмерат силите на финалниот натпревар. Во рамките на RoboMac 2016 планирани се предавања на истакнати професори и македонски експерти во доменот на роботиката, кои ќе им го пренесат своето знаење на учесниците. Учесниците во текот на семинарот ќе присуствуваат на предавањата, а истовремено ќе работат мешани тимови и ќе ги склопуваат своите роботи, ќе ја развиваат нивната вештачка интелигенција и ќе ги подготвуваат за финалниот натпревар. Како и секоја година, се со цел да се ...
сите 21 | | | веќе видена

Вечерва, во 20 часот, ќе биде отворена веќе третта по ред изложба на макети и диорами во организација на макетарскиот клуб “Мајор Михајло Ивановски - Микс” на којашто ќе може да се видат макети и диорами изработени од членовите на клубот, но и од страна на нивните гости. Новитет оваа година е што на изложбата ќе можете да ги видите и делата на Бранко Путилин, Димитар Делев, Стефан Темелковски и Бранко Стојановски кои изработуваат фигури за Warhammer 40k и Warhammer fantasy, како дел од SF делот на изложбата.Warhammer e table top wargame систем во кој се користат макети(минијатури) на фигури кои играчите сами ги составуваат и фарбаат со разноразни ефекти за да се добие што поатрактивен изглед. Свое присуство на изложбата имаат најавено и клубови од Белград и Софија. Белградскиот макетарски клуб “Олуј” ќе прикаже голем број професионално изработени макет, а макетарскиот клуб “Стендов моделизам Бугарија” ќе се претстави со макети на дури 10 членови. Поддржувач на изложбата е ЦОП. Во соработка со нив ...
сите 2 | | | веќе видена

На 22 март од 11 до 15 часот во организација на Дарис инженеринг од Скопје е планирано да се одржи семинaр за најновите технологии за громобранска заштита. Еднодневниот семинар е наменет за сите инженери и техничари чија работа, професионална определба или интерес се поврзани со громобранските фаќачи, громобранската заштита и громобранското заземјување. На семинарот планирано е претставување на внатрешноста на најпопуларните громобрански фаќачи Prevectron, Schirtec, ERICO и FOREND и најсовремениот громобрански фаќач VEDA TOTAL со осврт на нивната електроника и функционалност, што според организаторот, е прв ваков случај кај нас. На семинарот ќе бидат изнесени најновите технологии и стандарди за громобранска заштита и громобранско заземјување, со јасни и концизни објаснувања за нивната примена. Содржината на семинарот е конципирана за учесниците да стекнат теоретски знаења коишто се лесно применливи во практиката. Проектантите, компаниите и изведувачите ќе се здобијат со сознанија коишто ќе им овозможат ...
| | веќе видена

Интел корпорацијата објави нови партнерства во индустријата и производи кои ги поставуваат основата за побрзи, попаметни и поефикасни 5G безжични мрежи дизајнирани за да испорачаат неверојатни нови искуства низ секојдневниот живот. Од вградени уреди во опремата на спортистите и беспилотни летала со способности за избегнување на судари, до автономни возила, “паметни“ градови и повеќе, поврзување на “нештата“ помеѓу уреди, луѓе и клауд, доведува до невидени оптoварувања на денешните безжични мрежи. Интел работи со лидерите на мобилниот екосистем да го отвори патот за комерцијална широка достапност на 5G. Ериксон и Интел соработуваат со мобилни оператори на 5G решенија и прават заеднички тестирања, како продолжување на моменталното партнерство за трансформација на мрежите и, клауд и IoT. KT и Интел ќе имплементираат 5G тестирања во 2018 што развиваат и верифицираат 5G безжична технологија со поврзаните уреди, виртуелни мрежни платформи и здружена стандардизација. ЛГ електроникс и Интел ќе развијат и ...
сите 2 | | | веќе видена

next