Емитер

Моторциклите некако како по инерција се во сенка на автомобилите. Неправда е тоа но така засега стојат работите. Ние правиме напор тоа да го промениме. Во таа насока, еве можност да ѕирнеме во производствените хали на прочуениот производител на моторцикли BMW и да видиме како изгледа денешново производство на моторцикли. Видеоприлогот е прикажан подолу. Паралелно е прикажано производството на два модела на моторцикли – од склопувањето на погонскиот агрегат, па сè до пакувањето за испорака до крајните купувачи. Тоа што ќе го видите, едноставно не трпи коментари. Тоа само се гледа, се размислува на зададената тема и се воздивнува во знак на потврда на видената врвна производна технологија. Да, тоа што ќе го видите е производ на човекот а зародишот на тоа е во човековите мисли. Клучни зборови: BMW production, изработна на моторцикли, фабрика, производство, роботи
сите 2 | | | веќе видена

Есента традиционално е време за започнување на сите активности врзани со учењето. Од понудата на курсеви во Скопје, го издвојуваме Воведниот курс по астрономија којшто првпат го организира релативно новото здружение на граѓани – Астрономскиот центар Орион. Циклусот предавања којшто ќе се орзува на Архитектонскиот факултет во Скопје, планирано е да започне на 4. октомври во 20 часот. Според Кристијан Шишковски, член на здружението Орион, се работи за повеќе од солидна програма на предавања којашто ја следи програмата од оваа област на еден од врвните универзитети во светот - Беркли. Курсот е планирано да содржи од 15 предавања со сите основни теми и концепти од астрономијата, две предавања во Планетариумот и теренско набљудување со телескопи. Планирано е да биде визуелно богат – да изобилува со мноштво од фотографии, цртежи и анимации, се со цел да обезбеди што поблиско нетехничко објаснување на модерната астрономија, вклучувајќи ја структурата и развојот на планетите, ѕвездите, галаксиите и Универзумот ...
сите 2 | | | веќе видена

Македонија, во вторник, ќе живее со балканскиот караван автомобили на шведската компанија Volvo Cars. По овој повод, македонскиот дистрибутер на Volvo, Ми-Да Моторс Скопје организира хепенинг на кој граѓаните и фановите може да возат тест возила на најновата гама екслузивни Volvo возила. Настанот ќе се одржи на 20.9.2016 (вторник) на платото пред трговскиот центар Скопје Сити Мол од 13 до 19 часот. Караванот го сочинуваат осум возила од палетата на Volvo и се организира со цел, на една место и во неформална атмосфера, да се претстават различните видови возила на шведската компанија Volvo Cars. “Разновидноста е претставена со седан, караван и SUV изведби од опсегот на модели од линиите 40, 60 и 90. Дополнително, различните агрегати, како хибридниот погон и најновите генерации на бензински и дизел мотори, ја надополнуваат уникатноста на оваа флота на Volvo возила. Разноликост која, со гордост, ја презентираме пред нашите фанови и сите заинтересирани граѓани“, велат од Ми-Да Моторс Скопје. Според нив, ова е ...
сите 17 | | | веќе видена

По традиција секоја година во месец септември во Битола се одржува КУП - БИТОЛА на РЦ моделари. Септември е најпогоден термин бидејќи дава можност за една порелаксиран и опуштен натпревар на РЦ моделарите во категоријата Ф5Ј (радио управувани едрилици со погон на електромотор) и приказ на летање односно собир на моделари со РЦ модели. Во ораганизација на Воздухопловната федерација на Македонија и Аеро Клубот “Мирко Тодоровски” Битола се одржа Второто првенство во категоријата Ф3Ј (радио управувани едрилици со погон на електромотор) и приказ на летање на РЦ модели од повеќе категории. Во закажаниот термин се појавија моделари од АК Прилеп, АК Кавадарци, АК Неготино и градот домакин Битола со вкупно 5 натпреварувачи. Правејќи резиме како главен судија во целост ја извршив поставената задача – немаше никаков приговор, а при објавата на резултатите со голем аплауз беше проследено доделувањето на диплома за освоените места. За да се изврши во целост поставената задача помогнаа петте помошни мерачи на време ...
| | веќе видена

Филип Макрадули, еден од средношколците на млади иноватори кои со својот проект се пласираа во првите 5 во светот на овогодинешниот NASA Space Apps Challenge, ќе го продожи своето образование на Факултетот за електроника и информатички технологии во Скопје. NASA Space Apps Challenge е светски хакатон каде “обични луѓе“ имаат можност да решаваат предизвици, односно проблеми поставени од НАСА, вели Макрадули. Има голем број на тимови од повеќе локации од целиот свет, а оваа година биле направени 1287 проекти од сите локации заедно. Секој тим одбира еден предизвик кој припаѓа на одедена категорија и потоа има 48 часа да најде решение на тој проблем и потоа да го презентира. “Ние одбравме предизвик од категоријата Аеронаутика. Тоа одговараше на вештините кои ги поседувавме како тим а исто така и ни беше интересно за работа. Предизвикот се вика “Don’t crash my drone“. Целта на предизвикот беше да им се овозможи на корисниците на дронови во домашни услови да можат да летаат и да си “играат“ со дроновите, но на ...
| | веќе видена

За разлика од другите природни непогоди, земјотресот е, можеби, единствената непогода што може да настане непредвидено и без некои посериозни навестувања. Зависно од неговата силина, последиците може да бидат катастрофални. Се разбира дека постојат некои показатели што можат да навестат земјотрес, но тие не можат со сигурност да ја одредат силата на земјотресот, неговиот епицентар или, пак, времето кога тој ќе се случи. Сигурно сте слушнале дека животните можат да почувствуваат земјотрес непосредно пред тој да настане. Во оваа статија ќе стане збор за тоа како е можно човекот да ги предвиди земјотресите. Познато е дека најголем број земјотреси се појавуваат на територијата на Јапонија. Таму се развиени многу методи за заштита од земјотресите. Посебно се познати методите за градење разни објекти што можат да издржат земјотреси со многу голема сила. Она што во последнава деценија е актуелно во Јапонија е пронаоѓање начин да се предвиди земјотресот, да се одреди неговиот епицентар и сила. Ова се прави преку ...
| | веќе видена

Земјотресот е една од најстрашните природни појави. Пред оваа застрашувачка појава човек се чувствува целосно беспомошен и немоќен, што можат да го опишат само тие што преживеале катастрофален или барем посилен земјотрес. Овие два дена Скопје го потресоа серија земјотреси заради кои граѓаните се видно вознемирени. Користејќи го стравот на луѓето пред оваа страшна природна појава, се појавија разни предвидувања дека следува уште многу посилен земјотрес. Дали навистина е можно да се предвиди земјотрес? Во ЕМИТЕР бр. 2/2010 имавме опширен напис на оваа тема па го пренесуваме во целост. Страшните земјотреси Земјотресот е една од најстрашните природни појави. Пред оваа застрашувачка појава човек се чувствува целосно беспомошен и немоќен, што можат да го опишат само тие што преживеале катастрофален (како скопјани) или барем посилен земјотрес (како валандовчани). Во светски рамки, во изминатиот 20 век од земјотреси во светот загинаа повеќе од еден милион луѓе. Со зголемување на популацијата на Земјата (особено ...
сите 2 | | | веќе видена

Како што најавивме минатата недела, веќе од денес во е-продавницата на ЕМИТЕР (http://emiter.mk/) се достапни сите наши книги и брошури како електронски изданија, што е особено значајно за оние чии печатени изданија одамна се распродадени. Да потсетиме за кои книги и брошури станува збор: ТВ-техника и нејзино сервисирање : Комплетна теорија и пракса. Книга + ЦД + 8 печатени табаци со сервисни шеми и упатства за поправка на преку 150 модели современи ТВ-приемници. Книга-прирачник за сите сегашни и идни ТВ-сервисери. Микроконтролери за почетници 1 : Што е микроконтролер, преглед на најпознатите микроконтролери, детален опис на PIC16F84, проекти за самоградба на програматор и неколку други електронски уреди. Обработка на аудиосигналот : Книга за уредите за обработка на аудио-сигналот: ревербератори, еквилајзери, компресори, експандери и други процесори кои се користат во студијата и домашните системи. Акустика на простории : Основна теорија за акустичките процеси во затворени простории, посебен ...
| | веќе видена

Во вечерните часови на 6-ти август, поширокото скопско подрачје беше зафатено од невреме со катастрофални последици, проследено со интензивни врнежи од дожд, олуен ветер, силни грмотевици, атмосферски електрични празнења, и поројни поплави. За жал, ова страшно невреме однесе и човечки животи и предизвика големи материјални штети. - Со невремето се соочив и јас, бидејќи истата вечер се враќав од годишен одмор во Скопје. Во делот каде се издвојува патот кон градот Скопје и заобиколницата, буквално наидовме на силниот налет на олујата при што бев оневозможен да управувам со возилото. Во тие ноќни часови и следните денови бев загрижен поради ситуацијата и посебно настраданите и се прашував за каков тип на олуја станува збор, бидејќи досега освен во тропските предели каде вообичаено се јавуваат силни тропски бури за време на монсунсиот период, не сум се соочил со ваков тип на интензивно невреме кај нас, со бурни процеси и екстремно интензивни врнежи, долг животен циклус на олујата, чести молњи и грмежи, ...
| | веќе видена

Почитувани читатели, По речиси една и пол година пауза, повторно сме заедно. За причините кои доведоа до тоа да направивме пауза во излегувањето на ЕМИТЕР имаме пишувано повеќепати, а последен осврт на оваа тема има во колумната на колегата Владимир Филевски објавена во ЕМИТЕР број 1-2/2015. За жал, неповолните услови си останаа до денес, но се засили ентузијазмот на редакцијата за рестартирање на списанието со осовременување на концептот со кој полесно ќе допреме до вас, применувајќи ги новите технологии од сферата на маркетингот и медиумите. И веднаш да ги претставам – тоа се електронското издание на ЕМИТЕР и нашата електронска продавница. Следуваат по неколку збора за нив. Понудата на електронското издание на ЕМИТЕР е природна последица на современите трендови во светот на издаваштвото на списанија. Тоа беше во нашите планови неколку години наназад, но перманентната борба за одржување на списанието нè спречуваше да се посветиме на овој проект. Затоа, откако бевме принудени да застанеме со издавање ...
сите 2 | | | веќе видена

Факултетот за електротехника и информациски технологии при Универзитетот “Св. Кирил и Методиј“ во Скопје, од утре, ги отвора вратите за новите 650 студенти во учебната 2016/2017 година. Од нив, 440 бруцоши ќе се запишат во државна квота, односно 210 со кофинансирање. По повод уписите на УКИМ, на денешната средба со медиумите, деканот на Факултетот, професор д-р Миле Станковски рече: “ФЕИТ како високообразовна институција ги очекува новите колеги – бруцоши. Драго ми е што се зголемува интересот за студирање на техничките науки во Македонија. Нашите дипломи се валидни и вредносни во целиот свет. Создаваме квалитетен инженерски кадар, за што секако придонесува фактот дека ги добиваме најдобрите средношколци од земјава, имаме одличен наставен кадар, модернизирани студиски програми и поддршка од државата и од приватниот сектор“. Освен теоретската настава, Факултетот има склучено околу 150 договори со компании од приватниот сектор, каде студентите извршуваат практична настава. “На ФЕИТ имаме теорија и ...
сите 64 | | | веќе видена

Исклучително племенита и корисна едукативна акција превзеде фирмата за производство на автомобили Форд која го третира европскиот пазар. Спровеле истражување за причината за сообраќајните несреќи предизвикани од младите возачи и дошле до фрапантни резултати со негативна конотација. Иако младата популација (од 18 до 24 години) во Европа учествува со 8% од вкупното население, 15% загинуваат а овој процент во летните месеци се искачува на 21% од вкупниот број на починати лица во фаталните сообраќајни несреќи. Форд спроведе истражување кое опфатило 6500 млади лица кои се возачи во Европа. Резултатите од ова истражување се поразителни. 57% од сообраќајните несреќи се случуваат заради несоодветна (неприлагодена) брзина на возилото, 43% од возачите пишувале пораки додека возеле, 36% од возачите се јавувале на телефон или разменувале кратки пораки, 16% не биле врзани со сигурносен појас, 13% пиеле и возеле и 11% гледале видео или ТВ додека возеле. Исто така, еден од четири возачи правеле самослик (селфи) додека ...
сите 2 | | | веќе видена

Одлични вести за македонските љубители на автомобилскиот дизајн. Младиот дизајнер на екстериер во германскиот автомобилски гигант Мерцедес Бенц Славче Таневски на својот фејзбук профил објави дека почнува со сериско производство купето што тој го дизајнираше. Со нетрпение го чека својот примерок во септември и наведува дека претпродажбата е веќе започната а официјално ќе може да се купи од октомври оваа година. Ова е огромен успех на нашиот дизајнер. На Mercedes GLC Coupe работел четири години, т.е. толку време е поминато од првите скици и прифаќање на дизајнот од одговорните во фирмата па сè до денес кога и официјално моделот е влезен во сериско производство. Се работи за SUV спортско купе со четири врати кое е еднакво елегантно и привлечно и како класично спортско возило и како класично теренско возило – две во едно. Почетната цена е позиционирана на 50 000 Евра (во Германија) а за пазарните бројки и позицијата на пазарот сè уште е многу рано да се говори. Ова е негов прв целосно сопствен дизајн иако ...
| | веќе видена

Сметате ли дека сосема ви е позната конфигурацијата на Сатурновиот систем? Веројатно не сте знаеле дека овој систем, познат по неговите видливи прстени, во својот состав има и уште еден, огромен невидлив мегапрстен со пречник кој е за повеќе од 200 пати поголем од пречникот на неговата матична планета Сатурн (види ја сликата во прилог). Доколку тој прстен би бил видлив, кога ние него би го гледале на ноќното небо од Земјата, тој би се покажувал со пречник двапати поголем отколку што се гледа пречникот на нашата Месечина. Прстенот е составен од прашина со темно обоени честички, па поради тоа е невидлив во видливото светлинско подрачје, меѓутоа “видлив” е во инфрацрвеното електромагнетско подрачје. Откриен е во 2009 год. од страна на една екипа астрофизичари, под раководство на Даглас Хамилтон (Douglas Hamilton), планетски научник на Универзитетот College Park, Мериленд, САД. Екипата го употребила телескопот вграден во орбитерот Spitzer, којшто (телескоп) е дизајниран да “гледа” во инфрацрвеното подрачје. ...
| | веќе видена

Радиоаматеризмот кај нас своите почетоци ги бележи пред 70 години кога е основан Радиоаматерскиот сојуз на Македонија. Една од живите легенди на македонското радиоаматерско движење е 90 годишниот Миле Секуловски од Скопје кој што сè уште е активен на радиоаматерските фреквенции. Миле Секуловски, Z31JY роден 1926 год. е најстар радиоаматер во Македонија кој што непрекинато е активен на радиоаматерските опсези повеќе од шест децении. Со ова хоби започнал да се занимава уште додека живеел и работел во Битола. Бил член на битолскиот радио клуб од каде што во средината на 50-тите години ја одржал првата радиоврска со клубскиот повикувачки знак YU5CEF. Во 1958 година добива личен повикувачки знак YU5JY, кој е прв личен радиоаматерски знак во Македонија и во почетокот на 60-тите години поставува радиоматерска станица во својот дом во Скопје и од тогаш во континуитет е активен до денешен ден. Изминативе години секојдневно е активен на 80 м и 40 м радиоаматерски опсези со неговиот омилен тип на работа телеграфија. ...
| | веќе видена

По 5-годишно “крстарење” во просторот низ Сончевиот систем, вселенската сонда наречена Џуно (Juno) стаса на својата дестинација, и на 4. јули, т.е. на празникот на независноста на САД, таа влезе во орбита околу планетата Јупитер (уметничка визија е покажана на слика 1 ). Името Џуно сондата го добила според името на богињата Jунона, која во староримската митологија му била супруга на врховниот бог Јупитер. Џуно е втората сонда во орбита околу Јупитер, всушност таа е наследничка на претходната вселенска сонда Галилео, која орбитираше околу Јупитер во периодот од 1995 до 2007 год., но Џуно е прва сонда која орбитира околу јупитеровите полови. Лансирањето на Џуно беше во август 2011 год. со ракета AtlasV 551. На слика 2 е покажана траекторијата на нејзиното 5-годишно долго патување низ Сончевиот систем, должината на поминатиот пат изнесува дури 2,8 милијарди km односно 18,7 AU (Астрономски Единици, 1 АЕ = растојание помеѓу Земјата и Сонцето). Забележуваме на траекторијата дека околу 2 год. по лансирањето, ...
сите 9 | | | веќе видена

Програмирање на одредена “интелигентна“ функција беше предизвикот на кој работеа педесетина учесници на летната школа „Дизајн на вградливи микрокомпјутерски системи“ на тема “Интернет на нештата“ (Internet of Things), која заврши денес на Факултетот за електротехника и информациски технологии. “Тема на школата се микрокомпјутерите во сите современи “паметни“ уреди – автомобили, авиони и други летала, апарати за домаќинство, мерни уреди, медицинска опрема, роботи, играчки... Улогата на овие микрокомпјутери е, пред сè, уредите да ги направат удобни за користење, но денес дополнително се очекува сите овие уреди (нешта) да бидат достапни од која било точка во светот преку Интернет. На овогодишната школа, учесниците преку предавања се запознаа со овие миркокомпјутери и сами, преку проектна задача, програмираа “интелигентна“ функција достапна преку Интернет“, изјави професор д-р. Јосиф Ќосев, раководител на летната школа “Дизајн на вградливи микрокомпјутерски системи“. Летната школа, која се оддржува по шести ...
| | веќе видена

Претставувањето на Huawei P9 Lite со нетрпение го очекуваа сопствениците на неговиот претходник - Huawei P8 Lite, како и оние корисници кои планираат да купат добар смартфон од средната класа. Смарт телефоните од средната класа се исклучително иновативни уреди со конкурентни цени. Целта на Huawei оваа година е особено амбициозна – да лансира телефон кој е уште подобар и посакуван. Се очекува Huawei P9 Lite да задоволи многу високи стандарди. Дали е доволно добар?Ова е прашање до чиј одговор може да се дојде преку споредба на двата модела. Првото нешто што се забележува кога го држите P9 Lite во рака е дека телефонот е значително поголем. Ова се должи на 5,2 инчниот дисплеј, додека кај P8 Lite екранот беше широк 5 инчи. Поголемиот екран на P9 Lite е и со подобра резолуција – full HD, најоптимална резолуција за модерните смартфони на Huawei. Исто така, корисниците ќе ценат што дисплејот на новиот модел има дополнителната заштита обезбена со најновата верзија на супертврдо стакло Corning Gorilla Glass 4. ...
сите 28 | | | веќе видена

Студенти од Факултетот за електротехника и информациски технологии при Универзитетот Св. Кирил и Методиј во Скопје, денеска, 24.6.2014 г., го промовираа првиот електричен картинг во Македонија, наречен Феитмобил. Електричниот картинг се реализира во рамки на проектот “Проектирање и реализација на електрично возило“ на тимот ЕЛ-КА, започнат во октомври минатата година, финансиски поддржан од Факултетот за електротехника и информациски технологии и од Универзитетот Св. Кирил и Методиј. “Навистина сме горди на тимот студенти кои успеаја за неполни десет месеци да го креираат ова картинг возило. Овие 15 студенти од студиската програма Електроенергетика, автоматизација и обновливи извори на енергија, секојдневно, работеа на неговата реализација, под менторство на професор д-р Гога Цветковски и професор д-р Снежана Чундева, како и други професори од ФЕИТ. Целта на проектот е да се изработи електричен картинг кој ќе биде погонуван од електричен мотор напојуван од акумулаторски батерии. Ние како факултет секогаш ...
сите 7 | | | веќе видена

Новата иновативна мобилна игра “Sea Hero Quest“, која што ја промовираше Групацијата Дојче Телеком, а во Македонија е поддржана од Македонски Телеком, за кратко време постигна извонредни резултати, со што се надминати првичните очекувања. Само две недели по лансирањето, повеќе од 1 милион луѓе од целиот свет ја презедоа “Sea Hero Quest“. Со просечен рејтинг од пет ѕвезди добиен од над 45 000 оценувања во App store и во Google Play, фидбекот од играчите е повеќе од позитивен. Играта “Sea Hero Quest“ влезе во Топ 10 листата на 50 пазари на App Store и Google Play, а на многу пазари се наоѓа и на прво место. Тоа само по себе е спектакуларен успех за истражувањето и науката во борбата против деменцијата. И Македонски Телеком како дел од Групацијата Дојче Телеком има голем придонес во севкупните резултати на “Sea Hero Quest“. За кратко време играта стана голем хит во Македонија, а во првите неколку дена од лансирањето таа е број 1 игра по преземања од Google Play и број 2 на App Store. Благодарение на “Sea ...
сите 3 | | | веќе видена

next