Емитер

Gabe Zichermann (San Francisco) e таткото на гемификацијата и ќе ја одржи првата обука во Македонија на 4-ти мај во City Hall Скопје на тема "The power of Gamification, Engaging Design for Startups & Marketers: Lessons Learned and Ideas to Share" Без разлика дали сте маркетери, студенти, професори, претприемачи или програмери, научете како да интегрирате гемификација во секојдневните маркетинг активности за да постигнете најдобри резултати. Вашето место резервирајте го преку Brainster или Grouper. Новиот тренд "Гемификација" предизвика комплетна трансформација во маркетинг процесите и бизнис моделите со креирање на нови начини за продлабочување на врската помеѓу потрошувачите, компаниите и вработените. Оваа обука е фокусирана на клучните алатки за како да создадете engaging искуства за вашите потрошувачи со употреба на гемификација и нови технологии. Говорите, работилниците, книгите и курсевите на Zichermann инспирираат цела генерација на маркетери, екперти за лојалност, HR професионалци, дизајнери на ...
| | веќе видена

Безбедноста во сообраќајот нема цена. Знаејќи ја оваа девиза шведската фирма Ховдинг (Hovding) лансира на пазарот ербег за велосипедисти. По долгогодишни испитувања е утврдено дека 8 пати повеќе потреси на мозокот се случуваат при употреба на класичната заштита со велосипедската кацига во однос на новата ербег заштита. Оваа многу иновативна заштита можете да ја видите на приложените фотографии. Идејата е едноставна, а се состои во тоа што во случај на опасност, за околу една десеттинка од секундата, главата на велосипедистот бидува обвиткана со специјална облога (воздушно перниче) наполнета со хелиум и која е отпорна на кинење при триење со асфалтот. Видното поле на велосипедистот е овозможено и по активирањето на оваа заштита. Ја штити целата глава од повреди при пад од велосипед. Ербегот во неактивирана состојба е во вид на околувратник. Има сензори, патент затворач, лед диоди за визуелна информација, спакувана оклопна капа, прекинувач, батерии за погон на системот итн. Со долгогодишно анализирање на ...
сите 3 | | | веќе видена

Се кристализира ситуацијата со алтернативниот погон на моторните возила и денес може слободно да се рече дека електричната енергија (ќе) е доминантен погон за нив. Имено, повеќе земји од ЕУ (Германија, Данска, Норвешка,...) веќе донесоа закони со коишто се забранува продажбата на нови бензински и диселски автомобили по 2025 година. Ова значи дека електричните возила ќе станат доминантна алтернатива на класичните возила. Со тоа се поставуваат неколку интересни прашања. Недостигот на електрична енергија ќе е евидентен и како ќе се рашава тој проблем? Друго интересно прашање е цената на електричната енерија за моторните возила и дали таа цена ќе се одрази на цената на електричната енергија за домаќинствата? И трето прашање е развој на инфраструктурата наменета за полнење на електричните возила со струја. Србија веќе на големо дискутира за овие предизвици, а доказ за тоа е што деновиве во Белград се одржува конференција посветена на иднината на автомобилската индустрија со перспектива на изработка на нози ...
сите 4 | | | веќе видена

Денес во Скопје е потпишан меморандум за соработка помеѓу Факултетот за Електротехника и Информациски технологии – ФЕИТ и Средното Општинско Стручно Училиште „Илинден“, со главна цел се поттикне квалитетниот кадар и да се создадат услови за младите да останат во Македонија. Меморандумот го потпишаа деканот на ФЕИТ, проф. д-р. Димитар Ташковски, директорот на Средното Општинско Стручно Училиште „Илинден“, Зоранче Арсовски и градоначалникот на Општина Илинден, Жика Стојановски. „Овој меморандум е една почетна точка и за Училиштето, и за Факултетот. Во неколку насоки сакаме да ги подобриме условите за работа и на учениците, и на студентите, преку заеднички проекти, литература, опрема, организирање семинари, натпревари и обуки, и не само за нив, туку и за професорите и наставниците. Нашата идеја е да создадеме што поповолни услови и да ги охрабриме младите да почнат сопствен бизнис, бидејќи тие се полни со квалитетни идеи.“ – изјави деканот на ФЕИТ, проф. д-р. Димитар Ташковски. Средното училиште „Илинден“ е ...
сите 26 | | | веќе видена

Претставувањето на Škoda на автомобилскиот саем во Шангај 2017, кој ќе се одржи од 19 до 28 април, вклучува и електричен автомобил.Со претставувањето на Vision E, компанијата ја прикажува својата визија за иднината на брендот. Емотивно дизајниран, со пет врати, електричниот SUV може самостојно да помине до 500 km на електрична енергија и го исполнува нивото бр. 3 на автономност. ŠKODA интензивно работи на електрификацијата на својата гама, и ќе понуди дури пет целосно електрични модели во различни сегменти до 2025 година. Со должина од 4,645 mm, ширина од 1,917 mm и височина од 1,550 mm, ŠKODA Vision E има забележително присуство на патот. Благодарение на долго меѓуоскино растојание од 2,850 mm, дизајнерите создадоа екстремно пространа внатрешност – што е карактеристично за сите модели на ŠKODA. Моделот има високо седење, позиција типична за SUV моделите, и многу простор во комбинација во динамичната силуета и нежно заоблена линија на покривот на ова SUV купе. Благодарение на погонскиот систем со 225 kW, ...
сите 8 | | | веќе видена

Како и минатата година и оваа година во периодот од 3-ти до 5-ти Март, макетарскиот клуб “Мајор Михајло Ивановски – Микс” организира изложба на макети, диорами и минијатури. Изложбата веќе третта година по ред ќе се одвива во просториите на Домот на АРМ. Овој настан како и минатите два (2015-тата и 2016-тата година) ќе има интернационален карактер, а по минатогодишниот голем успех, членовите на клубот решија оваа година за првпат да се оддржи и натпревар во макетарство. Во најава се клубови и поединци од Србија, Хрватска, Бугарија и Грција. Според најавите оваа година се надеваме и на поголемо медиумско покривање на настанот, а воедно расте и бројот на спонзори, што укажува дека настанот веќе е општествено прифатен и како таков ветува голем успех во иднина. Посетителите ќе можат да се запознаат со светот на минијатурата преку делата на домашните и странските изложувачи, како и во директна комуникација со учесниците и членовите на клубот. Очекувањата се огромни, особено во делот на остварување поблиска ...
сите 23 | | | веќе видена

Загадувањето е веќе добро познат поим во целиот свет и тема на многу дебати. Информираноста на граѓаните расте, а со тоа и нивната свест за селектирање и управување со сопствениот отпад. Сепак, на глобално ниво, навистина голем број на луѓе, од навика или неинформираност, сè уште ги фрлаат своите стари електрични и електронски апарати и батерии во кантата за отпадоци заедно со остатоците од храна и органскиот отпад. Благодарение на брзите промени во технологијата, навиките на потрошувачите и приспособувањето на цените од страна на производителите, дотраената електроника се претвори во најбрзо растечкиот вид на отпад во светот. “До 2017, луѓето ширум целиот свет фрлиле околу 40 милијарди тони отпад годишно, еквивалентно на тежината на 126 Емпаер Стејт Билдинг згради.“ Глобално, луѓето фрлиле 42 милиони тони е-отпад во 2014. Овој број се очекува да се зголемува. Во 2017, волуменот на е-отпадот низ светот ќе тежи колку 8 големи Египетски пирамиди, според Обединетите Нации. На листата на електрични и ...
сите 2 | | | веќе видена

Македонскиот радиоаматер Владимир Ковачески, Z35M е апсолутен светски победник во целогодишниот портабл маратон “Field Flowers“ во 2016 година. Ја одржа и најдалечната радиоврска во маратонот со радиоаматерска станица од Нов Зеланд (17.670 км) со користење на телеграфија и излезна моќност од само 5W. Победата ја постигна со 142 радиоаматерски активирања на отворен простор од скоро ист толкав број интересни локации во Македонија и неколку во странство, при што со својата минијатурна кусобрановарадиостаница (5W) и едноставни жичени антени со примена на својот препознатлив ултра-лесен портабал стил, најчесто со користење на велосипед за пристигнување до бројните локации извозувајќи и до 70-100 км во еден ден, оствари скоро четри илјади радиоврски со станици од целиот свет. Владимир Ковачески со радиоаматеризам активно се бави три и пол децении во кои што остварил преку 400 илјади радиоврски со сите континенти. Во изминатите две децении има објавувано бројни написи на радиоаматерски теми во “Емитер“ како и во ...
| | веќе видена

Во средата на 4-ти јануари во Кичево ненадејно почина познатиот македонски писател и најголемиот македонски уфолог Стојмир Симјаноски. Беше долгогодишен соработник на ЕМИТЕР и со неговата смрт изгубивме еден од нашите најдобрите соработници – фељтонист од сферата на уфологијата и мистериите на науката. Голема и ненадоместлива е празнината која ќе ја почувствуваме со неговото заминување. Долго ќе се паметат и прераскажуваат неговите дијалози од серијата полемики во ЕМИТЕР “Мистеријата наречена НЛО”, во кои на читателте им откри неверојатно голема количина инфомации во врска со идејата за вонземното потекло на НЛО, тезата за вонземското потекло на овоземниот живот, како и вонземните посети на Земјата со НЛО. Не помалку атрактивен беше серијалот дебати за можните причини за наводната “Апокалипса 2012”, како и серијалот со заеднички наслов “Мистерии на науката”, каде се дебатираше за многу неразјаснети теми, како на пример: Тајните на свеста, Радиестезија, Кругови во житото, Претскажувачки сни, Духот и ...
| | веќе видена

Дваесет здруженија и сојузи, членки на Инженерската институција на Македонија, денес потпишаа Декларација за заедничко дејствување во стимулирање и координирање на развојот на науката и новите технологии во сите инженерски дисциплини. По повод 70 години од постоењето на Институцијата, на денешното Свечено Собрание, беше промовирана и монографијата “Инженерство – мотивација – иновација“. Според професор д-р Христина Спасевска, претседател на ИМИ, оваа организација имала и има суштествена улога при дефинирање на образовните и научните текови во инженерските дисципилини. “Инженерскиот начин на размислување, навиките за работа и прецизноста во реализација на проектни активности, дава можност да гледаме чекор напред... дека сè е менливо и дека и покрај сè, треба да бидеме свртени кон иднината, затоа што токму ние, наставниците и професионалците во компаниите, сме должни да им помогнеме на нашите млади кадри во трасирање на патиштата пред нив“, рече Спасевска на денешното јубилејно Свечено Собрание. Таа порача ...
сите 19 | | | веќе видена

Македонската компанија Металотехника Прилеп, поддржана од Фондот за иновации на Р. Македонија создаде иновативен висококвалитетен термоизолациски производ “ТермоСтоп”. Производот е издработен со примена на нанотехнологија според најновите истражувања на врвни домашни експерти За ова повеќе тука Станува збор за еколошки производ, чие производство не доведува до загадување на животната средина, а чија ефикасност ги надминува сите досегашни стандарди. Овозможува заштеда од 30 - 50% од потрошувачката на енергија во објектите каде се поставува, во период од најмалку 15 години. Иновацијата на Металотехника Прилеп, термоизолацискиот материјал “ТермоСтоп” претставува течна композиција на водена основа, која се состои од синтетички каучук, акрилен полимер и неоргански пигменти, а во чија структура се вградени вакумирани керамички микросфери и празни силиконски сфери. Оваа исклучителна комбинација на изолациони материјали и единствена структура го прават овој материјал лесен и еластичен. Се нанесува на метал, ...
сите 3 | | | веќе видена

Компанијата Елколект, во соработка со општините на територија на Република Македонија во кои веќе има поставени препознатли црвени екомагицини од оваа компанија, востановува пракса за наградување на совесните граѓани кои одговорно се однесуваат со ослободувањето од електричниот и електронски отпад. По успехот на низа активности за подигање на свеста на граѓаните за рециклирање на електронскиот отпад, меѓу кои и наградната игра реалзирана минатата година во општина Битола, Елколект најави акција за собирање на електричен и електронски отпад во општините Ѓорче Петров, Карпош, Берово, Гевгелија и Богданци. "ДА РЕЦИКЛИРАМЕ И ДА СЕ НАГРАДУВАМЕ" е името на новата наградна игра која Елколект ја организира во соработка со пет општини на територија на Република Македонија, во период од 28-ми ноември до 26-ти декември оваа година. Во скопската општина Ѓорче Петров и во општина Берово, почетокот на акцијата e на 28-ми ноември, со извлекување на наградите на 19-ти декември, во секоја општина одделно. Во општина ...
сите 23 | | | веќе видена

Деновиве, поточно кажано во ноќта помеѓу 13 и 14 ноември, имавме можност да видиме на ноќното небо редок астрономски феномен, т.н. “Супер Месечина”, појава во која Месечината се покажува 14% поголема и 30% посјајна во однос на нејзините редовни секојдневни покажувања. Причината за овој феномен се должи на елипсестиот облик на орбитата на Месечината околу Земјата. За да бидеме наполно прецизни, ќе додадеме дека двете тела, Земјата и Месечината, орбитираат помеѓу себе околу заедничкото тежиште на нивните маси, наречено “барицентар”, кој се наоѓа 4 670 km оддалечен од центарот на Земјата во насока кон Месечината. Последицата од елипсестиот облик на орбитата на Месечината во однос на Земјата е Месечината наизменично да се приближува и да се оддалечува од Земјата. Кога таа е најблиску до Земјата (во перигеј) оддалечена е 363 104 km од неа, додека кога е најдалеку од Земјата (во апогеј) оддалечена е 406 696 km.. Но, најголемата близина на Месечината до Земјата не е единствениот услов за појава на Супер ...
| | веќе видена

Студентската екипа на Факултетот за електротехника и информациски технологии во Скопје оствари најдобар екипен резултат на балканскиот натпревар по LabVIEW, кој се одржа во Загреб, Хрватска. Македонскиот тим го сочинуваа студентите Мино Тодоров, Стефан Аговски и Андреј Станковски, под менторство на професорите Живко Коколански и Бодан Велковски. “Еден ваков натпревар Ве принудува да искористите сé што сте научиле и виделе до тој момент. Сепак, кога ќе почне натпреварот, откривате нешто ново. Нови начини на кои може да го решите проблемот под притисок на времето кое истекува. Резултатите говорат за нашата посветеност како екипа. Јас освоив второ место, а како екипа сме најуспешни на натпреварот. Тоа е одлично доколку се земе в предвид дека имаше натпреварувачи од 8 универзитети од Балканот. Многу сум задоволен што и покрај многуте обврски успеавме да најдеме време и успешно да се кооридинираме некако, заедно да споделиме она што знаеме и успешно да се подготвиме за натпреварот”, вели Мино Тодоров, во име на ...
сите 2 | | | веќе видена

Со посебна гордост можам да истакнам дека сум сведок на сите досегашни одржани фестивали, како љубител на документарниот и аматерски филм. И секако посебно бев среќен кога ќе ја здогледав во поштенското сандаче поканата за Фестивалот “Камера 300” 2016. Инаку, мојата љубов кон документарниот филм датира од мојата 15-та година, како член на Секцијата за љубители на документарниот филм во гимназијата “Јосип Броз Тито” – Битола во соработка со видеоклубот “Милтон Манаки” – Битола. Па така и остварив можност да реализирам еден проект како автор на сценарио на документарниот филм “Жед за летање” во соработка со ТВ “Орбис” – Битола, како и многу видеоматеријали снимени и испратени на YouTube. Оваа година фестивалот се одржа по 24 ти пат во организација на Кино сојузот на Македонија, Кино видеоклубот “Студио Милтон Манаки”, Народна техника – Битола и со голема поддршка на локалната самоуправа а финансиран од Агенцијата за филм на Република Македонија и Градоначалникот на општина Битола. Советот на Фестивалот беше ...
сите 2 | | | веќе видена

Како сон изминаа 50 години од едриличарската база во Битола во 1966 година составена од членови на едриличарските училишта од АК Скопје, Куманово и Битола. Како член на Аеро клубот во Битола бев учесник и до ден денес тие моменти ми останаа длабоко врежани во паметењето. Многу подоцна, читајќи за ов значаен настан во којшто учествував и анализирајќи ги состојбите, дознав дека едриличарската база се органзира поради недостиг на пилоти и технички кадар. Многу пилоти од формирањето на Воздухопловниот сојуз на Македонија (ВСМ) кои беа обучувани во воздухопловните центри Рума, Вршац, како и во аероклубовите ширум Република Македонија, се вработија во веќе формираните воздухопловни организации, а некои отидоа и во тогашната ЈНА, како и на факултетите ширум поранешна Југославија. Воздухопловните средства беа поделени по аероклубовите и несразмерно се користеа. Токму тоа го наведе ВСМ да се реши за формирање на воздухопловна едриличарска база со концентрација на сите воздухопловни едрилици во Битола, а активностите ...
| | веќе видена

Оваа година е посветена на воздухопловното моделартсво и тоа во светски рамки. Во текот на месец јули се одржаа 2 Светски купа и Светско првенство за јуниори во категориите Ф1А, Б, Ц и Х, слободнолетачки модели. Во почетокот на овој месец, на 1-ви и 2-ри октоври се одржаа уште два Светски купа и тоа “Македонија куп” и “Никшиќ куп – Црна Гора”. Секако, резултатите од овие два купа се бодуваат за генерален пласман на Меѓународната воздухопловна федерација (ФАИ). Во организација на Воздухопловната Федерација на Македонија, Спортскиот клуб “Фил Феникс” Прилеп, со сесрдна поддршка на локалната самоуправа на град Прилеп, на ден 1. и 2. октомври, се одржаа двата цветски купа, Македонија и Никшиќ куп – Црна Гора. И двата натпревара се одржаа по максимално поволни временски услови, со извесни осцилации кои всушност овозможија да се потврди квалитетот на натпреварувачите. Секако, голема заслуга има и пространиот спортски аеродром Прилеп, но и доброто организаторско искуство на клубот “Фил Феникс” – Прилеп предводено ...
| | веќе видена

Студентите на Факултетот за електротехника и информациски технологии во Скопје ja организираат четвртата Студентска конференција за енергетска ефикасност и одржлив развој – СКЕЕОР. Конференцијата ќе се одржи од 24-ти до 26-ти ноември 2016 година на Факултетот за електротехника и информациски технологии, во соработка со МАКО – СИГРЕ и македонската секција на ИЕЕЕ (Институт за електроинженери). На конференцијата ќе се презентираат студентски трудови и ќе се организираат пленарни предавања од професори и компании поврзани со електроенергетската ефикасност и одржлив развој. Со одржување на конференцијата, според организаторот, ќе се подигне свеста за потребата од енергетска ефикасност и одржлив развој, посебно кај студенттие, ќе се овозможи научно-истражувачка работа на глобални теми, размена на искуство и знаење со експерти и можности за остварување контакти на различни нивоа. На минатогодишниот СКЕЕОР беа објавени околу 40 трудови со меѓународен карактер, учество на студенти и професори од светски ...
| | веќе видена

Минатиот месец Скопското астрономско друштво го започна својот, веќе традиционален, есенски циклус на предавања од областа на астрономијата. Предавањата како и секогаш се од популарен тип и ги покриваат основните принципи и факти од областа на астрономијата, а слушателите на мора да имаат особени предзнаења од оваа наука. Во есенскиот циклус досега веќе се одржани две предавањa – “Потрага по Земја 2.0”, во светлото на најновите откритија на НАСА за екстрасоларна Земја во нашето соседство, како и “Колонизација и тераформирање на Марс”, поттикнато од најавата на Елон Маск за можноста од скорешна човечка мисија за освојување на Црвената планета. Оваа недела предавањето на Скопското астрономско друштво се бави повеќе со темите коишто е неопходно да ги осознае секој вљубеник во астрономијата а уште повеќе секој иден астроном-аматер. Предавањето насловено “Колку е големa вселената” ги поставува на разгледување следните прашања: Како се мерат растојанијата во Сончевиот систем, а како во Галаксијата или во целата ...
сите 3 | | | веќе видена

Врвна технологија – мноштво впрегнати роботи (потребно е тие да се испрограмираат и да се оптимизираат, а тоа е нов интересен техничко-технолошки предизвик во модерното производство) – совршенство од секој аспект и во секој детаљ. Нема место за недефинирани делници а за празни одови не може да стане збор. Какво совршенство! Гледајте и уживајте. Вака изгледа едно модерно сериско производство што испорачува задоволство за сите: ниска цена на чинење што повлекува голем профит за производителот, а купувачот добива врвен квалитет по поднослива цена. Дали целта е постигната? Делумно. Трошоците уште треба да опаѓаат, а квалитетот уште треба да расте! До кога ќе трае таа трка? Вечно, додека има производство на планетава Земја. Прикаската е штотуку започната. Како се изработува Porsche 911 можете да видите од видеоприлогот подолу. Клучни зборови: Porsche 911, изработка на Порше, Porsche production, car production, роботи, производство на автомобили
| | веќе видена

next