Конзервативците се убедливо најсилна партија по парламентарните избори во Словенија, но исто така убедливо се и далеку од мнозинство. Формирањето влада нема да ...
сите 14 | | | веќе видена

Новиот шпански премиер положи заклетва. Наспроти сите хорор-сценарија, Педро Санчез е добра вест за Европа. Шпанија има реална шанса за нов почеток и за ...
сите 31 | | | веќе видена

Обожувателите на фудбалот кои наскоро ќе отпатуваат во Русија можат да се радуваат на спектакуларни моменти. 11-те градови-домаќини и нивните 12 стадиони за ...
сите 63 | | | веќе видена

Службата за заштита на уставниот поредок во Северна Рајна Вестфалија во фокус има нова салафистичка мрежа.За познавачот на исламот Муханад Хорчиде тоа не е ...
сите 3 | | | веќе видена

Забелешките во документот се важни, но нон-пејперот е само дел од новата политика на Емануел Макрон за иднината на Европа и кокетирањето со „добриот“ популизам ...
сите 4 | | | веќе видена

Уште не се знае колку прескапи ветувања новодојдените на власт во Италија навистина ќе исполнат. Брисел го чекаат немирни времиња со новата италијанска влада, ...
сите 51 | | | веќе видена

next