Доналд Трамп се заканува со воведување заштитни царини за половина од увезените кинески производи, Пекинг најавува контрамерки - дали е можно запирање на ...
сите 33 | | | веќе видена

Можеме да жалиме за подобрите преговарачки позиции во минатото, ако некогаш воопшто ги имало, но факт е дека во доменот на можното ниедна не била преточена во ...
сите 631 | | | веќе видена

Во Франкфурт е отворена четвртата по ред конференција Германска иницијатива за пронаоѓање доставувачи од државите од Западен Балкан. Таму има и македонски ...
сите 23 | | | веќе видена

Бројот на луѓе кои бегаат поради војни, прогонувања и глад, достигна рекордно ниво - во светот има 68,5 милиони бегалци. Комесаријатот на ОН за бегалци, УНХЦР, ...
сите 132 | | | веќе видена

Договорот за името меѓу Македонија и Грција е една од малкуте добри вести за ЕУ во последно време. За конечен успех на решението, и Европа мора да стори ...
сите 26 | | | веќе видена

Нов удар за автоиндустријата: шефот на Ауди, Руперт Штадлер е досега највисок менаџер по ранг кој е уапсен во дизел-аферата. Во дизел-скандалот на Фолксваген, ...
сите 27 | | | веќе видена

Американската прва дама се изјасни против праксата на раздвојување на семејствата на мигрантите на границата меѓу САД и Мексико Меланија Трамп, сопругата на ...
сите 157 | | | веќе видена

next