Чорба

Секоја чест за луѓево! Се прашувате каде е ова? Менхетен од пустината е древниот град Шибам во Јемен! Во градот има 500 згради од 5 до 11 спрата и сите се направени од кал. Уникатен начин на градба! Погледнете и уживајте! Не е светов од вчера! Уште многу одамна постоеле паметни луѓе! Доколку ве заинтересира претходното видео секако погледнете го и ова
сите 2 | | | веќе видена

Сложено име со географска одредница, за севкупна употреба. А извини, ако сте тука пред нас, кај бевте 1000 години? Ние ја освоивме македонија 1914 или вие? Ние вршевме егзодус, чистка и менување на топоними, палење села, булдожирање гробови или вие? Зошто во 1858 броите едвај едно миљонче, наспроти седум ипол од нас дојденците? Кај бевте до сега? во хипер спејс, ворп драјв, тајм капсул, шуплива земја? И како накуров се намноживте толку древни грци за едвај сто години? Веспер Еди!
| | веќе видена

Цариградскиот патријарх Вартоломеј го одобри филмот за светите браќа Кирил и Методиј, во кој се зборува дека биле Македонци, но не и за Бугари. Сето тоа ги вознемири луѓето од Бугарскиот културен клуб во Скопје. Историскиот филм за светите браќа Кирил и Методиј е дело на чешкиот режисер Петр Николаев, а во продукција на Виктор Криштоф. Новиот филм за светите браќа е снимен по повод 1150-годишнината од почетокот на мисијата на Кирил и Методиј во Моравија и се бави со прикажување на нивните дела во ширењето на словенската писменост. Филмот е снимен во копродукција со Чешката телевизија и студиото Барандов од чешкиот главен град, во соработка со словенски, руски и словачки партнери. Во подготовката на сценариото учествувале експерти од Римокатоличката црква, Православната Црква на Чешка и Словачка, Чешката академија на науките и Моравскиот музеј, а буџетот на филмот е 2,24 милиони евра. Кирил и Методиј, родени во Солун се заслужни за појавата на словенското писмо, развојот на словенската култура, преводот на ...
| | веќе видена

Тие чисто за тренинг си тренираат масовна тепачка, која е вистинска! Фрштат боксови и мајагери на сите страни! Инаку сите во тепачкава се од една навивачка група и после тепачката одат заедно на пивце или водка! Ајајајајаа оди после степај со нив ако смееш!
сите 18 | | | веќе видена

Комерцијалниот програм на Руската Авијација им овозможува на доволно храбрите со подлабок џеп да доживеат неверојатно искуство на висина од над 20000 метри. Безтежинска состојба управување на најбрзиот авион во светот и … И шо велите како изгледа земјата од оваа височина?
| | веќе видена

next