Чорба

Прилеп 2015та во Автобус: Патнико: Што е ова море мајсторе триесе седа педесе сто !!! Шоферо: Не сто педесе, стопедесе сто …. Битола 2017та Напазар : Детето: Тато шо боја се капинките ? Таткото: Ами сине како црни, бордо, темно сини… Детето: Ами оти овие се Црвени ? Таткото: Аааа тие се црвени дека се зелени !!! Апел: Не ги бунете децата, оти то дете шо ќе се збуни уште од мало,после госпо неможи да го одзбуни !!! hahaha Виктор А.К.А. Башлак
сите 8 | | | веќе видена

Каде? Во Национална Галерија Мала Станица во Четврток од 20:00 до 21:00! После успешната премиера на претставата „Бакнати од сонцето“ ве информираме дека следат две изведби на претставата реализирана од членовите на „Театар Пи“, Златко Митрески и Македонка Илиевска, со актери лица со интелектуална попреченост од дневниот центар „Порака“ – Скопје. Претставата ќе се одржи на 29 јуни, четврток и 30 јуни,петок, од 20 часот, во НГМ,објект мала станица. Влезот е слободен. Низ серија на специфични актерски техники и процес на импровизација, во работата се истражуваат можностите за создавање на театар со слики и приказни од секојдневниот живот на лицата со интелектуална попреченост. Низ ситуации и театарски игри, со лицата со интелектуална попреченост се создаде материјал, кој ќе биде дел на драматургијата во театарскиот перформанс „Бакнати од сонцето“. Акцентот во мултимедијалниот театарски перформанс е ставен на нивната способност да бидат изведувачи – перформери и ангажирано низ говорот на телото на сцена да ...
сите 83 | | | веќе видена

Зи Д’ Суитворд или Зоки Насмениот по нашки би му бил соодветен прекар на Заев! Шо велите? На прашањата на новинарите си одговара типчево све округло па на ќуше, си брка работа гајле си нема и цело време се смее! Позитивна енергија нали? Дури и Груевски го пофали и СЈО може нема да продолжи со работа. Има искуство човеков со пресови, претходно во Швицарска, Албанците ги импресионираше. Се така нема проблем се ќе биде … Си вели се дури не тепаат гајле немам. Не ќе да е од Муртино нит се мурте нит нишчо! Само се смешка и гледа уф иднината! Талат, Самуил, учебници се незгодни прашања на пресот во Софија а овој нашиов ќе почна да одговара па после новинарите забораваат што воопшто го прашале. Па не за џабе го зеде Фајлозофот Ферид за пратеник, тој ќе да е, го поучил како да зборува а ништо да не каже. Па после бек ту д’ фјучр финти, ово оно … Како и да е Бугарите се средени уште Илинден со Бојко да прославиме, концертите со Бугарски и наши музичари да ги ислушаме и ете ти еден непријател помалку. Како само ќе ја ...
| | веќе видена

Моќен текст за сите оние што не се по материјалното! Такви сме малкумина, ама колку сме? Толку сме! Токму сме! Мора некој да пружа отпор на ова конзумеризмов и факинг капитализам! Не ги сакам вашите пари, мене ми треба Љубов, Радост, Добра воља … Се фантастик!
сите 3 | | | веќе видена

Frikka може да се окарактеризира како модерно кабаре, експресивно радување на животот. Ваквиот тип на бендови и музички правци не се воопшто типични за македонската сцена, но баш тоа ја прави оваа музичка група поинтересна, пооргинална и посочна за слушање. Во овој сингл на бендот Frikka гостува Ана Топалова од Бугарија која беше 2 место на „Музичкиот идол“ во својата земја. Музиката е на Гаврило Миловановиќ и Златко Митрески. Ајде Чорбаџии слушнете малку добра музика!
сите 19 | | | веќе видена

Владимир Путин вчера се сретна со нашиот претседател и Ѓорге Иванов. Покрај раговорите за политичката ситуација во нашата земја тие дискутираа и за Кирилицата. А ставот на Рускиот Претседател предизвика бес во Бугарија. Имено … Целиот текст прочитајте го тука
сите 11 | | | веќе видена

Каде ако не во Русија да се тепаш со десетина и на сите да им ибеш пиперот е за тоа ставрно треба да си Фраер ипол! Ваква тепачка сигурно не сте гледале! Тејк а лук! Секоја Чест Комито!
| | веќе видена

next