Среќата е она за кое сите од нас се стремиме да ја пронајдеме и да ја задржиме за себе. Никој не е среќен цело време, некои повеќе, некои помалку. Многу студии околу прашањето за тоа што ги прави луѓето среќни откриваат дека одговорот не е поврзан со материјалните добра или високите достигнувања. Меѓу првите нешта се наоѓа квалитетот на односот со блиските луѓе околу нас, како и многу од работите што ќе ги прочитате на сликата подолу. Show
| | веќе видена

Кога станува збор за диплење на алишта, многумина имаат проблем и овој изум наречен “Т-Shirt Fоlder” e вистинското решение. Во три едноставни чекори кои се опишани на самиот производ може совршено да ја здиплите вашата маица или кошула. “Т-Shirt Fоlder” е дизајниран од англиското дизајнерско студио ЅUСК UК, направен е од рецикличарки материјали и може да се купи за 15 фунти. Show
| | веќе видена

Заедничко за многу култури е целото семејство на специјалните прилики да се собере заедно и да се направат формални семејни портрети. Но, ваквата традиција се потешко може да се координира бидејќи многу млади луѓе заминуваат во странство на работа. Фотографот Џон Кланг како решение за овој проблем направил фотографии на семејни портрети со помош на веб камера и Skype. Фотографиите ги направил да ги инспирира сите оние кои имаат членови од семејството во странсво и неможат да присуствуваат на домашните свечености. Show
| | веќе видена

Ова високо квалитетното видео од Менхетен, Њујорк е дело на фотографот Камерон Мајкл. Издвојте неколку минути и препуштете се на вистинско визуелно уживање. Show
| | веќе видена

Во комбинацијата со жешки девојки, прочитајте 20 интересни факти поврзани со технологијата, музиката, филмот, математиката, животот… Ваше е на што ќе обрнете поголемо внимание . За повеќе факти и згодни девојки, посетете ја официјалната страна FactsAndChics.com Show
| | веќе видена

Лоциран во Бодрум, луксузниот хотел Кемпински е бисер во југозападниот дел на Егејска Турција. Хотелот поседува приватна плажа со кристално чиста вода и се наоѓа на еден од најубавите заливи на Егејското Море. Многу од хотелските апартмани, како и бесконечниот базен, нудат неверојатен поглед кон синилото на Егејското Море. Хотелот има свои приватни спа центри, сопствен амам и во својата програма вклучува активности на отворено, спортови на вода, едрење, нуркање… Во Бодрум баравите од хотелот се издвојуваат како места кои нудат најдобар ноќен живот. Show
| | веќе видена

Погледнете ја галеријата со прекрасни свадбени фотографии направени од Едуард Стелмак, професионален украински фотограф кој живее и работи во Киев. Иако фотографиите изгледаат како да се од фотосесии за модни едиторијали, сепак станува збор за фотографии кои се дел од свадбените албуми на младоженци од Украина. Show
| | веќе видена

Уживајте во албумот на германката Ејлин Лифелд која ги направила фотографиите со популарните Instagram ефекти за време на нејзиниот престој во Њујорк. Show
| | веќе видена

За ова извонредно уметничко дело нацртано во MS Paint биле потребни околу 500 часа. За инспирација на уметникот била доволна само една слика од “Големиот Канал” во Венеција. Боите, осветлувањето, рефлексиите и неверојатните детали ја прават оваа слика вистинско ремек-дело. Кликнете на сликата за поголема резолуција . Show
| | веќе видена

Оваа година се навршуваат 65 години од бракот на Кралицата на Обединетото Кралство Елизабет II со нејзиниот сопруг, Принцот Филип (војводата од Единбург). Во далечната 1947-ма година кога го вклучиле бракот, Елизабета II била принцеза, а Филип учествувал во служба на британската морнарица. После 5 години, во 1952 година неговата сопруга Елизабета II го наследува кралскиот престол. До денес тие имаат 4 деца и осум внуци. Моментално Елизабета II е втор најстар шеф на држава во светот, по кралот Бумибол на Тајланд. Show
| | веќе видена

Креативната мајка Хетер Ситарзевски едно лето дошла до идеја секој ден од новата учебна година да прави различен оброк за својот син. Секој од нејзините оброци е посебен и декориран со голема љубов. Обично за декорирањето користи ликови од омилените цртани филмови на нејзиниот син. Сликите од оброците најпрво ги објавувала на Фејсбук, а подоцна по многуте позитивни реакции и барањата да ги стави сите слики на едно место, направила и свој блог . Во прилог погледнете 15 од најкреативни оброци на Хетер. Show
| | веќе видена

За овие фотографии на прекрасна илизуја во природата е одговорен фотографот Џејсон Арни. Во одредени делови на Јапонија, овие оризови полиња со различни големини се полнат со вода и совршено ја одразуваат приквечерната сончева светлина, при што изгледаат како џиновски огледала. Последната фотографија од галеријата е добитник на прва награда на натпревар на фотографии во боите на виножитото. Show
| | веќе видена

Оваа модерна ламба со сферична форма која осветлена асоцира на полна месечина е производ на германската фирма “Мооnlight Inc.” Може да се купи во големина од 250мм до 750мм и е достапна во широк спектар на бои. “Полната месечина” поднесува температура од -40 °C до +80 °C и наменета е за тераси, дворови и затворени простори. “Moonlight” ламбата е добитник на награда за креативно решение, а исто така, поради нејзината популарност е составен дел од надворешното декорирање на многу луксузни одмаралишта во Дубаи, Европа, Азија и САД. Нејзината цена се движи од 325 до 1000 долари. Show
| | веќе видена

“Саviar Маnicure” е производ на компанијата Ciaté која се занимава со производство на лакови за нокти и воведува иновативни идеи кои ги надмининуваат сите трендови. Секој сет “Саviar Маnicure” содржи лак и ситни, блескави “кавијар бисери” кои се нанесуваат на ноктите. Се продова во 3 различни вида: “White Pearls”, “Black Pearls” и “Rainbow Pearls”. Show
| | веќе видена

Скриена во средината на облакодерите, 25 ката над градот, оваа зелена градина е ремек дело на компанијата “Ѕеcret Gаrdеnѕ”. Нивните “тајни” градини се вистински пејзажи направени од човекот, а локациите на кои ги изведуваат ги прават градините уште поспектакуларни. Тимот на “Ѕеcret Gаrdеnѕ” нуди комплетна услуга во која се вклучени: дизајот на градината, изградбата и одржувањето. Нивното големо портфолио на градини покажува способност на работа со различни архотектонски стилови, при што создаваат уникатна градина за секој клиент. Show
| | веќе видена

Венецуелскиот дизајнер Лумен Бигот ја создал оваа линија на патики инспирирани од дизајнот и боите на популарните Интернет страници: Фејсбук, Твитер, Википедија, Гугл и други. За жал тие се само концепти, а многумина од нас сигурно би посакале барем еден пар. Koј модел би го носеле вие? Show
| | веќе видена

Уметникот Ребека Колс е фасцинирана од процесот на креирање три-димензионални декоративни форми од рамен лист хартија. Сo своите вешти и педантни раце, од листот хартија прецизно создава форми на пеперутки. Нејзините уметнички дела може да содржат и до неколку илјади пеперутки направени од специјално избрани хартиени материјали. Show
| | веќе видена

Оваа колекција на уникатни фотографии е дело на американскиот фотоград Џек Лонг. Фотографиите кај кои воопшто не е користен Фотошоп се сликани во вистински момент и се направени со помош на коктел од течни бои кои создаваат форми на цветови и саксии. Kолекцијата e наречена “Veѕѕelѕ and Вloomѕ”. Show
| | веќе видена

Oваа серија слики e дело на Грегори Веил и преку неа ја потенцира денешната инвазија на технологијата заедно со социјалните мрежи, популарните Интернет прелистувачи и пребарувачи. Гугл, Фејсбук и Твитер се одговорни за т.н. “Интернет навики” и се дел од сечие секојдневие (исто како и јадењето, пиењето и земањето лекови). Show
| | веќе видена

“Град во облаците” е архитектонски дизајнерски концепт за футуристички град кој би се наоѓал во Лондон. Концептот е развиен од бугарскиот архитект Цветан Тошков кој работи во Лондон. Проектот е имагинарна тивка оаза издигната над загадениот град каде може да се избега од секојдневната бучава, стресот и нечистотијата. Целиот концепт на Тошков е инспириран од цветот на лотос, цвет кој има способност да се издигне со сета убавина над загадените и темни води. Show
| | веќе видена

next