Погледнете неколку примери на тетоважи кои се вистински уметнички дела направени од францускиот уметник Хоil. Сите дизајни се направени за клиенти според тематика што тој им ја предложил или според некоја нивна идеја. Неговото студио “Nееdles Ѕide” се наоѓа во Тhonоn Leѕ Вains во Франција. Show
| | веќе видена

Егзотичниот Занзибар е совршена дестинација за одмор во било кое време од годината. Со површина од околу 1600 км2 и население од еден милион жители, Занзибар лежи на брегот на Танзанија во водите на Индискиот Океан. Главните атракции на островот се рајските песочни плажи, нуркањето поради богатиот морски живот, Камениот град кој е прогласен за културно светско наследство и пазарите за зачини што го прават Занзибар најпознат остров во светот по оригиналните зачини. Подолу погледнете пет од најубавите плажи на Занзибар. Рaјe Веасh Кеndwа Веасh Кiwengwа Веасh Вwejuu Веасh Nunqwi Веасh Show
| | веќе видена

Тавата за приготвување на овие весели палачинки е изработена од алуминиум за греење кој не се лепи. На тавата има 7 различни калапи на насмеани фигури, а истата може да се купи за 35 долари. Show
| | веќе видена

Водопадот наречен “Седум Сестри” е 39-тиот највисок водопад во Норвешка и е најпознат во областа Geirаngеnfјоrden. Водопадот се состои од седум одделни потоци, а највисокиот од нив е 200 метри. Наспроти “Седумте сестри” се наоѓа водопадот Фријар и приказната која ја раскажуваат туристичките водичи е дека “Седумте сестри” танцуваат надолу по планина и разиграни флертуваат со Фријар (што на норвешки значи додворувач). Show
| | веќе видена

Овие луксузни лежалки на американската фирма Фронтгејт се наменети за релаксација на вода и може да се купат по цена од 300 долари. Изработени се од специјален материјал и ги има во три различни бои: златна, метално сина и тиркизна. Show
| | веќе видена

Гасадалур е мало село на западната страна на островот Вагар кој е еден од 18-те Фарски острови кои припаѓаат на Данска. Селото е опкружено со највисоките планини на островот и е тешко достапно за жителите од другите населени места кои за стигнат до Гасадалур мора да поминат низ планини високи околу 400 метри. Тоа е една од причините зошто бројот на жители станувал се помал и помал. Во 2002 година имало само шеснаесет луѓе кои живеат во селото. Со тунелот изграден во 2004 година жителите во селото се надеваат дека бројот на жители ќе се зголеми повторно. Show
| | веќе видена

Апаратот за правење на сладолед е производ на компанијата Сuiѕinart и за 20 минути прави околу 1 килограм сладолед. Целиот процес е автоматски, без користење на хемикалии и без додавање лед. Апаратот има издвоен дел за три слатки додатоци кои би го направиле домашниот сладолед уште повкусен. Show
| | веќе видена

Бонсаи е уметност на естетска минитуризација на дрвjа по пат на нивно одгледување во саксии. Во светот на бонсаи, една од најубавите работи е расцветана бонсаи Азалеа. Ретко кое друго растение може да се пофали со таква цветна убавина, како здраво и добро одгледаната Азалеа. Многу мал број на луѓе кои се занимаваат со бонсаи уметност работат со растението поради специфичниот начин на одржување. Во природата Азалеата најмногу е распространета на јапонските планини каде владее умерена клима. Show
| | веќе видена

Jaпонците секогаш се обидуваат да измислат нови апарати и уреди кои ќе го направат животот полесен. Подолу погледнете колекција на некои “генијални” јапонски изуми од почетокот на 90-тите години кои никогаш не добиле своја популарност и кои сигурно не би го направиле животот поедноставен. Специјални наочари за ставање капки Апарат за панорамски фотографии (360°) Вратоврска со внатрешни џебови Вентилатор за ладење на топла храна Статив за одмарање Чадор-вратоврска Путер-стик Напрсток честа за заби Соларна запалка Држач на хартија Бебешка униформа за чистење под Чадор за чевли Show
| | веќе видена

Официјално, највисокота зграда во Европа е The Shard која се наоѓа во Лондон и е висока 309,6 метри. Облакодерот е дизајниран од страна на Ренѕо Пиано. Надворешното завршување на зградата беше одбележано со спектакуларно ласерско шоу, каде беа вклучени 12 ласери и 30 рефлектори, создавајќи незаборавен спектакл за луѓето присутни на церемонијата. Show
| | веќе видена

Сместен во совршен пејзаж, Riviera Maya Resort често се опишува како тропски рај опкружен со водите на Карипското Море. Сите оддели за сместување се со шест ѕвезди и нудат високо ниво на удобност, обезбедувајќи совршен одмор. Тропските шуми, тиркизните води и светски познатите голф терени се завиткани во незаборавна атмосфера. На располагање стојат и четири ресторани кои ветуваат привлечни вкусови, кафулиња и центар за масажа и релаксација сместен во срцето на тропската џунгла. Show
сите 2 | | | веќе видена

Зад овој концепт стои идејата да се направи шолја која не остава траги зад себе. Шолјата не се произведува и постои само како прототип, а нејзините дизајнери се уште преговараат со фабриките во Америка за нејзино производство. Show
| | веќе видена

Животот е една голема сложувалка. Секој ден со бориме да ги најдеме сите парчиња, за да направиме една убава и комплетна слика. Show
| | веќе видена

Овие овошни салати нека послужат како инспирација за летно освежување на сите оние на кои во овој период од годината лубеницата им е омилено овошје. Show
| | веќе видена

Фотографиите во прилог се направени од германскиот фотограф Себастијан Опиц. Во почетокот на 2008-ма година се преселил во Дубаи и веднаш бил воодушевен од тамошниот начин на живот и начинот на кој совршено функционираат различни луѓе од целиот свет. Во текот на последните 4 години има направено значителна колекција на фотографии, трошејќи безброј часови и возење по цели ноќи, со цел да го долови Дубаи од сите негови страни, со сета убавина што ја нуди, давајќи посебно внимание на претпознатливите мега-конструкции. Show
| | веќе видена

Фотографиите се направените од 19-годишната Еса Ал Мазро, која со фотографија се занимава од нејзината 15-та година. Зајаците се нејзини омилени животни и на нив ја посветила оваа колекција на прекрасни фотографии. Уживајте! Show
| | веќе видена

next