Секоја година езерото Луиз станува дом на отворено лизгалиште кое се смета за најголемо природно лизгалиште во Канада. Многу туристи во текот на зимската сезона го посетуваат езерото и затоа убавата глетка е збогатена со неверојатен замок изграден од блокови мраз. Show
| | веќе видена

Овие љубовни картички со искрени романтични пораки се дело на младата дизајнерка Кристен Стренг. Картичките ги прави посебни интересната типографија во комбинација со едноставните геометриски форми. Кристен истите ги продава за 3 долари, а со малку креативност може и сами да ги направите и да ги испратите до конкретната личност Show
| | веќе видена

Овие креативни полици се дизајнирани од Ричард Молон. Достапни се сите букви, така да може да се формира било кој збор и да се состави саканата полица. Полиците се достапни во различни димензии, бои и во два различни модели, за на ѕид и за на под, така што можат да се постават во согласност со просторот. Show
| | веќе видена

Ѕирнете во свадбениот албум на Џени и Грацијано, двајца млади кои живеат и работат како дизајнери (илустратори) во Рим. За свадбата младоженците избрале прекрасен пејзаж во регионот Венето каде што како мала живеела Џени. Иако се разликува од традиционалните невести, Џени изгледа прекрасно во нејзиниот Валентино фустан. Стилот е запазен во секој детал, избор на квалитетно италијанско вино, нежна декорација и секако извонредни фотографии. Уживајте! Show
| | веќе видена

Креветот е концепт развиен од страна на дизајнерот Томислав Звонарич (ака DevianTom) и е идеалниот изум за најзависните Фејсбук корисници. Креветот официјално е наречен Fbed и овозможува да се поврзете со своите пријатели преку компјутерот поставен веднаш до креветот. Show
| | веќе видена

Погледнете кои се десетте најубаво накитени места во светот за време на божиќните и новогодишните празници. Листата е направена според официјалната веб страна на Natiоnаl Geogrарhiс. 10. Коби, Јапонија 9. Св. Августин, Флорида 8. Мадрид, Шпанија 7. Хонг Конг, Кина 6. Готенбург, Шведска 5. Меделин, Колумбија 4. Калавеј Гарденс, Џорџија 3. Брисел, Белгија 2. Тиволи Гарденс, Копенхаген 1. Виена, Австрија Show
| | веќе видена

Следат денови исполнети со убави моменти, среќа, радост, забава и славење. Во овие денови помислете на вашите сакани, гушнете ги и посакајте си многу здравје, љубов и успех во новата година. Уживајте во празниците што следат и Среќна Нова 2012-та година! Show
сите 13 | | | веќе видена

Следат новогодишните и божиќните празници, а тоа значи мал одмор од секојдневието проследен со славање, забава и секако храна и пиење. Знаеме како богато изгледаат традиционалните новогодишни и божиќни трпези, но ретко кај кои може да се најдат необични и несекојдневни колачи или торти. Токму такви се овие вкусни куќички направени со многу фантазија и декорирани со актуелните празнични мотиви. Show
| | веќе видена

Видеото во прилог е само уште една потврда дека златните ретривери се дружељубиви и мирни кучиња. Задолжително погледнете го овој прекрасен ретривер и неговите реакции кога ќе престане свирењето на гитарата Show
| | веќе видена

Езерото Блед е глацијално езеро кое се наоѓа во општина Блед во северозападниот дел на Словенија. Во прекрасниот пејзаж совршено се вклопува малиот остров во средината на езерото кој е дом на црквата “Успението на Богородица”. Често може да се слушне камбаната на црквата и се верува дека посетата на црквата додека бие камбаната носи среќа. Романтичната црква е популарно место за венчавки, а во близина се наоѓа и замокот Блед. Посетителите на езерото Блед можат да уживаат во прошетка низ езерото, во риболов или да пливаат во прекрасните смарагдни води во летните месеци. Регионот изобилуваа со можности за пешачење во близина на Националниот парк Триглав. Најблискиот аеродром до Блед е аеродромот Јоже Пучник во Љубљана. Show
| | веќе видена

Овие интересни апликации за маици се дело на група пријатели кои пред неколку години почнале да ги печатат на маици и блузони, а веќе денес нивното хоби прераснало во вистински бизнис. Околу 70% од интересните принтови се по нивна идеја, а останатите 30% се идеи од нивните фанови. Маичките ги продаваат по цена од 20 долари. Show
| | веќе видена

Тунелот од безброј светулки е дел од забавниот парк Nabano No Sato и е една од најубавите празнични атракции во Јапонија. Тунелот работи 4 месеци, од ноември до март и за време на тој период го посетуваат огромен број туристи со што претставува една од најпознатите туристички атракции во оваа област. Освен по тунелот, паркот е познат и по впечатлива цветна градина, топли базени, традиционални ресторани и продавници. Show
| | веќе видена

Ако сте биле добри оваа година, можеби Дедо Мраз ќе ви донесе ваква капа. Во спротивен случај, истата може да ја купите за 25 долари Show
| | веќе видена

Туристи од целиот свет доаѓаат за да ја посетат оваа карпеста атракција наречена “12-те апостоли”. Опкружени со белите песочни плажи и тиркизниот океан во позадина, овие 12 апостоли се прекрасна живописна сцена. Формирани се од ерозија и се наоѓаат покрај брегот на Националниот парк Порт Кемпбел во Викторија, Австралија. Иако се нарекуваат 12-те апостоли, постојат само осум од нив и никогаш немало повеќе од девет. Националниот парк Порт Кемпбел се наоѓа на оддалеченост од 250 км од Мелбурн. Show
| | веќе видена

Париз е прекрасен, посебно во овој дел од годината. Убавата атмосфера во градот е надополнета и со лизгалиште од 200 метри квадратни поставено во рамките на Ајфеловата кула, поточно на висина од 57 метри. Лизгалиштето нуди прекрасен поглед кон Париз и ќе биде отворено до 31-ви јануари. Show
| | веќе видена

Следнава галерија ќе ви даде неколку идеи како поубаво да го украсите вашиот дом и да ги дочекате новогодишните и божиќните празници во пријатна атмосфера. Најчесто дневните соби се фокусна точка на декорирање, па сигурно некоја од овие 20 украсени дневни соби ќе ве инспирира за овогодинешното украсување. Show
сите 2 | | | веќе видена

Без оглед на културата или религијата, храната игра значителна улога во начинот на кој ние сите ги славиме посебните моменти и празници. Во прилог погледнете неколку уникатни десерти од различни места во светот. Втемелени во традиција, овие колачи се совршен крај на секој вкусен оброк и се потсетник дека секогаш треба да ги славиме слатките моменти во животот! Шпанија – Rosca de Reyes Оваа тркалезна торта традиционално се јаде на 6-ти јануари за да се прослави Денот на Кралот (“Día de los Reyes”). Тортата се украсува со суви и шеќерни плодови и внатре во неа се става монета или фигура на Исус Христос. За оној кој што ќе ја пронајде фигурата се вели дека е благословен и ќе ужива во добра среќа во текот на годината. Индија – Gulab Jamun Популарен индиски десерт кој се прави од слатко тесто пржено во врело масло, а потоа потопено во шеќерен сируп и вода од рози. Најчесто се служи на Индискиот фестивал на светлината, како и на свадби и родендени. Турција – Asure (Noah’s Pudding) Asure е дел од секоја прослава ...
| | веќе видена

Британката Адел е вистинско освежување на светската музичка сцена. Освен со неверојатниот глас, се издвои од останатите и со нејзиниот изглед. Во продолжение следат неколку нејзини изјави кои се поврзани со нејзината музика и визија. Show
| | веќе видена

Замокот датира од XII век и потсетува на оние замоци од приказните за деца. Средновековниот замок се наоѓа на височините на областа Марема во југозападна Тоскана, Италија. Сега замокот е во приватна сопственост и е трансформиран во луксузен хотел каде се нудат сите погодности. Сите соби се посебни и имаат прекрасна глетка кон воодушевувачки пејзажи. Хотелот “Саѕtello di Viсаrello” нуди единствена можност да откриете едно минато време, тишина, спокој, хармонија и природа. Замокот е опкружен со маслинови дрвја стари со векови, бујна лаванда и јасмини, оставајќи простор за два базени и ексклузивен СПА центар внимателно интегрирани во околината. “Саѕtello di Viсаrello” е идеален за било кој поединец, група или двојки кои се во потрага по совршен и незаборавен одмор. Show
| | веќе видена

next