Постојат многу начини кои можат да не насмеат, а некогаш се доволни само неколку едноставно нацртани линии кои пренесуваат интересна порака. Такви се следниве цртежи на Метју Барер кои ги собрал во колекцијата наречена “Аwful Drаwingѕ”. Негова инспирација се претпознатливите ситуации во кои се наоѓаат луѓето и типичното секојдневие. Show
| | веќе видена

Следат фотографии од приготвувањето на совршено домашно сникерс чоколадо. Доволно е да ги погледнете фотографиите кои со сигурност ќе ви се допаднат вам и на вашиот апетит . Линк до рецептот овде Show
| | веќе видена

Арфанго е бренд кој датира од 1902 година. После неколку години пауза, во 2006 година повторно се враќа во модниот бизнис благодарение на Алберто и Андреа Морети. Овие уникатни чевли со печатени пораки се дел од нивната популарна колекција. Show
| | веќе видена

Галеријата содржи селекција на најсофистицираните кровни тераси во Европа кои се претворени во атрактнивни барови. Опфатени се најпопуларните европски дестинации како Рим, Париз, Берлин, Мадрид и други. Bairro Alto Hotel, Лисабон, Португалија Penz Hotel, Инсбрук, Австрија The Ritz-Carlton, Москва, Русија The George Hotel, Хамбург, Германија Soho House, Берлин, Германија St. George Roma Hotel, Рим, Италија Hilton Molino Stucky, Венеција, Италија The Trafalgar Hotel, Лондон, Англија Adriana Spa Hotel, Хвар, Хрватска МЕ Madrid Хотел, Мадрид, Шпанија The Terrass Hotel, Париз, Франција Show
| | веќе видена

Овие прекрасни уметнички дела кои ќе ве натерат на размислување се од полскиот уметник Павел Куцински. Павел е роден во 1976 година во Шчечин. Дипломирал на Академијата за ликовни уметности во Познан и специјализирал графика. Тој е познат по своите сатирични илустрации кои ги создава инспириран од проблемите во општеството и политиката. Show
| | веќе видена

Хотелот Muottas Muragl е отворен во декември, 2010-та година. Посебно за него е прекрасната панорама која ја нуди на надморска височина од 2456 метри надморска височина, беспрекорната услуга и најдобрите кулинарски специјалитети кои се служат во ресторанот. Сите 16 соби во хотелот се обложени со панели од бел бор кој расте на Алпите. Show
| | веќе видена

Апликацијата на овие симпатични маички e дело на илустраторот и графички дизајнер Ли Хенг Суи. Неговата илустрација станува популарна на Интернет. Под мотото “Hugs keep as alive” ги креирале овие интересни маици кои можат да се набават онлајн. Show
| | веќе видена

Интересен сет на фотографии кои ќе им се допадне на сите жени што некогаш биле или се бремени. Фотографиите се направени од уметникот и графички дизајнер Ејми Морисон. Ејми издвоила неколку реченици кои секоја бремена жена би сакала да ги слушне. Следат неколку од нејзините омилени. Show
| | веќе видена

Ако некогаш сте се запрашале како изгледаат некои од светски познатите црно-бели фотографии во боја, уметникот Сана Дулвеј ќе го даде одговорот. Сана е шведски уметник коj на фотографиите од минатото им дава реални бои. Нејзината колекција ги опфаќа портретите на познати историски личности, вклучувајќи ги Абрахам Линколн, Че Гевара, Алберт Ајнштајн, Ана Франк и многу други. Show
| | веќе видена

Ланецот хотели Шангри-Ла се светски познати хотели за луксузно сместување, со претпознталиво гостопримство и прецизни делати. Минатата година седиштето на овој ланец хотели лансирање хотели и во Париз на најатрактивна локација, веднаш до Ајфеловата кула. Зградата на хотелот била изградена уште во 1896 година за правнукот на Наполеон Бонапарта, принцот Роналд Бонапарта. Повеќе од 4 години зградата се реновирала и секоја од собите оживеала во нејзината оригинална суштина. Моментално хотелот нуди 81 соба и 27 апартмани. Можеби, најинтересниот дел од овој историски објект е воодушевувачкиот непречен поглед од собите кон Ајфеловата кула и реката Сена. Show
| | веќе видена

Овие крекери ќе им се допаднат на сите оние кои сакаат едноставни, а истовремено вкусни колачиња. Основниот рецепт на крекерот содржи екстракт од ванила, но постојат рецепти и за солена варијанта. Овде може да прочитате еден оригинален рецепт за подготвување на крекери. Show
| | веќе видена

Погледнете неколку кучиња кои сигурно имале убава причина за големата насмевка на нивните лица. Ако можат они, можете и вие. Уживајте во галеријата Show
| | веќе видена

Професионалниот ботаничар Патрик Блан ги креира овие спектакуларни градини. Она што е навистина уникатно за овие зелени површини е дека сите растат вертикално. Додека бил на патување во Индија, Патрик дознал се додека растенијата имаат доволно вода и светлина, тие може да растат вертикално на било која површина. Инспириран се вратил во својот роден град Париз и ја создал својата прва вертикална градина. Оттогаш направил многу такви градини поставени на музеи, ресторани, продавници и разни други места, притоа додавајќи природна убавина на урбаното сивило. Show
| | веќе видена

Кога ќе се употреби доза креативност при декорирањето на храна, вообичаено резултатот е воодушевувачки. Храната изгледа поубаво, повкусна и попримамлива. Вакви се и овие рози направени од јагоди, кои ќе го разбудат вашиот апетит и вашата желба за благо Show
| | веќе видена

Една слика вреди 1000 зборови, а овие неколку поврзани слики анимирани во кратки секвенци уште повеќе ќе ви ја доловат приказната. Show
| | веќе видена

Суровата судбина, лошото искуство со животот и бедните услови за егзистенција не ги направиле овие луѓе лоши и нечувствителни. И покрај се, го задржале човечното во себе, пружејќи љубов на нивните кучињата, најдобрите пријатели за кои знаат дека никогаш нема да ги изневерат. Погледнете ја галеријата, со сигурност нема да ве остави рамнодушни. Show
| | веќе видена

Проектирана од американското архитектонско студио Маrk Dziеwulѕki, “Куќата покрај езерото” како што е и официјално наречена, почнала да се гради во јуни 2006-та година и била готова во март 2010-та година. Направена е од челик, бетон и стакло, издигната 5 спрата и во неа се наоѓаат 4 спални соби, 4 бањи, стаклен лифт и стаклени скали на 6 нивоа. Погледот кон езерото Тахо ја прави куќата уште поатрактивна. Моментално истата е на продажба и нејзината цена е неверојатни 43.000.000 долари Show
| | веќе видена

Љубов, великодушност, емоции, несвесност, интуиција, индивидуална одговорност, креативност, комуникација, независност… Ова се само дел од состојбите кои се поврзуваат со оваа боја. Тиркизната боја повеќе е поврзана со чувството, сонот и креативното изразување отколку со рационалната мисла. Бојата помеѓу зелената и сината се однесува и на трансформација, еволуција, промена, споделување, бранови… Кај сликите од галеријата што следи доминира тиркизот давајќи посебна убавина на секој простор и форма (реални или замислени). Show
| | веќе видена

next