Дали сакате да имате уникатна елка за Новогодишните и Божиќните празници? Еве неколку неверојатни кулинарски идеи. Не се многу тешки да се направат. Потребно е само да се обезбедите со овошје или зеленчук, да си дадете малку трпение и секако креативност.
| | веќе видена

Некогаш биле изградени како традиционални домови на скромното локално население, но денес се популарни викендици кои ги посетуваат многу од оние кои бегаат од градскиот метеж.
| | веќе видена

Далеку од секаков луксуз, овие неколку спални соби изгледаат прекрасно и примамливо за секој. Понекогаш не ти треба многу за да имаш убав простор. Доволно е само мало уредување и некој со кој да го делиш
| | веќе видена

Откако ќе го изедете портокалот не фрлајте ја лушпата. Може да ја искористите за нешто интересно како што се овие миризливи рози кои ќе го збогатат декорот во вашиот дом. Постапката во неколку едноставни чекори погледнете ја подолу.
| | веќе видена

За љубителите на пица ова е можеби многу подобра идеја отколку сладолед во корнет. Сетот содржи калапи за правење на два корнети, нож и два држачи за корнетите. Сите заедно може да се купат по цена од 20 долари.
| | веќе видена

Дизајнер на ова интересно огледало е Антон Шнајдер, а прв пат неговиот производ се појавува на пазарот во 2008-ма година. Дефинитивно огледало на кое секогаш ќе му се допаѓате
| | веќе видена

Oд 2006-та година, Густав Вилеит работи во Италија и Швајцарија како самостоен фотограф. Во оваа серија фотографии наречена “Perat”, Густав овозможува бегство во чудесна природа, прекрасна и изолирана. Гледачите може да ги доживеат мирните облаци, кристално бистрата вода без ниту еден бран и свежо паднатиот снег на масивните пејзажи од фотографиите.
| | веќе видена

Современата уметност не може да биде позабавна од ова. Првпат претставена во 1998 година, оваа инсталација на британскиот уметник Мартин Крид е наречена “Half the air”. Како што кажува самото име, половина од целиот волумен на собата е наполнет со стотици или илјадници балони во иста боја, а потоа посетителите се охрабруваат да влезат во неа. Се цел да се навратат на спомените од детството, инсталацијата гарантира дека посетителите ќе ја напуштат собата со насмевка на лицето.
| | веќе видена

Големото Јаболко е населено со милиони луѓе и постојат такви уникатни и различни поединци кои со својот стил неможат да се сретнат на било кое друго место во светот. Мешавината од луѓе во оваа светска метропола нуди огромен број чудни карактери и фотографиите што следат го докажуваат истото. Фотографиите се на Брендон Стентон, кој од 2010-тата година до денес фотографира различни поединци и ги објавува на својата веб страница. Досега има околу 10.000 портрети на луѓе кои ги има сретнато во Њујорк.
| | веќе видена

Додека шетала низ Париз, фотографката Никол Робертсон фотографирала различни места за кои е каристеристична една иста боја и потоа фотографиите ги групирала во мали колажи од по 4 фотографии. Нејзините крајни комбинации се фотографии кои повикуваат на прошетка низ Париз и даваат нов начин на доживување на оваа прекрасна метропола.
| | веќе видена

Лоциран на врвот на полуостровот Баха, хотелот “Оne&Оnly” е едно од најромантичните места во светот. Поточно, се наоѓа во Лос Кабос во Мексико, на местото каде крајбрежните песочни предели се среќаваат со Тихиот Океан и морето Кортез. Освен локацијата, хотелет го карактеризираат одлична кујна, беспрекорна услуга и комотно луксузно сместување. Во текот на летната сезона цената за престојување во хотелот е околу 700 евра по ноќ.
| | веќе видена

Во галеријата што следи погледнете над 25 фотографии на животни сликани во пар со нивните идентични мали придружници.
| | веќе видена

Оригиналните имиња на овие ледени лижавчиња во САД и Канада се ‘popsicles’. Историски, првиот ‘popsicle’ е случајно направен во 1905-та година, кога 11-годишниот Франк Еперсон во Сан Франциско во некоја ладна зимска ноќ ја заборавил на тераса својата чаша со сок. Подоцна почнале да се продаваат замрзнати сокови во најразлични вкусови и биле доста популарни во американските места со високи температури. Нашата галерија содржи повеќе од 15 идеи кои може да ве инспирираат да си направите домашни ‘popsicles’. Освен за децата, може да се прават и за возрасни со додавање на алкохол, најчесто водка или бел рум. Мандарина Малина Вишна Киви и диња Портокал, ананас и банана Праска Малини и боровинки Чоколаден крем и банана Црвен портокал Чоколаден крем и мента Макијато Лубеница Нутела и банана Јагоди, праски и водка Јагоди и крем Мохито и киви Show
| | веќе видена

Погледнете листа на 15 креативни и корисни кујнски предмети со кои ќе си ја олесните работата во кујна, посебно со сечкањето на овошје или зеленчук. Show
| | веќе видена

Погледнете 15тина уметнички дела насликани од уметникот Томас Кинкаде или познат како “Сликарот на светлината”. Роден е во јануари, 1958та година, а починал во април оваа година. Според амерички истражувања, во 1 oд секои 20 американски домови има по една од неговите уметнички слики. Show
| | веќе видена

Со поглед кон море и приватен базен, вилата Антарес е сместена во популарното луксузно одморалиште Fontane Bianche, 20 километри јужно од Сиракуза. Италијанската вила е на одлична позиција, на само неколку стотини метри од една од најдобрите песочни плажи на источниот брег на Сицилија. Карпестото крајбрежје и кристално чистити води се веднаш до надворешната порта на вилата. Show
| | веќе видена

Aгенцијата Хет-трик е одговарна за дизајнот на четирите поштенски марки со кои ќе се одбележи почетокот на Олимпијадата во Лондон. Креативниот дизајни е комбинација на олимписки спорт со некоја од знаменитостите на Лондон. Show
| | веќе видена

Фламингото е птица за која древните Египќани сметале дека го претставува нивниот бог Ра, а во Стариот Рим јазикот на фламингото се приготвувал како деликатес и се служел во име на боговите. Во поновата историја биле убивани бидејќи се сметало дека нивната маст е лек за туберкулозата. На Бахамите тие се прогласени за национални птици и се чест дел од приватните плажи на луксузните вили. Познати се и на островот Аруба, поточно на плажата Фламинго каде се дел од венчавките кои секојдневно се одржуваат. Show
| | веќе видена

next