Агенцијата АGЕ Iѕоbar од Бразил е одговорна за овие постери кои се дел од кампањата на хуманитарната организација “Црвен крст”. Со фотографиите на Серџо Бас, одговорните од агенцијата одлучиле да го истакнат црвениот крст со цел да се покаже единството и посветеноста на организацијата со кои им помага на луѓето. Show
| | веќе видена

Неодамна неколку отворени Starbucks кафетерии низ различни градови во светот имаат своја приказна и посебен концепт. Последната кафетерија отворена во Амстердам беше наречена “The Bank”. Show
| | веќе видена

Џоел Робинсон е фотограф од Канада кој ужива во читањето на книги. Преку неговото портфолио може да се заклучи креативната поврзаност што тој ја има со литературата што ја чита. Низ неговите дела создава атмосфера со надреални слики, а неговата бујна фантазија е под силно влијание со приказните што ги чита. Во прилог погледнете серија на неговите извонредно креативни дела поврзани со книгите. Show
| | веќе видена

Погледнете неколку интересни и креативни патосници за пред врата. Со истите на смешен начин може да ги поздравите вашите гости, а исто така се одлична идеја за подарок. Show
| | веќе видена

Изградбата на претседателската палата во Казахстан започнала во септември 2001-та година, а официјално била отворена после 3 години, во декември 2004-та година. Палатата е висока 5 ката, плус 2 ката под земја. Вкупната површина на главната сала е 1 800 метри квадратни. Декорот содржи орнаменти од традиционалните елементи на Казахстан. Првиот кат е висок 10 метри, а овде се наоѓа и огромна канделабра која тежи 3,5 тони. Во палатата има т.н. “Златна сала” која се користи за вршење на преговори со шефовите на странските земји. Фотографиите во галеријата се од ручек посветен на средбата на претседателот со странски делегати. Show
| | веќе видена

Заразната игра која е прогласена за еден од најголемите хитови во последниве 2 години ја инспирирала Силвија В. да ги направи овие интересни дела. Силвија е по потекло од Полска и е вистински зависник од популарната игра. Show
| | веќе видена

Креветот-лулашка наречен Мооd Rоосking Веd e производ на американската фирма Ѕhinеr Internаtiоnаl, а дизајниран е од страна на Џо Манус. Изработен е од високо квалитетно дрво и челик. Овој необичен кревет може да се постави во затворени простории, но првенствено неговата намена е за под отворено небо, за романтично уживање во прекрасна природа. Show
| | веќе видена

Кевин Ричардсон е човекот кој најдобро знае да се справи со однесувањето на животните. Објаснувањето за тоа се потпира на инстинктот да може да ги освои срцата на големите мачки и да формира интимна комуникација со нив. За да го направи тоа, тој не користи вообичаени методи на кршење на духот на животното со стапови и синџири, наместо тоа користи љубов, разбирање и доверба. Со оваа необична метода на обука тој има развиено некои исклучително лични врски со неговите ученици. Тој ги поминува деновите дружејќи се со нив, без ни малку страв дека ќе биде нападнат. Неговата магија не поминува само кај лавовите, туку и кај другите животни како гепарди, леопарди, па дури и хиени. Show
| | веќе видена

Типичните фотографии со Алпите oбично се со светло сонце, прекрасни зелени бои и многу снег, но оваа колекција наречена “Ѕilent Моuntains” на фотографот Мајкл Шнабел ни ги прикажува Алпите во текот на ноќта. Уживајте во мистичните фотографии на овие масивни природни форми. Show
| | веќе видена

Погледнете ги најновите модели на H&M бикини од колекцијата лето 2012. Сите парчиња се во едноставен стил со импресивни бои, елегантни и со интересни детали кои ќе направат да се чувствувате прекрасно додека пливате или се сончате на топлото сонце. Show
| | веќе видена

Во пресрет на Олимписките игри кои оваа година ќе се одржат во Лондон, Аdidas Originals ја презентираат оваа најнова колекција. Инспирирани од симболиката на олимписките кругови кои ги претставуваат петте континенти кои учествуваат на игрите, овие патики ќе бидат достапни овој месец и ќе се произведуваат се до крајот на Олимписките игри. Show
| | веќе видена

Овој концепт на елегантна јахта наречен Cronos е дизајниран од страна на Симон Мадела и Лоренцо Берсели, италијански студенти кои моментално студираат на Европскиот институт за дизајн. Нивната јахта нуди богата внатрешност, а истовремено и пространи палуби. Минималниот и футуристичкиот ентериер и екстериер ја прават оваа луксузена јахта идеална за патување. Show
| | веќе видена

Овие интересни илустрации се дело на Такер Рзепецки а.к.а. Боб Рз. Негова инспирација за илустрациите во прилог се типичните љубовни ситуации. Повеќе од неговата интересна работа може да погледнете овде 1 2 3 4 5 6 7 Show
| | веќе видена

Овие уникатни уметнички дела се производ на словенецот Франк Гром. Неговата сигурна рака и креативен ум се одговорни за оваа кревка убавина која ја создава веќе 20 години. Неговите прекрасни примероци ги прави со дупчење на лушпата од јајцето и за едно такво дело треба да направи и до 18 000 мали дупчиња. Неговите уникатни уметнички дела се изложуваат насекаде низ светот, посебно околу Велигденските празници. Show
| | веќе видена

Изградбата на претседателската палата во Казахстан започнала во септември 2001-та година, а официјално била отворена после 3 години, во декември 2004-та година. Палатата е висока 5 ката, плус 2 ката под земја. Вкупната површина на главната сала е 1 800 метри квадратни. Декорот содржи орнаменти од традиционалните елементи на Казахстан. Првиот кат е висок 10 метри, а овде се наоѓа и огромна канделабра која тежи 3,5 тони. Во палатата има т.н. “Златна сала” која се користи за вршење на преговори со шефовите на странските земји. Фотографиите во галеријата се од ручек посветен на средбата на претседателот со странски делегати по повод 20 години откако земјата стана членка на НАТО. Show
| | веќе видена

Јакаранда е вид на дрво кое потекнува од Бразил со големи ѕвончести цветови и расте во тропските и суптропските региони од Централна Америка, Мексико, Јужна Америка (Аргентина, Бразил, Перу и Уругвај) и Карибите. Исто така, може да се најде и во Азија, особено во Непал. Цветовите на дрвото имаат по пет лисја и се во убава виолетова боја. Постојат и такви видови на јакаранда дрвја со цветови во бела боја. Во многу делови на светот, како што се: Мексико, Лос Анџелес, Лисабон и Зимбабве цветањето на ова дрво е знак за доаѓањето на пролетта. Бразилските јараканда дрвја исто така се користат како дрвја за изработка на телото на акустичните гитари. Show
| | веќе видена

Оваа специјална колекција на Converse патики е инспирирани од филмот “Тhе Lоrах” и е наменета за пролетната сезона. Сите модели од колекцијата се изработени од платно и се поделени во две групи, за возрасни и деца. Show
| | веќе видена

Овие примери на извонредно креативна улична уметност се дело на францускиот уметник познат под името ОаКоАк. Неговите единствени уметнички дела се инспирирани од видео игри, цртани и играни филмови. Show
| | веќе видена

Името на овој хотел е “Моntаñа Мágiса Lоdgе” и се наоѓа во Уило Уило, Чиле. Опкружен со мов и дрвја од дождовните шуми, овој хотел е еден од најнеобичните хотели во светот. Хотелот е изграден во форма на пирамида низ која протекува вештачки водопад, правејќи го уште поразличен. Собите од хотелот имаат прекрасен поглед кон шумата, а исто така нуди и мини терени за голф, барови, библиотека и други атракции. Show
| | веќе видена

Во галеријата погледнете неколку фотографии на оригами уметност со крпи која ја практикуваат многу хотели за да ги изненадат своите клиенти. Show
сите 2 | | | веќе видена

next