Во оваа пародија на огромниот хит на Gotye ќе се пронајдат сите средношколци и студенти кои сметаат дека некои од работите што ги учат никогаш нема да им се најдат од корист во животот. Да одговара во целост на хитoт, пародијата е наречена “Some study that I used to know”. Новиот Gotye се жали за непотребните нешта што ги учел, a улогата на Кimbra, која исто така е дел од оригиналната песна e учителка. Супер импровизација! Show
| | веќе видена

Хотелот “Prince of Wales” е лоциран во националниот парк Ватертон во Алберта, Канада. Изграден е во периодот од 1926-1927 година близу границата на Канада со САД, со цел да се привлечат американски туристи. Хотелот бил именуван така со цел да се примами принцот да престојува во хотелот на неговата прошетка низ Канада во 1927-ма година. Во 1995-та година хотелот е прогласен за Национален историски симбол од страна на канадската влада. Show
| | веќе видена

Фотографиите што следат се дел од модниот едиторијал наменет за германското издание на магазинот Vogue за месец јуни. Пред објективот на фотографот Алекси Лубомировски позира прекрасната Каролин Марфи. Show
| | веќе видена

Овие фотографии на познатиот фотограф на животни Карли Дејвидсон раскажуваат една тажна и инспиративна приказна за кученцето Ремен Нудл. Ремен бил роден со 4 нозе. Кога имал 8 месеци, неговиот тогашен сопственик го донел на ветеринарен лекар со скршена предна нога. За жал, сопственикот не се грижел за неговата повреда и не го однел на контрола после 9 недели. Ногата се воспалила и поради гангрена Ремен морал да биде опериран. После неколку недели на интензивна нега, сопственикот го предал целосно на грижата на клиниката и тогаш го посвоила докторката Џејми ван Тасел. Втора повреда добил откако скокнал од стол и тоа го чинело негова друга предна нога. Слабата коска била толку лошо скршена, што по сите превземени напори, не успеала да закрепне. На големо изненадување на сите, Ремен успеал да преброди се и после 3 недели учел да оди на две нозе. Неговата сегашна сопственичка Џејми, вели дека Ремен почнува да си игра со останатите кученца и дека како и сите, така и Ремен сака внимание и убава храна. Заборавила ...
| | веќе видена

Фотографиите што следат ја прикажуваат во целост убавата и несекојдневна роденденска забава на Ина Михајлова од Скопје. Посветеното внимание на креативните детали, декорацијата и прекрасните фотографии ја прават роденденската забава совршена. И посакуваме среќен роденден на Ина и се надеваме дека со овие фотографии ќе ја разбудиме креативноста кај идните славеници . Фотографиите се на Горан Јордановски. Show
сите 2 | | | веќе видена

Оваа рајска плажа која е долга околу 7 километри е една од најубавите во светот. Се наоѓа на островот Whitesunday кој е најголем од вкупно 74 острови на површината на Queensland во Австралија. Со песок бел како снег и убави тиркизни води, таа е најфотографираната плажа во Австралија. Плажата е позната и по својот залив “Hill Inlet” каде што на зајдисонце песокот и водата се обојуваат во прекрасни виолетови бои. “Белиот рај” плажата е назначена за една од најчистите светски плажи. Песокот на плажата е 98% чист сицилиум диоксид кој е одговорен за чисто белата боја. Show
| | веќе видена

Овие луксузни и модерни гарнитури изработени од квалитетни и меки материјали прават вашето милениче да се чувствува удобно додека одмара. Погодни се за мачки и мали кучиња. Најефтината гарнитура е околу 100 долари. Цените се менуваат во зависност од моделот и материјалот. Show
| | веќе видена

Фотографиите од оваа галерија се дело на францускиот фотограф Џулиен Мове и го прикажуваат секојдневниот живот во комбинација со игрите од детството. Инспирацијата за оваа колекција фотографии Џулиен ја добил откако нашол своја стара играчка кај неговата баба и сфатил колку многу носталгија создала истата. Преку фотографиите сака ги потсети сите, дека колку и да си возрасен тоа не значи дека си престанал да ги сакаш нештата од детството. Show
| | веќе видена

Сцената, ретро деталите и заљубениот пар ја прават оваа фотосесија прекрасна. Венчавката е далеку од обична, со внимание посветено на деталите со англиски мотиви. Автор на фотографиите е талентираната Џесика Клер. Show
| | веќе видена

Овие фотографии се направени од ВеvЅhotѕ и прикажуваат неколку алкохолни пијалоци под микроскоп. Боите и специфичните форми ги прават фотографиите вистински уметнички дела. Идејата која датира уште од 1990-та година е на Мајкл Дејвидсон. ВеvЅhotѕ ваквите фотографиите ги користат како свој бизнис. Ги печатат во голема резолуција и некои ги продаваат како тапети за ноќни барови. Исто така, произведуваат и вратоврски, марами и други модни додатоци. Шампањ Маргарита Виски Текила Џин Црно вино Бело Вино Темно пиво Светло пиво Водка-тоник Водка Show
| | веќе видена

Ова неверојатно видео од Лондон е дело на фотографот Џејмс Хоукс и го покажува огромниот град на начин на кој повеќето од нас не го виделе. Видеото е снимано од хеликоптер и во неполни 2 минути е претставено едно деноноќие во Лондон. Show
| | веќе видена

Ако 2011-та беше година на Адел, 2012-та е сигурно годината на младата пејачка Елизабет Грант или позната како Лана дел Реј. После појавувањето на многуте насловни страници на популарните светски магазини, меѓу кои и “Ролинг Стоун”, прекрасната американка се најде и на насловната на неделниот магазин Мoda S. Во фотосесијата специјално за списанието, Лана дел Реј позира во модели на Balmain, Salvatore Ferragamo, Isabel Marant и други. Show
| | веќе видена

Повеќе од 25 години Винсент Муси се занимава со фотографија и неговото портфолио е полно со единствени фотографии кои прикажуваат ситуации со нелагална имиграција, вулкани, глобално затоплување, животот на Арктикот… Роден е во Пенслилванија во 1962-та година и студирал новинарство на Универзитетот во Охајо. Потоа работел за големи издавачки куќи како “Time”, “Newsweek”, “Life”, “New York Times Magazine” и бил фотограф за National Geographic Society. Последно од неговата работа е галеријата во прилог наречена “Големите мачки”. Show
| | веќе видена

Совршени плажи, чиста природа, софистициран интериер, првокласна кујна, тоа се карактеристиките на комплексот “Четири сезони” кој се наоѓа на Малдивите, поточно на островите Куда Хура и Ланда Гиравару. На овие два оддалечени острови, гостите може да уживаат во незаборавна природна тиркизна убавина. Во описот на официјалната веб страница, сопствениците на летувалиштето ги покануваат заинтересираните да го доживеат шармот на Малдивите на вистински начин, заедно со кристалната океанска вода, белиот песок и сонцето на бескрајното небо. Show
| | веќе видена

Оваа необична ситуација на небото над Њујорк за која е одговорна НАСА се случи на 27-ми април. Вселенскиот летачки објект “Enterprise” e поставен врз “Боинт 747″ специјално модифициран за транспорт на вселенски летала. “Enterprise” леташе над неколку делови од градот, вклучувајќи ги: “Статуата на слободата”, Музејот на воздухопловство, западната страна на Менхетен и слетал на аеродромот “Кенеди”.”Enterprise” никогаш не бил искористен во вистински вселенски мисии, туку се користел како објект за теренски и атмосферски експерименти. Show
| | веќе видена

Инспирирани од сликите на руските матуранти , средношколците од класот IV-7 од гимназијата „Орце Николов“ во Скопје, направиле свои слики кои ќе бидат дел од матурантскиот алманах. На сликите што ни ги испратија дадовме свој креативен придонес и малку ги дотеравме за да изгледаат уште поинтересно. Браво на сите од класот IV-7. *По барање на матурантите во галеријата ја додадеме и нивната класна. Show
сите 3 | | | веќе видена

Овие плишани играчки се дел од колекцијата “Ѕаfari Аmigоѕ” и се идеални за сите домашни миленичиња кои сакаат да си играат и да ги носат своите играчки наоколу. Играчките во неколку форми на животни се продаваат по цена од 5 долари. Show
| | веќе видена

Името на овој креативен производ е “The Butt Station” и е совршен за организирање на било која работна маса. Содржи дел за сместување на самолеплива лента, пенкала, бизнис картички и спајалици. Се продава во неколку бои по цена од 14 долари. Show
| | веќе видена

Очилата за сонце на модниот бренд “Dоlсе & Gаbаnnа” важат за едни од најпопуларните и најбараните модели. Фотографиите што следат се направени од италијанскиот моден фотограф Џиапаоло Сгура и се од каталогот за летната колекција наочари. Пред неговиот објектив со најновите модели позира прекрасната италијанка Бјанка Балти. Show
сите 2 | | | веќе видена

Зборот палата е изведен од латинското име Palātium, за ридот Палатин, еден од седумте ридови во Рим. Палата е големо место на живеење, се однесува на царска резиденција, дом на шеф на држава или дом на некои други високи царски претставници. Во многу делови на Европа, терминот се користи и за релативно големите урбани згради изградени како приватни аристократски куќи. Во прилог е збирка на најголемите десет палати во светот. 10. Winter Palace, Санкт Петербург, Русија Зимскиот дворец во Санкт Петербург (Русија) бил официјалната резиденција на руските цареви. Дворецот е дизајниран од страна на многу архитекти, а особено се истакнува Бартоломео Растрели. Зелено-белата палата има форма на издолжен правоаголник. Палатата содржи 1786 врати, 1945 прозорци, 1.500 соби, а е долга 250 метри. 9. Summer Palace, Пекинг, Кина Летната палата е најголема и најдобро сочувана царска палата во Кина. Нејзиното кинеско име, YiHeYuan, се преведува како “Градина на негувана хармонија” или “Градина за одржување здравје и ...
| | веќе видена

next