Билд МК

Во организација на Факултетот за архитектура и дизајн при Универзитетот Американ Колеџ-Скопје, архитект Симон Хартман денеска со почеток од 20 часот ќе одржи предавање во независниот културен центар „Кино Култура“. Хартман е еден од тројцата партнери во архитектонското биро од Базел, Швајцарија – ХХФ ( www.hhf.ch ). Пред скопската публика тој ќе се претстави со предавањето на тема „Моментум“. Во неговото досегашно професионално искуство се вброени голем број на проекти во Швајцарија, Германија, Кина, Франција, Мексико и САД. Поважни дела се објектите: „Landskronhof“ и „Lichtstrasse 9“ во Базел, „Labels 2“ во Берлин, „Ruta del Peregrino“ во близина на Гвадалахара, Мексико, „Baby Dragon“ павиљонот во Jinhua Architecture Park во Кина. Учесник е на 13-то Биенале за архитектура во Венеција, додека на 14-то Биенале за архитектура во Венеција тој е ко-куратор на Црногорскиот и на Грчкиот национален павиљон. Покрај архитектурата, едукацијата е исто така важна активност на Симон Хартман. Од 2002 до 2007 година бил ...
сите 64 | | | веќе видена

Архитект Радован Раѓеновиќ е 27-от добитник на наградата Андреја Дамјанов како признание за животно дело, особени достигнувања и личен придонес во развојот на архитектурата и градителството. Овогодинешната награда вчера вечер во црквата „Рождество на Пресвета Богородица“ ја додели претседателот на ААМ Мартин Пановски. Мартин Гулевски, претседател на комисијата за доделување на наградата, ја образложи одлуката за доделување на ова значајно признание на архитект Радован Раѓеновиќ. Архитект Радован Раѓеновиќ посочи дека наградата му е драга бидејќи следува по 50 години работа. Тој истакна дека познава подобри времиња за проектантите и за градежните работници во Македонија, чиј број бил многу поголем во минатото. Архитект Раѓеновиќ им порача на помладите архитекти да се организираат и обединат, од каде ќе произлезе и создавањето капацитет за да ја добијат својата шанса. Заедно со доделувањето на наградата, во црквата „Рождество на Пресвета Богородица“ беа изложени некои од најзначајните архитектонски творби на ...
сите 2 | | | веќе видена

Американската компанија за производство на автомобилски делови „Амфенол“ ја започна изградбата на третата фабрика во земјава. По две фабрики и три производствени погони, инвеститорот во Кочани го реализира третиот индустриски објект. Со инвестицијата треба да се отворат 400 нови работни места. Изградбата на фабриката треба да заврши кон средината од 2017 година. Вкупниот број на работни места се очекува да се зголеми на 2.500. „Амфенол“ ја започна својата работа во Република Македонија пред две години. Производствените погони во земјава се насочени кон изработка на делови од автоиндустријата. Производството на кабли и конектори се одвива во погоните лоцирани во Кочани.
сите 24 | | | веќе видена

Во рамките на меѓународниот проект Bin2Grid – „Претворање на неискористениот отпад од храна во биометан и негово доставување до локалните бензински станици“, претставници на работните екипи денеска беа во посета на биогасната електрана „Везе Шари“ во Тетово. Оваа компанија за производство на храна веќе три години ги користи отпадоците од храната за производство на биометан и електрична енергија. Енергетскиот капацитет со моќност од 999 киловати ја произведува електричната енергија од кокошкино ѓубриво. Годишно од биомасата како обновлив извор на енергија се произведуваат околу 8 милиони киловат часови електрична енергија. * Извор на фотографија: Град Скопје Проектот Bin2Grid е предвидено да го промовира селектирањето на отпадоците од храна за производство на биогориво и нивно искористување на бензинските пумпи низ Македонија. Преку реализација на проектните активности ќе се креира план и препораки за користење на овој енергенс како обновлив извор на енергија. Преку проектот ќе се промовираат технологии и ...
| | веќе видена

Буџетот на Град Скопје ја зовре дебатата помеѓу власта и опозицијата во однос на развојот на главниот град во текот на 2017 година. Опозициските социјалдемократи денеска посочија дека предложениот буџет за наредната година е најкатастрофален во досегашните мандати на Коце Трајановски. Самиот скопски градоначалник веќе ги промовираше најзначајните проекти за наредната година. Советот на град Скопје на денешната 72-ра седница гласаше за донесување на предлог-буџетот на Град Скопје за 2017 година, заедно со предложената одлука за негово извршување. „И повторно, како и секоја година до сега, Коце Трајановски слепо ги извршува наредбите на вистинскиот градоначалник на Скопје, Никола Груевски. И оваа година во буџетот се предвидени 5,7 милиони евра за барокни фасади, нови 2,6 милиони евра за луксузна Градска куќа, 500 илјади евра за партерно уредување на седиштето на ДПМНЕ. Дури, Коце Трајановски повторно предвидува да потроши 200 илјади евра за нов карусел, покрај постоечкиот“ изјави на прес-конференција Дамјан ...
сите 30 | | | веќе видена

Архитектката Ивана Ралевиќ е автор на победничкото идејно решение за Конгресниот центар што ќе се гради во охридската населба Далјан. Електрани на Македонија (ЕЛЕМ) денеска ги објави резултатите од неодамнениот Конкурс за избор на најдоброто авторско дело за реализација на проектот. До ЕЛЕМ бил доставено само едно идејно решение од страна на архитектонската фела, а авторката Ралевиќ се стекнала со првата награда во висина од 700.000 денари. Во следната фаза, од ЕЛЕМ треба да изберат проектантско биро што ќе го подготви основниот проект. Идејата за изградба на Конгресен центар во Охрид беше обелоденета од охридскиот градоначалник Никола Бакрачески на почетокот од февруари годинава. Градбата ќе се состои од една голема сала со капацитет од 1.500 до 2.000 седишта и од четири до шест помали сали со капацитет за 200 лица. Изградбата треба да почне во текот на 2017 година. Архитектонскиот конкурс за избор на идејното решение беше распишан во април годинава .
сите 6 | | | веќе видена

Екипи на градежното претпријатие „Гранит“ од Скопје ја започнаа реконструкцијата на автопатската делница Неготино – Демир Капија. Во наредните 18 месеци ќе се одвива санацијата на 15,4 километри од трасата на овој сегмент од патниот Коридор 10. Договорот со изведувачот беше склучен кон крајот на јуни годинава , но изведбата на градежните работи почна деновиве. Со зафатот ќе се заменат оштетените делови од асфалтот на коловозните ленти. За реализација на проектот се одвоени над 305 милиони денари од државниот буџет, односно речиси 5 милиони евра. Градежните работи на терен ќе се спроведат врз основа на изготвената проектна документација од фирмата „Геинг КуК Интернешнл“. Тендерот за избор на најповолен понудувач за реконструкција на автопатот беше објавен во февруари годинава.
сите 12 | | | веќе видена

Електрани на Македонија (ЕЛЕМ) го одбра изгледот на новата катна гаража што ќе се гради кај Центарот за култура „Глигор Прличев“ во Охрид. Во конкуренција на пет архитектонски дела пристигнати на Конкурсот, Ивана Ралевиќ го изработи најквалитетното идејно решение и се стекна со првата награда во вредност од 400.000 денари. Жири-комисијата избрана од ЕЛЕМ му ја додели втората награда во висина од 200.000 денари на бирото „Мегарон Инженеринг“ од Скопје, додека третонаграден со 100.000 денари е авторскиот труд на „Генерик 5д ДОО“. Следната фаза од подготвителните работи за изградба на катната гаража предвидува изработка на основен проект. Објектот што ќе го гради ЕЛЕМ ќе се простира на површина од 4.500 метри квадратни и треба да почне да се гради во текот на 2017 година. Охридскиот градоначалник Никола Бакрачески го најави проектот уште во текот на февруари годинава. Покрај во строгиот центар на Охрид, втора катна гаража во овој град е предвидено да се гради кај спортскиот центар „Билјанини Извори“ од страна ...
сите 8 | | | веќе видена

Општина Струга денеска ја започна изведбата на новиот дрвен мост на реката Дрим во центарот на градот. Почетокот на градежните работи го означија струшкиот градоначалник Зијадин Села и инвеститорот Менди Ќура. Идниот пешачки мост ќе се монтира на местото на некогашниот „Мост на Нина“, но истовремено тој ќе го задржи и својот препознатлив дизајн. Дрвените делови од мостот се изработуваа повеќе од шест месеци во Австрија. Надворешниот лик на мостот ќе биде во склад со останатите два моста во централното градско подрачје на Струга. Градоначалникот Зијадин Села изјави дека реализацијата на проектот ќе биде завршена во најскоро време. Приватниот инвеститор обезбедил финансиски средства од околу 150.000 евра. Изведбата на новиот пешачки мост во центарот на Струга следува по пет години од демонтирањето на некогашниот „Мост на Нина“.
сите 4 | | | веќе видена

Влијанието на општествените движења врз промената на јавниот простор во Полска ќе биде претставено со претстојната изложба и предавање на тема „Полска. Нов јавен живот“. Настанот ќе се одржи на Архитектонскиот факултет при УКИМ на 30 ноември, со почеток од 13 часот. На отворањето на изложбата ќе му претходи предавање на Агњешка Расмус-Згожелска, која е воедно и уредник на опсежниот проект „Polska.New Public Life“. Извонредно актуелниот настан ќе го отворат Амбасадорот на Република Полска во Македонија Јацек Мултановски и Деканот на Архитектонскиот факултет Минас Бакалчев. Организатор на настанот е Амбасадата на Република Полска во нашата земја. Проектот го тематизира менувањето на пејсажот во полските градови од страна на општествените движења. Од илјадници примери се избрани оригинални 20 искуства низ кои самите движења учествувале во процесите на ревитализација и модернизација на јавниот простор во полските градови. Некои од брилијантните идеи ги трансформирале неискористените јавни површини во ...
| | веќе видена

И по повеќе од 14 месеци од почетокот на градежните работи, Градот Скопје не го има довршено проектот за проширување и реконструкција на булеварот Трета Македонска бригада. Работите запреа поради потребата од уривање на авто-перална како времен објект, која се наоѓа на самата траса на идниот булевар. Градските власти треба допрва да го срушат објектот, по што ќе продолжат изведбените работи на терен. Новиот зададен рок за довршување на сообраќајницата што ги поврзува општините Аеродром и Центар е првата половина од 2017 година. Трасата со должина од 1.400 метри се гради уште од септември 2015 година , а скопскиот градоначалник Коце Трајановски во април годинава вети дека булеварот ќе биде завршен до октомври. На терен е завршено асфалтирањето само на дел од пробиената траса. Реконструкцијата на коловозот на постоечката улица треба допрва да се реализира. Идниот булевар Трета Македонска бригада е предвидено да има четири коловозни ленти, велосипедска патека и тротоар. Втората фаза од проширувањето и ...
сите 325 | | | веќе видена

Каријатиди, антички столбови и фасада во „неокласичен“ архитектонски стил. Новиот надворешен лик на објектот „Сити Галери“ е завршен. Градот Скопје ги комплетираше градежните активности за реконструкција на фасадата на ова здание лоцирано на плоштад „Македонија“. Славко Брезоски, авторот на изведеното архитектонско дело „Сити Галери“, не даде согласност за менување на надворешниот лик на објектот. Градските власти од сопствениот буџет за преслекување на објектот потрошија минимум 1,5 милиони евра. Договорот со изведувачот на работите „Урбан Инвест“ беше склучен кон крајот на 2014 година. Градежните работи на терен се одвиваа повеќе од една и пол година. Рефасадирањето на објектот во стилот на владиниот проект „Скопје 2014“ се реализираше врз основа на изготвеното идејно решение од авторите Лазар Димов и Никола Стакинов . Основниот проект го подготви „Инком Инженеринг“. Оригиналниот автор на архитектонското дело јавно се изјасни дека е против менувањето на надворешниот изглед на „Сити Галери“. Како еден од ...
| | веќе видена

Македонските граѓани ќе останат без меѓународните возови кон Белград и Солун и во наредните месеци. Неколку делници од пругата Ниш-Прешево ќе продолжат да се реконструираат на почетокот од 2017 година. Во меѓувреме, железничките претпријатија на Македонија и Србија одлучија да го укинат утринскиот воз на релација Скопје-Белград-Скопје во возниот ред за наредната 2017 година. Според важечкиот распоред на возовите, овој воз досега поаѓаше од Скопје во 8:20 часот. Возот „Хелас експрес“ на релација Белград-Скопје-Солун е предвидено да сообраќа во новиот возен ред, но идентично како и минатава година, само во текот на летните месеци. * Железничката станица во Солун Од Скопје до Солун ќе се патува од јуни до септември со поаѓање на возот во 4:45 часот. Експресниот воз од Белград за Скопје ќе поаѓа во 18:35 часот, додека од Солун тој ќе тргнува во 18:30 часот. Од Скопје ќе има воз за Белград дури во јуни 2017 година, и тоа со вечерно поаѓање во 22:19 часот. На релацијата Скопје-Приштина-Скопје ќе сообраќаат по еден ...
сите 2 | | | веќе видена

За довршување на автопатските делници од Коридорот 10 низ Македонија во моментов се инвестираат 230 милиони евра. Министерот за транспорт и врски Владо Мисајловски преку своите предизборни постови на „Фејсбук“ ги објаснува постоечките градежни зафати на автопатот од Табановце до Гевгелија. До крајот на годинава треба да се потпише договорот за реконструкција на делницата од Скопје до Куманово, а градежните работи ќе започнат да се одвиваат на почетокот од 2017 година. Во моментов се санира коловозот на автопатот Куманово – Скопје, а во тек се и подготвителни работи за реконструкција на 8 километри од делницата Демир Капија – Неготино. Во 2017 година ќе започне реконструкцијата на автопатот од Велес до Градско, со што ќе се комплетираат санационите зафати долж целиот автопат. Првиот човек на Министерството за транспорт и врски денеска најави дека новиот автопат Демир Капија – Смоквица ќе биде завршен до средината на 2017 година. Во моментов се завршени околу 90% од градежните работи на делницата во должина од ...
сите 51 | | | веќе видена

Станбениот блок од Градски ѕид кај владата ќе добие ново зеленило. Општина Центар деновиве работи на зазеленување на жардинерите помеѓу самите згради. Планирано е да се засадат над 6.500 растенија на површина од 1.070 метри квадратни. „Проектот кој започна да го реализира општината, предвидува модерно, разиграно и необично хортикултурно уредување на просторот. Предвидените високи садници се скулптурални и високо декоративни, а перените и граминеите околу нив ќе внесуваат боја во различни периоди од годината“ информираат од локалната самоуправа. * Извор на фотографија: Општина Центар На оваа јавна површина ќе се засади тревен бусен, како и зимзелени грмушки и листопадни ползавци. Новото зеленило ќе се наводнува со автоматски систем за наводнување, додека најмладите жители од овој блок на Градскиот ѕид во иднина ќе добијат и ново детско игралиште. Општина Центар летово го обнови и јавното зеленило околу Градски ѕид кај Домот на градежните работници.
сите 12 | | | веќе видена

Неповолни резултати од работењето на железницата се бележат и во третиот квартал од 2016 година. Бројот на патници во железничкиот превоз е намален за 46,6% во споредба со идентичниот период лани. Во однос на вториот квартал од 2016 година, бројката на превезени патници со воз е намалена за 2,9% во текот на јули-септември 2016 година. Македонски железници-Транспорт во третиот квартал успеала да превезе само 165.000 патници. Од почетокот на годинава до септември со воз на домашни и меѓународни релации патувале 501.000 патници. Наспроти негативните бројки кај превозот на патници, Државниот завод за статистика пресметал дека во третото тримесечје од годинава имало пораст од 3,8% на превезената стока со возови во однос на истиот период лани. Статистичките податоци покажуваат дека во текот на 2016 година се зголемил интересот за товарниот железнички сообраќај. Транспортот на стока со товарни возови е зголемен за 44,4% во третиот квартал во споредба со периодот март-јуни 2016 година. Со македонските возови во ...
сите 6 | | | веќе видена

Општина Струга и турската општина Бујукчекмеџе со заеднички напори ќе го градат новиот објект на О.У. „Браќа Миладиновци“ во Струга. Градоначалниците Зијадин Села и Хасан Акгун денеска го поставија камен-темелникот на училишната зграда со планирана површина од околу 1.300 метри квадратни. Во склоп на објектот се предвидени 13 училници, пет административни канцеларии и една сала за состаноци. Идното училиште ќе го носи името на Мустафа Кемал Ататурк. Финансиските средства за претстојниот градежен зафат се обезбедени во целост од општината Бујукчекмеџе. „Како еден историски симбол на пријателството меѓу двете држави одлучивме да се изгради ова училиште. Проектот на збратимените општини нема да заврши тука, нашата соработка ќе продолжи“ истакна градоначалникот на турски Бујукчекмеџе Хасан Агкин.
| | веќе видена

Нов логистички центар за товарни возови ќе се гради во Скопје. Чешката фирма „Локо транс“, која пред неколку години беше заинтересирана за либерализација на македонскиот железнички транспорт, во новиот проект ќе инвестира 20 милиони евра. Со новиот објект е предвидено да се покријат пазарите од поширокиот балкански регион, а главниот град е избран поради тоа што се наоѓа на крстосницата помеѓу паневропските Коридор 8 и 10. Со изградбата на логистичкиот центар ќе се отворат помеѓу 150 и 200 работни места. Во наредната фаза ќе се зголеми бројката на вработени на 600 лица. Чешкиот инвеститор веќе ја започнал процедурата за добивање на сертификат за да може да пренесува товар во железничкиот сообраќај. Покрај пробив во товарниот транспорт, идниот логистички центар во Скопје е предвидено да се состои од погон за одржување и поправка на возови, како и погони за претовар на стока, складирање и царинска испостава. Македонија е една од ретките европски земји во кои не постојат приватни компании во железничкиот ...
| | веќе видена

Јавното претпријатие „Водовод и канализација“ демантира дека изградбата на нивниот административен објект под Скопското кале ќе чини 21,4 милиони евра . Од „Водовод“ денеска изнесоа суми за реализираните градежни работи, кои притоа не го вклучуваат ДДВ. „Како што знае јавноста, првичниот договор со компанијата „Алпине“ пропадна, поради стечај на истата. Договорот кој беше потпишан беше со износ од 517.269.895 денари, од кои се искористени 136.414.853 денари, односно 2,2 милиони евра и истиот е прекинат“ велат од јавното претпријатие. „Водовод“ подоцна склучил уште еден договор, но овој пат со фирмата „Алдинг Инженеринг“ за довршување на започнатите градежни работи. Од вториот договор во износ од 391.923.911 денари биле искористени 222.980.514 денари, односно 57% од целокупната вредност на склучениот договор. Од јавното претпријатие информираат дека од двата договори биле искористени 5,8 милиони евра. Дополнителни 64 милиони денари ќе се потрошат за довршување на објектот, со што неговата вкупна сума ќе ...
сите 45 | | | веќе видена

„Ќе се угушите од ѓубре“ ни порача Јан Зијлстра на вчерашното предавање на тема „Урбани градини за зелени градови“ што се одржа во Кино Култура. Еден од најзначајните поборници на пермакултурата и одржливиот развој во Европа ги искритикува скопјани дека огромен јавен простор во центарот на Скопје стои неискористен, претворен во депонии, без визија за развој на урбаните градини. „Поубаво е да живееш во место во кое живеат растенија, овошје и зеленчук кои имаат прекрасен мирис и го освежуваат воздухот“ посочи Зијлстра. Во своето предавање тој се задржа на развојот на урбаното градинарство како една од најактуелните теми во урбанистичкиот развој на градовите денес. „Треба да се одгледува храна во местата каде што живеат луѓето, а тоа се градовите“ вели Зијлстра. Тој смета дека Скопје како град има извонредни услови за развој на пермакултурата, но и дека не е изградена свест меѓу самите жители на оваа тема. Зијлстра посочува дека засадувањето на зеленчук, овошје, но и на други растенија, може да започне на било ...
сите 2 | | | веќе видена

next