Билд МК

Градоначалникот на Аеродром, Ивица Коневски и министерот за финансии Кирил Миноски на денешната прес-конференција го најавија проектот за изградба на спортски тениски центар преку јавно-приватно партнерство во оваа скопска општина. Инвеститорот треба да изгради спортски комплекс со минимум осум тениски терени, со кои ќе се создадат услови за одржување на меѓународни натпревари. Покрај спортските терени, предвидено е да се изградат и пропратни содржини, меѓу кои кафе-бар, игротека за деца и канцелариски простор. Тениските терени треба да бидат изградени најдоцна за 24 месеци, додека останатите содржини на спортскиот центар ќе се завршат во рок од 36 месеци од потпишувањето на договорот. Јавниот повик за воспоставување на јавно-приватно партнерство е веќе објавен во медиумите. „Општина Аеродром со изградбата на Спортскиот центар ќе добие уште една спортска содржина, каде ќе доаѓаат афирмирани светски тенисери, а младите ќе имаат можност да вежбаат во соодветни услови за професионален тенис“ изјави ...
сите 6 | | | веќе видена

Директорот на спортскиот центар „Борис Трајковски“ Златко Перински денеска го претстави проектот за изградба на нова затворена спортска сала наменета за тенис, гимнастика и боречки вештини. Објектот на две нивоа ќе се гради во рамки на постоечкиот комплекс во скопската населба Карпош 3. Првото ниво ќе се простира на површина од 3.159 метри квадратни, каде ќе се сместат борилишта и реквизити за карате, бокс и кик-бокс, помошни простории, гардероби, тоалети и остави за потребите на клубовите. Во просторот наменет за боречки вештини ќе се постават два душека за борачите, четири татами за каратистите и пет ринга за боксерите. На ова ниво исто така е предвиден простор за трим патека и за фитнес центар. „На второто ниво ќе бидат сместени затворената тениска арена со простор за 500 гледачи и кафе-бар, место за падел тенис и гимнастичката арена со повеќе од 20 типови справи и трибина со капацитет од 500 гледачи“ вели директорот на СЦ „Борис Трајковски. » Форумска дискусија за спортскиот центар „Борис Трајковски“
сите 6 | | | веќе видена

Како последица на земјотресите што вчера и денес го стресоа главниот град, до Центарот за управување со кризи имало 300 јавувања за штети од земјотресот. Природната непогода не предизвика фатални последици, иако во изминативе два дена биле повредени над 130 лица. Меѓу штетите што досега се процесуирани, во Старата чаршија е делумно срушена една куќа во близина на Музејот на Македонија, во населбата Железара се уништени два автомобили од паѓање на оџак од зграда, а оштетувања во континуитет пријавуваат и граѓани на територијата на општина Гази Баба и на постарите објекти низ центарот на Скопје. Од Секторот за внатрешни работи денеска информираа дека се пријавени искршени прозорци во основното училиште „Димитар Беровски“ во населбата Ѓорче Петров, има оштетувања во Институтот за македонски јазик позади Судската палата, како и на повеќе приватни објекти во Батинци, Драчево, Гази Баба, Бит Пазар и Центар. Од Центарот за управување со кризи ги советуваат граѓаните да ги пријават настанатите штети на телефонот 195 ...
сите 141 | | | веќе видена

Актуелностите поврзани со гасификацијата на Македонија ги вжешти односите помеѓу власта и опозицијата. Социјалдемократскиот сојуз на Македонија во денешното соопштение до медиумите прашува кој украл 53 милиони долари од гасоводот Клечовце-Штип. Пред започнувањето на изградбата на магистралниот гасовод, физибилити студијата покажала дека проектот ќе чини 24 милиони долари, додека во реалноста од македонската влада се потрошени 77 милиони долари. Од СДСМ упатија прашање до министерот за транспорт и врски Владо Мисајловски дали ја нашол физибилити студијата за гасоводот од претходниот министер, за која опозиционерите тврдат дека е платена со 3,8 милиони евра народни пари. Покрај за гасоводот Клечовце-Штип, опозиционерите реагираат и на поништувањето на двата тендера за изградба на дистрибутивна гасоводна мрежа во македонските градови. Социјалдемократите велат дека првата куќа што користи природен гас во земјава се наоѓа во Струмица и е гасифицирана пред пет години. Од СДСМ наведуваат дека во изминативе 10 ...
сите 3 | | | веќе видена

На крајот од септември или на почетокот од октомври ќе започне изградбата на новото основно училиште во скопската населба Капиштец. По проблемите што ги имаше со Министерството за финансии, Општина Центар деновиве соопшти дека ова министерство го одобрило кредитното задолжување на локалната самоуправа кај Комерцијална банка. Училишниот објект ќе го гради македонски конзорциум, составен од фирмите „Пелагонија“ од Гостивар и „Вардарградба“ од Скопје. Инвестицијата на општинската власт во овој проект изнесува околу 4,8 милиони евра. Во новото училиште ќе се образуваат 500 ученици на возраст од 6 до 15 години. Објектот ќе ги задоволи најстрогите критериуми за градење, вклучувајќи ги мерките за енергетска ефикасност и звучна изолација. Предвидена е ботаничка градина, додека во внатрешните простории ќе биде вградено подно греење . Училиштето ќе има опрема за одржување на настава, а во дворот ќе биде изведен и паркинг. Објектот со површина од 10.600 метри квадратни ќе се гради на парцела помеѓу улиците „Васил ...
сите 6 | | | веќе видена

Планира ли македонската влада да го вдоми и Факултетот за ликовна уметност во проектот „Скопје 2014“? Владината служба за општи и заеднички работи денеска распиша Конкурс за избор на идејно архитектонско решение за изградба на стара учителска школа за потребите на Ликовната академија на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“-Скопје и Ликовната академија на Универзитетот „Гоце Делчев“-Штип. Во објавениот конкурс во македонските весници нема ниту збор за локацијата каде што ќе се гради замислениот објект, ниту пак се наведени членовите на жири-комисијата што треба да ги оценува пристигнатите трудови. Пред да се објави Конкурсот, ниту една државна институција не обелодени детални податоци за реализацијата на овој проект. Владината служба во распишаниот Конкурс наведува 20 критериуми врз основа на кои ќе се врши избор на најдобро рангираниот труд. Меѓу нив, извршната власт бара идејните решенија да ги задоволат условите: „репрезентативност на објектот и архитектура во склад со постоечките и објектите во градба во ...
| | веќе видена

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија од Штип денеска порача дека ќе изградат нов студентски дом во градот до крајот на 2017 година. Објектот треба да има капацитет од 300 легла и истиот ќе се најде на врвот на листата на приоритети на опозициската партија по изборите од декември 2016 година. „И по 9 години од формирање на Универзитетот „Гоце Делчев“ власта нема решение за сместувањето на студентите. Груевски и повеќе министри за образование со години зборуваат и ветуваат изградба на студентски град во Штип. Од ветувањата нема ништо“ изјави на денешната прес-конференција Петар Атанасов, претседател на комисијата за образование на СДСМ. Од Министерството за образование и наука денеска излегоа со реакција на изјавите од СДСМ. Тие посочуваат дека Универзитетот „Гоце Делчев“ од Штип ја има поддршката од институциите на системот во однос на модернизацијата и надградбата на инфраструктурните услови и капацитети. „Голема е иронијата на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, кој во 2007 година беше најголемиот ...
| | веќе видена

Без никаква најава во медиумите, Македонски железници – Транспорт од 5 септември ги укина патничките возови што помпезно ги најави во јуни годинава. По само три месеци, укинати се по еден пар возови на релација Скопје-Кичево-Скопје, Скопје-Кочани-Скопје и Скопје-Гевгелија-Скопје. Покрај експресните возови од Скопје до Белград во 8:20 и 22:14 часот, укинат е и возот кон Солун со поаѓање во 4:45 часот, возот Скопје-Кочани со поаѓање во 1:54 часот и возот Скопје-Кичево со поаѓање во 2:50 часот. Со новата редукција на возниот ред, од главниот град до Кичево и до Кочани сообраќа само по еден воз дневно, кон Гевгелија сообраќаат само два воза дневно, додека кон Табановце четири воза дневно. Од Македонски железници-Транспорт не ги објаснуваат причините за укинување на дел од новите возови што беа воведени на 12 јуни годинава. Неофицијалните информации говорат дека државното претпријатие е во тешка финансиска состојба и со доцнење ги исплатува платите на вработените, а официјалните податоци на Државниот завод за ...
сите 20 | | | веќе видена

Скопскиот градоначалник Коце Трајановски и министерот за транспорт и врски Владо Мисајловски денеска го означија почетокот на реконструкцијата на регионалниот пат Средно Водно – Нерези. Трасата која води кон манастирот „Свети Пантелејмон“ е со должина од 4,5 километри. „Со реконструкцијата ќе се постави целосно нов асфалт или планираме да вградиме околу 100 тони асфалт. Вредноста на инвестицијата е 14 милиони денари. Очекуваме патот да биде завршен во рок од еден месец“ изјави министерот Мисајловски. * Извор на фотографија: Град Скопје На патот со променлива ширина од 3,7 до 4 метри ќе се постави нов асфалтен слој во дебелина од 5 сантиметри. „Станува збор за пат кој е од голема важност за рекреативците кои го користат истиот, но истиот има и големо значење за развојот на туризмот, бидејќи тој претставува и алтернативно поврзување со манастирот „Свети Пантелејмон“ и комплексот „Македонско село“ истакна градоначалникот Коце Трајановски. По реконструкцијата на патот, Градот Скопје долж целата негова должина ...
сите 7 | | | веќе видена

Инвеститорите со намален интерес за изградба на нови станови во текот на јули 2016 година. Во согласност со објавениот извештај на Државниот завод за статистика, во седмиот месец од годинава била предвидена изградба на 711 станови, со вкупна корисна површина од 58.253 метри квадратни. Споредено со идентичниот период лани, бројката на предвидени станови за градење е намалена за 25,6%, додека нивната површина опаднала за 19,4%. Деловните субјекти ја отпочнале постапката за изведба на 485 станови со површина од 30.935 метри квадратни, додека во останатите живеалишта ќе инвестираат физички лица. Статистичарите пресметале дека и во текот на изминатиов јули најголем интерес постоел за изградба на трисобните (267) и на двособните станови (198). Вложувањето во овој вид на недвижности продолжува да биде најинтензивно во главниот град. Во скопскиот регион во јули 2016 година била предвидена изградба на 441 станбени единици, при што општините Карпош со 200 и Аеродром со 157 планирани станови за изведба предничат на ...
сите 19 | | | веќе видена

Владата ги поништи двата тендери за избор на концесионер што би ги градел дистрибутивните системи за гас во градовите низ земјава. Извршната власт не избрала приватен партнер поради тоа што на јавниот повик пристигнале понуди што не можеле да се споредат поради „различен технички или финансиски пристап“. Краткото објаснување на владата е објавено во Службен весник, при што никој од државните функционери се нема произнесено за оваа тендерска постапка што се влече три години наназад. На тендерот за гасификација на скопскиот регион се јавија две фирми, по една од Италија и од Турција. * Фото: Гасификацијата на Струмица постепено реализирана од општината Засега нема информации како понатаму ќе се развива проектот за гасификација на македонските градови. Изградбата на дистрибутивната мрежа беше помпезно најавена од поранешниот премиер Никола Груевски уште во 2013 година. За 2016 година се ветуваше дека првите количества на природен гас ќе потечат до домаќинствата во скопските населби, но денешната реалност ...
| | веќе видена

Јавното претпријатие за државни патишта денеска публикуваше тендер за рехабилитација на патниот правец Македонски Брод – Скопје. Со претстојниот зафат ќе биде саниран коловозот на делницата од мостот кај месноста Близанско до Калуѓерец во должина од околу 16 километри, со што ќе се олесни движењето на граѓаните од Македонски Брод и околните населени места кон браната „Козјак“ и кон главниот град. Рокот за санација на оваа патна делница е 37 месеци, а Јавното претпријатие очекува дека проектот ќе чини околу 3,4 милиони евра. Градежните компании имаат рок до 20 октомври за да ги достават своите понуди на објавениот тендер. Изградбата на патна врска меѓу Македонски Брод и Скопје претставува ветување што не е во целост реализирано во изминативе неколку децении. Со идниот проект треба да се санира и прошири патот низ резерватот „Јасен“, низ чија територија трасата е со ширина од 2 до 2,5 метри. Од овие причини, движењето на возила меѓу Македонски Брод и Скопје со години наназад беше отежнато.
сите 37 | | | веќе видена

Доцнењето на изградбата на новата зграда на О.У. „Димитар Поп Георгиев Беровски“ во скопската населба Хром влезе во политичката агенда на опозицијата и на власта. Социјалдемократскиот сојуз на Македонија денеска информираше дека новото училиште не е отворено, иако било ветено дека ќе се пушти во употреба во март годинава. Социјалдемократите велат дека во неколку наврати се одлага отворањето на образовниот објект. „Бараме од МОН да престане да ја манипулира јавноста и да им објасни на граѓаните на Хром зошто ветеното училиште не е навреме пуштено во употреба на први септември, и покрај ветувањата на Груевски, Ристовски и Димитриев?“ прашуваат од СДСМ. Од Министерството за образование и наука реагираат на податоците изнесени од опозициската партија. Тие истакнуваат дека во фаза на доопремување е училишниот објект и се очекува истиот да се пушти во употреба во наредните денови. „Училиштето во Хром е изградено на барање на жителите на оваа населба, постои и прилично е видливо, затоа што се работи за ...
сите 2 | | | веќе видена

Општина Струга денеска распиша оглас за избор на компанија што ќе го реконструира Кејот на реката Дрим. Локалните власти планираат да постават нови плочки и урбана опрема на шеталиштето. Целокупниот простор околу реката Дрим ќе биде хортикултурно уреден. За изведба на новото шеталиште во Струга веќе е изготвена соодветна проектна документација. Градежните работи треба да се завршат во период од 12 месеци. Проценетата вредност на проектот изнесува 177 илјади евра, а заинтересираните компании треба да ги достават своите понуди најдоцна до 28 септември. Локалната самоуправа од Струга уште минатата година даде ветување дека Кејот на реката Дрим во центарот на градот ќе биде целосно саниран. Пред само два месеци, од општината излегоа со информација дека повторно ќе се изгради дрвен мост на реката Дрим , кој ќе се наоѓа на идентичната локација на која се наоѓаше некогашниот „Мост на Нина“. Со реализацијата на овие два проекта ќе се добие модерен изглед на централното градско подрачје, кое би се остварило во ...
сите 3 | | | веќе видена

Привршува втората фаза од проектот за изградба на нов градски пазар во Гевгелија. Најдоцна за два месеци ќе бидат комплетирани градежните работи, кои во моментов ги реализира фирмата „Техноимпекс“ од Скопје. Градоначалникот на Гевгелија Иван Франгов информира дека во моментов се врши бетонирање на подната плоча, по што ќе следува и покривање на пазарот. а локалните власти веќе го распишале огласот за набавка на нови тезги. Новиот градски пазар се протега на површина од 5.888 метри квадратни. Инвестицијата на општина Гевгелија во овој проект изнесува 60 милиони денари. Покрај планираниот простор за тезги, градскиот пазар во Гевгелија е предвидено да се состои и од голем супермаркет, паркиралиште и придружни објекти. Реализацијата на овој проект започна во ноември 2012 година
сите 2 | | | веќе видена

Два затворени базени и повеќенаменска спортска сала се најновите проекти на скопската општина Карпош за унапредување на наставата во основните училишта на нејзина територија. Локалните власти денеска распишаа три тендери за реализација на планираните спортски објекти, чија проценета вредност изнесува 1,8 милиони евра. Затворените базени во училиштата ќе бидат долги 20 метри, широки 10 метри, со променлива длабочина од 70 сантименти до 1,2 метри. За базените веќе е изготвена проектна документација, а зелено светло за проектот во март годинава даде и Советот на општината. Првите два базена ќе почнат да се градат во текот на 2016 година, два дополнителни објекти се планирани за 2017 година, а останатите шест ќе се изведат во наредните години. Општина Карпош планира да изгради мини базени во сите основни училишта, со што учениците ќе се стимулираат да научат пливање и да вежбаат водени спортови уште во најрана возраст. Заинтересираните фирми имаат рок до 27 септември за да ги достават понудите за учество на ...
сите 3 | | | веќе видена

Успешен бојкот на македонските архитекти на огласот за изработка на основен проект за менување на изгледот на објектот „Ибни Пајко“. И во третиот обид , до Градот Скопје не е доставена понуда од проектантски бироа, со што е попречен патот за „барокизација“ на еден од најпознатите објекти во центарот на градот од периодот од пред Втората светска војна. Градските власти ја поништиле постапката, а засега нема информации дали ќе се направи уште еден обид за преслекување на „Ибни Пајко“ во стилот на „Скопје 2014“ според изготвеното идејно решение на авторите Лазар Димов и Никола Стакинов. * Замислениот „барокен“ изглед на објектот „Ибни Пајко“ Градот Скопје го објави третиот повик до заинтересираните фирми кон средината на јули годинава. Како и во претходните два обида, Асоцијацијата на архитекти на Македонија (ААМ) упати јавен апел до архитектите и до проектантските бироа да не учествуваат на огласот на градските власти за промена на ликот на објектот „Ибни Пајко“. Лоциран во непосредна близина на Камениот ...
сите 4 | | | веќе видена

Нова промена во проектната документација за „барокната“ зграда на „Водовод и канализација“ која се гради под Скопското кале. Фирмата „Архитектоника“ од Скопје, позади која стои архитектот Жарко Чаушевски, ќе добие дополнителни 1.416.000 денари за да го „измени и дополни основниот проект во тек на градба во сите фази и проект на изведена состојба во сите фази за објект Управна зграда на ЈП Водовод и канализација Скопје“. Од јавното претпријатие во објавениот договор не објавуваат поради кои причини ќе се менува проектната документација на објект кој е во финална фаза од изградба. Административното здание од над 10.000 метри квадратни се гради речиси пет години во центарот на Скопје. За таканаречениот „барок“ на ова јавно претпријатие според податоците од проектот „Скопје 2014 под лупа“ досега се потрошија 20.356.673 евра, меѓу кои е вкалкулиран и подигнатиот кредит за довршување на зградата во износ од 450 милиони денари . По пет години, надворешниот изглед на објектот е комплетиран, но допрва треба да се ...
сите 74 | | | веќе видена

Нов погон за производство на негазирана вода и ледени чаеви е идниот проект на струмичката фабрика за производство на алкохолни и безалкохолни пијалоци „Грозд“. Во Струмица денеска беше поставен камен-темелникот на новиот индустриски објект, кој треба целосно да се заврши до декември годинава. Во него ќе бидат инсталирани две производствени линии, а асортиманот на производи ќе се пласира на странските пазари. Со инвестицијата од близу три милиони евра ќе се отворат околу 100 нови работни места. „Ова е нов почеток за нас. Многумина не прашуваа зошто инвестираме токму сега. Ние тоа го правиме зошто инвестицијата во било која фирма или поединец е единствен начин како да се опстане. Развојот е единствен начин да опстои некоја фирма“ изјави извршниот директор на „Грозд“ Васе Митев. Со пуштањето во употреба на погонот е предвидено да се започне со производство на негазирана вода за пиење, додека втората производствена линија ќе биде за газираниот пијалок „Струмка“, ледени чаеви и други производи. АД „Грозд“ од ...
сите 6 | | | веќе видена

Јавното претпријатие за државни патишта денеска објави тендер за рехабилитација на магистралниот пат Гостивар – Кичево. Со инвестиција од 330 милиони денари ќе се санира делница во должина од 30 километри, и тоа од мостот кај село Здуње до село Колари. Проектот треба да се реализира во период од 40 месеци. Доставувањето на понуди може да се изврши до 25 октомври, за кога е закажано и нивното отворање. Со претстојниот градежен потфат е планирано да се санираат пет мостови, да се постави нов асфалт на коловозот, да се санираат дел од свлечиштата и да се изведе нова вертикална и хоризонтална сигнализација. Министерот за транспорт и врски Владо Мисајловски минатата недела го најави проектот , посочувајќи дека сегашниот магистрален пат Гостивар – Кичево ќе биде во употреба и по отворањето на планираниот автопат помеѓу овие два града
сите 111 | | | веќе видена

next