Брз Круг

Себастијан Фетел ја заврши Ф1 сезоната 2013 со 9-тата последователна победа на Бразилското Гранд При, кое што се одржа вечерва на патеката Интерлагос. Неговиот тимски колега, Марк Вебер, кој што ја возеше својата последна трка во Ф1 финишираше на втората позиција со што му донесе уште една еден-два победа на Red Bull и ја потврди доминацијата на тимот од Милтон Кинс до крајот на V8 ерата во овој спорт. Фернандо Алонсо успеа да финишира на 3-тата позиција и не ја искористи грешката на Red Bull при нивната последна промена на гумите. Во текот на целата трка постоеше закана за врнежи од дожд, но таа никогаш не беше реализирана. Фетел не успеа без никакви проблеми да стигне до својата 9-та, рекордна последователна победа. На стартот беше претекнат од Розберг и Алонсо, но веќе на крајот од првиот круг Германецот успеа да се врати на лидерската позиција и да остане таму до крајот на трката. Вториот проблем за Фетел дојде при неговата втора промена на гумите, Германецот влезе во боксот, но неговите мехачари го ...
сите 37 | | | веќе видена

Актуелниот и четирикратен Ф1 шампион Себастијан Фетел победи на денешното Американско Гранд При и уште еднаш го запиша своето име во историјата на овој спорт. Ова беше осма последователна победа за Фетел, што преставува рекорд во досегашната 64-годишна историја на Формула 1. Досегашниот рекорд со седум последователни победи по ред во една сезона го држеше Михаел Шумахер. Италијанецот Алберто Аскари има девет последователни победи, но во две сезони. На стартот од трката и покрај нападите од страна на Грожан, Фетел успеа да ја задржи првата позиција и да создаде солидна предност која што во текот на целата трка се движеше од 6 до 10 секунди во однос на возачот од Lotus F1. Вебер беше претекнат од Грожан и во текот на трката неколку пати успеа да му се доближи на Французинот, но на крајот мораше да се задоволи со 3-тата позиција. И покрај тоа што на стартот го претекна Вебер и се проби на 3-тата позиција, Луис Хамилтон немаше доволна брзина за да се бори со болидот на Red Bull и во 13-тиот Австралиецот успеа да ...
сите 37 | | | веќе видена

Себастијан Фетел успеа да стигне до својата седма последователна победа на денешното Гранд При во Абу Даби и беше една од најдоминантните во оваа сезона. Освојувачот на пол-позицијата, Марк Вебер, немаше добар старт и беше претекнат од својот тимски колега и Нико Розберг од Mercedes. Додека Розберг се бранеше од Вебер, Фетел успеваше да создава солидна предност и на крајот од првиот круг таа изнесуваше околку 2 секунди. Вебер не успеа да го претекне побрзиот болид на Mercedes и мораше да се брани од нападите на Ромен Грожан во Lotus F1. Вебер и Грожан ги променија гумите уште во 8-от круг, а Фетел остана на патеката до 14-тиот и возеше серија од БРЗи КРУГови. Најдолго на патеката со меките гуми останаа возачите на Ferrari, Фелипе Маса и Фернандо Алонсо, кои што пред првата посета на боксот успеаа да се пробијат до 2-та и 3-тата позиција. Фетел продолжи да вози своја трка и пред втората посета на боксот имаше предност од скоро цела минута. По преминувањето на медиум компонентата, Вебер беше видно побрз од ...
сите 37 | | | веќе видена

Дури и дождот на патеката Интерлагос не можеше да го сопре четирикртатниот Ф1 шампион Себастијан Фетел да ја освои пол-позицијата за Бразилското Гранд При. Возачот на Red Bull доминираше во третиот дел од квалификациите, кој што беше одложен за 45 минути поради обилните врнежи од дожд. И покрај тоа што Ромен Грожан од Lotus F1 успеа да ја освои провизорната пол-позиција бидејќи беше првот што премина на интермедија гуми, при својот прв обид со интермедија Фетел беше побрз за 1.1 секунда. За втората стартна позиција се бореа Фернандо Алонсо и Нико Розберг, но како победник во оваа битка се издигна возачот на Mercedes AMG F1. Имајќи ја во предвид неодамнешната форма на Ferrari, 3-тата стартна позиција преставува навистина добро остварување за Фернандо Алонсо. Веднаш покрај него ќе стартува вториот возач на Red Bull, Марк Вебер, кој што утре ќе ја вози својата последна Ф1 трка. Луис Хамилтон беше поспор за половина секунда од својот тимски колега Нико Розберг и последната трка во сезоната ќе ја стартува од ...
сите 37 | | | веќе видена

Mарк Вебер успеа да го победи својот тимски колега Себастијан Фетел на денешните квалификации за утешното Гранд При на Абу Даби. Сепак, болидите на Red Bull успеаа да го запоседнат првиот стартен ред и најавија дека ќе доминираат и во текот на ова Гранд При. По комлетирањето на својот втор БРЗ КРУГ во последниот дел од квалификациите, Фетел му се извини на својот тим преку радиото бидејќи поради грешка во првиот сектор не успеа да ја освои својата 44-та пол-позиција. И покрај тоа што во првите два дела од квалификациите најбрзи беа болидите на Mercedes, нивните возачи Нико Розберг и Луис Хамилтон ќе мораат да се задоволат со стартот од вториот ред. Германецот успеа да го победи Британецот, кој што не успеа да го комплетира својот последен БРЗ КРУГ бидејќи излета од патеката. Победникот на минатогодишното Гранд При на Абу Даби, Кими Раиконен, ќе стартува од 5-тата позиција пред Нико Хулкенберг од Sauber и тимскиот колега од Lotus F1, Ромен Грожан. Фелипе Маса ќе стартува од 8-та позиција и беше единственото ...
сите 37 | | | веќе видена

Себастијан Фетел го победи својот тимски Марк Вебер во битката за пол-позицијата во Америка и Red Bull уште еднаш го запоседна првиот стартен ред. Сепак, Фетел овој пат малку се помачи за да го победи Вебер и успеа во тоа бидејќи Австралиецот направи грешка во последниот сектор при својот втор обид во третиот дел од квалификациите. Болидите на Red Bull беа недостижни за нивните конкуренти и од 3-тата позиција ќе стартува Ромен Грожан од Lotus F1 со заостанување од 7 десетинки позади Вебер. Нико Хулкенберг од Sauber успеа да ги победи Луис Хамилтон oд Mercedes и Фернандо Алонсо од Ferrari, и утрешната трка ќе ја започне од 4-тата позиција. Од 7-та позиција ќе стартува Серџо Перез од Mclaren, а од 8-та замената на Кими Раиконен во Lotus F1 – Хеики Ковалаинен. Топ 10 беше заокружен со Валтери Ботас од Williams и Естебан Гутиерез од Sauber. Нико Хулкенберг од Mercedes и Фелипе Маса од Ferrari не успеаа да се прилагодат на ветровитите услови на патеката и не успеаа да влезат во третиот дел од квалификациите. ...
сите 37 | | | веќе видена

Менаџерот на Кими Раиконен објави дека Финецот ќе ги пропушти последните две трки од оваа Ф1 сезона, што се воедно и неговите последни две со Lotus F1, поради операција на грбо т. Раиконен беше подготвен да ја пропушти и минатата трка во Абу Даби бидејќи Lotus F1 не му ја исплаќаат неговата плата од почетокот на оваа сезона, по што беше постигнат договор тоа да биде средено до трката во Америка. Во меѓувреме Финецот имаше проблеми со болките во грбот од несреќата за време на тестирањата со Sauber во 2001-та, поради што мора да биде подложен на операција. Стравувајќи дека доцната операција може да му го загрози почетокот на следната сезона со Ferrari, Раиконен се решил да се оперира во текот на следната седмица и да ги пропушти последните две трки со болидот на Lotus F1. Тимот од Енстоун сеуште ја нема потврдено оваа информација, но најверојатно како замена на Раиконен ќе биде ангажиран резервниот возач Давид Валески.
сите 3 | | | веќе видена

Две гласини во Формула 1 денес станаа официјални: Серџо Перез доби отказ само по една сезона во Mclaren и ќе биде заменет со Кевин Магнусен, а Хеики Ковалаинен ќе го замени Кими Раиконен но само во последните две трки од оваа сезона. “ На наше големо задоволство сакаме да објавиме дека Кевин Магнусен ќе биде тимски колега на Џенсон Батон во текот на сезоната 2014. ” – изјави Мартин Витмарш, тимскиот шеф на Mclaren F1. 21- годишниот Данец е син на поранешниот Ф1 возач Јан Магнусен и е актуелен шампион во Формула Renault 3.5 шампионатот. Mclaren се надева дека тој ќе биде следниот Луис Хамилтон. “ Сакаме да им се заблагодариме на Томи Фернандез и Caterham F1 за нивниот професионален однос и што му дозволија на Хеики Ковалаинен да го замени Кими Раиконен во последните две трки во оваа сезона. ” – изјави тимскиот шеф на Lotus F1, E рик Булие.
сите 2 | | | веќе видена

Williams F1 објави дека Фелипе Маса и Валтери Ботас ќе бидат нивните возачи во Ф1 сезоната 2014. Бразилецот ќе го завземе местото на Пастор Малдонадо, кој што сеуште нема потпишано договор за следната сезона и покрај гласините дека ќе го замени Кими Раиконен во Lotus F1. “На наше големо задоволство можеме да ја потврдиме возачката постава за сезоната 2014 и му посакуваме добредојде на Фелипе Маса во семејството на Williams. Тој е голем талент и вистински борец на тркачката патека. Истото така има големо искуство и се надевам дека ќе започнеме ново поглавие во историјата на нашиот тим. ” – изјави сер Френк Вилијамс. Williams исто така му за заблагодари на Пастор Малдонадо за неговиот придонес во тимот и победата на минатогодишното Шпанско Гранд При.
сите 9 | | | веќе видена

По третото возење веќе беше јасно кој е вистинскиот борец за Европска титула на ридските патеки. На Стефановски му остана само да ја извози третата трка опуштено, без форсирање и ја освои првата позиција која веќе ја имаше со збир од првите две возења. Тимот на Стефановски после ова дефинитивно започнува да ја пишува историјата на Македонскиот авто спорт а тимот на БрзКруг да го бележи тоа од местото на случувањата, сепак ова е прва трка но и доста добар знак за во иднина. Директно од Сен Жан Ду Гар - www.brzkrug.com По телефонскиот повик со неговиот брат Дејан, Иџе изјави: "Конечно е во мои раце, изгледа како саксија но е ПРВ во моите раце! Многу добро ме најавија и добив голем аплауз!" Подетални информации за тоа како течеше викендот во Франција ќе објавиме наскоро.
сите 29 | | | веќе видена

Себастијан Фетел ја заврши Ф1 сезоната 2013 со 9-тата последователна победа на Бразилското Гранд При, кое што се одржа вечерва на патеката Интерлагос. Неговиот тимски колега, Марк Вебер, кој што ја возеше својата последна трка во Ф1 финишираше на втората позиција со што му донесе уште една еден-два победа на Red Bull и ја потврди доминацијата на тимот од Милтон Кинс до крајот на V8 ерата во овој спорт. Фернандо Алонсо успеа да финишира на 3-тата позиција и не ја искористи грешката на Red Bull при нивната последна промена на гумите. Во текот на целата трка постоеше закана за врнежи од дожд, но таа никогаш не беше реализирана. Фетел не успеа без никакви проблеми да стигне до својата 9-та, рекордна последователна победа. На стартот беше претекнат од Розберг и Алонсо, но веќе на крајот од првиот круг Германецот успеа да се врати на лидерската позиција и да остане таму до крајот на трката. Вториот проблем за Фетел дојде при неговата втора промена на гумите, Германецот влезе во боксот, но неговите мехачари го ...
сите 16 | | | веќе видена

Актуелниот и четирикратен Ф1 шампион Себастијан Фетел победи на денешното Американско Гранд При и уште еднаш го запиша своето име во историјата на овој спорт. Ова беше осма последователна победа за Фетел, што преставува рекорд во досегашната 64-годишна историја на Формула 1. Досегашниот рекорд со седум последователни победи по ред во една сезона го држеше Михаел Шумахер. Италијанецот Алберто Аскари има девет последователни победи, но во две сезони. На стартот од трката и покрај нападите од страна на Грожан, Фетел успеа да ја задржи првата позиција и да создаде солидна предност која што во текот на целата трка се движеше од 6 до 10 секунди во однос на возачот од Lotus F1. Вебер беше претекнат од Грожан и во текот на трката неколку пати успеа да му се доближи на Французинот, но на крајот мораше да се задоволи со 3-тата позиција. И покрај тоа што на стартот го претекна Вебер и се проби на 3-тата позиција, Луис Хамилтон немаше доволна брзина за да се бори со болидот на Red Bull и во 13-тиот Австралиецот успеа да ...
сите 16 | | | веќе видена

Себастијан Фетел успеа да стигне до својата седма последователна победа на денешното Гранд При во Абу Даби и беше една од најдоминантните во оваа сезона. Освојувачот на пол-позицијата, Марк Вебер, немаше добар старт и беше претекнат од својот тимски колега и Нико Розберг од Mercedes. Додека Розберг се бранеше од Вебер, Фетел успеваше да создава солидна предност и на крајот од првиот круг таа изнесуваше околку 2 секунди. Вебер не успеа да го претекне побрзиот болид на Mercedes и мораше да се брани од нападите на Ромен Грожан во Lotus F1. Вебер и Грожан ги променија гумите уште во 8-от круг, а Фетел остана на патеката до 14-тиот и возеше серија од БРЗи КРУГови. Најдолго на патеката со меките гуми останаа возачите на Ferrari, Фелипе Маса и Фернандо Алонсо, кои што пред првата посета на боксот успеаа да се пробијат до 2-та и 3-тата позиција. Фетел продолжи да вози своја трка и пред втората посета на боксот имаше предност од скоро цела минута. По преминувањето на медиум компонентата, Вебер беше видно побрз од ...
сите 16 | | | веќе видена

Дури и дождот на патеката Интерлагос не можеше да го сопре четирикртатниот Ф1 шампион Себастијан Фетел да ја освои пол-позицијата за Бразилското Гранд При. Возачот на Red Bull доминираше во третиот дел од квалификациите, кој што беше одложен за 45 минути поради обилните врнежи од дожд. И покрај тоа што Ромен Грожан од Lotus F1 успеа да ја освои провизорната пол-позиција бидејќи беше првот што премина на интермедија гуми, при својот прв обид со интермедија Фетел беше побрз за 1.1 секунда. За втората стартна позиција се бореа Фернандо Алонсо и Нико Розберг, но како победник во оваа битка се издигна возачот на Mercedes AMG F1. Имајќи ја во предвид неодамнешната форма на Ferrari, 3-тата стартна позиција преставува навистина добро остварување за Фернандо Алонсо. Веднаш покрај него ќе стартува вториот возач на Red Bull, Марк Вебер, кој што утре ќе ја вози својата последна Ф1 трка. Луис Хамилтон беше поспор за половина секунда од својот тимски колега Нико Розберг и последната трка во сезоната ќе ја стартува од ...
сите 16 | | | веќе видена

Mарк Вебер успеа да го победи својот тимски колега Себастијан Фетел на денешните квалификации за утешното Гранд При на Абу Даби. Сепак, болидите на Red Bull успеаа да го запоседнат првиот стартен ред и најавија дека ќе доминираат и во текот на ова Гранд При. По комлетирањето на својот втор БРЗ КРУГ во последниот дел од квалификациите, Фетел му се извини на својот тим преку радиото бидејќи поради грешка во првиот сектор не успеа да ја освои својата 44-та пол-позиција. И покрај тоа што во првите два дела од квалификациите најбрзи беа болидите на Mercedes, нивните возачи Нико Розберг и Луис Хамилтон ќе мораат да се задоволат со стартот од вториот ред. Германецот успеа да го победи Британецот, кој што не успеа да го комплетира својот последен БРЗ КРУГ бидејќи излета од патеката. Победникот на минатогодишното Гранд При на Абу Даби, Кими Раиконен, ќе стартува од 5-тата позиција пред Нико Хулкенберг од Sauber и тимскиот колега од Lotus F1, Ромен Грожан. Фелипе Маса ќе стартува од 8-та позиција и беше единственото ...
сите 16 | | | веќе видена

Себастијан Фетел го победи својот тимски Марк Вебер во битката за пол-позицијата во Америка и Red Bull уште еднаш го запоседна првиот стартен ред. Сепак, Фетел овој пат малку се помачи за да го победи Вебер и успеа во тоа бидејќи Австралиецот направи грешка во последниот сектор при својот втор обид во третиот дел од квалификациите. Болидите на Red Bull беа недостижни за нивните конкуренти и од 3-тата позиција ќе стартува Ромен Грожан од Lotus F1 со заостанување од 7 десетинки позади Вебер. Нико Хулкенберг од Sauber успеа да ги победи Луис Хамилтон oд Mercedes и Фернандо Алонсо од Ferrari, и утрешната трка ќе ја започне од 4-тата позиција. Од 7-та позиција ќе стартува Серџо Перез од Mclaren, а од 8-та замената на Кими Раиконен во Lotus F1 – Хеики Ковалаинен. Топ 10 беше заокружен со Валтери Ботас од Williams и Естебан Гутиерез од Sauber. Нико Хулкенберг од Mercedes и Фелипе Маса од Ferrari не успеаа да се прилагодат на ветровитите услови на патеката и не успеаа да влезат во третиот дел од квалификациите. ...
сите 16 | | | веќе видена

Менаџерот на Кими Раиконен објави дека Финецот ќе ги пропушти последните две трки од оваа Ф1 сезона, што се воедно и неговите последни две со Lotus F1, поради операција на грбо т. Раиконен беше подготвен да ја пропушти и минатата трка во Абу Даби бидејќи Lotus F1 не му ја исплаќаат неговата плата од почетокот на оваа сезона, по што беше постигнат договор тоа да биде средено до трката во Америка. Во меѓувреме Финецот имаше проблеми со болките во грбот од несреќата за време на тестирањата со Sauber во 2001-та, поради што мора да биде подложен на операција. Стравувајќи дека доцната операција може да му го загрози почетокот на следната сезона со Ferrari, Раиконен се решил да се оперира во текот на следната седмица и да ги пропушти последните две трки со болидот на Lotus F1. Тимот од Енстоун сеуште ја нема потврдено оваа информација, но најверојатно како замена на Раиконен ќе биде ангажиран резервниот возач Давид Валески.
сите 4 | | | веќе видена

Две гласини во Формула 1 денес станаа официјални: Серџо Перез доби отказ само по една сезона во Mclaren и ќе биде заменет со Кевин Магнусен, а Хеики Ковалаинен ќе го замени Кими Раиконен но само во последните две трки од оваа сезона. “ На наше големо задоволство сакаме да објавиме дека Кевин Магнусен ќе биде тимски колега на Џенсон Батон во текот на сезоната 2014. ” – изјави Мартин Витмарш, тимскиот шеф на Mclaren F1. 21- годишниот Данец е син на поранешниот Ф1 возач Јан Магнусен и е актуелен шампион во Формула Renault 3.5 шампионатот. Mclaren се надева дека тој ќе биде следниот Луис Хамилтон. “ Сакаме да им се заблагодариме на Томи Фернандез и Caterham F1 за нивниот професионален однос и што му дозволија на Хеики Ковалаинен да го замени Кими Раиконен во последните две трки во оваа сезона. ” – изјави тимскиот шеф на Lotus F1, E рик Булие.
сите 4 | | | веќе видена

Williams F1 објави дека Фелипе Маса и Валтери Ботас ќе бидат нивните возачи во Ф1 сезоната 2014. Бразилецот ќе го завземе местото на Пастор Малдонадо, кој што сеуште нема потпишано договор за следната сезона и покрај гласините дека ќе го замени Кими Раиконен во Lotus F1. “На наше големо задоволство можеме да ја потврдиме возачката постава за сезоната 2014 и му посакуваме добредојде на Фелипе Маса во семејството на Williams. Тој е голем талент и вистински борец на тркачката патека. Истото така има големо искуство и се надевам дека ќе започнеме ново поглавие во историјата на нашиот тим. ” – изјави сер Френк Вилијамс. Williams исто така му за заблагодари на Пастор Малдонадо за неговиот придонес во тимот и победата на минатогодишното Шпанско Гранд При.
сите 4 | | | веќе видена

Себастијан Фетел и Марк Вебер го вратија Red Bull на врвот од пордокот на вториот слободен тренинг во Абу Даби. Фетел беше најбрз и кога возеше со тврдата компонента на Pirelli , а Раиконен беше возачот што прв премина на меката. На 3-тата позиција се најде возачот на Mercedes AMG F1, Луис Хамилтон, пред Кими Раиконен од Lotus F1 и својот тимски колега Нико Розберг. На следните две позиции, 6-тата и 7-та, се најдоа двајцата возачи нa М claren, Серџо Перез и Џенсон Батон. Топ 10 беше заокружен со Фернандо Алонсо ( Ferrari ), Нико Хулкенберг (Sauber) и Фелипе Маса (Ferrari) Најбрзиот на утринскиот тренинг, Ромен Грожан, се најде на 12-тата позиција бидејќи имаше проблеми со сопирачките на својот Lotus E21.
сите 16 | | | веќе видена

next