Владата ги кани сите граѓани во 18:30 часот на заедничка манифестација за независноста со евергрин и електронски звуци на Македонската филхармонија „Денот на ...
сите 22 | | | веќе видена

Висечки стаклен мост во Хонгјагу, провинцијата Хебеј е најдолгиот стаклен мост што постои во светот. Тој е отворен за јавноста во 2017 година, а поврзува два ...
сите 12 | | | веќе видена

Честитка по повод 8 Септември – Денот на независноста на Република Македонија упати братството на манастирот „Свети Јован Крстител“, познат како Бигорски ...
сите 35 | | | веќе видена

Во текот на наредната недела партиските тела на ВМРО-ДПМНЕ ќе имаат состанок и ќе биде донесен конечниот став за референдумот, истакна попладнево лидерот на ...
сите 70 | | | веќе видена

Дваесет и двегодишниот Мајкл Дамески, Македонец кој живеел во Австралија, синоќа стигна до финалето во познатото америкаснко шоу „World of Dance 2018“. ...
сите 20 | | | веќе видена

„Денес е денот кога го славиме осамостојувањето на Македонија, со референдумот од 1991 кога нашите татковци и дедовци, нашите повозрасни роднини и пријатели ...
сите 114 | | | веќе видена

Германската канцеларка Ангела Меркел на новинарско прашање дали ќе се сретне денеска со претседателот на државата, Ѓорге Иванов, одговори дека тоа нема да ...
сите 109 | | | веќе видена

Македонскиот премиер Зоран Заев и германската канцеларка Ангела Меркел, која денеска престојува во својата прва официјална посета на Македонија, во моментов во ...
сите 127 | | | веќе видена

Со положување свежо цвеќе на вечните почивалишта на претседателите Киро Глигоров и Борис Трајковски, на градските гробишта Бутел, и на споменикот на ...
сите 61 | | | веќе видена

Вековниот стремеж на Македонците за суверена татковина беше постигнат на 8 Септември 1991 година, датум кој покрај двата историски Илиндени засекогаш ќе остане ...
сите 7 | | | веќе видена

Владина делегација преводена од премиерот Зоран Заев денеска по повод Денот на независноста положи цвеќе на вечните почивалишта на поранешните претседатели на ...
сите 64 | | | веќе видена

next