Секој од нас може да спречи насилство, а жртвите на родово базирано насилство, жени и девојчиња, мора да знаат дека не се сами, објави денеска на својот ...
сите 84 | | | веќе видена

Министерката за образование и наука Мила Царовска се приклучи кон одбележувањето на годинашната кампања против насилство врз жени и девојчиња со порака дека ...
сите 84 | | | веќе видена

За време на работната посета на Брисел ја пренесов порака дека понатамошното одложување на почетокот на преговорите со Европската унија ќе има негативно ...
сите 68 | | | веќе видена

Според правилата на Европската унија, доколку автобусот на Беса Транс кој имаше несреќа во Бугарија во која загинаа 45 македонски патници, немал валидна ...
сите 390 | | | веќе видена

Вакцините речиси сигурно ќе бидат помалку ефикасни против новата варијанта на коронавирусот што се шири од Африка, изјави за Би-Би-Си професорот Џејмс Нејсмит, ...
сите 448 | | | веќе видена

Појавата на темни линии кај ноктите може да биде симптом на постојано покачено ниво на холестерол во крвта, пишува британски „Дејли експрес“, повикувајќи се на ...
сите 14 | | | веќе видена

СЗО денеска одржува итен состанок за новиот сој на коронавирусот откриен во Африка, што може да има зголемен број мутации, јави британски „Фајненшл тајмс“. ...
сите 448 | | | веќе видена

Среќа или судбина го спаси 30 годишниот Џафер од автобуската катастрофа во Бугарија. Погрешно товарени куфери е клучниот момент тој да остане жив. Наместо во ...
сите 100 | | | веќе видена

Екипа од бугарското Државно јавно обвинителство денеска треба да пристигне во Скопје за подигање на изработените ДНК-профили од роднини на настраданите во ...
сите 407 | | | веќе видена

Плиток и силен земјотрес со јачина од 6,1 степени според Рихтеровата скала рано утринава го погоди реонот на границата меѓу Мјанмар и Индија, соопшти Индискиот ...
сите 81 | | | веќе видена

Во Јужноафриканската Република се шири нова варијанта на коронавирусот која предизвикува загриженост, јави ДПА. Во Јужна Африка се откриени првите 22 случаи на ...
сите 448 | | | веќе видена

Владата на Република Северна Македонија на денешната редовна 121 седница темелно и сеопфатно ги разгледа предложените мерки и препораки на Комисијата за ...
сите 147 | | | веќе видена

next