Бизнис 24

Либија: Од либискиот државен фонд „Либиан Инвестмент Ауторити“ основан со цел да ги инвестира средствата кои земјата ги заработила од продажба на нафта исчезнаа речиси 3 милирарди долари. Махмуд Бади, министер задолжен за финансии и нафта се ангажираше да ги „лоцира“ либиските влогови по што изјави дека исчезнале пари од фондот кој управува со имот вреден околу 70 милијарди долари. Бади, кој бил високопозициониран службеник во режимот на Моамер Гадафи, нагласува дека во фондот била направена проневера , злоупотреба и лошо раководење. „Либиан Инвестмент Ауторити“ државните пари ги инвестирале бидвално во се и сешто, на пример во италијанската банка Уникредит , во чија сопственост е и Загребската банка , до купување на дел во италијанскиот фудбалски клуб Јувентус.
| | веќе видена

Олеснување за возачите Од денес поевтинува зелениот картон за патничките и товарните моторни возила. Годишната зелена карта за патничките возила до 66 киловати поевтинува од 160 евра на 60, за патничките возила над 66 киловати од 160 на 90 евра, а за товарните возила цената на зелениот картон се намалува од 450 на 280 евра. Од денес, исто така, се укинуваат месечните, тримесечните и шестмесечните зелени карти и за патничките и за товарните моторни возила. Вадењето зелен картон нема да биде задолжително, односно секој ќе може да избере дали ќе го извади при регистрација на возилото или не. Зелените картони издадени пред први септември ќе важат до истекот на рокот за кој се издадени. Оваа мерка, Владата ја донесе на својата прва седница, одржана минатиот месец.
сите 4 | | | веќе видена

Граѓаните и компаниите со финансиски проблеми Расте бројот на блокирани сметки. Во јули пораснал на 102.893 сметки, што е повеќе во споредба со 100.506 блокирани сметки, колку што биле во јуни годинава. Бројките даваат слика за финансиската состојба на граѓаните и компаниите. Негативните трендови почнаа да се чувствуваат со почетокот на кризата, кога стана јасно дека и парите секнуваат. И статистиките го потврдуваат тоа, според бројот и вредноста на трансакциите кои ги извршиле учесниците во платниот промет, граѓаните и компаниите. Во изминатиот седумгодишен период, на пример, вредноста и бројот на трансакции постојано бележеа раст, чиј просек во 2008 година беше поголем за 72% од претходната година, а максималните дневни трансакции дури за 3,4 пати поголеми. Но, во 2009 година дојде до пад, како резултат на намалената економска активност во услови на светска економска криза. Оптимистички економски прогнози Оптимизам за подобрување на состојбите влеваат најновите проекции на Народна банка за наредниот ...
| | веќе видена

Производителите на ново искушение Тутунопроизводителите во земјава одново се на маки. Се уште не ги заборавија протестите, 33-дневниот штрајк поради нерегуланостите во минатогодишниот откуп, барикадите на патиштатата, со кои живееја цела зима и пролет, а сега пред нив се исправи уште една дилема. Дали да чекаат регуларен откуп или предвреме да ја предадат овогодишната реколта? Некои веќе се подготвени за тоа, а други готват нови протести и блокади за предверемениот откуп на жолтото злато. Од Независниот синдикат на тутунари во Прилеп велат дека ако повторно државата почне да манипулира со земјоделците, подготвени се да го бојкотираат не само откупот на тутунот, туку и да го блокираат предвремениот откуп, кој наголемо се подготвува деновиве. - Ќе ги блокираме откупните центри и нема да дозволиме откуп доколку повторно се омаловажи нашиот труд и се манипулира со откупот, цената и плаќањето. Бареме средба со министерот за земјоделство од кого ќе побараме почитување на нашите права и ставови - вели Моника ...
сите 7 | | | веќе видена

Западните држави по очекуваниот пад на Гадафи, најавија одмрзнување на средствата кои Либија ги поседува ширум светот, а над кои и е оневозможено располагање. Од тоа, помеѓу другото, околу 22 милијарди евра се замрзнати во САД, 7,3 милијарди евра во Германија и 1,2 милијарди евра во Австрија. САД ја објавија намерата да одблокираат до 1,5 милијарди долари од либијските средства кои беа замрзнати од почетокот на годината и да ги стави на располагање на новите власти во Либија. Америка на либијскиот Преоден национален совет ќе му префрли помеѓу една и една и пол милијарди долари, кажа портпаролот на Стејт Департментот. Гадафи низ светот има „скриено“ 100 милијарди евра. Либијската опозиција го проценува приватниот имот на Гадафи на повеќе од 100 милијарди евра и смета дека тие пари во поголем дел се во странство, но нема вистински податоци. Еден дел од имотот на Гадафи и неговите синови инвестирале во различните луксузни недвижни имоти. Вкупниот износ на либијските средства кои се замрзнати во САД како ...
сите 18 | | | веќе видена

Во споредба со државите со сличен животен стандард Трошоците за храна кај македонските домаќинства заземаат значаен дел од нивната лична потрошувачка, односно 31,2 отсто. Ова, за разлика од поголем број земји со повисок животен стандард, каде овие трошоци учествуваат со околу или под 15 отсто во вкупната лична потрошувачка. Може да се каже дека трошоците за храна заземаат околу една третина и од вкупниот расположлив доход на населението. Наспроти ваквата состојба во Македонија, во земјите кои имаат повисок животен стандард, делот од доходот што се троши за задоволување на основните животни потреби е многу помал, односно под 15 отсто. Овој процент е помал и кај земјите кои имаат сличен животен стандард на нашиот. Така, на пример, во Хрватска, Турција, Полска, Бугарија и Унгарија, овие трошоци се значително помали и изнесуваат отколку 15 отсто, што им овозможува поголем дел од расходите да ги користат при евентуално намалување на доходот. Македонските граѓани со своите месечни плати можат да покријат само ...
| | веќе видена

Истекува рокот за барањата за легализација на дивоградбите Легализацијата на дивоградбите, на нешто повеќе од една недела пред истекот на рокот за поднесување барања - 3 септември - очекувано доби на интензитет. Мобилни се сите. И општинските служби, кои решија да работат и во викендите, како и надлежните во Министерството за транспорт и врски, кои заедно со општинските административци, одејќи од врата до врата во општините каде има најмала заинтересираност, решија во пет до 12 да ги анимираат оние кои имаат на диво изградени објекти - да го запазат рокот за поднесување барања. Зашто, сега засега, не се планира продолжување на овој рок, а власта размислува и како да ги казни оние кои нема да поднесат барања за озаконување на дивоградбите. Сликата од терен зборува самата за себе. Редици од по дваесеттина, а на моменти до педесеттина засегнати стојат и стрпливо чекаат пред канцелариите за урбанизам во речиси сите скопски општини. Секојдневно во секоја од општините се поднесуваат од 50 до 100 барања за ...
сите 59 | | | веќе видена

Колку се богати новите македонски пратеници? Откако се избрани, народните пратеници и официјално започнаа со работа. Притоа, ја исполнија и законската обврска, својот имот, како и имотот на нивните брачни другари, родители и деца да го пријават во Комисијата за спречување на корупција. Пријавената имотна состојба покажува дека нашите избраници треба да бидат благодарни на родителите, или во некои случаи на брачните партнери, затоа што ретко кој поседува имот на свое име. Во продолжение ја објавуваме имотната состојба на пратеници од владејачката ВМРО-ДПМНЕ Eлена Павлова Имотот кој пратеничката Павлова го пријавила на свое лично име се состои од автомобил „рено меган“, вреден 430 илјади денари, и приход од 5.000 денари месечно како договор за услуги. Имотот со кој располагаат нејзините родители е куќа во Виница од 511 метри квадратни, вреднувана на 4.300.000 денари, куќа во Кочани од 279 метри квадратни проценета на 9.000.000 денари. Тие имаат и деловен простор од 24 метри квадратни во Виница, вреден 600 ...
| | веќе видена

Доколку бунтовниците победат во Либија На руските нафтени компании нема да им биде дозволено да го обноват производството во Либија, доколку бунтовниците и НАТО го соборат режимот на Моамер Гадафи, пренесе агенцијата „Ројтерс“ повикувајќи се на изјавата на претседателот на руско-либискиот деловен сојуз , Арама Шегунца. „Либија дефинитивно ја изгубивме. Нема да ни даде зелено светло и ако некој мисли поразлично, е во голема заблуда“, изјави тој. Руските компании, како што се „Гаспром“, „Гаспромњефт“ и „Татњефт“ имаат вложено милиони долари за освојување на наоѓалиштата на нафта и гас во Либија, но со почетокот на воените акции против режимот на Гадафи беа принудени да престанат со сите работи. Москва ја критикуваше операцијата на НАТО во Либија и не ја подржа резолуцијата на ОН, со која е одобрена воената акција против режимот на Гадафи. Русија подоцна, по лидерите на западните држави, го повика Гадафи да ја предаде власта. Либиските бунтовници, кои влегоа во Триполи, очекуваат дека државата ќе успее да ...
сите 5 | | | веќе видена

До крајот на годинава До крајот на годинава, Владата планира да го подготви, а Собранието да го усвои посебниот закон за подземен катастар, со кој, конечно, ќе се знае каде и како течат инсталациите како топловодите, гасоводите, електричните кабли, водоводот, фекалната и атмосферска канализација, телефонијата, кабелската мрежа. Законот ќе се донесе со цел да се спречат понатамошните проблеми, предизвикани со градежниот бум во поголемите градови во државава, особено во Скопје. Зашто, немањето податоци за тоа каде се и како се распоредени подземните инсталации и водови,е причина за честите копања и прекопувања на улиците и јавните површини. Не ретко ваквата ситуација продуцираше и застои при изведувањето на одредени градежни и инфраструктурни зафати, како и конфликти меѓу инволвираните комунални претпријатија. Со овој закон повеќе нема да се случува пресечените кабли, скинатите цевки, украдените подземни инсталациони материјали да нема кој да ги поправи, затоа што не знае каде одат и водат, затоа што освен ...
| | веќе видена

Македонија меѓу најпопуларните реформатори во регионот Неспорен е фактот дека бизнис климата во Македонија е далеку подобрена, но исто така, неспорно е дека има уште простор за унапредување. Ако ги слушате владините функционери и ги следите анализите на разни меѓународни институции, тогаш сликата е многу порозова. Но, за бизнисмените поважно е она со што се среќаваат на теренот. Светот, вклучително и Македонија, не запира во трката за привлекување на нови инвеститори. Се реформира се што го кочи влезот на свеж капитал, па затоа, и не е чудно што брзината на реформите во 2009 достигна нов рекорд – 287 реформи во 131 земја. Или, за 20 насто повеќе од 2008 година.. Јасно е дека на понеразвиените им требат повеќе инвестиции, па оттука, дури две третини од реформите се во ниски или средно-развиени земји, а најпопуларната реформа во регионот е започнувањето бизнис. Дали е добро да си во друштвото на светските топ-реформатори? Да, ова според експертите е апсолутно добра вест за земја без излез на море. Третото ...
| | веќе видена

Во Бугарија Луѓе кои питачат во главниот град на Бугарија дневно заработуваат до 25 евра, изјави Мина Владимирова, директор на центарот за Социјална работа. Според неа, зголемениот број на луѓе кои питачат е голем проблем за Софија, додека проблемот со бездомниците е значително подобрен. Владимирова вели дека во Софија се појавиле и голем број музичари кои пејат и свират во подземни премини, а најмногу има во оклина на ректоратот на Софискиот универзитет. - Тие заработуваат добри пари и поради тоа е тешко да се реши тој проблем, а постои и голем број луѓе кои тоа воопшто не го сметаат за питачење, иако е факт дека ги има се повеќе во Софија, додаде Владимирова. Во Бугарија ќе се вградуваат ГПС апарати во спомениците на културата Статуите и другите споменици во Бугарија ќе добијат ГПС апарати, како заштитна мерка од кражби, изјави заменик-градоначалникот на Софија, Иван Сотиров. Целта е при евентуален обид за кражба на културните споменици да се утврди нивната ново место. Пред неколку дена во Софија имаше ...
| | веќе видена

Колку се богати новите македонски пратеници? Државната Комисија за спречување на корупција ги објави листите на имотните состојби на новите пратеници кои беа избрани од народот на последните предвремени парламентарни избори, на петти јуни годинава. Како што е познато, сите избрани и наименувани државни функционери, вклучувајќи ги и пратениците, се должни да ја пријавуваат имотната состојба, својата и на потесното семејство. Исто така, должни се да ги пријавуваат и промените во текот, како и на крајот од манадатот. Ги објавуваме по азбучен ред, почнувајќи од пратениците на владејачката ВМРО-ДПМНЕ Александар Спасеновски Имотот кој пратеникот Александар Спасеновски го пријавил како личен е пратеничката плата од 60 илјади денари и денарска платежна картичка со 50 илјади денари месечно. Останатото е пријавено како имот на неговите родители. Таму спаѓа земјоделско земјиште од 7.000 метри квадратни во Тетовско, вредно 180 илјади денари, куќа во истиот крај од 100 метри квадратни вредна 70 илјади денари, стан ...
сите 2 | | | веќе видена

Претпазливо при менувањето банкноти Апоенот од 100 денари и понатаму е најфалсификувана банкнота на домашниот финансиски пазар. Од евробанкнотите, пак, 20 и 50 евра и понатаму се најчесто фалсификувани, иако во последните месеци, фалсификаторите пуштиле во оптек повеќе банкноти од 20 евра. Фалсификуваните банкноти што се појавуваат во оптек се незначителни во однос на вкупниот број кои циркулираат, но сепак, потребна е претпазливост. Фалсификувањето, по дефиниција, значи создавање лажни предмети на кои им се придаваат својства кои тие ги немаат, или се врши менување на вистински предмети во однос на нивната содржина, форма и вредност. Според црната хроника, фалсификувањето пари во светот зема замав, судејќи според акциите кои се спроведуваа, а еврото и доларот остануваат во фокусот на фалсификаторите. Откриени 3.387 фалсификувани денари Во Македонија, во рамки на своите надлежности на единствена овластена институција, Народната банка ја извршува функцијата на експертиза на фалсификувани денари. Притоа, во ...
| | веќе видена

Колку се заработува кај северниот сосед Готвач од југот на Србија, чија плата не е повеќе од 20.000 динари месечно, тешко може да си замисли дека дури 68.203 граѓани во Србија заработуваат петпати повеќе од него. Нивната месечна нето заработка никогаш не паѓа под 110.000 динари, а кој е крајниот лимит може само да се претпостави. Според официјалната статистика , која од 2009 година во предвид ги зема и јавниот и приватниот сектор, оние кои работат со пари очигледно најдобро умеат со нив. Така, банкарите во Србија се најплатените работници. „Убедливо најголемите се платите во финансискиот сектор. Тоа и во светот е најплатената работа. Платите во високиот менаџмент на банката можат да бидат и поголеми од 7.000 евра“, објаснува Драгољуб Рајиќ од Унијата на работодавците во Србија. Повеќе од 45.000 луѓе останааа без динар. Последните податоци на Републичкиот завод за статистика, добиени од Министерството за финансии, покажуваат дека во март дури 46.177 вработени не земале никаква плата. Најмногу оштетени ...
| | веќе видена

Колку се богати новите македонски пратеници? (1) Државната Комисија за спречување на корупција ги објави листите на имотните состојби на новите пратеници кои беа избрани од народот на последните предвремени парламентарни избори, на 5 јуни годинава. Како што е познато сите избрани и наименувани државни функционери, в клучувајки ги и пратениците , се должни да ја пријавуваат имотната состојба, својата и на потесното семејство.Исто така должни се да ги пријавуваат и промените во текот, како и на крајот од манадатот. Иако од Комисијата одамна објавија дека ваквите информации се готови, после извесен период сега се достапни за сите. Уште од почетокот на работата на Антикориупциската комисијас постојат сомневања дека функц ионерите не го пријавуваат целокупниот имот, дека декои од нив прикажуваат дури и лажни податоци. Меѓу сограѓаните на пратениците напати завладејува смеа кога ќе прочитаат што пријавил прартеникот од нивното место, кога тие знаат дека има многу повеќе. Од друга страна има раширено мислење ...
сите 3 | | | веќе видена

Пирамидалните измами се шират низ Балканот Голем број граѓани на Балканот во некој момент биле жртви на измама, а една од најстарите измами е таканаречената „пирамида“. Измамата се состои во тоа што од жртвите се бара да вложат неколку илјади евра во „бизнисот од соништата“. Притоа, понатаму се очекува тие да вклучат уште најмалку четири-пет нови лица во организацијата, па на тој начин без капка пот да заработат милиони во најкраток можен рок. Пирамидата на почеток звучи нерeално, па дури и изгледа премногу наивно, доколку некој се фати во стапицата на измамниците, но ваквите мрежи имаат разработено добар тактички механизам на убедување и придобивање на жртвите на нивна страна. Најчесто, промотoрите им говорат на членовите дека се мулти-левел маркетинг компанија која е легална и е регистрирана како таква. Обврска на членовите е да продаваат некои производи, или, пак, да бидат дел од мотивационите семинари. Но, кога ќе дојде време да се продава стоката, изговорите се најчесто дека или ја нема, или, пак, ...
| | веќе видена

Со новата апликација за „Андроид“ Содржините на весникот „Бизнис“ – ваш партнер во успехот веќе можете да ги читате директно од вашиот мобилен телефон. Со цел да ги задоволи потребите на читателите и во тек со модерната технологија, „Бизнис“ има своја апликација за телефони кои работат со оперативниот систем „Андроид“. Апликацијата е бесплатна и може да се најде во „Андроид маркет“, или едноставно, со скенирање на QR-кодот кој води директно до линкот за инсталирање. Со само еден клик ќе можете да ги следите најновите информации од светот на бизнисот и финансиите. Апликацијата ја изработи македонската компанија „Кодвел“. Со ова, „Бизнис“ е првиот весник во Македонија со достапни содржини за мобилен телефон. „Кодвел“ е основана од двајца млади претприемачи – Нино Карас и Мартин Анчевски, студенти на Природно-математичкиот факултет во Скопје. Фирмата се занимава со развој на мобилни апликации насочени кон подобро искористување на јавните услуги, плаќање преку мобилни уреди и олеснување на јавниот транспорт. ...
| | веќе видена

По средбата Меркел – Саркози Очекувањата од мини самитот беа големи. Но, она што произлезе од средбата е повеќе скудно. Меркел и Саркози немаат да понудат патент рецепти, туку со мали варијации го повторија она што веќе го усвоија на јулскиот самит за еврото. За тоа има причини - смета Бернд Ригерт од економската редакција на ДВ во својот коментар. Германската канцеларка и францускиот претседател ги застапуваат двете најважни држави во евро-зоната, монетарната унија од 17 држави. Нивните зборови имаат тежина. Хипернервозните финансиски пазари чекаат на секој, дури и мал знак. Само неколку денови по драматичните загуби на курсевите на берзите и шпекулациите против Шпанија, Италија и Франција, беспомошното водечко дуо се сретна за да пронајде нови мерки против кризата, да ја поврати довербата и по малку да демонстрира и лидерство. Нивната средба, која не требаше буквално да биде сфатена како кризен самит, не беше под среќна ѕвезда. Токму завчера беше објавено дека германското стопанство драстично го загуби ...
| | веќе видена

Непознато Косово Централната банка на Косово ги потврди шпекулациите за тоа дека парите на косовската дијаспора се најзначајниот извор за финансирање на косовската економија. Само во првото тримесечје од годинава, 111,3 милиони евра од дијаспората се упатени преку официјални канали на Косово, изјави портпаролот на косовската Централна банка, Бесник Када. Годишниот прилив на средства од надвор, за истиот период бележи значителен пораст од цели 10 милиони евра, а во однос на минатогодишниот, кој што изнесуваше вкупно 101,2 милиони евра. Но, доколку овие износи се споредат со приливот регистриран во 2009, разликата е огромна. Имено, во таа 2009 година, од страна на косовската дијаспора се пратени вкупно 422,7 милиони евра, што е за 321,5 милиони евра повеќе во однос на 2010, односно за 311,4 милиони евра повеќе од приливот остварен досега во тековнава 2011 година. Колку официјално – толку и во кеш Официјалните бројки варираат од година во година, но според неофицијални извори од Приштина, станува збор за ...
| | веќе видена

next