Бизнис 24

На релација Македонија - Турција Трговската размена меѓу Македонија и Турција е на ниско ниво, но постојат можности за соработка и за подобрување на економските односи меѓу двете држави, оценија турските бизнисмени. Тие вчера во Стопанската комора на Македонија ги разгледуваа можностите за соработка со македонски компании. „Македонија е динамична земја и има многу квалификувана работна сила, а државата ги поддржува странските инвеститори. Треба да се искористат овие поволности. Дојдовме да видиме кои се предностите тука, и дали да се насочиме кон подобрување на трговската размена, или, пак, на странските инвестиции“, изјави Хасан Серт, член на турската делегација. Според него, причината за ниското ниво на соработка е нестабилноста на државите во светски рамки, поради војните и конфликтите во последните дваесет години. Во текот на минатата година, покажуваат податоците, вкупната размена се зголеми за 9,5 милиони американски долари, што претставува раст за 3,2 насто споредено со претходната 2009. Статистиката ...
сите 4 | | | веќе видена

ММФ ги скенираше македонските состојби Мисијата на Меѓународниот фонд во Македонија, по еднонеделната посета на земјата, во своите заклучоци потенцираше дека врз основа на прелиминарните резултати кои покажуваат подобрени услови, сепак Македонија продолжува да се соочува со ризици од надворешните случувања. “Економското закрепнување што започна лани продолжува и понатаму, со што Мисијата очекува раст на земјата од три насто, со поддршка од растот на извозот и инвестициите. Инфлацијата е резултат на зголемените цени на храната и горивото. Надворешниот биланс на земјата е контролиран, а би требало да се финансира, пред се, од странски директни инвестиции, а девизните резерви остануваат на задоволително ниво“, рече Вес Мекгру, шеф на Мисијата на ММФ за Македонија. Од Мисијата велат дека економските политики во земјата биле во согласност со владината програма, поддржана од аранжманот за кредитната линија за претпазливост (КЛП). “Властите ја потврдија нивната заложба за постигнување таргет на фискалниот дефицит ...
сите 6 | | | веќе видена

Последните петнаесет денови во Црна Гора пристигнаа десетина странски инвеститори, заинтересирани за вложување во недвижен имот, но поголем број си заминаа разочарани. Причината е таа што недвижниот имат ја задржаа цената од времето на „процутот“ во 2007 година. Иако од тогаш недвижниот имот е поевтин за околу 30 проценти, а понатамошен пад се очекува до крајот на годината, цените сеуште се надуени. Будванскиот адвокат Милован Оровиќ, кој како свои клиенти има многу Англичани, Ирачани и Руси, тврди дека со превисоки цени не може далеку да се оди. Шефот на агенцијата за недвижности Светислав Лутовац објаснува дека во 2006 и 2007 година е купено све што е понудено, истакнувајќи дека тогаш многумина се однесувале несериозно. „Со недвижен имот се занимаваа сите конобари, таксисти... Земаа такса и од купувачот и од продавачот. Имаше и случаи каде посредник земе такса која беше еднаква на цената на недвижниот имот, додека пак нашата провизија беше три до пет проценти. Тогаш еден квадратен метар од стан се ...
| | веќе видена

Градоначалникот на Лондон Борис Џонсон, кој е висок функционер на владејачката британската конзервативна партија, побара денеска Владата на премиерот Дејвид Камерон да не учествува уште еднаш во спасувањето на Грција, заедно со другите членки на Европската унија. Во авторски текст во „Дејли телеграф“, Џонсон сугерира, наместо бесконечното помагање со давање кредитии финансиска помош за да се оспособи и да биде способна да ги плаќа своите сметки, Грција да се остави да банкротира и да ја напушти евро зоната. Џонсон важи за еден од ториевците чии амбиции не завршуваат со градоначалничката функција, па неговата колумна во весникот секогаш соддржи пораки кои се блиски до позицијата и ставовите на Владата. Министерот за финансии Џорџ Озборн не реагираше на ставовите на Џонсон, но на состанокот со своите колеги во Луксембург, околу новата грчка финансиска криза, Велика Британија настојува да остане надвор од сегашниот пакет кредити за Грција од 12 милијарди евра. Британците не се дел од евро зната, но како членка ...
сите 2 | | | веќе видена

Наспроти стравот од можно прелевање на грчката криза Грчката должничка криза нема да го загрози опстојувањето на грчките банки во земјата, ниту да ја загрози клиентската база. Смирувачките тонови за евентуалната опасност по „животот“ на Стопанска банка Скопје, која е во рацете на НБГ Групацијата и на Алфа банка Скопје, од Алфа банка Групацијата, ги упатуваат и челникот на Централната банка, гувернерот Димитар Богов, а и самите банки, откако деновиве ескалираа состојбите во нивната матична земја. Гувернерот увери дека грчките банки во земјава, на кои отпаѓаат 26 проценти, се со висока солвентност и одлична ликвидност, и не зависат од своите родители-банки. Од Алфа велат дека банката работи самостојно како посебен правен субјект во Македонија. Регистрирана е и работи согласно регулативата на НБРМ. Со адекватност на капиталот над 21%, таа е потполно усогласена со нашите регулаторни стандарди, кои се однесуваат на капиталот и ликвидноста. Согласно ова, грчката економска криза нема влијание врз работењето на ...
сите 19 | | | веќе видена

Домашните производители бараат европски пари за компензација на штетите Појавата на бактеријата escherichia coli удри врз оранжериските производи, односно предизвика намалување на побарувачката, на пласманот и на цените. Некои производители преземаа драстични мерки и почнаа да ги палат оранжериите, а други се уште бараат начин каде и како да го продадат зеленчукот. Се прават обиди и за изнаоѓање нови пазари. Просечната цена на доматите во сезона е 34 до 42 денари за килограм, а сега и по цена од 18 денари за килограм не можат да се продадат. Краставиците, пак, обично се продаваа од 30 до 32 денари, а сега не одат ниту за десет. Состојба е исклучително алармантна поради фактот - 80 отсто од стакленичкото производство отпаѓа токму на домати и краставици Според проценките на производителите на оранжериско производство, досегашните штети од појавата на бактеријата escherichia coli се движат од пет до десет милиони евра. Ова ќе биде дополнителен удар по енормното поскапување на мазутот. Покрај намалената ...
сите 11 | | | веќе видена

Македонците на пат да станат учена нација Банките ја засилуваат интелектуалната база на вработените. Од година в година се намалува бројката на вработени со понизок степен на образование, но расте бројот на вработените со високо образование, доктори по економски науки и магистри. Ваквото квалификациско преструктурирање се оценува позитивно, бидејќи им овозможува на банките да го подобрат квалитетот и да ја прошират понудата на банкарски производи и услуги. Регрутирањето „умни глави“, на менаџментот, пак, му овозможува подобро спроведување на стратегиите на банките, зајакнување на системите за управување со ризиците и слично. Трендот на квалитативното подобрување на квалификациската структура на вработените во банкарскиот систем продолжи и годинава, како и во 2010. Бројот на вработените со повисоки степени на образование (доктори на науки, магистри и вработени со ВСС), на пример, во 2010 година се зголеми за 185 лица, со што и нивното учество во квалификациската структура забележа пораст за 3,4 процентни ...
| | веќе видена

Висока стапка на невработеност е феномен кој во Македонија постои дваесет години. И покрај сите обиди на досегашните влади, проблемот се уште, ни оддалеку не е решен. Како еден од главните проблеми на македонската економија, високата невработеност беше најчесто споменувана во текот на предизборната кампања. Поради тоа, граѓаните се оптимисти и веруваат дека новата влада, ако не може целосно да го реши проблемот, барем ќе се обиде да ја намали високата стапка на невработеност. Кризата немаше големо влијание врз невработеноста, која и во тој критичен период остана непроменета. Но, ефектот на кризата врз пазарот на трудот секогаш доаѓа подоцна. Стапката на невработеност во последните две-три години, како и за време на кризата, се движеше околу 30 отсто, а рекордот го забележа во првото полугодие од 2010 година, кога се искачи на 33,2 проценти. Сега, состојбата со невработеноста се нормализираше, и се врати на стапката од 30,9 отсто. Меѓутоа, тоа не значи дека ја поминавме кризата без поголеми потреси на ...
сите 4 | | | веќе видена

Околу 5.000 полицајци, вклучувајќи ги и стотиците на оние кои се обучени за спречување на демонстрации, се обидоа да контролираат скоро 20.000 демонстранти кои се собраа на плоштадот Синтагма. Демонстрантите се судрија со полицијата, која фрли солзавец затоа што за време на протестот младите учесници започнаа да фрлаат молотови коктели на пропадниците на службите за безбедност. Специјалните сили на полицијата започнаа голема операција во центарот на Атина за да ги спречат демонстрантите да ја блокираат зградата на парламентот. Условот на ЕУ и ММФ за продолжување на помошта на Грција е големото штедење во државните фондови, со што побунетите Грци не сакаат да се согласат. Во рамките на ЕУ се уште не постои договор за исплата на втората транша од 12 милијарди евра во рамки на веќе договорените 110 милијарди евра вредната помош за Грција, а Брисел би требало да го убеди ММФ на Атина да и го исплати својот удел во оваа транша наредниот месец. Медиумите споменуваат повеќе сценарија за исход на грчакта криза, ...
| | веќе видена

Паѓаат цените на зелените пазари Цените на зелените пазари ретко кога биле толку ниски како сега. Парче зелка - десет до 15 денари, килограм домати за 20 денари (има и за 15 денари), пиперката од 25 до 30 денари, краставиците десет денари, младиот компир од 10 до 30 денари, кромидот 20, лукот од сто до 120 денари за килограм пазарна цена (до неодамна одеше и над 350 денари). Со бербата на реколтата од бавчите под отворен простор, која се очекува за неколку дена, се прогнозира дека зеленчукот ќе биде уште поевтин. Од отворените бавчи се бере најголемиот дел од реколтата, односно околу 65 отсто од, за годинава, очекуваните 850.000 тони разни градинарски култури. На ваквата состојба големо влијание има намалениот извоз. Тоа, пак, е контракција на намалената потрошувачка на зеленчук, најмногу на европскиот пазар, секако, по откриената појава на бактеријата ешерихија коли. Претпазливоста на потрошувачката популација е нормална реакција, особено по кобниот исход на неколку случаи во Германија, како и на големиот ...
сите 2 | | | веќе видена

Најстарото скопско јавно претпријатие за три години во нова зграда Десет милиони евра од својот буџет ќе потроши најстарото скопско јавно претпријатие "Водовод и канализација" за изградба на новата административна зграда со барокна фасада, што ќе никне за три години на местото од старите бараки на улицата Лазар Личеноски под Калето. Менаџерскиот тим на претпријатието, пред извесно време потпиша договор за изградба на зградата со реномираната авс¬трис¬ка градежна ¬компанија "Алпине Бау", која се обврза во рок од 36 месеци да го заврши барокното здание во кружна форма. Темелите на новата ротонда ќе се удрат наредната недела. Австриски „Алпине Бау“ имаше најповолна понуда на јавниот тендер распишан за изградба на објектот. Во касата на сто години старото ЈП „Водовод и канализација“, во моментов има пари само за исплата на годинешните побарувањата на изведувачот, а до крајот на изградбата можно е претпријатието да земе и кредит за завршување на своите нови простории. Објектот во кружна форма и со стилска ...
сите 3 | | | веќе видена

Првичниот план не фунцкионира Министрите за финансии од еврозоната не донесоа одлука, која требаше да ја смири нервозата на финансиските пазари. Во неизбежниот нов пакет помош за Грција спорно е учеството на приватните доверители. Едно е веќе јасно: првичниот план кај Грција не функционира, земјата и покрај финансиската помош не може сама да излезе од спиралата на долгови и до 2012 година самостојно да земе кредити на пазарот на капитал. Но, прашањето како да реагира Еврогрупата? За нејзиниот претседател, луксембуршкиот премиер Жан Клод Јункер, не смее да постојат табуа: „Веќе реков дека во игра ќе бидат сите опции“, истакна Јункер. Германскиот министер за финансии Волфганг Шојбле во Брисел отпатува со сосем конкретни претстави: „Решавачки важно е зајакнувањето на развојните сили, зашто без нив Грција нема да успее. Се разбира, учеството на приватниот секотор е составен дел на дополнителната програма за помош“, смета Шојбле. Спор околу учеството на приватни доверители Но, синоќа не дојде до компромис, а ...
| | веќе видена

Европските буџети се полнат од социјалните придонеси Економската криза во Европската унија влијаеше врз вкупната структура на даночните компоненти. Според последната анализа на ЕУРОСТАТ, даночните приходи (вклучувајќи ги и социјалните придонеси), сочинуваат нешто повеќе од 90 проценти од вкупните даноци на државите од земјите на Унијата. Во ЕУ-27, пред две години, односно во 2009, приходите од социјалните придонеси се покажаа како постабилни во апсолутна смисла, а во однос на приходите од актуелните даноци на доход, богатство... На овие даноци отпаѓаа 35,5, односно 30,9 проценти од вкупните даночни приходи. А, пак, на даноците на производство и увоз, отпаѓаат 33,1 процент од даночните приходи. Уделот на социјалните придонеси се зголеми значително од 2008-2009, додека учеството на актуелните даноци на приход, богатството и слично, опадна. Влијанието на економската и на финансиската криза, заедно со контра-мерките на фискалната политика донесени во земјите на Европската унија, сега стана евидентно, па во 2009 ...
сите 2 | | | веќе видена

Отпорни и на светската криза Паркинзите се најстабилен сегмент за инвестиции на пазарот на имот, затоа што е најмалку чувствителен на економската клима, покажува ново проучување. Тоа се должи на ограничената понуда на места за паркирање и зголемувањето на таксите за паркирање. Во последните пет години инвестициите во паркинзи постигнаа подобри заработки во споредба со други видови на имот, покажува извештајот на компанијата за имот, „Боуфондс РЕИМ“. Посебно паркинзите во Холандија донесоа заработка од 10,86% меѓу 2004 и 2009 година, покрај економската криза. За споредба, заработката кај деловните простори била 7,26% во истиот период. Заедно со ова се посочуваат и сигурните приходи од паркинзите поради очекуваниот раст на бројот на автомобили и зголемените такси за паркирање. „Побарувачката за паркинг-места постојано се покачува“ вели Леон Милер, директор на одделот за проучувања и инвестициска стратегија во „Боуфондс РЕИМ“. Тој објаснува дека поради растечкиот број на автомобили и ограничените паркинзи, ...
| | веќе видена

Данокот на богатите можеби е екстремен во САД, но ширум светот овие стапки се многу поагресивни. Во извештајот на консултантската куќа КПМГ можеме да видиме како државите ги оданочуваат своите најбогати граѓани. „Бизнис инсајдер“ врз основа на извештајот на КПМГ направи листа на 13 држави во кои стапката на данокот е најголема. Земјите се рангираат по стапка на данок на плата поголемa од 300.000 долари. Земени се во предвид ефективните даночни стапки. Маргиналната даночна стапка значи дека се оданочува приход над назначениот износ. 1. Данска Најголемата маргинална стапка на данокот започнува од 423.804 дански круни (околу 80.000 долари). Во зависност од нивото на платата, приходот од инвестициите се оданочува во од 28 проценти до 43 проценти. Стапка на данок на 100.000 евра: 41,8 проценти Стапка на данок на 300.000 евра: 51,3 проценти 2. Шведска Најголемата маргинална стапка на данокот започнува од 532.700 шврдски круни (околу 84.000 долари). Се што приходот од инвестиции се оданочува линеарно од ...
| | веќе видена

Без парите на иселениците - тешко за економијата Иселениците испратиле 100,8 милиони евра во текот на ланската година на своите семејства во земјата, преку брз трансфер на пари. Во првите два месеци од годинава, на сметките од нивните роднини во домашните банки легнале 14,5 милиони евра, кои биле исплатени со оваа услуга која ја овозможуваат Western Union и Moneygram, светски компании за брз трансфер на пари. Ова е само официјалната сума која е евидентирана од страна на Народната банка, но реалната, разбирливо, е поголема, ако се има во предвид дека многу пари се пренесуваат лично од страна на иселениците кога доаѓаат дома. Ова се пари кои се голема инвестиција во сопствената држава и кои придонесуваат значително да се наполни државната каса. Од друга страна, иселениците најчесто парите ги испраќаат на домашните за да се прехранат, да изградат куќа, да купат автомобил... Стандардот на македонските семејства се уште е на многу ниско ниво, а без парите од печалбарите тешко ќе може да преживеат многу ...
сите 17 | | | веќе видена

Од први јули државните плацеви под локална власт Околу 200 државни службеници од општините, во текот на изминатите два дена полагаа испит, со кој треба да се стекнат со сертификат за управување со државно градежно земјиште, кое од први јули годинава преминува во надлежност на локалните самоуправи. Ова е еден од условите што треба да го исполнат општините за да може да управуваат со државното градежно земјиште. Покрај тоа, потребно е да имаат изготвено и програма што треба да биде усвоена од страна на советот на општината. Полагањето е по електронски пат, а кандидатите за да го положат испитот, треба точно да одговорат на 80 проценти од 60-те поставени прашања. Оние кои нема да положат, имаат право на поправен испит - на 20 и 21 јуни, а во септември ќе биде организирана уште една обука и испит за оние општини кои во овој период не успеале да обезбедат доволен број државни службеници. Досега, само 25 од вкупно 85-те општини во државата не пријавиле кандидати за полагање на испитот. Согласно законот, секоја ...
сите 5 | | | веќе видена

Најбогатите – најголеми должници на државата Најбогатите стопанственици во Србија се и најголеми должници. За даноци и придонеси должат 170 милијарди динари, а сите нивни долгови изнесуваат повеќе од неверојатните 500 милијарди динари, односно околу пет милијарди евра. Ниту еден од најбогатите луѓе во Србија не се наоѓаат на листата на најголемите даночни обврзници, но се на врвот од најголемите даночни должници, дознава НИН од извори во Министерството за финансии. Во долговите кон државата и Даночната управа, први се Мирослав Мишковиќ, Милан Беко и Зоран Дракулиќ. Исто така, според извори на НИН, ниту едно име од врвот на полицијата не се наоѓа во белите книги на организиран криминал. Во полицијата тврдат дека не е нивна работа да го испитуваат богатството на тајкуните. „Таа истрага бара прво накрсно испитување на приходите и расходите и потеклото на имот. Тоа е надлежност на Даночната управа, а ако Даночната управа тоа го бара, во конкретните случаи полицијата е подготвена да даде логистичка поддршка. ...
сите 2 | | | веќе видена

Годишен раст на економијата 8,9 проценти Додека ЕУ се бори со должничката криза, турската економија бележи бум. Според турскиот завод за статистика, Туркстат, економијата на Турција минатата година остварила пораст од 8,9 проценти. Турците во Европа беа први, а меѓу државите од Групата 20 само Кина имаше повисока стапка на пораст. Станува ли збор за турско економско чудо?Облакодерите во финансиските квартови Маслак и Левент, во 15-милионскиот Истанбул, се протегаат кон небото како џинови со стаклени мантили. Големи рекламни паноа пред градилиштата откриваат дека тука се градат нови седишта на фирми, канцеларии, банки. Според турскиот завод за статистика, Туркстат, економијата на Турција минатата година остварила пораст од 8,9 проценти. Турците во Европа беа први, а меѓу државите од Групата 20 само Кина имаше повисока стапка на пораст. Земји во забрзан подем, како Турција, економски растат многу повеќе и побргу од индустриските држави. Но, сепак, вчудовидувачки е колку турската економија се опорави од ...
сите 16 | | | веќе видена

Неминовен развој на пазарот на пари Пазарот на краткорочни хартии од вредност опфаќа мал дел од вкупната активност на пазарите на пари, поради што постои потреба од понатамошно подобрување и развој. Пазарот на краткорочни хартии од вредност има мало учество во вкупниот промет на пазарите на пари и изнесува околу 3%, во просек, во изминатите шест години. Ретроспективно, позначително тргување со краткорочни хартии од вредност на пазарите преку шалтер се забележува во текот на 2007 и 2008 година, пред се, како резултат на зголемениот обем на тргување со благајнички записи, што се должи на релативно високиот износ на издадени благајнички записи во текот на овие две години. Според експертите на Народната банка, коефициентот на ликвидност на пазарот, изразен како однос помеѓу просечниот дневен промет на пазарите преку шалтер и просечната состојба на благајнички и државни записи, се движи под 0,1% и укажува на ниска активност на секундарниот пазар. Од аспект на бројот на склучени трансакции, во анализираниот ...
| | веќе видена

next