Бизниз 101

Белград – одредена категорија на производи поевтинија од 10-15 % и тоа за само еден месец. Според дневниот весник Новости, така граѓаните на Србија можат да пазарат поевтино месо, масно, шеќер, но од друга страна јогуртот и млекото поскапија. Од кога државните резерви интервенираа маслото и шеќерот се поевтини за околу 10 динари, а пилешкото и свинското месо поевтинија и ди 60 динари (0,5 евра). Но за жал, во исто време јогуртот, свежото млеко и павлаката поскапија. Поскапувањето не е големо и се движи од еден до два динари по еден литар на млеко или јогурт. Маслото поевтини поради намалената фабричката цена како и поради намалената трговската маржа. Така на пример масларите ја намалија цената на маслото од сончоглед за 3-10%. Така денес цената на маслото се движи помеѓу 170-178 динари, додека во некој продавници истото чини околу 185 динари. Колку за споредба пред еден месец маслото чинеше околу 200 динари. И месото поевтини од кога цената на „жива“ вага падна од 250 на 220 динари по еден килограм. Исто ...
| | веќе видена

Додека комплетната хрватска индустрија е во рецесија, туризмот остварува успеси. Тоа е една од ретките стопански гранки која што реализира позитивни резултати во Хрватска. Според податоците од ресорното министерство, во првите девет месеци Хрватска ја посети околу 11 милиони туристи, што е за околу 5% повеќе за разлика од минатата година. Финансиските резултати на овој зголемен прилив на туристи се уште не се познати но според информациите на централната банка, девизните приливи во претсезоната изнесуваа околу 2,1 милијарди евра или 10,6% повеќе за истиот период минатата година. Кога ќе се подвлечи цртата хрватските туристички претпријатија ќе остварат солидна заработка. Валамар група прва се пофали со своите резултати – 65% поголема добивка и за 10% поголеми приходи за разлика од минатата година. Хотели Макарска, кои што се во државна сопственост исто така се пофалија со зголемена добивка – 60%! Победниците на оваа летна сезона во Хрватска се камповите. После камповите приватното сместување оствари ...
| | веќе видена

Како што пишува белградскиот весник Новости, во Белград е пазарена најскапата чанта во Србија, која што чини околу 3.500 евра – најскап моден артикл во Белград. Но она што ги заинтересира граѓаните е кој е тој кој што има толку пари да пазари еден таков моден артикл? Но исто така, кој може да си пазари црвена дуксерица која што чини околу 280 евра или пак кој е тој кој што може да издвои 2.500 евра за еден капут – 10 српски просечни плати (или пак исто толку просечни македонски плати) „Политиката на нашата компанија е да не зборуваме за тоа кој ги купува нашите производи„ – универзален одговор на сите познати светски брендови кој што работат во Србија. „Во главно се работи за успешни бизнисмени. Но би ве замолила да не ми го објавувате името ниту мојата фотографија, бидејќи би можела да останам без работа„ изјави продавачката, која што работи во една ексклузивна продавница. „Купуваат и странците кога се наоѓаат во Белград. Исто така ни доаѓаат и Црногорци, Словенци, Хрвати.... Можеби ќе се изненадите но ...
сите 2 | | | веќе видена

Денес се навршуваат три години од кога грчката влада објави дека има четири пати поголем буџетски дефицит од оној кој што е дозволен за оние држави кои што го користат евро како основна валута за плаќање. Оваа вест ги потресе европските финансиски пазари, особено финансиските пазари на послабо развиени членки на ЕУ. Исто така како последица на овој енормен буџетски дефицит позајмувањето на пари нагло поскапи. Тогашниот министер за финансии, изјави дека Грција ќе излези од оваа криза за 3 до 4 години. Но моменталната состојба во Грција и по три години покасно е алармантна. За време на економската криза Грција доби огромна парична помош од страна на Европската унија како и од Меѓународниот монетарен фонд. Исто така владата направи и огромни парични заштеди во буџетот во вредност од милијарди евра, но тоа за сега не даде очекувани резултати. И додека лидерите на 27 држави членки на ЕУ гледаат како да излезат од вкупната економска криза предизвикана од страна на Грција, агенцијата АП ја направи сликата на оваа ...
сите 4 | | | веќе видена

Глобален инвестициски самит денеска официјално почнува во Охрид, со повеќе од 350 учесници кои ќе дебатираат за глобалните економско-политички перспективи, условите за водење бизнис во Македонија и македонската инвестициска клима . На отворањето на самитот, што ќе се одржи во хотелот „Метропол“, се очекува свое обраќање да имаат вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставрески, како и министерот за економија Ваљон Сарачини. На самитот ќе присуствуваат и премиерот Никола Груевски, како и домаќините на оваа манифестација - претседателот на Одборот на директори на „Македонија 2025“ Мајк Зафировски и директорот на Самитот Зоран Мартиновски. Главна цел на Самитот е да ги презентира македонските инвестициски и извозни можности пред претставниците на македонската дијаспора и останатите потенцијални инвеститори.
сите 95 | | | веќе видена

Женскиот претприемнички потенцијал е неискористен извор за економски раст и креирање нови работни места и во време на економска криза и зголемување на невработеноста, ова мора да се промени. Тоа беше истакнато на европскиот самит за мали и средни претпријатија - „SME Week 2012 Summit“, кој започна денес во Брисел, а чија годинашна тема е: „Женското претпримеништво има сенс за бизнис“.
| | веќе видена

„Чудно нешто е да гледаш како една обична коцка може да сруши цела влада.“ Ерно Рубик, пронаоѓач на Рукиковата коцка Со околу 300 милиони продадени примероци, ’Рубиковата коцка’ се смета за најпродавана играчка на светот. Иако идејата е родена порано, првите примероци во продажба се пуштени пред триесеттина години во Будимпешта, Унгарија. Најпопуларната коцка на светот се состои од девет мали еднобојни коцки на секоја страна, а вкупно ги има 54. Кога боите на тродимензионалната коцка ќе се измешаат, пред вас се наоѓа тешка задача. Според некои пресметки, ’Рубиковата коцка’ има неверојатни 43,252,003,274,489,856,000 различни комбинации.
| | веќе видена

Скокот на Феликс Баумгартнер од неверојатна височина од 39 километри, му донесе на „Red Bull“ неверојатна заработка од околу 6 милијарди евра! И тоа само од реклами! „Се е маркетинг„ изјави спонзорот на вкупниот настан и основачот на „Red Bull“, кој што е одговорен за мисијата „Red Bull stratos“ Дитер Матешиќ Вкупната инвестиција на настанот изнесуваше 50 милиони евра, но истата донесе неверојатни 12,000% зголемена добивка, изјави аналитичарот на робните марки Герхард Хребичек. „Red Bull“ планира долгорочни користи од овој историскиот настан. Еуробренд процени дека вредноста на „Red Bull“ по овој настан, порасна за 3 милијарди евра – од поранешните 14 на сегашните 17 милијарди евра. Според Хрибичек, „Red Bull“ има потенцијал да стане европскиот „Apple“. Според него, оваа компанија би можела да излези на пазарот со сосема нов производ, како на пример со нов спортски автомобил. За разлика од компанијата која што застана за проектот "Red Bull Stratos", која што својот бенефит го брои во пари, нестрашливиот ...
сите 13 | | | веќе видена

Доколку нашата земја се врати на стапките на раст од најмалку пет отсто подолго време,во 2025 година БДП на жител ќе изнесува 18.000 евра, а во 2039 година 36.000 евра, значи над сегашниот европски просек. На Македонија ќе и требаат најмалку три-четири децении за да го достигне просечниот домашен бруто-производ на Европската унија и тоа под услов во континуитет да остварува стапки на раст од барем 5-6 отсто, а во ЕУ економијата да расте просечно по два отсто годишно. Тоа го покажува симулацијата на таканареченото „правило 70“ според кое, ако овој број се подели со просечната стапка на раст, ќе се дознае за колку години некоја земја може да го дуплира својот БДП. Така, ако економскиот пораст во подолг период е, на пример, во просек 5%, удвојувањето на БДП ќе биде за 14-тина години, а ако е 7%, за такво нешто ќе бидат потребни 10-тина години.
| | веќе видена

„Единствениот европски пазар, кој сега наполни 20 години, целосно го промени начиниот на кој европејците живеат, патуваат, студираат, работаат и водат бизнис.“ Михаел Барниер, Член на ЕК, задолжен за секторот Внатрешен пазар и услуги Оваа седмица, за прв пат во историјата на Европската Унија, се воведува манифестацијата „Седмица на единствениот економски пазар“ , со која се одбележува 20-годишнината од воведувањето на единствениот пазарен систем во рамките на ЕУ. Граѓаните на земјите-членки на ЕУ денес имаат уникатна можност да живеат, учат, патуваат и работаат во земја на ЕУ по нивнен избор. Тие можат да ги купуваат најевтините стоки и услуги што се наоѓаат на пазарот. Нивните права како граѓани и потрошувачите се заштитени со законите на ЕУ, внатре во унијата, исто како што е случај и во нивната матична земја.
| | веќе видена

Шведската кралска академија на науки денес во 13 часови ќе објави кој е добитник на овогодишната Нобелова награда за економија. За оваа престижна награда, оваа година се издвоија четири универзитетски професори – Стивен Рос, Роберт Шилер, Ентони Аткинсон и Енгус Дитон, пренесува руската интернет страна vesti.ru, повикувајќи се на новинската агенција Ројтерс. Стивен Рос е професор за финансии на Технолошкиот универзитет Масачусетс (MTI) во Бостон, С.А.Д. Тој е најголем фаворит за добивање на овогодишната Нобелова награда, поради својот придонес во теоријата на создавањето на цените и други фундаментални концепти во областа на финансии. Професорот Рос имаше голема улога во создавањето на теоријата на безризично создавање на цени и други битни модели на финансиските деривати кои што се стандардни производи за поголем број на брокерски компании. Роберт Шилер е универзитетски професор од по економија и финансии на американскиот Универзитет Јејл. Кандидат е за освојување на Нобеловата награда, поради своите ...
сите 18 | | | веќе видена

Втората најголема фабрика на „Coca-Cola“ која што беше стационирана во Грција, одлучи да го префрли своето седиште во Швајцарија. Со ваков потез оваа компанија се придружи на низа други компании кои што одлучија да ја напуштат Грција поради нестабилната политичка и економска состојба. Петгодишната рецесија како и константната опасност за излегување од еврозоната само ги стимулираше компаниите да го преселат своето работење надвор од Грција. „Новото седиште во Швајцарија ќе ни овозможи стабилност која што ќе биде позитивно оценета од страна на кредитните агенции“ – изјави извршниот директор на „Coca-Cola Hellenic“ Димитрос Лоис. „Поголема стабилност е она што не радува. Оперативниот комитет ќе биде лоциран во Швајцарија и тој ќе управува со компанијата. За да го реализираме овој деловен потег, ќе се разменат акциите на „Coca-Cola Hellenic“ со акциите на „Coca-Cola HBC“. Ние сме грчка мултинационална компанија која што е лоцирана во Швајцарија“ додаде Димитрос Лоис. Во претходното соопштение за медиуми, ...
сите 3 | | | веќе видена

„Ниту еден човек не е толку богат, за да може да си го купи сопственото минато.“ Оскар Вајлд, ирски автор Во маркетингот постои едно правило: „Никогаш немате втора шанса за да оставите прв впечаток“. За да го постигнете ова, секогаш треба да изгледате средено, убаво, функционално, професионално. Истото важи и за вашата компаниска веб-страна. Таа треба секогаш да изгледа атрактивно, модерно, брендирано и пред се – функционално. Сепак, ова се чени дека не важи за некои од познатите претприемачи- милионери или што е уште полошо – милијардери. Затоа што нели, целта на маркетингот е да ги убедите сите дека сте најдобри, а кога сте навистина најдобри, немате потреба од маркетинг, брендирање, или ’таму некаква си’ веб-страна.
| | веќе видена

На 7 ми октомври оваа година навршија точно 60 години од иновацијата и патентот кои ја променија индустријата со трговија, и светот воопшто. Бар-кодот денес не е само симбол на потрошувачкото општество, туку и на новото економско доба, уметноста и поп-културата . Бар-кодот , кој на секој од нас ни е познат по црно-белите тенки и широки линии искомбинирани со низа на броеви кои се наоѓаат скоро на секој производ кој го купуваме во поголемите супермаркети, е всушност дефиниран како „оптичко-автоматски приказ на информации поврзани со продуктот на кој истиот се наоѓа.“ Најчесто придружен на производи наменети за широка потрошувачка, знакот има за цел на трговците да им пружи точна информација за залихите од одреден производ, а на купувачите да им ја гарантира точно пропишаната цена и потекло на производот. Водено, во денешно време служи и за формирање на официјални „брзи и точни статистики“ за популарноста на одреден нов или постоечки продукт.
сите 2 | | | веќе видена

WORLD GOLD COUNCIL пред неколку дена ја објави листата на држави кои што имаат најголеми златни резерви. Според WCG , централните банки, во вториот квартал од оваа година пазареа 157,5 тони злато, што е за околу 65% повеќе отколку во првиот квартал и за околу 137,9% повеќе во однос на минатата година. Од поранешните држави на СФРЈ, Србија поседува најголеми златни резерви – 14,8 тони и се наоѓа на 59 место. Словенија поседува 3,2 тони, па потоа Босна и Херцеговина со 2 тони. Хрватска не се наоѓа на оваа листа, бидејќи златните резерви на Хрватската народна банка се продадени уште пред 11 години. Нашата држава може да се пофали дека сме подобри и од Словенците, Босанците па и од Хрватите, бидејќи според извештајот нашата банка поседува 6,8 тони златни резерви. Но да ги видиме кои држави имаат најголеми златни резерви. 1.С.А.Д. според службените податоци поседуваат 8.133,5 тони на злато. Учеството на девизните резерви во злато изнесува 75,4%. 2.Германија според службените податоци поседува 3.395,5 тони злато. ...
сите 5 | | | веќе видена

„Ако имате добра идеја за бизнис, тогаш го имате и главното средство за основање на бизнис.“ Харви С. Фајрстоне основач на „Firestone Tire & Rubber Company“ Идеите за креирање сопствен бизнис понекогаш доаѓаат на неконвенционални начини, од неочекувани луѓе и на најразлични места. Андријана Мајсторовиќ ја имала својата магистерска диплома по Политикологија кога тргнала во потрага по соодветно вработување. Пребарувајќи ги огласите за работа, сосема случајно открила еден семинар на тема „Мојот прв милион“, на кој меѓу останатото, се зборувало и за креативните идеи за основање бизнис. Имајќи ја во предвид предходната пасија на Андријана кон пишувањето, наеднаш „засветела сијаличката“.
| | веќе видена | слични

next