Бизниз 101

Мастиките во Мексико најверојатно ќе поскапат, бидејќи парламентот на оваа држава го анализира предлогот на законот со кој што ќе се со посебен данок оданочи продажбата на мастики. Средствата собрани од овој данок би се искористеле за покривање на делот од трошоците за чистење на остатоците од мастики. Висината на предложениот данок – 35% од вкупната цена на мастиките. Според податоците добиени од трговците, во Мексико се продава околу 92.000 тони на мастики, а самата држава, зазема второ место по консумирање на мастики во светот. Трошоците за отстранување на една мастика од тротоарот или пак од мебелот во јавните установи се и до три пати поголеми од самата цена на мастиката. Трошоците на отстранувањето на мастики кој што се залепени на тротоарот, мексиканската метропола ја чини околу 80.000 долари на годишен ниво, изјави народниот пратеник Диезе Франкозе кој што е автор на предложениот закон. Ма колку бизарно звучи, но Мексико има огромен проблем со мастики, на еден квадратен метер само во главниот град ...
сите 3 | | | веќе видена

Вчера „Макпетрол" најави дека од денеска ќе ја запре испораката на гас и на мазут кон "Производство на топлина", фирма ќерка на "Топлификација", поради долг од 105 милиони денари, или приближно 1,7 милиони евра. "Производство на топлина" е една од носителите на лиценцата за производство на топлинска енергија и, како дел од "Топлификација", со неа управува групацијата кон која и припаѓа и комбинираната централа "ТЕ-ТО" во Скопје. "За можните последици врз снабдувањето на граѓаните и на стопанските субјекти со топлинска енергија, „Макпетрол“ нема да сноси никаква одговорност, бидејќи потегот е изнуден заради заштита на интересите на акционерите на „Макпетрол" - стоеше во вчерашното соопштение на „Макпетрол". Доцна синоќа, Владата соопшти дека по нивното експресно реагирање и посредување во спорот, истиот ќе биде решен: "Информираме дека со посредство на Владата е надминат предизвикот меѓу приватните компании во врска со снабдувањето на граѓаните и субјектите со топлинска енергија, и граѓаните и субјектите ...
сите 13 | | | веќе видена

Се сомневам дека некој кој што работи во Мајкрософт би се откажал во работење во ова светски призната компанија, за да си отвори сопствен бизнис. Но тоа го направи младиот Бранко Милутиновиќ, што покасно се покажа како одличен потег. Имено Бранко пред 3 години се откажал од работењето во Мајкрософт, само поради фактот дека сакаше да има сопствен бизнис – производство на компјутерски игри. Неговата компанија Нордеус стана најбрзо растечка европска компанија од областа на компјутерски игри и може да се пофали дека е партнер на популарната социјална мрежа Фејсбук. За само една година приходите на оваа компанија се зголемени за повеќе од 15 пати, а нето добивката порасна за околу 20 пати – од 18 милиони динари во 2010 година на 330 милиони динари во 2011 година. На неодамна одржаниот форум, кој што ги собра најголемите инвестициони фондови кој што работа во Југоисточна Европа, Бранко им порача да внимаваат на овој регион, бидејќи неговата компанија е пример за успех – најуспешна интернет компанија во Европа. И ...
| | веќе видена

Ги продаде сите свои работи, од личната гардероба до компјутерската опрема што ја имаше и собра таман колку што му е потребно да пазари авионска карта за Канада. „Ми остана уште нешто пари кој што ќе ми бидат доволни за да го започнам новиот живот, а потоа се надевам дека ќе заработам“, изјави Тихомир Адамец, пред да замине за Канада, пишува danas.hr. „Луѓето остануваат без работа, не добиваат доволно пари за онаа што ќе го сработат, немаат доволно пари.... Одлучив да својата шанса за заработка, ја побарам во далечната Канада, а најмногу ќе ми недостигаат пријателите и фамилијата. Во Хрватска живеам од денес до утре, а тоа не е никаков живот, сакам да живеам пристојно и да својата работа заработам пристојна плата. Имам пријател во Монтреал, кај кој ќе живеам во првите неколку месеци, а очекувам дека брзо ќе пронајдам работа. “ Тихомир поседува меѓународна возачка дозвола за сите категории на возила и се надева дека ќе се вработи како возач. Почетната плата за овој вид на работа се движи од две до три илјади ...
| | веќе видена

Постои голем интерес од страна на странските инвеститори за изградба на пловниот пат Дунав-Морава-Вардар, идеен проект кој што е стар околу сто години. Српското Министерство за природни ресурси во моментот преговара за создавање на услови за припрема и обезбедување на финансиската поддршка за изработка на просторен план. Интерес за реализација на овој проект покрај српската, македонска и грчката влада, покажаа и инвеститорите од Русија, Кина и Германија. „Ова е најголем проект за Србија, кој што ќе се реализира во наредните неколку децении. Што се однесува до изработката на просторно планска документација, мислам дека нашето министерство е спремно да го заврши до средина на наредната година“, изјави министерот Бачевиќ. Според министерот, до средината на 2013 година ќе се завршат и преговорите со потенцијалните инвеститори. „Се надевам дека ќе имаме успешни преговори, бидејќи покрај надлежното министерство во преговорите ќе биде вклучен и претседателот Томислав Николиќ“, изјави Бачевиќ. Исто така, министерот ...
сите 3 | | | веќе видена

„Отсекогаш сакав да станам претприемач, сакав да создавам нови вредности, да создавам нови вработувања и да бидам од корист на целото општество“, вели младиот 21 годишен претприемач, кој што паралелно со студирањето, во Загреб отвори сопствена работа. Сега го разви својот бизнис и вработува 30 работници. Михаел Арловиќ со 20 години отвори претпријатие, кое што се занимаваше со припрема на студентите и на учениците да ги положат испитите или да ја положат државната матура. Тоа го прави по поволна цена, а доколку ученикот нема пари да ги плати припремите, истиот добива попуст или пак добива бесплатни припреми. Со својот начин на работење се прошири и во други поголеми градови во Хрватска. Идејата за овој вид на бизнис, ја има добиено, читајќи го текстот објавен во новини, кој што зборуваше дека голем број на наставници кој што дава часови работат во сива зона. Тоа го поттикна младиот Михаел, да отвори бизнис кој што ќе се занимава со давање на часови. „Кога ги гледам резултатите, јас сум задоволен.“ Во ...
| | веќе видена

Зошто одличните безбол играчи погодуваат при фрлањата во 9 од 10 пати? Зошто одличните кошаркари погодуваат 9 од 10 шута за кош? А зошто добрите претприемачи не успеваат 9 од 10 пати да го финансираат сопствениот бизнис? Ова се прашањата што првенствено си ги поставиле бинзис-консултантите Мајк Шулц и Џон Доер од компанијата „Раин Груп“ (RAIN Group)... и почнале со истражувањата.
| | веќе видена

Германија, веќе подолг временски период, има најдобра репутација, не само во Европа, туку и во целиот свет. По Германија, иди Канада, Шведска, и Швајцарија. Швајцарија и Канада се класифицирани како најстабилни држави за живеење а третото место го зазеде Шведска, додека Франција го освои осмото место а Италија 14. Кога се анализираше економската стабилност, Германија ја освои првата позиција, второто место го освои Швајцарија, а третото Канада. Франција го освои десеттото место, зад Кина и Велика Британија, а пред Бразил и Јужна Кореја. Најквалитетно место за живеење е Шведска, Швајцарија е на втората позиција, додека третото место го освои Канада (знаат граѓаните на Македонија каде да идат на печалба) Оваа ранг листа е резултат на студијата, која што е составена врз основ на анкетата на институтот Харис Интерактив, студија во која учествуваше околу илјада шефови на економски институции и бизниси. Исто така учеството во студијата зедоа стручњаците за јавното мислење. Листата е направена врз основ на четири ...
сите 6 | | | веќе видена

Крадците се сетиле на нов вид на заработка, кој им носи помалку ризик. Се поголем број случаи во Европа а и на Балканот на кражба на домашни миленичиња. Кучиња и мачиња се киднапираат, намамуваат а потоа крадците чекаат сопствениците да понудат награда. Доколку не видат се јавуваат и бараат пари за да им дадат информација каде им го виделе миленичето. Крадците и во Србија веќе се во тек со новиот тренд. Тие ги пратат сопствениците, гледаат кога и како може да го намамат миленичето. Понекогаш ги следат со недели за да видат по која маршута шетаат и слично.
| | веќе видена

Легализацијата на марихуана во Колорадо и Вашингтон, ги охрабри инвеститорите од Вол Стрит, да инвестираат милиони и милиони долари во „ cannabusiness “. Америка е на самиот праг на „зелена грозница“, се создава шпекулативен балон во секторот на производство на марихуана. Ова се случи од кога граѓаните на Колорадо и Вашингтон одлучија да секој граѓанин во секој момент може да поседува 28,5 g канабис. Од денот на донесувањето на оваа одлука, акциите на компаниите кој што се поврзани со производство и продажба на марихуана имаат континуиран раст. Мала холивудска компанија „Медбокс“, која што произведува автомати на кој што можи да се пазари марихуана, исто како кафе или сокови, беше принудена да ги предупреди инвеститорите дека акциите на оваа компанија се преценети бидејќи само за еден ден тие ја зголемија својата вредност за дури 3500%! Пред само неколку недели акциите на оваа компанија се продаваа за околу 6 долари по акција, и тогаш Вол Стрит Журнал ги препорача како добра инвестиција доколку сакате да ...
сите 5 | | | веќе видена

Кога веќе е јасно дека светската криза зема се поголем замав, во вода паѓаат и традиционалните начини на инвестирање во класичните бизниси, како на пример недвижнините. Но, на тој предизвик кинеските богаташи одлучуваат да му излезат во пресрет со вложување во необични производи и услуги, притоа создавајќи нови т.н. „инвестициски меури“. Според пишувањето на Бизнис Инсајдер (Business Insider), една од најомилените инвестициски вложувања на кинезите се – оревите ! Имено, само пред десет години едно вакво дрво на пазарот вредеше околу 55 долари, а денес за него во Кина можете да добиете над 1.000 американски долари. Иако постои огромна опасност преголемата побаруваќка да доведе до пренатрупаност на и драматичен пад на овој пазар, кинеската Влада сепак не е толку засегната, затоа што по неа не постои некаква „посериозна политичка опасност“, па премолчено го толерира ваквото однесување на кинеските бизнисмени.
| | веќе видена

Маријана Таловиќ, е сопственик на фризерски салон во Осијек, еден од многумина фризерски салони кој што работат во овој град. Но нејзиниот случај е пример како треба да се искористи дадената можност. Успешниот фризерски салон го отвори со 30.000 куни (околу 5000 евра), пари кој што ги доби од Хрватскиот завод за вработување. Ова школувана фризерска со години чекаше од заводот да добие работа. Но се случи промена во нејзиниот пристап. „Знаев да не сакам да седам дома и да се жалам како е тешко. Ги искористив средствата кој што ги доделуваше заводот за вработување и отворив бизнис – фризерски салон“,вели Маријана Таловиќ. Триесет илјади куни која што ги има добиено од заводот за вработување ги искористи за покривање на трошоците и обврските на бизнисот кој што се создадоа во почетните месеци. Парите не ги искористи за пазарење на нова опрема или пак на уредување на салонот, што се покажа како исправна одлука. Салонот го отвори во предградието на Осијек – „Цветната населба“, локација која што не е атрактивна, ...
| | веќе видена

По двогодишна безуспешна потрага за работа, Луција Томашковиќ, одлучи заедно со нејзиниот татко да отворат сопствен бизнис – производство на „ Вараждински деликатеси“. Денес нивните производи, како што се кулен и куленова сестра, се бараат дури и во С.А.Д.! Кога Луција Томашковиќ го заврши Прехранбениот – биотехнолошкиот факултет, најверојатно дека не ни помислуваше дека ќе има сопствен бизнис, бизнис кој што ќе создаде производ кој што ќе се извезува дури во Америка. Имено таа две години безуспешно бараше работа и на крај одлучи да заедно со нејзиниот татко отворат бизнис кој што се занимава со производство на сувомеснати деликатеси. Иницијалната каписла за отворање на сопствен бизнис поттикна од нејзиниот татко. Имено, Иван Томашковиќ имаше бизнис кој што се занимавал со продажба и сервис на опрема за преработка на месо, така да технологијата и опремата им беше позната. Денес оваа компанија има мал но извонредно опремен фамилијарен погон, сместен во Јалковец, кој што може да се контролира по пат на ...
| | веќе видена

Британскиот совет во Македонија, по петти пат организира натпревар во претприемништво за средношколци на возраст од 15 до 18 години во 20 училишта од Македонија. Целта на натпреварот во претприемништво, е да го поттикне претприемачкиот дух кај средношколците и да им овозможи да ги искористат своите креативни вештини, таленти, иновации и знаења во деловен контекст. Натпреварот ќе се во петок, на 16 ноември 2012 год, во просториите на во Управната зграда на Скопскиот саем. У чениците ќе треба да работат тимски и да одговорат во ограничен временски период на задачата што ќе им биде поставена, а потоа нивното решение да го претстават пред стручно жири. Подобрување на севкупните економски состојби во земјава во голем процент зависи од развојот на претприемништвото. За трите победнички тимови ќе се доделуваат награди.
| | веќе видена

Двеипол години по катастрофата на нафтената платформа на Бритиш петролеум (БП) во Мексиканскиот залив, оваа компанија во судскиот спор во САД се согласи да исплати рекордна казна од 4,5 милијарди долари. Британскиот енергетски гигант соопшти дека се согласил да плати казна од 4,5 милијарди долари согласно договорот со американското Министерство за правда во спорот покренат поради еколошката катастрофа со истекувањето на нафта во Мексиканскиот Залив во 2010 година. Компанијата соопшти дека исплатата ќе се изврши во период од шест години.
сите 3 | | | веќе видена

Приказната која што ќе Ви ја раскажам е базирана на вистинската случка, кој што се има случено на една млада британска новинарка на самиот почеток на нејзината кариера. Првата задача која што е има добиено беше да направи репортажа со познатиот британскиот милионер – Ричард Бренсон. Интервјуто беше договорен без проблем и таа замина за Лос Анџелес каде што требаше да се состани со Ричард. Стигна до неговата резиденција, седнаа покрај базенот каде што се одвиваше интервјуто. Таа беше малку збунета, но тој од друга страна беше релаксиран и полн со разбирање. Кога го завршија интервјуто таа му постави едно прашање – „Гледајте, никогаш нема сама себеси да си опростам, доколку не Ве прашам...да претпоставиме дека сте на самиот почеток на кариерата и да барате некоја бизнис шанса, да инвестирате во нешто а да немате голема сума на пари, во што би инвестирале?“ Самиот Бренсон се замисли, почна да гледа во далечината, па потоа почна да го анализира базенот и околијата околу него, забележа нешто и рече – „Погледнете ...
| | веќе видена

ИКТ-секторот од jуго-источна Европа има потенцијал да стане дел од конкурентниот глобален пазар и со тоа да придонесе регионот да биде покрај потрошувач и креатор на апликации и решенија. За тоа клучна е улогата и на развојот на широкопојасниот интернет, односно т.н. ’бродбенд’ (broadband). Ова беше истакнато на отворањето на дводневната конференција за широкопојасен интернет во ЈИЕ, која започнува да се одржува од денеска во Скопје. Учесниците на конференција дебатираат за идните политики и реформи што треба да се преземат во развојот на идните ’бродбенд’ мрежи. Првенствено сметаат дека треба да се создаде локална вредност на пазарот и да се инвестира во развој на широкопојасните услуги и сервиси.
| | веќе видена

Милиони работници во дури 120 градови во Европа денес ќе протестираат против мерките за штедење. 14-ти ноември е наречен Ден за акција и солидарност. На повик на „Конфедерацијата на европските синдикати“, протести организираат околу 40 синдикати во 23 земји. Слоганот на конфедерецијата е "For Jobs and Solidarity in Europe. No to Austerity“. (За вработување и солидарност во Европа. ’Не’ за штедењето!)
сите 32 | | | веќе видена

Во склоп на овогодинешната „Недела на претприемништвото“, која се оддржува од 12ти до 18ти ноември, на светско ниво учествуваат повеќе милиони луѓе, во стотици градови ширум планетата. За отпочнување на бизнис, не се секогаш пресудни парите. Можеби најпотребни се добрата идеја, желбата и огромниот труд. Ова беше главната порака на стартот на „Глобалната недела на претприемништвото 2012“. Владата вели поддршка има. Бизнисмените пак за претприемништвото секогаш бараат повеќе средства.
| | веќе видена

По именувањето за директор на нишкото јавно комунално претпријатие „Тржница“, Љубомир Костиќ раководи со повеќе од 20 компании. Покрај оваа директорска функција, Љубомир е стечаен управител во 20 претпријатија, самостоен претприемач и ко – сопственик во едно приватно претпријатие. На најновата функција, директор на јавно претпријатие, е избран на предлог на Демократската странка на Србија. Раководење со јавна компанија како и работење како стечаен управител на 20 претпријатија не е законски забрането, но она што сите се прашуваат е како еден човек може да работи на не една или две директорски позиции, туку да работи како директор во повеќе од 20 компании?! Исто така прашање е како може да работи во исто време на повеќе функции а да ниту едно претпријатие не биде оштетено? Љубомир, како што самиот изјавил, презеде жежок компир во своите раце кога пристана да биде директор на јавното претпријатие. Според него оваа компанија работеше со големи загуби и тој лично сака да ја извлече од кризата. Нема што човекот е ...
| | веќе видена

next