Бизниз 101

Вчера пишувавме за тоа дека е приведен најбогатиот бизнисмен во Србија – Мирослав Мишковиќ. Видовме за што е обвинет, но да видиме од што се состои неговото царство поточно со каков бизнис се занимава овој бизнисмен. Компанија со кој што раководи Мишковиќ се нарекува Делта Холдинг. Членките на овој холдинг (Delta Real Estate Grupa, Delta Agrar Grupa, Delta Distribucija, Delta Sport i Delta Đenerali osiguranje) се занимаваат со аграр, производство на прехранбени производи, малопродажба, извоз, увоз, застапување на странски компании, дистрибуција, продажба на автомобили, недвижности, финансиски услуги и осигурување. Според податоците на оваа компанија, истата во првата половина на оваа година забележа приход во вредност од 39,1 милијарда динари (околу 340 милиони евра), што е за 6.5% повеќе од приходите остварени во истиот период на 2011 година. Профитот на оваа компанија изнесуваше 2,3 милијарди евра. Во 2011 година приходот од продажбата изнесуваа 1,42 милијарди евра (вклучувајќи ги и резултатите на Делта ...
сите 25 | | | веќе видена

„ Пронајдете работа што целосно ви одговара, и ќе додадете 5 дена на секој викенд.“ Х. Џексон Браун Јуниор, автор на бестселерот ’Малата книга за животни инструкции’ Откако ви ги претставивме најперспективните бизнис-сектори за идната година, и најдобрите брендови на ’екс-ју’ просторите за оваа година, на ред се работодавачите... Компанијата „Гласдор“ ( Glassdoor ), која работи на меѓународните пазари на труд, и која е специјализирана он-лајн заедница за вработување и унапредување на кариери, ја престави својата листа на 50те светски најдобри работодавачи. Оценувањето било вршено во текот на скоро цела календарска година, со помош на специјално изработен алгоритам, а во гласањето учествувале исклучиво вработените во компаниите, во периодот во кој работеле за истите.
| | веќе видена

Денешната ударна вест во Србија па и во регионот е таа дека Мишковиќ, познатиот српски бизнисмен е приведен. Но она што претпоставувам сите нас не интересира е што пишува во пријавата против овој српски бизнисмен? Миљко Радисављевиќ пред новинарите ги прочита деловите од кривичната пријава против Мишковиќ, која што го обвинува дека незаконски си прибавил повеќе милионска добивка. Според наводите на кривичната пријава напишана од страна на Управата на криминалистичката полиција, Мирослав и Марко Мишковиќ, како и Мило Ѓурашковиќ во период од 2005 па до крајот на 2010 година, како косопственици во приватизираното претпријатието за патишта „Ниш“, а преку него се косопственици во повеќе претпријатија за патишта, од истите неосновано изнесоа пари и имот во вредност од околу 30 милиони евра. Радисављевиќ прецизира дека од нивната заедничка работа, заработија околу 30 милиони евра од што на Марко Мишковиќ припадна помеѓу 17 до 19 милиони евра, на Мило Ѓурашковиќ припаднаа 10 милиони евра, додека претпријатието ...
сите 33 | | | веќе видена

Неодамнешното испитуавње на брендовите на ниво на сите простори на поранешната југословенска република: Словенија, Хрватска, Србија, Македонија, БиХ, Црна Гора и Косово, најпознатиот бренд на пазарот кој го сочинуваат 22 милиони лица, се - „Милка“ чоколадите. Српската агенција „Валикон“ ( Valicon ) која е една од специјализираните водечки агенции за пазарно истражување во регионот, веќе 10 години последователно врши годишно рангирање на брендовите застапени на подрачјето на земјите кои произлегоа од некогашната заедничка држава.
сите 10 | | | веќе видена

Се почна уште во четириесеттите години на минатиот век, поточно со Ворнер фон Браун и V2 ракета. Во случај на вертикалното полетување, оваа ракета ја достигнуваше височината од 200 километри и оваа ракета е прв објект кој што е направен од страна на човекот, кој што ја виде вселената. Пред самиот крај на втората светска војна, Американците и Русите ги бараа научниците кој што работеа на оваа ракета. Колку год можеби не сакаме да знаеме или пак да признаеме, голем број на некои нешта што ги имаме, ги имаме поради тоа што Хитлер не штедеше пари за развој и за разни експерименти. Но не е тоа толку страшно... и ден денес ни е познато да кога Германецот направи нешто тука нема што да фали. Е сега, Вернер фон Браун заврши во Америка и одма се фрли на работа. Неговите другарчиња истото го направија и во Русија. Доколку трката во освојувањето на вселената ја гледаме како утакмица, тогаш Русите имаа голема предност во текот на педесеттите години на минатиот век, Тие го направија првиот вештачки сателит, тие го ...
| | веќе видена

„ Имањето на одлично домеин-име едно време беше своевиден тренд во нашата индустрија.“ Сет Њуман, Претеседател на Envelopes.com Се сеќавате на времињата кога футуристите предвидуваа летечки коли и бизниси од виртуелната реалност со реални пари? Убаво раскажаните приказни можат да го поттикнат креативниот ум на размислувања што носи иднината, но реално, само неколку од нив успеваат за кратко време да станат практика. Токму затоа, пред крајот на оваа календарска година, веќе по традиција – како и во изминатите години, ќе се потрудиме да ви ги доловиме неколкуте бизнис-трендови во индустриите за кои постојат доволен број на податоци дека ќе имаат солидна основа за раст, за следната 2013г. - ширум светот.
| | веќе видена

Го пренесуваме интервјуто направен со Марин Глибиќ и Марко Милош, авторите на проектот „ Filepod “, една од идеите во финалниот дел на натпреварот „Со паметна идеја до успех“. Еден од проектите кој што влезе во финале на самиот натпревар е и проектот „ Filepod “ . За што се работи и кој стои зад ова интересна идеја, ќе прочитате во продолжението на интервјуто со Марин Глибиќ и Марко Милош, членовите на тимот кој што го создаде „ Filepod “. Зошто се одлучивте да се пријавите на натпреварот „Со паметна идеја до успех “? Да ли советите кој што ги добивте од членовите на комисијата ќе ви помогнат во реализацијата на самата идеја? Марко: Читајќи ги интернет порталите, пронајдовме информации за самиот натпревар и одма добивме идеја дека овој настан е идеален да го претставиме нашиот проект. Исто така концептот на самиот натпревар не бендиса и одлучивме да се пријавиме. На крајот на натпреварот ние од 178 пријавени проекти бевме избрани помеѓу 5 најдобри. Не оти го освоивме оваа високо место, но мораме да ја ...
| | веќе видена

Кога зборуваме за Норвешка, ние во Македонија велиме дека сето тоа што го направија, го направија поради нафтата и гасот кој што поседуваат – без нафта немаше ни да постои нордискиот модел. Тие се богати, ние сме сиромашни и тука се завршува вкупната дискусија. Но при тоа забораваме дека постојат и други држави кој што се богати со нафта, но не се толку развиени, парите од нафтата се најдоа во џебовите на богатите шеици, олигарси или во џебовите на мултинационалните компании. Од кога почнаа да ја вадат нафтата, од пред неколку децении, поточно пред 40 години, од морските длабочини на Северното море, Норвежаните стравуваа од нафтената клетва. За да ја спречат реализацијата на оваа клетва, идните генерации на Норвежани/ки се „вградени“ во профитот кој што се добива од продажбата на нафта. Исто така вклучени се сите општествени и економски „осигурувачи“ за да не се преполнат џебовите на нафташите. Но и покрај овие механизми, се поголем број на Норвежани кој што се жалат дека во последните неколку години имаме ...
| | веќе видена

„Со нестабилни прописи се одбиваат странските инвеститори, младите се собираа во групи кој што сакаат да ја напуштат држава, а министерот Линиќ безуспешно кокетира со даноци.“ Со вакви зборови, е оценето работењето на хрватската влада, од страна на „Акцијата на младите“. Истата организација се прашува, зошто хрватската влада не воведе уште еден вид на данок – „данок на будали“. Претседателот на оваа група, Марио Алимпијевиќ изјавува како висината на овој нов данок ќе зависи од моменталните потреби на владејачката гарнитура. Незадоволството на младите, Алимпијевиќ го илустрира со еден пример:„На Марковиот плоштад се отвора сезоната на скијање, а граѓаните молчат. Значи време е да се воведе данок на будали.“ Владата најверојатно смета дека во Хрватска има многу будали, или пак многу граѓани кој што се чувствуваат како будали, пренесува „Вечерниот лист“, бидејќи граѓаните кој што гласаа за владејачката коалиција очекуваа промени кој што ќе ја подобри нивната состојба. „Новиот данок ќе има многу широка база, а ...
| | веќе видена

„ Ако не знаеш каде одиш, никогаш нема да стигнеш таму.“ Јоги Бера, легендарен безбол играч и тренер Во 2012г. светот на маркетингот претрпе многу промени. Го видовме подемот на „Пинтерест“, неколку големи спојувања и превеземања на компании, неколку агресивни стратегиски ’рекламни-војни’, па неколку правни битки помѓу „Епл“ и „Самсунг“, и гледавме како „Фејсбук“ го достигнува својот милијардити корисник... и секако видовме како еден релативно анонимен јужнокорејски пеач достигнува светска слава преку „Јутуб“.
| | веќе видена

Да ли на Карлос Слим му се допаѓа Балканот, или пак на нас Балканците му се допаѓа Карлос Слим, но тој по посетата на Македонија, минатите денови ја посети Србија. Најверојатно е дека најбогатиот човек на светот имаше само една добра туристичка посета на Србија, бидејќи како што пишуваат српските медиуми, Србија нема што да понуди на мексиканскиот милијардер. По најавата дека Карлос Слим ќе ја посети Србија, сите очекуваа дека резултатот на посетата ќе заврши со некоја голема инвестиција. Но како што изјавуваат економските аналитичари, Србија нема што да понуди. Според мислењето на Махмут Бушатлија, консултантот за странски инвестиции, дури ни Телеком (најјаката српска компанија), повеќе не е интересен на најбогатиот човек на светот. „Крупниот капитал бара широк пласман. Не верувам дека Карлос е заинтересиран за Телеком, бидејќи не постојат можностите за проширувањето на работата. Во Србија, Телеком е монополист во областа на фиксна телефонија, додека во мобилната не постојат големи можности за ...
| | веќе видена

Покрај титулата на најзадолжената држава членка на ЕУ, четири пати по ред, Грција освои уште една „титула“ – најкорумпираната држава на Европската Унија. Ова се резултати на најновото истражување направено од страна на „ Transparency International “, а пренесува британскиот BBC. Истражувањето покажа дека Грција, на скала од нула до сто, има најкорумпиран јавен сектор во Европската Унија и дека во однос на минатата година падна од 80 на 94 индекс на перцепцијата на корупцијата. Овој висок степен на корупцијата во Грција, е директно поврзан со продолжувањето на економскиот хаос, поточно на широката стапка на избегнувањето на плаќање на данок. Истражувањето на Transparency International, покажа да покрај Грција и Велика Британија, Италија и Романија имаат висок индекс на перцепцијата на корупцијата. Поточно индексот на корупцијата во Велика Британија изнесува 74, во Италија изнесува 72, а во Романија индексот на корупцијата изнесува 66. Од друга страна, Данска, Финска и Шведска се сметаа за држави со низок ...
сите 23 | | | веќе видена

Овој тренд веќе го следат земјоделци, туристи, возачи, но и големи компании. Се дели се: станови, автомобили, машини... Интернетот ги олеснува споделувањето и размената, а корисници има се повеќе. „Имавме дури и поглед на море“, одушевено раскажува Томас Колман. Овој новинар во ДВ досега веќе неколку пати го менувал својот стан во Келн за стан во странство. Четири недели во јужна Италија во приватен стан наместо во стандардна хотелска соба. И сето за само 140 евра, колку што чини членството на порталот homelink.de специјализиран за приватни размени на станови и куќи. Колман со своето семејство на тој начин веќе престојувал во Калифорнија и во Франција.
| | веќе видена

Фонд за иновации и технолошки развој, кој ќе доделува грантови, заеми и пари за техничка помош, ќе биде основан в година - е најновиот проект на Владата на Македонија. Владата уште отсега ги повикува компаниите, но и заинтересираните лица, студенти и научници да почнат со подготовка на проекти и планови за развој на бизнисите. Фондот ќе овозможува многу опции и инструменти, и тој ќе биде од голема корист за економскиот развој- нагласи потпаролот на Владата - Александар Ѓорѓиев. Целта на Фондот, ќе биде поттикнување и финансирање на иновациите и поддршка на бизнис секторот, а ќе се развива во две фази.
| | веќе видена

Како што најави хрватскиот министер за мали и средни претпријатија, Гордан Мараш, оваа министерство заедно со други министерства ќе обезбеди околу една милијарда куни (околу 130 милиони евра), со кој што ќе бидат подржани ново отворените бизниси во 2013 година. Министерот Мараш ги претстави резултатите на работењето на ресорното министерство, кој што ги опфаќа 99% од компаниите кој што се регистрирани во Хрватска. Владините мерки во даночната политика, поттикнувањата реализирани низ програмата „Претприемачки импулс 2012“, гарантна програма HAMAG , како и поволни кредити пласирани низ HBOR , дадоа резултат – нови 12.000 вработени во секторот на мали и средни претпријатија. Вкупните приходи на секторот на мали и средни претпријатија во 2012 година се поголеми за 1,5 % за разлика од 2011, додека извозот се зголеми за 9,3% и изнесуваше 32,4 милијарди куни. Наредната година планираните средства наменети за програмата „ Претприемачки импулс“ скоро па ќе се дуплираат. „Во буџетот за 2013 година, резервиравме 730 ...
| | веќе видена

По долгогодишното барање на работа, безуспешно праќање на десетици мотивациони писма на различни адреси, дипломираниот инженер на транспорт Марио Мартинчевиќ од Славонски Брод, одлучи да ја земи судбината во своите раце. Од Заводот за вработување доби финансиска помош во износ од 30.000 куни (околу 4.000 евра) и во дворот на својата фамилијарна куќа пред околу 10 месеци направи претпријатие за чување и наплата на паркирани возила – во еден збор паркинг со 32 места за паркирање! „Работев во приватниот сектор, пред се како трговец и доставувач, но компанијата каде што работев се затвори и бев принуден да најдам некое решение, сепак имам фамилија, а сопругата немаше стално работно место. Разбрав дека доколку само седам дома и доколку чекам работата да ме најде, нема ништо. Пријателите ме советуваа да не се залетувам, бидејќи инвестицијата беше голема, но одлучив да идам на се или ништо и право да ви кажам не згрешив“, зборува Марио Мартинчевиќ. „Кренав раце од барањето на работа во мојата струка – секој ...
| | веќе видена

Во време кога паштетите од „Гавриловиќ“ беа статусен симбол, а „Lewis“ фармерките беа привилегија на одбраните, кога фамилијата од странство (читај Австрија и Германија) ги сметавме како некој вид на Дедо мраз (па ни денес не е нешто многу сменета состојбата), на пазарот на поранешната СФРЈ можеа да се најдат неколку производи, со кој што со носталгија се сеќаваме. Доколку во осумдесеттите години бевте деца, вкусовите кој што тогаш беа достапни, денес не ќе можеа да ги задоволат нашите вкусови, но бидејќи ги нема, дозволено ни е да се присетуваме, како ни беше кога ги консумиравме. Но тука има нешто и за постари генерации – облека и автомобили. Вчера на 29 ноември, некогаш го обележувавме како Ден на поранешната република, па да се присетиме кој производи ги користевме и кој што денес на некој начин претставуваат симбол на поранешната заедничка држава. „Пипи“ Ниту една листа поврзана со поранешната СФРЈ не може да помине без „Пипи“ и без Ана Сасо . Оваа оранжада можеби и не беше нешто посебно, но во ...
| | веќе видена

Во секојдневниот живот, поимот преговарање најчесто не асоцира на поим од дипломатијата, или пак договарање на некои огромни бизнис-зделки. Но, независно од ова, преговањето е застапено и во секојдневниот живот. При водењето бизнис, преговарањето, односно изборувањето на што подобра преговарачка ситуација знае да биде исклучително тешка задача, а понекогаш и круцијална. За подобро да се подготвите за секое преговарање, во прилог се наоѓаат неколку насоки кои можат да бидат од значајна корист:
| | веќе видена

Помеѓу новинарите беше позната како новинарка, која што известуваше од хрватскиот парламент, но одеднаш во медиумите се појави како готвар. Младенка Шариќ се одлучи да направи голем пресврт во својот живот – заситена од новинарската работа отвори сопствен бизнис и со помош на кредити започна производство на традиционални далматински торти и слатки. Со новинарската работа се занимаваше уште од своите студентски денови. Оние кој што работеа со неа, ја познаваа како новинар кој што ги следеше случувањата во хрватскиот парламент и во хрватската влада, а тогаш наеднаш се појави со готвачката лажица во своите раце. Од новинар кој што работење во „Вечерњи лист“ се преориентира како слаткар. „Осетив заситување, некако не ми се милеше да работам како новинар во дневен весник, а со тоа се поклопи и фазата на преструктуирање на компанијата каде што работев. И така по 24 години на работење како новинар, одлучив да ја напуштам работата“, изјави Младенка, додавајќи да со отворањето на новиот бизнис, се реши со собраното ...
| | веќе видена

Во организација на Фондацијата Бизнис Стартап Центар Битола, како дел од проектот на УСАИД “Бизнис без граници“ денеска во Битола ќе се одржи конференција на тема “Што ние правиме за малите и средни претпријатија (МСП)?“ Целта на конференцијата е на малите и средни претпријатија да им се понудат алатки, ресурси и решенија кои им се потребни за успешен настап во светот на бизнисот, како и следење на трендовите на пазарот.
сите 4 | | | веќе видена

next