Банкарство

Комерцијална банка АД Скопје во соработка со Европската банка за обнова и развој (ЕБОР) и Европската Унија (ЕУ-ИПА Фондови) нуди линија за унапредување на ...
сите 16 | | | веќе видена

Акциите на американската биотехнолошка компанија „Moderna” скокнаа за неверојатни 30 проценти минатиот понеделник, откако беше објавено дека се постигнати ...
сите 11 | | | веќе видена

Денарот е стабилен со години, стабилен останува и во текот на корона кризата, и простор за загриженост нема. Народната банка гарантира дека денарот е и ќе ...
сите 11 | | | веќе видена

Во периодот од 01.01-31.03.2020 година Комерцијална банка АД Скопје од своето работење оствари позитивен финансиски резултат во износ од 217,5 милиони денари ...
сите 8 | | | веќе видена

Четири општествено одговорни компании од градежниот сектор, денес обезбедија 85 респираторни машини за потребите на македонскиот здравствен систем. На овој ...
сите 79 | | | веќе видена

Инвестиции од речиси 14 милиони евра ќе реализираат домашните компании на јавниот повик за Технолошки развој на Фонд за иновации и технолошки развој, по ...
сите 29 | | | веќе видена

ПроКредит Банка АД Скопје преку соопштение на Македонска берза ја известува јавноста за измени во органите на управување на Банката. Наместо досегашниот член ...
сите 10 | | | веќе видена

Вкупно триесет и девет основни и средни училишта влегоа во финалната селекција на јавниот повик „Предизвик за млади истражувачи 3″ на Фонд за иновации и ...
сите 44 | | | веќе видена

Поддршка на инвестиции, на полесен пристап до капитал, наоѓање на нови пазари, извозна-ориентираност, дигитализација, модернизација, нови производи, како и ...
сите 44 | | | веќе видена

Стопанска банка АД – Скопје ги известува своите почитувани клиенти дека по повод престојните државни празници „Св. Кирил и Методиј“ и Рамазан Бајрам, ...
сите 10 | | | веќе видена

Во април 2020 година, паричната маса бележи раст од 0,7% на месечна основа, што се должи на растот на готовите пари во оптек и краткорочните депозити, во ...
сите 16 | | | веќе видена

Велика Британија во средата продаде државна обврзница што за прв пат плаќа негативен принос, што значи дека Владата реално заработува пари со позајмување, ...
сите 105 | | | веќе видена

next