Формиран како Византион, преименуван во Константинопол, па Цариград, Стамбол... Од 1930та едноставно Истанбул. Град волшебен, голем, прекрасен...Распослан на фрапантни 5343 км квадратни и два континенти. Град кој го има искуството на три империии и шаренилото на 13 854 740 жители. Можеби нема да ве воодушеват со познавањето јазици... Еве што Хусеин (случаен минувач) изјави за екипата на Бекстејџ. Како се викаш? - "Турција". Но ќе ве освојат со гостопримството... Хусеин - "Мераба Македонија, здраво..." Тука утринското здраво го служат со избор. Кафе или чај, ориентот на Азија или модернизмот на Европа? "Ние ова утро одлучивме да се разбудиме на азиската страна и првиот чај во денот да го испиеме со панорамски поглед на Истанбул од брдото Џамлиџа." Оттука дури и кога небото е сиво, боите се најјасни, впечатокот најсилен, умот најбистар. Босфор делува најмоќен... Кон него се упативме. За да одблиску му се поклониме на големината, но и мудро да се послужиме со бенефитите на истата... "Ако деновите ви се броени, ...
| | веќе видена

„Natural Beauty“ е насловен новиот проект на светски познатиот фотограф James Houston кој и тоа како успеа да привлече големо медиумско внимание...Целта на овој проект е помагање на организацијата "Global Green USA", чија цел е заштита на животната средина. За потребите на овој каталог направени се 120 фотографии на кои во главна улога се најдоа светски познати модели и актерки... Emma Watson, Christy Turlington, Adrian Grenier, Brooke Shields, Arizona Muse, Elle Macpherson се само дел од многуте, кои прифатија да бидат дел од овој проект... Но оваа која со своите фотографии привлече најголемо внимание, без сомнение е рускиот модел Irina Shayk, која како од мајка родена застана пред објективот на James Houston и никого не остави рамнодушен...А еве и зошто... А еве и дел од атмосферата за време на снимањето...
| | веќе видена

Дека и на 40 годишна возраст изгледа одлично, е повеќе од очигледно...но како ја одржува нејзината фит форма откри во најновото интервју за магазниот "Self"...Актерката Gwyneth Paltrow призна дека покрај редовните посети на теретана во последно време посебно внимание обрнува и на исхраната...Храна со помалку глутен и јаглени хидрати е нејзиниот избор... "Се чувствувате многу подобро и вашето расположение е многу помирно...Поради неправилната исхрана имав многу гнев во мене...постојано се расправав со луѓето а најубаво ми беше кога бев сама...Поради ова мојот доктор ми препорача да ја намалам количината на млеко, шеќер, глутен, и месо...оттогаш многу подобро се чувствувам. Искрено отсекогаш мислев дека само вежбањето е битно за одржувањето на добар изглед, но откако почнав да го применувам овој режим на исхрана, моето расположение видно се подобри и многу сум среќна поради тоа...” - изјавила за "Self"... А како изгледа на фотографиите направени специјално за овој магазин...погледнете...
| | веќе видена

Парагвај за поддршка го имаат моделот Larissa Riquelme, верен навивач на сите фудбалски натпревари. Кој би рекол дека и ние имаме една Larissa? Само нашата не е од Македонија ниту од Парагвај, доаѓа од спротивната хемисфера, поточно од Малезија. Оваа прекрасна девојка никого не остава рамнодушен, заљубена во Mакедонец, ја сака македонската кујна, луѓето, а богами и фудбалот...Па може ли да имаме поголема поддршка од оваа? Ајде и ние да им парираме на Парагвајците...Еве што Зила изјави за Бекстејџ... Кој беше твојот прв впечаток кога слета во Македонија, Скопје? “Бев возбудена, затоа што можев да видам од авион како Македонија изгледа, прекрасна држава. Храната е многу убава, пред да дојдам тука бев исплашена дека нема да можам да јадам две недели, но кога слетав првата работа што ја пробав беше бурек и немав никакви грижи, храната е многу вкусна. Сакам бурек, пица дури и македонската пица (пастрмајлија), многу е вкусна.” Ти си голем фан на македонскиот фудбал, зошто? “Бидејќи има многу добри играчи, и доста ...
| | веќе видена

Кога веќе сите почнаа да се фотографираат голи пред фото објективите со цел или без неа, помеѓу нив ќе се вброи и српската пејачка Гоца Тржан. Но тие фотки нема да бидат само за домашна употреба туку за насловна страница на машкиот магазин „Playboy“. Убедувањето за да се најде на насловната страница завршило откако и било ветено дека нејзините слики нема да ја поминат границата на добриот вкус. Но Тржан не е единствената која ќе се фотографира, Тијана Милошевиќ и Ена Попов се девојките кои ќе и се придружат на пејачката. Тијана се согласила доколку нејзините фотки бидат со уметничка содржина. Шпекулации се пишуваат, дека Гоца за ова фотографирање добила 5000, додека Тијана 3000 евра, но извори блиски до овој магазин информирале дека хонорарите на овие две познати дами изнесувал нула денари. Главниот и одговорен уредник на овој магазин изјавил дека темата е одлична, Гоца Тржан, Тијана Милошевиќ и Ена Попов се фотографирале како реплика на ремек делата на старите мајстори на сликарството и вајарството. Темата ...
| | веќе видена

Поранешната учесничка од куќата на „Големиот брат“ и Плејбој зајачицата Сораја Вучелиќ, се најде сред нов видео запис. Но појавувањето во овој спот на Сораја не бил бесплатен, нејзиното појавување во спотот на Марко Булиќ, чинело 1.000 евра. За помалку од една година, Сораја се има појавено во десетина спотови.„180 степени“ е насловот на песната во чија видео приказна плејбој зајачицата ќе ја има главната улога. Пејачот изгледа не штедел пари за спотот во кој атрактивната старлета ќе се појави во неколку кадри. Но во спотот има една мала промена која сигурно ќе се забележи, верувале или не Сораја е закопчана до грло. Сораја Вучелиќ е повторно учесничка во реалното шоу „Големиот брат“ кое веќе стартува од понеделник на Сител Телевизија.
сите 3 | | | веќе видена

Во екот на изборите и предизборните кампањи, Бекстејџ со екслузивен податок. Според сите анкети овие избори води Балашевиќ. Панонскиот морнар, претставник на здружената коалиција за квалитетен звук и издржани стихови, во првиот изборен круг со убедливо водство пред опонентот Северина. Иако конкуренцијата со предвремена кампања се обиде да ги бојкотира музичките избори закажани за април, народот го кажа своето. Новосадскиот Лала повеќе од сплитската пејачка. За таа цел направивме и анкета која ќе можете да ја погледнете подолу во видеото... И не се само анкетите и бројките говорат во прилог на Балашевиќ. На еден месец пред конечната одлука рапродадени половина од влезниците за скопскиот концерт. Од штабот на Авалон продукција искрени: А еве што за Бекстејџ изјави Денис Илијоски од Авалон продукција. "Вчера баш сведувавме некој рачуни, и повеќе од 50% од картите за Борис Трајковски се продадени, и статистички за ниеден концерт што досега сме го работеле во однос на капацитетот и продажба на карти 50% од ...
сите 3 | | | веќе видена

Kако за се досега, и за името на бебето се пофалија...Kim и Kanye веќе направиле листа со имиња. Но за прв пат не се согласуваат...Како што пренесува американскиот портал "The Sun", од сите имиња, раперот се одлучил за North, за кое изјавил дека од самиот почеток бил негов фаворит и притоа одлично ќе се вклопело со неговото презиме...Но мама Кim и не е така воодушевена од идејата... Иако јавно не сакала да ја открие нејзината желба за тоа како сака да се вика нејзиното дете, како и да е, North не било она што таа го замислувала... А дали Kanye ќе ја прекине традицијата на семејството Kardashian, сите женски имиња да почнуваат на буквата К, или сепак ќе попушти на вољата на Кim останува да видиме...
сите 2 | | | веќе видена

Се сеќавате ли на победникот од реално шоу „Големиот брат“ од пред три години? Неговото име е Владимир Арсиќ попознат помеѓу станарите како Арсо, кој во 2009-та година во 3-та сезона од „Големиот брат“ ја освои главната награда од 100.000 евра. Важеше за мирно и културно момче во шоуто, кој имаше љубовна романса со една од учесничките, но се во границите на дозволеното. Подолго време не беше во медиумското внимание, но сега Владимир е уловен на една забава каде што е во близина на пејачот и микрофонот. Изгледа на Арсо му се погодила музиката, а богами и песната. Српските таблиди пишуваат дека ова момче не се променило многу и по излегување од куќата на „Големиот брат“. Најверојатно Владимир половина од освоените пари ги има вложено за неговата кариера, а половина за вакви луди забави. Можевме да го видиме и во улога пејач и актер, заедно со пејачката Милица Мајсторовиќ која исто така имаше искуство со едно релано шоу. Малку поразлично од „Големиот брат“, шоуто за таленти „Операција триумф“. Владимир и ...
сите 9 | | | веќе видена

Највлијателната дама во Америка, Oprah Winfrey призна..."Имам двојничка"...Но не и е сестра, ниту блиска роднина, само познаничка која поради сличноста во физичкиот изглед ја вработила да на моменти биде...другата таа...Името и е Shaka и живее во Хаваи, а досега без да знаете сте ја виделе во разни едиторијали и реклами, мислејќи дека е токму таа...Oprah. Како што изјавила за американскиот магазин "O", веќе неколку години соработувала со Shaka, која случајно ја запознала за време на посета на Хаваи, каде и ја добила идејата да ја најми за своја двојничка...Но не поради публицитет туку чисто на професионален план...Поради големиот број на аранжмани и снимања, Oprah и нејзиниот тимот ја ангажираат Shaka, да во исклучителни моменти ја замени и се појави каде е потребно...во некој едиторијал, реклама... А каква беше атмосферата за време на снимањето на едиторијалот за магазинот "O" и како изгледа "другата Oprah" погледнете...
сите 2 | | | веќе видена

Ангелите на Викторија Сикрет изгледа се омилени на Anna Wintour, главниот уредник на модниот магазин "Vouge". И откако Miranda Kerr се најде на насловната страна на априлското издание на овој магазин во нејзината родна Австралија, нејзината колешка Alesandra Ambrosio таа привилегија ја имаше овој месец...Истата сними мини едиторијал за "Vouge", Бразил а главен "виновник" за целата фотосесија е италијанскиот фотограф Fabio Bartelt... Ретро стил, плажа во Бразл и Alessandra Ambrosio...уживајте...
сите 3 | | | веќе видена

Кога ќе се направи спојка помеѓу двајца спортисти тоа би изгледало вака, Огнен Кајганиќ како ракометар и Ивана Џерислио како одбојкарка. Судејќи по фотките кои се појавија во српските таблоиди, изгледа поранешниот учесник во реалното шоу „VIP Survivor“ Огнен Кајганиќ јавно ја покажал неговата нова љубов. Биле уловени од папараците на прошетка и кафе – муабет, и тоа несрамежливо уживале во оваа средба. Изгледа Кајганиќ повеќе не се крие од поранешната девојката Милорада Чавиќ и сопруга Алаксандра Јефтановиќ. По медиумите пишуваат дека оваа врска на Кајганиќ изгледа влегла во малку посериозна фаза. Ќе му се насмевне ли среќата на Кајганиќ по трет пат? За нивната врска по српските таблоиди почна да се шпекулира уште пред неколку месеци, но никогаш тоа не беше официјално потврдено или демантирано. Но изгледа повеќе нема да е потрбна потврдата од нив, затоа што овие фотки ни потврдуваат дека нивната дружба е повеќе од пријателска.
| | веќе видена

Кога Србин на Хрватот ќе му каже брате, кога словенците ќе си ја платат пијачката, кога црногорците ќе се фатат за работа, кога македонците ќе примат плата а босанците се тоа ќе го сфатат пак ќе биде Југославија... Вака е во вицевите, на терен за нијанса поинаку... Ние не моравме да чекаме ништо од ова да се случи за да одново го почувствуваме духот на Југославија. Само појдовме во Металург. Тимот со македонско потеко, екс југословенски состав и европски амбиции... Стевче Алушовски: "Прво се гледа секој што доаѓа да биде човек не гледаме националност...живееме како браќа, тоа го дава овој резултат..." - рече најискусниот во тимот. Македонецот, домаќинот. Некогашниот репрезентативец на Југославија а потоа и на Македонија. За да дополни... "На времето во таа Југославија имаше една изрека дека земја без Босна не е земја така да еден типичен пример што ја одбележа таа Југославија ете нека бидат Босанците." И босанец имаат. Името му е Игор, презимето Мандиќ... Впечатокот за Металург... "Сите сме едно и супер ни ...
| | веќе видена

Македонската јавност ја запозна по нејзиното учество во минатотгодишното реално шоу "Vip Survivor"...Ќерката на фолк пејачката Весна Змијанац, Николија се откажа од манекенството и одлучи да тргне по стапките на мајка си...Направи песна а веднаш се фрли во акција и подготвува видео запис за истата... Па според она што досега го видовме изгледа Николија навистина се потрудила спотот биде впечатлив...Ако не и повеќе од тоа... Девојки во провокативна долна облека, секси сцени и сексипил во преголема доза е она што го видовме и искрено повеќе наликува на филм за возрасни отколку на спот за песна но како и да е...да го почекаме конечниот резултат, па да видиме дали нешто ќе се промени во концептот или пак ќе се додаде уште некој жежок момент...
сите 2 | | | веќе видена

Па не е само Rihanna, која може да лудува и да објавува разголени фотки по социјалните мрежи. Тоа го можат и други не толку славни пејачки. На фотографиите кои се објавени на Твитер од Christina Milian покажала дека години ништо не и можат. Облечена во портокалови бикини во друштво на нејзините другарки се забавува во Мексико. Кога ќе ги погледнете фотките нема ни да помислите дека токму оваа девојка има веќе една ќерка. Пејачката која има 31 година е мајка за пример, таа ја има ќеркичката Violet. Во моментов пејачката работи на нејзиниот нов музички проект кој би требало наскоро да се појави во јавноста. Таа во 2011-та година се разведе од продуцентот The Dream по една година брак. Причината за тоа беше неверството на сопругот со нејзината асистентка. А еве како изгледаше на почетокот од нејзината музичка кариера... Во продолжение приватни фотки од албумот на Christina...
| | веќе видена

Голем билборд во центарот на Нови Сад со натпис "Задњи дан априла сречан ти роѓендам мила...", "Отила"...сума сумарум "Оља е најбоља"...Дали тајната на успешниот и долговечен брак се крие во тоа никогаш да не се изгуби романтиката? "Тоа е една бурна врска, Јелена нашата средна ќерка рече: "Гледаш ти и мама сте судбинска врска." Јас нешто се обидов да кажам и таа ми вели: " Не, не чекај. Тоа не мора да значи дека е секогаш добро, дека не сте се расправале биле љубоморни, викале еден на друг но вие сте судбински врзани." Мислам дека тоа е вистина. Имам еден добар другар, во еден стих кажав "моја љубовница, соборник и мој најдобар другар" тоа е отприлика тоа. Направивме една фина приказна. Дојдовме до тоа да веќе имаме внука, и тие некои алки во синџирот на нашата љубов се додаваат, тоа се шири...Тоа не беше последниот туку предпоследниот на април, тоа е роденденот на Оља. Таа како девојче немала родендени ниту големи прослави, имала потполно поинаква приказна од мојата јас бев разгален. Има една приказна ...
| | веќе видена

Го нарекуваат голем, маестрален единствен, легендарен...За едни Панонскиот морнар за други Новосадскиот Лала, за нас денес ќе биде само Ѓорѓе Балашевиќ - име поголемо од сите епитети... Добре ни дојдовте во Бекстејџ, како сте? "Добредојдовте вие во нашата куќа, подобро сум отколку што изгледам годината на производство ми е инаку сум супер." Никогаш не ја променивте адресата на живеење меѓутоа колку оваа улица се измени од вашите детски денови? "Целосно беше многу романтична, беше пасторална немаше пат на средина туку калдрма, трева, гуски патки...Се што напишав во песните за фармите и коњите во Војводина, постоеше во оваа куќа. Мојот дедо имаше коњ и кола беше винар. Од оваа улица до центар се патуваше еднаш месечно. Ако некој од соседите оди во центар сите му порачуваат: донеси ми ова, мене она, а сега тоа е на пет минути пешачење. Ова се смета за елитна населба, нема веќе стари жители, можеби во две или три куќи живеат луѓе кои ги познавам од тоа време. Се се тоа нови лица "некои нови клинци" но не од ...
сите 2 | | | веќе видена

Дека и тие поседуваат музички квалитети, веќе и покажаа на јавноста...Со видеата кои постојано ги објавуваат на социјалните мрежи и "Youtube" каналот Вељко и Анастасија Ражњатовиќ навистина стекнаа голема популарност...И покрај фактот што Цеца во повеќе наврати изјави дека не сака нејзините деца да се експонираат и бидат дел од јавниот живот...нив тоа ама воопшто не ги засега... Поготово изминатиов период кога се доста активни со нивните видеа на кои изведуваат песни како од странски така и од балкански артисти и истите без проблем ги споделуваат со јавноста...Покрај ова Вељко и Анстасија се повеќе ги има и по таблоидите...Било да е со ноќни изгегувања или со по некоја изјава, српските медиуми бурно ги следат... И ако Анастасија последно ја имавме со видеото каде изведува песната од мајка си, денес ја имаме со нова но овој пат во дует со нејзиниот брат..Додека таа пее, Вељко ја надополнува со ритам... А како сето ова изгледа погледнете го видеото... А во случај да не сте го погледнале претходното видеото за ...
сите 2 | | | веќе видена

И додека на некои животна желба им е барем еднаш да се најдат на насловната страна на "Vouge", таа оваа привилегија ја имаше повеќепати...Ангелот на Викторија Сикрет, Miranda Kerr уште еднаш покажа зошто го носи епитетот најдобра... Во априлското издание на овој светски познат магазин, истата сними моден едиторијал каде блесна во креации на модни куќи како Гучи, Прада, Ланвин и Барбери кои одлично го истакнаа сиот нејзин сексипил и убавина... Гламурозна, заводлива и секси...Miranda Kerr дефинитивно одлично изгледа на фотографиите за овој мини едиторијал...Уживајте... А еве и мал дел од атмосферата во Бекстејџот...
сите 3 | | | веќе видена

Реваншот од осмина финалето на Лигата на шампионите, помеѓу Металург и Динамо Минск со нетрпение го очекуваме на 23-ти (сабота) во спорсткиот центар „Борис Трајковски“ со почеток во 18:00 часот. Мината недела сино – белите ги израдуваа пиратите но сите оние кои навиваат за нив со победа, се надеваме дека истото ќе ни се повтори и оваа сабота. Билетите за овој натпревар веќе се одамна распродадени, но Бекстејџ секогаш има солуција како да ги израдува верните навивачи на македонскиот ракометен шампион. Сите оние кои имаат твитер профил и до Четврток објавуваат најоригинален и најинтересен твит за Дарко Станиќ со истиот хаштаг „даркостаниќ“ или кирилица или латиница, најдобриот според Бекстејџ ќе добијат 5 пати по два два гратис влезници за натпреварот со Динамо Минск. Имате време до четврток да ја разбудите вашата кретивност, а Бекстејџ е тука да ја пофали и награди. Се твитаме! Бекстејџ официјален медиумски покровител на РК Металург.
| | веќе видена

next