Имате впечаток дека автомобилот што го возите денес троши исто колку оној што сте го имале пред дваесет или повеќе години? Веројатно сте го право. Студија објавена во САД открива стагнација во намалувањето на потрошувачката. Потрошувачката на гориво на автомобилите воопшто не се намалила толку драстично колку што тврдат производителите. Тоа е заклучокот до којшто дојде студија на Универзитетот Мичиген. Научниците од институтот за истражување на сообраќајот пресметале дека потрошувачката на сите автомобили на американските патишта во периодот од 1991 до 2013 година се намалила за само еден литар гориво на сто километри. Истражувањето се базира врз реалната потрошувачка на гориво, со користење податоци за вкупниот број на извозени километри и за вкупно потрошеното гориво, за да се пресмета просечната потрошувачка на гориво на возилата по американските патишта. Според студијата, реалната потрошувачка во периодот од 1973 до 1991 година се намалила за 37 проценти, од 17,5 литри на сто километри на само 11 литри. ...
| | веќе видена

Марката Kia не планира да вози зад конкуренцијата, туку сака да го презеде водството. Со нов Passat и Mondeo, но и Audi A4 на пазарот, големата Optima се впушта во борба кога е најгусто го класата. На салонот во Франкфурт во средината на идниот месец ќе доживее премиера европската верзија на новата генерација на Kia Optima. Лимузината од средната класа го задржува спортскиот изглед, кој секако беше меѓу главните причини за тристотините илјади продадени примероци од моделот само во минатата година. Со тоа, Optima се вбројува меѓу најуспешните модели на Kia, но е значајна и поради фактот што привлекува нов и почувствителен круг купувачи во марката. Пораст на димензиите на каросеријата во сите правци За дизајнот повторно е заслужен Петер Шрејер, претседател и главен дизајнер на Kia Motors и на групацијата Hyundai. Новиот модел од средната класа порасна по 10 милиметри во сите правци, така што Optima сега е долга 4,85 и висока 1,46 метар, со меѓуоскино растојание од 2.805 милиметри. Најголем пораст има во ...
сите 4 | | | веќе видена

Tesla ги вклучува сопствениците на возилата во развој на технологијата на автономното возење. Тие ќе го тестираат софтверот во реални услови и ќе обезбедат вредни сознанија за усовршувањето на техниката. Возачите на Tesla стануваат тест возачи. Нова идеја на шефот Илон Маск е сопствениците на возила да станат дел од развојот на технологијата на автоматизирано возење. Автопилотот на Tesla ќе преземе некои задачи на возачот, ќе ја следи сообраќајната лента и ќе одржува правилно растојание од другите возила. Покрај тоа, софтверот ќе може самостојно да го запира и забрзува возилото. Првата верзија од овој софтвер ќе им се дистрибуира на избраните возачи за проектот. Тие ќе го тестираат софтверот во реални услови и ќе постават предизвици пред системот какви што професионалните тест возачи не би можеле да направат. Автопилотот на Tesla е сличен со системот што го користи Audi, прикажан на саемот на електроника во Лас Вегас. „Автопилотот нема да го преземе целосното возење од возачот, односно возачот нема да може ...
| | веќе видена

Повторно педантните статистики на Германците. Тие можат да издвојат речиси по 30.000 евра за нов автомобил, и повторно да им останат 7.000 евра од годишната плата. Покрај македонскиот стандард, тоа се фрапантни податоци. Германците плаќаат во просек по 28.153 евра за набавка на нов автомобил. Со тоа, просечната цена на новите автомобили постепено се приближува до годишната заработка, којашто во моментов во Германија изнесува околу 35.000 евра. Подеднакво фрапира и фактот што за купување нов автомобил во првото полугодие од 2015 било плаќано 964 евра повеќе отколку во првите шест месеци лани. При инфлација од 0,24 проценти во периодот, купувачите масовно ги зголемиле своите издатоци за автомобил. Неколку интересни заклучоци за одделните марки и класи на возила: Најскапите автомобили ги продава Porsche, со просечна цена од близу 90.000 евра Со поголем заостаток, следат Mercedes со 42.855 евра, BMW со 41.659 евра и Audi со 40.595 евра Марката Volkswagen, како убедлив пазарен лидер е под пазарниот просек со ...
сите 2 | | | веќе видена

Ценовните шокови на нафтата се чини како да завршија. Но, фосилните горива еден ден ќе завршат. Во лабораториите веќе одамна се работи на нови горива. Кое ќе биде горивото на иднината? Во моментов е мирно на пумпите за точење гориво. Возачите се задоволни со релативно ниските цени на горивата. Доколку санкциите против Иран се ослободат на подолг рок, цената за еден барел сурова нафта ќе продолжи да паѓа, затоа што на пазарот ќе се појави дополнителна количина нафта. Цената на црното злато сега изнесува под 50 долари за еден барел или 159 литри. Кога беше најгусто, трговците бараа преку 100 долари за оваа количина. Постојат повеќе причини за ниското ниво на цени. САД, како најголем енергетски потрошувач на планетава, се обидуваат да ги наполнат танковите со нафта и метан користејќи ја контроверзната метода на фракинг. Од друта страна, кинеската економија почна да забавува, а тоа значи пониска потрошувачка на енергија. Последната, иако не и најмалку важна причина, претставува фактот што потрошувачката на ...
| | веќе видена

В година пристига фејслифтот на Ferrari F12 Berlinetta, со уште поголема моќност и намалена тежина. Тоа ќе обезбеди уште поспектакуларни перформанси за верзијата што веројатно ќе ја понесе ознаката Speciale. Ferrari планира освежување на моделот со дванаесетцилиндарски мотор F12 Berlinetta за следната година. Вообичаено е овој модел да биде претставен во следната пролет, на салонот во Женева. Се очекува дека освежениот модел ќе ја понесе дополнителната ознака Speciale. Во моментов прототипи од идниот модел се тестираат во Маранело. Дванаесетцилиндарскиот модел беше претставен во 2013 година како наследник на Ferrari 599 Промените во дизајнот се во функција на аеродинамиката Промените во дизајнот најмногу ќе ги зафатат предниот и задниот дел од возилото, во насока на подобрување на аеродинамиката на каросеријата и во согласност со триковите што експертите за ова подеднакво важно подрачје ги имаат применето кај поновите модели на Ferrari. Краевите на маската ќе завршуваат незначително повисоко од досега, ...
сите 3 | | | веќе видена

Хибридниот погон им се најде од корист на премиум марките. Релативно евтино се постигнува поголема моќност во новите модели, а се намалува и емисијата на СО2. Една икона меѓу спортските автомобили наскоро ќе стане хибрид. BMW ќе користи хибриден погон за идната генерација на лимузинскиот M3 и купе изведбата M4. Тоа го потврдуваат високи менаџери во компанијата. Премиум производителите сé почесто посегнуваат по електромотор во погонската спрега, затоа што од една страна не можат да се откажат од моќните моделски изведби што го градат имиџот на марката, а од друга страна мораат да ги задоволат строгите ограничувања за издувни гасови. Токму хибридниот погон им овозможува, на релативно евтин начин, без потреба од инвестирање во усовршување на конвенционалните технологии, да постигнат поголема моќност за новите генерации модели, а притоа да ја намалат и емисијата на СО2 пред регулаторите. Значајни искуства доаѓаат од моделите BMW i3 и i8 Воведувањето на хибридниот погон во моделската гама на BMW ќе се случи ...
сите 3 | | | веќе видена

Kia штотуку ги објави цртежите од новиот Sportage, но вебот е чекор понапред. Sportage без какво било маскирање на каросеријата е фатен на тестирање на автопат во Кореја. Премиерата е веќе во септември. Конкретниот изглед на идната генерација на Kia Sportage веќе е познат, иако корејската марка синоќа ги објави само цртежите што го наговестуваат дизајнот на компактниот теренец. Фотографиите направени при случајна средба на автопат со новиот Sportage го откриваат само изгледот на задниот дел од возилото, но и тоа ќе биде доволно да се насети дека станува збор за порадикална стилска промена и уште поубедлив настап на популарниот модел пред конкуренцијата. Премиерата на моделот е во средината на следниот месец на салонот во Франкфурт. Повеќе за четвртата генерација на Sportage можете да прочитате тука .
сите 7 | | | веќе видена

Во средината на септември ќе доживее премиера новиот Kia Sportage, со изглед што го најавува новиот дизајнерски правец на марката. Исто како досега, за дизајнот е задолжен центарот во Франкфурт. На големиот салон на автомобили во Франкфурт, кој започнува во средината на идниот месец (19-27 септември), Kia ќе одржи светска премиера на новата, четврта генерација на компактниот теренец Sportage. Марката денес ги објави и првите компјутерски рендери и скици од својот бестселер на европскиот пазар . Впечатливиот и благо футуристички дизајн на каросеријата, според неговите творци, оддава моќ и динамика од кој агол и да се погледне возилото. Во внатрешноста исто така се најавува јасен и модерен стил, со избор на квалитетни материјали и промислена функционалност. Со четвртата генерација на Kia Sportage воедно се означува и стартот на новиот дизајнерски правец на корејската марка, којшто се раководи од европскиот дизајнерски центар на Kia во Франкфурт. Hyundai Tucson: Моделот од марката сестра веќе ги прикажа ...
сите 9 | | | веќе видена

Подолго време се наговестува дека Apple работи на сопствен автомобил. Електронскиот гигант сега изнајми патека за тестирање автономни возила што обично ја користат големите производители. Од Apple обично не зборуваат за производите што се наоѓаат во развој. Но, во моментов има многу знаци што укажуваат дека електронскиот гигант работи на сопствен автомобил. Фирмата неодамна изнајмила патека за тестирање автомобили во Калифорнија. Станува збор за „Гоментум Стејшн“ некогашна воена база што е изградена во 1942 година и подоцна е пренаменета, за денес да биде најголема патека во светот за тестирање автономни возила. На видеото од центарот за развој на нови технологии на Honda во САД може да се види како изгледа патеката. Неколку стотици инженери и дизајнери се ангажирани во развојот на iCar Оддалеченоста меѓу патеката и главното седиште на Apple во Купертино изнесува помалку од 100 километри. Изнајмувањето на патеката е веќе јасен знак дека Apple има напредувано со развојот на својот автомобил многу повеќе ...
| | веќе видена

Бројот на дефекти на моторите е во постојан раст. Причини за тоа се ценовниот притисок врз производителите, но и трендот на смалување на моторите. Тоа не е безначајно, покрај 10.000 евра за замена на мотор во модел од средна класа. Компанијата за осигурување на гаранции Car Warranty, една од водечките во оваа сфера во Европа, за минатата година повторно забележила зголемување на бројот на дефектни мотори, од 9,2 проценти во 2013 година, на 10,1 проценти лани. Уште една година порано, оваа стапка изнесувала 8,8 проценти. Наспроти тоа, учеството на дефектите во останатите конструктивни групи останало неизменето. Податоци добиени од преку еден милион автомобили во гарантен период Што најчесто се расипува во автомобилите? За разлика од статистиките што се базираат на откриените дефекти при технички преглед на возилата, анализата на Car Warranty го покрива целиот спектар на дефекти. Податоците се добиени од 634.708 гаранции за нови автомобили и 459.400 продолжени гаранции за нови автомобили од сите марки и ...
| | веќе видена

Во огромната експлозија во кинескиот пристанишен град Тијанџин настрадаа најмалку 50 лица и стотици се повредени. Неколку илјади автомобили од четири производители изгореа на пристаништето. Педесет загинати и седумстотини повредени лица е последицата од огромната експлозија во пристанишниот град Тијанџин во Кина. Покрај човечките жртви и настрадани лица е предизвикана и голема материјална штета. Производителите на автомобили го користат пристаништето за претовар на нови возила. Повеќе илјади автомобили од четири производители се целосно изгорени во експлозијата. Според кинеските медиуми, околу 2.700 автомобили на Volkswagen се целосно уништени во пожарот, потоа околу 4.000 возила Hyundai и Kia, како и 1.500 возила на Renault. Само францускиот производител има претрпено штета од најмалку 210 милиони јуани, односно 29,5 милиони евра. Во пристаништето се складирани и 700 тони натриум цијанид Властите во Тијанџин мораат крајно внимателно да ги ангажираат спасувачките сили, заради тоа што уште не се знае опасниот ...
сите 123 | | | веќе видена

Калифорнискиот пионер на електричниот погон го зголемува капиталот за да обезбеди половина милијарда долари за идните проекти. Шефот Илон Маск веќе поседува акции во вредност од 6,7 милијарди долари. Производителот на електрични автомобили Tesla ги притиска инвеститорите за да обезбеди пари за идните големи проекти. Издавањето на 2,1 милиони нови акции треба да донесе повеќе од 500 милиони долари, односно околу 450 милиони евра во касата на производителот. Шефот Илон Маск исто така ќе купува акции за 20 милиони долари. Основачот и мултимилијардер веќе поседува акции во вредност од 6,7 милијарди долари и учествува со 27 проценти во претпријатието. Tesla ќе ги искористи свежите пари за изградбата на огромната гигафабрика за батерии во пустината во Невада. Овој проект има клучна улога за претпријатието што досега работеше со високи загуби да постигне услови за евтино производство и да влезе во зоната на профитабилност. Дел од парите ќе бидат наменети за дистрибутерската мрежа на Tesla, за изградба и одржување ...
сите 2 | | | веќе видена

Кросоверот Mitsubishi ASX веќе влегува во новата моделска година, со серија освежувања во изгледот, но и со нов дизел мотор. Со новиот 1,6-литарски дизел со 114 КС, компактниот кросовер на Mitsubishi троши просечно 4,6 литри на сто километри во верзијата со преден погон, односно точно 5 литри со погон на сите тркала. Моторот ослободува 270 њутнметри при 1.750 вртежи и овозможува забрзување до 100 за 11,2 (2WD), односно 11,5 секунди до сто. Крајната брзина изнесува соодветно 182 и 180 km/h. Новиот дизел ќе стартува со продажба во Европа во октомври, во нивоа на опрема ASX Plus и ASX Top. Со тоа, сите понудени мотори во ASX ќе ја исполнуваат нормата Euro 6. Основен модел и натаму е бензинскиот ASX 1.6 со 117 КС, а врвот во моќноста го одбележува ASX 2.2 DI-D со 150 КС, само во комбинација со погон на сите тркала и автоматски менувач. Акциски модели со предност од 1.500 евра. Информација за Македонија нема Мултифункцискиот информациски дисплеј со висока резолуција во иднина ќе се нуди во сите верзии на ASX, со ...
сите 7 | | | веќе видена

Петстотини километри досег ветува Audi за идниот кросовер со електричен погон. Батериите за автомобилот ќе ги испорачуваат корејските специјалисти LG и Samsung. Audi ќе користи батериски ќелии од корејските гиганти LG Chem и Samsung SDI за идниот кросовер со електричен погон. Обата партнера на Audi планираат да инвестираат во батериска техника во Европа и комплетно да го снабдуваат производителот од Инголштат. Новата технологија ќе им овозможи на сопствениците на идниот кросовер автономија од преку 500 километри со едно полнење на батериите, што е веќе мошне блиску до возилата со конвенционален погон. „Заедно со нашите јужнокорејски партнери за развој ќе го донесеме производството на последната технологија на батериски ќелии во ЕУ и ќе ја зајакнеме улогата на Европа во оваа клучна технологија“, изјави првиот човек за набавки во Audi, др. Бернд Мартенс. Батериските модули ќе се одликуваат со особена ефикасност. „Нудиме технолошко решение што прави електричните автомобили да бидат уште поатрактивни за ...
| | веќе видена

BMW ќе го подобрува квалитетот на градскиот живот нудејќи им електрични возила за краткотрајно користење на граѓаните. Наскоро стартува DriveNow во данскиот Копенгаген, како дел од јавниот превоз. По успешното воведување на електричниот BMW i3 во возниот парк за краткотрајно изнајмување DriveNow во Германија, Велика Британија и САД, на 3-ти септември следува данскиот град Копенхаген, каде на граѓаните ќе им стојат на располагање 400 примероци од електричниот автомобил. За разлика од другите градови, возниот парк во Копенхаген се состои исклучиво од електрични возила, а тие дополнително се дел од јавниот превоз. На овој начин се постигнува уште поквалитетна организација на индивидуалната мобилност во метрополите. Навигацискиот систем во BMW i3 ги зема во предвид и линиите на јавниот превоз Цел на BMW со краткотрајното изнајмување возила DriveNow е на широките народни маси да им се овозможи прв контакт со електричните возила, но воедно и да се намали штетната емисија во градовите и да се постигне повисок ...
| | веќе видена

Американски експерти успеаја да хакираат автомобил преку СМС. Безбедносниот пропуст е во уред што влијае врз стилот на возење. Сличен уред се вградува и во неколку европски автомобили. Компјутерски експерти хакираа Chevrolet Corvette испраќајќи СМС порака до возилото. Тие успеаја да го запрат спортскиот автомобил со 450 КС преку паметен телефон. Хакерите пробија преку уред за телематика користен од една американска осигурителна компанија. Овие уреди со контрола преку радио врска се вградуваат кога корисникот сака да плаќа пониска осигурителна тарифа, односно уредот испраќа информации до осигурителната компанија за начинот на возење на возилото. Сé додека сопственикот избегнува нагли маневри, како силно забрзување или сопирање, задоволени се условите за поевтина тарифа. Секој современ автомобил може да се манипулира Телематскиот уред обично се приклучува на системот за дијагностика на возилото OBD 2. Кај Corvette е можно да се манипулираат сопирачките при пониска брзина на возење, но затоа пристапот до ...
сите 2 | | | веќе видена

Fiat повеќе не го нуди Abarth Punto на европскиот пазар, но моделот очигледно е сосема погоден да им се понуди како новитет на купувачите на индискиот пазар во благоизменето издание. Fiat и Abarth лани решија да го повлечат Abarth Punto Evo од европскиот пазар. Во истата година, на пазарот во Индија стартуваше со продажба освеженото издание на Punto Evo. Овој модел сега се појави и во лутата верзија на Abarth, иако во помалку екстремно ниво од европскиот оригинал. Освежената верзија на Punto Evo нема да се појави во салоните на Fiat низ европските земји, исто како и спортската верзија под знакот на Abarth. Во поглед на моќноста, индискиот Abarth Punto не настапува со толку спектакуларни вредности како моделот што лани си замина од европскиот пазар. Неговиот 1,4-литарски мотор со турбонатполнење постигнуваше 165 КС во стандардната и 180 КС во верзијата SuperSport, додека сегашниов модел вози со 140 КС и 196 њутнметри. Купувачите во големата азиска земја можат да го набават новиот Abarth Punto Evo по цена меѓу ...
| | веќе видена

Тројцата водители Џереми Кларксон, Ричард Хамонд и Џејмс Меј добија на располагање неверојатно висок буџет од Amazon Prime за новото автомобилско шоу – без цензура и без реклами од производителите. Една од најдобрите вести годинава за љубителите на телевизиските емисии за автомобилизам беше дека поранешните водители на Top Gear ќе продолжат со свое шоу во Amazon Prime Video. Тоа е вистински удар за стариот Top Gear што каналот BBC ќе продолжи да го продуцира со водителот Крис Еванс, чие што име надвор од британската територија никому не му значи. Името на новото шоу со Џереми Кларксон, Ричард Хамонд и Џејмс Меј уште не се открива. Американската верзија ниту приближно не ја достигна популарноста на оригиналот Голем број љубители ќе се откажат од шоуто Top Gear, кое што уживаше огромна популарност токму поради тројцата водители. Ниту американската верзија на Top Gear, ниту пак бројните магазини издавани под лиценца не успеаја да го достигнат шармот на трупата на Кларксон, којашто направи единствено шоу во ...
сите 2 | | | веќе видена

Некои прашања немаат одговор зашто никој не ги поставува. Неколку налудничави ентиузијасти сепак беа заинтересирани да го дадат одговорот што сите го знаат. И пак, сите се интересираат да погледнат! Може ли iPhone да се користи како сопирачка плочка за Porsche? Ова прашање никој не го поставил, зашто одговорот е познат однапред, но и покрај тоа, сите ги интересира крајниот резултат. Авторите на ова видео се истите што претходно дадоа одговор на прашањето – дали iPhone може за запре зрно од Калашников? Според тоа, јасно е дека тука не станува збор за шега. Овие креативци со налудничави идеи гледаат реално сценарио во нивниот опит: „Замислете дека сте некаде во планините, стотици милји оддалечени од цивилизацијата, а сопирачките на автомобилот се истрошени. Не знаете како понатаму. Во автомобилот сте повеќемина, и сите имате iPhone.“ Идејата е импровизираните сопирачки со iPhone да се тестираат при различни брзини, за на крајот да се провери дали по сопирањето уште ќе функционираат телефоните. Претходно се ...
сите 2 | | | веќе видена

next