Кога темна Mercedes лимузина држи темпо со Lambo, тоа мора да е A MG што ‘ ржи по улиците. Но, кога лимузината се обидува да го престигне Lambo, јасно е дека станува збор за Brabus. Оваа бизнисменска лимузина штотуку доби 700 КС под хаубата, Brabus 700. Светот веќе долго време не се запрепастува кога бизнис лимузина ќе престигне расно спортско купе. Тоа важи особено кога се работи за цивилните тркачи што ги изработува Brabus, германскиот тјунер специјализиран за M ercedes. П отспецијалност, Mercedes-AMG. Фабричката верзија на Mercedes E 63 S 4Matic+ добива дополнителни 88 КС кога под новата ознака Brabus 700 ќе излезе од фабриката во Ботроп. Четирилитарскиот V8 на Brabus 700 располага со 700 КС Моќност од 700 КС, вртежен момент од 950 Nm, карбонски додатоци за подобрување на аеродинамиката, ковани бандажи од 21 инч. Без разлика дали се работи за лимузината или комбито, пакетот за тјунирање на моторот Brabus PowerXtra B40 – 700 го претвора Mercedes E 63 S 4Matic+ во уште побесен волк во овча кожа. ...
сите 10 | | | веќе видена

Пристига нов кандидат за преземање на позицијата на Mitsubishi Outlander PHEV како најпродаван плагин-хибриден модел на европскиот пазар. Прототип на Honda CR-V Hybrid ја најавува сериската верзија чијашто продажба ќе стартува во почетокот на следната година. Комбинацијата од плагин-хибриден погон и теренец се покажа како добитна. Тоа го докажува Mitsubishi Outlander PHEV како најчест избор на купувачите на плагин-хибриди во Европа. Над 10.000 примероци се продадоа само од почетокот на годинава. Дури и вториот најпродаван модел во сегментот на плагин-хибриди е теренец, Mercedes GLC 350e. Моделите од поскапите класи исто така се високо на списокот, со Volvo XC90 PHEV на седмото и BMW X5 40e на деветото место . Теренец што може да ја извози вобичаената дневна рута само со енергијата во батеријата е последниот прилог во понудата од модели со електрифицирана погонска спрега на Honda. Јапонската марка ќе го претстави прототипот на CR-V Hybrid на салонот во Франкфурт во средината на месецов. Изненадува тоа што ...
сите 7 | | | веќе видена

Уште една причина за создавање симпатии кон оваа дама. Таа е првата сопственичка на еден од најекстремните автомобили во моментов, BAC Mono. Раша Џамаркани е Либанка и секако дека има причина зошто се решила на овој „радикален“ чекор. Претседателката на либанските „ Beasts “ и потврдена бензинска зависничка, Раша Џамаркани, денес стана првата дама што во својата гаража го паркира единствениот тркачки едносед со дозвола за возење по улица, BAC Mono . „ Beasts “ асоцира коректно, но е кратенка од „Beirut Events and Street Shows“. Гамбол 3000 и Трката до Монако се омилените тури на првата дама во BAC Mono Ако некој се сомнева во сериозноста на оваа дама, еве ги аргументите на Раша. Таа со своите возила има учествувано на Гамбол 3000 и на Трката до Монако. Природно е BAC Mono да се најде во возниот парк на Либанката. Нејзиниот клуб ги промовира националната култура, храна, музика и автомобили. Едноседот ќе учествува на манифестацијата што се одржува во Бејрут од 24-ти август до 3-ти септември. Во рамките на ...
сите 25 | | | веќе видена

Можеби не е убава како палма среде асфалтна џунгла, но е барем корисна и не толку скапа. Бандера на иднината служи како полнач за електрични возила, за пристап на интернет и јавува кога околните канти за отпад се преполнети. Најдобро изградена мрежа во секој град е мрежата за улично осветлување. Обично. Panasonic р азвива бандера на иднината, преку којашто електричните возила ќе можат да ја освежат батеријата, минувачите да добиваат пристап на интернет, а комуналните служби да се алармираат кога сензорите ќе регистрираат преполн контејнер за отпад. Јапонскиот гигант планира да ја искористи развиеноста (обично) на мрежата за улично осветлување и да ги претвори уличните бандери во мултиталенти. Во нив ќе се вградуваат и камери за надгледување, предаватели за мобилната мрежа, сензори што на возачите ќе им јавуваат слободен простор за паркирање. Има и сензори што ќе им дојавуваат на комуналните служби кога се преполнети околните контејнери за отпад. Бандерата на иднината на P anasonic се води како проект ...
сите 45 | | | веќе видена

Ferrari Portofino пристига на чист терен. Претходникот California ги прекрши сите табуа за марката, на новиот кабриолет повеќе никој нема да му забележи дека прави нешто недозволиво. Отворениот четирисед на Ferrari ги прекрши сите закони на Маранело кога се појави во 2008 година. Турбонатполнење по фејслифтот, менувач со двојна спојка, поврзување со мобилен телефон, комфорно подвозје, грбка како на Peugeot CC . Фераристите никогаш не го прифатија како „кавалино рампанте“. Ferrari направи Golf. И талијанците дури нудеа специјален пакет, за California да стане барем Golf GTI. З а пред јавноста: Три четвртини од сопствениците првпат седнаа зад воланот на Ferrari. Зад кулисите: Од каде изникнаа над три илјади нови сопственици на McLaren лани, двојно повеќе за една година ? Ferrari Portofino ќе ги измазни работите под копитата на „кавалино рампанте“ Калифорниската зашеќерена авантура заврши. Ferrari Portofino ќе ги измазни работите под копитата на „кавалино“. Почнувајќи од името. Портофино е туристичка атракција, ...
сите 26 | | | веќе видена

Најголемиот превозник во Норвешка, компанијата Boreal Norge AS, својот возен парк ќе го збогати со електрични автобуси Solaris Urbino 12 Electric. Петте автобуси ќе бидат пуштени на редовна линија во следното лето. Дванаесетметарскиот Urbino Electric изработен по нарачка на норвешниот превозник поседува електрична портална оска ZF AVE 130 со два електромотора вградени непосредно покрај тркалата и погонска спрега од полскиот производител Medcom. Батеријата со капацитет од 146 киловатчасови може да се полни преку стандардните полначи за струја, но ќе се користи и пантограф. Во тој случај, Solaris Urbino ги дополнува батериите и во возење, црпејќи енергија од електричните водови поставени на одредени делници по неговата редовна рута. Модерна варијанта на тролејбус. Електрични автобуси на Solaris возат низ повеќе европски градови Електричните автобуси на Solaris веќе се користат во неколку европски градови, меѓу другото и во германскиот Хановер. Новиот Urbino 12 Electric е актуелен носител на титулата автобус на ...
сите 22 | | | веќе видена

Врз основа на MAN TGS со погон на шест тркала е изведено ова експедициско возило од марката Unicat во којашто веруваат авантуристите. Тоа што нормалните го немаат: Резервоар за 1.050 литри гориво, соларен колектор од 2 киловати на покрив, трицилиндарски дизел како генератор за струја. Специјалистот за изработка на експедициски возила од германскиот Детенхајм повторно повикува на авантура. Последниот „модел“ на Unicat е изработен врз основа на MAN TGS 6×6 и се води како MD77h. Моќноста од 540 КС се распределува преку разделен преносник со теренска редукција и мануелно вклучување на погонот на предната оска. Блокада во предниот и задниот диференцијал не отсуствува, исто како и контрола на притисокот во гумите, приклучок за компримиран воздух и двокоморен резервоар за гориво со зафатнина од 1.050 литри. Квалитетот на дизелот е неважен. Во снабдувањето со гориво се користи загреван груб филтер за нафта и филтер за вода. Unicat располага и со сопствена бензинска станица за „пратечките“ возила, со зафатнина од 125 ...
сите 5 | | | веќе видена

Постои техника со којашто возилата може да се запрат присилно заради спречување на терористичките напади со влетување во толпа. Електромагнетни топови може набрзо да се најдат во примена кај безбедносните сили. Барселона е последниот град во серијата терористички напади со влетување со возило во толпа. Автомобилите се користат како оружје, фанатиците се залетуваат и газат с é пред себе. Безбедносните сили се спречени да интервенираат, затоа што со отворањето оган врз возилото во напад може да се предизвикаат дополнителни жртви. Едно од решенијата се столбови што го ограничуваат пристапот во прометните пешачки зони. Но, оваа заштита не може да се примени секаде. Безбедносните сили размислуваат за друга техника: Топови што испуштаат силни електромагнетни импулси и микробранови со висока моќ. Кога импулсите ќе го погодат автомобилот, неговата електроника откажува. Моторот запира веднаш и не може да стартува додека е под дејство на импулсите. Електромагнетни топови за присилно запирање возила и соборување ...
сите 5 | | | веќе видена

Минхен го претстави новиот BMW M5, првпат со погон на сите тркала, создаден првенствено за динамика, со 600 КС и 3,4 секунди за спринт до сто. Нарачките стартуваат веднаш, испораката следува напролет, цената е 117.900 евра. Не постои автомобил со покуса моделска ознака, а поголемо значење за браншата. BMW M5. Доколку беше италијански автомобил, неговото име веројатно ќе гласеше соодветно Quadrifoglio Oro Super Veloce Leggera Sprint GTA итн. М есто сите тие самопофалби, само BMW M5. С огласно оваа германска ефикасност, само кусо со зборовите. Првпат во (супер)спортската лимузина работи погон на сите тркала M xDrive. Развиен во BMW M GmbH, погонот работи со централен разделен преносник со ламеласта спојка и го распределува вртежниот момент варијабилно на предната и задната оска. За тракцијата да биде оптимална во сите временски и патни услови помага активниот диференцијал на задната оска, со блокада којашто варира меѓу 0 и 100 проценти. Новиот BMW M5 му нуди на возачот избор од пет конфигурации на M xDrive ...
сите 22 | | | веќе видена

Volkswagen може да го претвори сиот публицитет по дизелгејт во предност. Волфсбург веќе го најавува следниот електричен модел за сериско производство. Volkswagen I.D. Buzz прикажан рано годинава како концепт, станува сериски автомобил во 2022 година. Уште два модела се на списокот на чекање. Намерите на Volkswagen да се врати легендарниот „були“ во производство се јасни веќе подолго време. Сега на престижниот собир на богатите и убавите, заедно со нивните скапоцени автомобили во калифорнискиот Пебл Бич, Volkswagen потврди дека модел базиран на концептот со електричен погон I.D. Buzz пристига во 2022 година. Прикажан во почетокот од годинава на салонот во Детроит, концептниот I.D. BUZZ е чисто електричен автомобил. Комбито повторно го заживеа духот на иконскиот Volkswagen Microbus, превозното средство на хипиците и семејствата во 1960-те или на денешните сурфери и љубители на комбиња. Volkswagen I.D. Buzz пристига веднаш по пазарниот старт на комбилимузината I.D Потврден е и датумот на пристигањето на I.D. ...
сите 60 | | | веќе видена

Кусо летно четиво од одделението за односи со јавност на Volkswagen. Тоа што изгледа навидум безначајно, всушност ни дава одличен увид во исклучително комплексната организација и начинот на функционирање на мегабрендовите со глобално влијание. Нешто слично на светска администрација. Значи, по ред. Андреас Кригер, на 50-годишна возраст, досегашен раководител со центарот за развој на претсериски возила, во иднина ја презема одговорноста за моделите од основните класи на марката Volkswagen. Тој ја наследува функцијата од Клаус-Герхард Волперт (60), кој од 1-ви октомври 2017 заминува во пензија. Главен за моделските серии од средната и вишата класа во иднина ќе биде др. Штефан Гис (54), досегашен раководител за развој на подвозје. Тој ја презема новата функција од др. Елмар-Мариус Лихарц (47), кој во иднина ќе раководи со новото подрачје на дигитализација на финансиите во концернот. Шеф за развој на подвозје станува Фридрих Ајхлер (57), досега главен во развојот на агрегати. Новите раководители ќе ги преземат ...
сите 19 | | | веќе видена

Светот се забавува со моќите на Tesla. Л имузинскиот Model S досега повеќепати ги има одмерувано силите со најсилните и најбрзите. Сега е ред на Tesla Model X. За противник на овој спринт, теренецот го има никој друг туку Lamborghini Aventador. Кој е сега најсилен и најбрз? Трките не се дисциплината заради којашто се создадени електричните автомобили. Но, сеедно, им успева. Способноста на електромоторите да го создадат полниот вртежен момент буквално уште од првиот вртеж е основата за непобедливоста на автомобилите на батерии во спринт. На моделите на Tesla особено. Познавачите и сопствениците на овие автомобили се свесни дека електрониката ќе ја ограничи расположливата моќност на електромоторите веднаш штом ќе се регистрира пречекорување на дозволената температурата на батериите и на погонската спрега. Замислата дека Tesla ќе вози со крајна брзина додека не се истрошат батериите е само убава фантазија. Според тоа, електричните автомобили не се наменети за трка. Барем не сериските. Но, кому тоа му е важно? ...
сите 13 | | | веќе видена

Германските марки се на тапет заради зголемената емисија на азотни оксиди од дизел моторите. Политичарите бараат решение, продажбата на дизели опаѓа. Наспроти тоа, кај негерманските марки се чини дека сé е в ред. Но, дали? Клубот АДАК го има одговорот. Почна како дизел афера во целиот концерн Volkswagen , за потоа да се прошири во обвиненија за картелско здружување меѓу најголемите германски производители на автомобили. Daimler, BMW и Volkswagen, заедно со Audi и Porsche, имено, се договарале околу цените пред добавувачите и сите користеле техника за лажирање на емисијата на азотни оксиди. Може да се стекне впечаток дека германските марки, од параден коњ се претворија во подла хиена на автомобилската бранша. Дали навистина сé е чисто кај останатите национални автоиндустрии или таму само молчат додека некој ги открие? Системите за пречистување на издувните гасови кај повеќето производители на возила со дизел мотор не ги минаа тестирањата во реални услови на возење. Тоа е заклучокот од последното тестирање на ...
сите 7 | | | веќе видена

Откако се дозна дека производителите долги години мамеле околу чистотата на своите автомобили, браншата сега поаѓа во одбранбен поход. Специјалистот Mann Hummel претстави возило со филтер на покрив, кој ја впива нечистотијата во воздухот што ја оставаат возилата. Жителите во европските градови се загрижени околу опасностите од загадениот воздух по здравјето, особено ситните, но подмолни честички гареж. Тамошните политичари веќе најавуваат забрани за пристап со стари возила со дизел мотор во градските центри, во некои градови веќе со години постојат строги ограничувања со цел жителите да се поштедат од нечистотијата во воздухот , односно од опасните честички. Специјалистот за филтри Mann Hummel докажува дена браншата секогаш располага со решение за сите проблеми. Единствено треба да дојде вистинскиот момент и на пазарот да се пласира тоа што се бара. Нивното тест-возило поседува три уреди што треба да придонесат за пречистување на водухот од честичките гареж. Тест-автомобилот чисти исто колку што загадува ...
сите 6 | | | веќе видена

Vision Mercedes-Maybach 6 Cabriolet е создаден како отворена провокација за високото општество да го прифати електричниот погон како нова луксузна „ставка“. Петминутното освежување на батериите за следните сто километри е пристојна понуда. Да нема двоумење уште од почеток. Овој вчудоневидувачки автомобил вози на батерии. Vision Mercedes-Maybach 6 Cabriolet не постигнува некое ново скалило на луксузот коешто треба да се покаже пред публиката на престижниот собир на вредни олдтајмери и најспектакуларни концептни автомобили во Пебл Бич, Калифорнија. Ова е своевидна изјава од изумителот на ултимативниот луксуз на четири тркала, дека крстосувањето на висока нога во блиска иднина лесно може да се префрли на електричен погон. Јасна провокација за стандардните на мобилност на високото општество. Арт-деко дизајн во спој со 750 електрични коњски сили погонскиот систем постигнува 550 киловати или 750 коњски сили. Тенка батерија вградена во подот му овозможува на кабриолетот долг 5,7 метри да вози преку 500 километри на ...
сите 11 | | | веќе видена

Opel никогаш не бил премиум марка, но честопати се вмешувал успешно во највисоката автомобилска лига. Opel Senator е последниот голем модел од Риселсхајм што постигнувал солидни продажби и уживал висока почит. Пред четириесет години, тој пристигна како замена за уште една легенда на марката, тројката KAD. Во годините кога светот уште не знаеше за нафтена криза, Opel б уквално владееше во високата класа со моделите од славното трио KAD, односно Kapitan, Admiral и Diplomat. Кога дојде време за наследникот, пазарот беше сменет драстично. На местото на тешките и моќни крстосувачи со мотори V8, н а крајот на летото во 1977 година пристигна Opel Senator, заедно со неговата купе-изведба Monza. Лимузината долга 4,80 метри доби „само“ шест цилиндри, а некогашните раскошни форми се претворија во елеганција. Opel Senator доби мотори со „само“ 6 цилиндри и елегантна каросерија Senator изгледаше „лесно“ покрај триото KAD. Купувачите не смееше да се преплашуваат со тешки лимузини, особено по нафтената криза. Под хаубата ...
сите 38 | | | веќе видена

Мала британска работилница дава голем придонес за утрешната мобилност – едноставно поврзувајќи ја со минатото. Тие ги префрлуваат гласните и нечисти стари автомобили на електричен погон. Повеќето од нивните автомобили стануваат многу побрзи по преправката. Почисти, исто така. Дали духот на легендарните автомобили се сведува најмногу на моторот? Боксер моторот со воздушно ладење и препознатлив звук ја претвори „бубата“ во легенда? Во тој случај, Porsche 911 и Fiat 500 исто така ја должат славата на своите карактеристични мотори. Тоа е погрешен заклучок, доколку се суди според портфолиото на Electric Classic Cars. Оваа мала работилница во Велика Британија, во сопственост на двајца автомобилски ентузијасти, ги префрлува олдтајмерите и јангтајмерите на електричен погон. „ Буба“ што вози 240 km/h и сопирачки од Porsche на сите тркала На интернет страницата на Electric Classic Cars нема празни ветувања, само силни аргументи. Гледано според големиот придонес што тие го постигнуваат за јавноста да биде свесна за ...
сите 28 | | | веќе видена

Пазарните аналитичари предвидуваат дека калифорнискиот електро специјалист во следната година ќе продаде 120.000 примероци од Tesla Model 3. Според повеќе експертски кругови, новиот T esla Model 3 ќе се продава подобро и од најоптимистичките очекувања. Аналитичарот Адам Џонас од познатата консултантска компанија Morgan Stanley предвидува дека во третиот квартал ќе пристигнат над 1.500 нови нарачки за најдостапниот модел на Tesla. Во последното тромесечје, бројот на нарачки за Model 3 веќе ќе се искачи на 8.000 возила. Калифорнискиот специјалист за електричен погон неодамна стартуваше со испорака на лимузината којашто со цената од 35.000 долари за основната моделска изведба е најмалку двојно поевтина од останатите модели на Tesla. Над 120 илјади примероци од Tesla Model 3 за следната година место 90 илјади Аналитичарите на Morgan Stanley предвидуваат дека Tesla Model 3 во 2018 година ќе постигне продажба од 120.000 возила. Тоа е значително над досегашните предвидувања за 90 илјади примероци во првата полна ...
сите 20 | | | веќе видена

Првично беа планирани само 500 примероци, потоа плановите се зголемија двојно. Купувачите лудуваат по суперспортскиот Ford GT, барем оние што можат да си дозволат. Ford не ги одбива побарувањата. Следи серија во чест на победата на Леман во 1967 година. Лани веќе имаше една серија „ Heritage Edition “. Суперспортскиот Ford GT доби нова специјална серија во ограничен број примероци. Серијата ’67 Heritage Edition е изработена во чест на славната победа на Ford GT Mark IV на 24 Часа Леман пред половина век. Тоа беше втората победа во низа на GT на маратонската трка. „Наследничкото издание“ е лакирано во црвена боја, со бели ленти и видливи карбонски елементи. На хаубата и на вратите се наоѓа стартниот број. Појавата ја заокружуваат ковани алуминиумски бандажи од 20 инчи во сребрена боја, со црни навртки. Ексклузивниот GT добива уште црвени сопирачки клешти и сребрени ретровизори. Ford GT ’67 Heritage Edition со ексклузивни детали во кокпитот Во кабината се наоѓаат седишта со карбонска школка, обложени со кожа и ...
сите 17 | | | веќе видена

Infiniti ја враќа суштината на студиските автомобили. Тие треба да изненадат, да побудат љубопитност, па и да насмеат. Сето тоа му успева на Infiniti Prototype 9 . Тоа што овој ретро-тркач нема никаква искориска поткрепа, во случајов е апсолутно споредна работа. Премиум-марката на Nissan сé прави правилно. Фановите се поклонуваат пред името Infiniti, продажбата врви солидно на матичните пазари, марката се вмешува и во мотоспортот. Единственото што недостига е историја. Неполни три децении се премалку за Infiniti одвреме навреме да се повика на своето минато. Зошто тогаш историјата да не се „произведе“ сега? Дизајнерите го создадоа Infiniti Prototype 9 како ретро-тркач по пример на родстерите што во 1940-те години се натпреварувале по патеката Тамагава. Електричниот погон е „остаток“ од денешницата. Школката сепак е оформена рачно, од врвните мајстори на Nissan, легендарните такуми. Од спонтан разговор до општа еуфорија за изработка на Infiniti Prototype 9 Според шефот Роланд Кригер, сé почнало спонтано, од ...
сите 11 | | | веќе видена

next