Користените автомобили со дизел мотор од постарите годишта веќе со месеци не можат да најдат нов сопственик на плацевите во Германија. Трговците бараат начин ...
сите 9 | | | веќе видена

Дузина модели на Jaguar и La nd Rover деновиве вриеја пред салонот на Automobili Group во Скопје во исчекување да ги покажат своите можности и специјалности. По целодневна тура со преседнување од еден во друг модел, не може да следува ништо помалку отколку комплетна културна преобразба. Кога безмалку комплетната моделска гама на J aguar и Land Rover ќе се најде наредена за пробно возење, едно нешто се забележува веднаш. Тоа не е верноста во пренесувањето на заедничката стилска нота од еден до друг модел, ниту пак заклучокот дека дречливите бои некако им прилегаат на овие автомобили, туку отсуството на свест за моделска хиерархија. Тоа е уште еден од многуте феномени што ја придружуваат британската автомобилска школа. Како што одушевувањето не може да се дозира, така и обожувањето на автомобилите на Jaguar и Land Rover не може да се води според нивното место во моделската хиерархија Кој уште би помислил Jaguar XE да го квалификува како најевтиниот или најмалиот модел во гамата на марката со дивата мачка? Или ...
сите 9 | | | веќе видена

Досег зголемен на реални 300 километри, 40 минути за батеријата од 40 kWh да се наполни до 80 проценти и моќност од 150 КС. Овие бројки би требало да се решавачки за успехот на еден електричен автомобил. Новиот Nissan Leaf не треба да постигне ништо повеќе од претходникот. Тој веќе е најпродаван електричен автомобил во светот. Само е подобар. Сé се одвива мазно околу светскиот шампион во електромобилност. Нема сонмежи дали производителот ќе успее да излезе во пресрет на големата пазарна побарувачка, ниту во политичката волја да ги поддржи сите промени што автомобилот ги носи во индустријата или во општеството. Првата генерација на Nissan Leaf немаше врвни вредности на капацитетот на батеријата, досегот или забрзувањето, ниту пак беше најдостапен електричен автомобил на пазарот. Но, успеа да стане најпродаван електричен автомобил во светот. Nissan Leaf сега влегува во втората генерација и носи значајни промени. Новиот Nissan Leaf нуди поголем досег, напредни технологии и настапува со динамична нота во ...
сите 9 | | | веќе видена

Кога темна Mercedes лимузина држи темпо со Lambo, тоа мора да е A MG што ‘ ржи по улиците. Но, кога лимузината се обидува да го престигне Lambo, јасно е дека станува збор за Brabus. Оваа бизнисменска лимузина штотуку доби 700 КС под хаубата, Brabus 700. Светот веќе долго време не се запрепастува кога бизнис лимузина ќе престигне расно спортско купе. Тоа важи особено кога се работи за цивилните тркачи што ги изработува Brabus, германскиот тјунер специјализиран за M ercedes. П отспецијалност, Mercedes-AMG. Фабричката верзија на Mercedes E 63 S 4Matic+ добива дополнителни 88 КС кога под новата ознака Brabus 700 ќе излезе од фабриката во Ботроп. Четирилитарскиот V8 на Brabus 700 располага со 700 КС Моќност од 700 КС, вртежен момент од 950 Nm, карбонски додатоци за подобрување на аеродинамиката, ковани бандажи од 21 инч. Без разлика дали се работи за лимузината или комбито, пакетот за тјунирање на моторот Brabus PowerXtra B40 – 700 го претвора Mercedes E 63 S 4Matic+ во уште побесен волк во овча кожа. ...
сите 10 | | | веќе видена

Пристига нов кандидат за преземање на позицијата на Mitsubishi Outlander PHEV како најпродаван плагин-хибриден модел на европскиот пазар. Прототип на Honda CR-V Hybrid ја најавува сериската верзија чијашто продажба ќе стартува во почетокот на следната година. Комбинацијата од плагин-хибриден погон и теренец се покажа како добитна. Тоа го докажува Mitsubishi Outlander PHEV како најчест избор на купувачите на плагин-хибриди во Европа. Над 10.000 примероци се продадоа само од почетокот на годинава. Дури и вториот најпродаван модел во сегментот на плагин-хибриди е теренец, Mercedes GLC 350e. Моделите од поскапите класи исто така се високо на списокот, со Volvo XC90 PHEV на седмото и BMW X5 40e на деветото место . Теренец што може да ја извози вобичаената дневна рута само со енергијата во батеријата е последниот прилог во понудата од модели со електрифицирана погонска спрега на Honda. Јапонската марка ќе го претстави прототипот на CR-V Hybrid на салонот во Франкфурт во средината на месецов. Изненадува тоа што ...
сите 7 | | | веќе видена

Уште една причина за создавање симпатии кон оваа дама. Таа е првата сопственичка на еден од најекстремните автомобили во моментов, BAC Mono. Раша Џамаркани е Либанка и секако дека има причина зошто се решила на овој „радикален“ чекор. Претседателката на либанските „ Beasts “ и потврдена бензинска зависничка, Раша Џамаркани, денес стана првата дама што во својата гаража го паркира единствениот тркачки едносед со дозвола за возење по улица, BAC Mono . „ Beasts “ асоцира коректно, но е кратенка од „Beirut Events and Street Shows“. Гамбол 3000 и Трката до Монако се омилените тури на првата дама во BAC Mono Ако некој се сомнева во сериозноста на оваа дама, еве ги аргументите на Раша. Таа со своите возила има учествувано на Гамбол 3000 и на Трката до Монако. Природно е BAC Mono да се најде во возниот парк на Либанката. Нејзиниот клуб ги промовира националната култура, храна, музика и автомобили. Едноседот ќе учествува на манифестацијата што се одржува во Бејрут од 24-ти август до 3-ти септември. Во рамките на ...
сите 25 | | | веќе видена

next