Арт Кујна

Ако е кафеав, дали е тогаш и поздрав? За разлика од брашното и оризот, за шеќерот тоа не важи. Иако е понекогаш многу скап, кафеавиот шеќер не треба да се ...
сите 9 | | | веќе видена

Состојки: За тестото: 170 г путер 50 г шеќер во прав 70 г мелени бадеми 270 г меко брашно 2 кесички ванилин шеќер За поросување: 150 г шеќер во прав кесички ...
сите 101 | | | веќе видена

Понекогаш тиквите можат да бидат толку вкусни, суви и благи, што не им треба ништо освен да ги испечете и да уживате во вкусот. Но некогаш навистина знаат да ...
сите 2 | | | веќе видена

Ден Буетнер проучувал пет места ширум светот кадешто жителите се познати по долговечноста: Окинава во Јапонија, Никоја во Костарика, Икарија во Грција и Лома ...
сите 5 | | | веќе видена

Од неодамна пвторно го откривме рогачот кој порано го јадевме и онака, директно од дрво. Рогачот е праисториско стебло. Потекнува од северна Азија, како и од ...
сите 4 | | | веќе видена

next