Арт Кујна

Состојки: 200 г сирови леблебии 2 главици кромид 2-3 чешниња лук Пола китка магдонос 2 лажици брашно пола лажиче мелен ким пола лажиче црвен пипер (може и лут) ...
сите 68 | | | веќе видена

Јадењето сирова храна стана планетарно познато благодарение на книгата на Викторија Боутенко „Зелено за здравје“ во која опишува како таа и нејзиното семејство ...
сите 3 | | | веќе видена

Светската климатска конференција на Обединетите нации (COP24) моментално се одржува во Катовице, Полска. За време на конференцијата, учесниците се повикуваат ...
сите 18 | | | веќе видена

Томас Лаурсен, познат во светот на гастрономијата како „Antman“ ги снабдува со диви состојки некои од најдобрите ресторани на светот уште од 2011. година, и е ...
сите 2 | | | веќе видена

Денеска, во кујната на средното угостителско училиште „Лазар Танев“ беше промовирана иницијативата „Часови за готвење слоу фуд“. Станува збор за соработка ...
сите 20 | | | веќе видена

Состојки: стар леб 2 јајца 1 чаша млеко 1 чаша кисело млеко или павлака сирење 4-5 кришки кашкавал 50 г путер оригано Приготвување: Исечете го лебот на мали ...
сите 81 | | | веќе видена

Доктор Џенгис Јашар е патолог, шеф на одделот за патологија во Клиничката болница Аџибадем Систина, доктор на медицински науки и веќе 2 години, доцент на ...
сите 5 | | | веќе видена

Др.Ференци открил во цвеклото антоцијан (тој е причина за бојата на цвеклото) и утврдил дека антоцијанот делува на сузбивање на малигните тумори, односно, дека ...
сите 3 | | | веќе видена

next