Архитект

Видео - Тајмлепс за моделот на West 57 Две минутен тајмлепс за еден од последните објекти на Бјарке Ингелс , проектот наречен West57th , кој го направија во музејот на Луизијана... Бјарке Ингелс
| | веќе видена

Општината Никшиќ во Црна Гора, кон крајот на минатата година распиша конкурс за проект на Филозофскиот факултет, со кој започна да се дополнува дадениот ДУП на целокупниот универзитетски кампус. Според планот е предвидено во текот на следниов период да се сконцентрира и доврши урбаниот развој започнат уште кон крајот на седумдесеттите и осумдесеттите години на минатиот век… Според информациите, на конкурсот учествувале 15 пореномирани проектантски студија од регионот, меѓу кои и престижните Studiograd i Studio Synthesis од Подгорица. Од друга страна, распишаниот конкурс бил повод за создавање и на еден мешовит тим од професионалци, кои своите искуства и знаење ги обединиле во еден креативен, современ и урбан проект. Се работи за тим кој го сочинуваат архитектот Александар Петров од Скопје, кој редовно учествува на сите позначајни конкурси во регионот и пошироко, заедно со Александар Асанин, Иван Асановиќ и Милич Ѓерковиќ, сите од Подгорица. Според Петров, „ваквата мултикултурна и мултидисциплинарна соработка ...
| | веќе видена

Дел од содржините на новиот број на Порта3 можете да ги проследите во статијата за „ Младите архитекти наспроти престижните студија “, а во продолжение ја споделуваме листата на добитниците на списанитето Порта3. Добитници на најновиот број 158 се: Бојан Симовски Сандра Поцева Симона Михајловска Лимба Минова Филип Златановски Ивана Арсиќ Мартина Величковска Боро Огњанов Маја Дамевска Дејан Митев Архитект.мк во соработка со списанието за архитектура Порта3 поклонува по 10 списанија за секој издаден број. Добитниците на последниот број, наградата ќе може да ја подигнат во просториите на Порта3 што се наоѓа на ул. Васил Ѓоргов 21 број 2 локал 9 - спроти новата катна гаража „Зебра“ во Капиштец. Порта3 е списание кое ги опфаќа областите од архитектурата, градежништвото и екологијата обидувајќи се во секое време да обезбеди квалитетна и навремена информација за своите читатели. На нашиот пазар излегува веќе пет години, два пати месечно, во тираж од 2.000 примероци. Аплицирајте и станете ...
| | веќе видена

Во текот на претходните два месеци многу познати архитектонски списанија објавија репортажа за необичната градба која неодамна е изградена во бразилскиот град Агра дос Реис , кој е оддалечен околу 50 км од Рио де Жанеиро. Станува збор за куќа во облик на цвет кој се наоѓа на пространата парцела, веднаш до морето. По зборовите на бразилското архитектонски студио Mareines + Patalano Arquitetura објектот е инспиририран од традиционалниот домородски градежен облик на куќата, која била исклучително добро прилагодена на природните услови. Објектот скоро е совршено позициониран во однос на многу топла и влажна клима, каде што кровот служи како заштита од сончева топлина и ја соединува целокупната основа. Внатрешноста е организирана така да најчесто не постојат јасни разграничувања на простории и програми со многу простори кои се наменети за уживање во погледот. Од таа причина, ходниците се во потполност укинати и е направен потполно отворен план. Ова не е само желба на сопственикот, туку и архитектонска одлука, ...
| | веќе видена

Проектот “3beirut”, кој неодамна премина во фаза на изградба, е прв проект на познатиот архитект Норман Фостер во Либан. Станува збор за мешовита намена, која ќе ги комбинира административните и станбените содржини. Според зборовите на архитектите, проектот тежнее кон внесување на иновација во доменот на одржливата градба во Бејрут, почитувајќи ја неговата урбана шема и волуметрија на околните блокови. Објектите во проектот “3beirut” се едноставни кубични форми, кои беа на мета на стручната критика кога проектот прв пат беше претставен пред јавноста. Иако е кажано дека ваква градба изгледа застарено, архитектот се правдаше со зборовите, дека ова е единстевн облик на блок кој може да постигне успешна колерација со веќе постоечката урбана шема. Целта на проектот е да го поврзе историското јадро на Бејрут со приморскиот брег, т.е. да игра важна улога во понудата на современиот комерцијален простор во градот. Како што е планирано приземјето ќе понуди продавници, галерии и ресторани додека остатокот од ...
| | веќе видена

Архитектонското студио Design Spirits го заврши својот последен проект кој се однесува на еден ресторан во Сингапур и се вика Project Nautilus. Станува збор за простор којшто е ситуиран во еден трговски центар на четвртиот кат и тоа на површина од 502 метри квадратни во кои 100 метри ќе припаднат на кујнските потреби а останатите 400-ни метри квадратни ќе бидат предвидени за гостите. Овој ресторан има капацитет да опслужи 122 лица. Инспиративно и софистицирано решение во кое архитектите го користат дрвото како основен материјал во ентериерот што на најубав начин се манифестира преку модуларните и полутранспарентни визуелни паравани кои во комбинација со скриеното светло сместено на плафонската конструкција создаваат топла атмосфера и пријатен амбиент во овој простор.
| | веќе видена

Доколку сте заинтересирани да го освежите вашиот ентериер со некакво зеленило, можеби ќе ви помогне шведската фирма Greenworks Оваа специјализирана фирма се занимава со производство на озеленети ѕидни површини во внатрешни простории. Еве и неколку примери од нивните продукти. Greenworks
| | веќе видена

Германскиот дизајнер Andreas Störiko го обмисли дизајнот на столот Volo за потребите на шведскиот произведувач на ентериер Lammhults . Името на столот Volo потекнува од латинскиот збор кој во превод значи „јас летам“, а автоматски не наведува на концептот на авторот кој сакал со овој модел да создаде чувство на „лебдење“. Олеснета алуминиуска конструкција од четири прачки се собира во едно јадро, еден зглоб и создава непречено движење во сите правци. Врз нејзе е поставен кожен тапацер придружен со специјална мрежа која анатомски се приспособува во зависност од нејзиниот корисник. Andreas Störiko
| | веќе видена

Сите оние кои се занимаваат со дизајн и архитектура мошне добро знаат колку е значаен периодот на создавање на одреден проект особено додека е во фаза на концепт или идејно решение. Лично како архитект отсекогаш ми била проблематична фазата во која своите скици, цртежи и анализи ќе треба да ги префрлам во својот компјутер со помош на скенер или пак да ги фотографирам за да можам потоа да ги обработам во AutoCAD. Оваа статија се однесува токму на оваа фаза во која архтиектите , дизајнерите, артистите директно ќе можат да ги создаваат своите скици и анализи во програм создаден кој е компатибилен со целата платформа на Autodesk. Станува збор за програмот Autodesk SketchBook Designer 2012 кој има мошне едноставен интерфејс и алатки лесно разбирливи и употребливи за работа. Покрај сите можни моливчиња, гумички, рапитографи, фломастери, четки (како составен дел од програмот) кои ќе ви овозможат одлична манипулација во создавањето на вашиот цртеж, најтопло би ви препорачал и набавување на дигитален таблет со ...
| | веќе видена

Видео со реномираниот американски архитект Френк Гери во кое ќе дознаете за архитектонскиот процес во неговите дела, како и за многу аспекти од типот на социјалните проблеми, личните барања на инвеститорите како и низа други сегменти со кои секој архитект е соочен во текот на една професионална кариера.
| | веќе видена

Денеска во Општина Карпош, во просториите на големата сала , беше извршено оценување, жирирање на пристигнатите трудови за конкурсот за фотографија „2/Два“. Архитект.мк заедно со Општина Карпош, искрено им честита на најдобро рангираните автори, а воедно им се заблагодарува на сите учесници на овој конкурс. Притоа напоменуваме дека дополнително ќе бидете информирани за датумот на свеченото доделување на наградите како и за местото и времето на отворање на изложбата. Како организатори на конкурсот сме презадоволни од добиените дела и креативноста на авторите, во кои годинава доминираше црно-белата фотографија како основен израз. На сличен начин како минатата година и овојпат добивме потврда за слободниот и искрен пристап во кој учесниците ги потврдија нашите уверувања дека сме земја која што поседува автори чиј префинет вкус и креативна уметничка перцепција несомнено парира во композицискиот третман на светската фотографија. Стручното жири составено од Роберт Јанкулоски, Жанета Вангели и Валентино ...
| | веќе видена

Ги известуваме сите учесници на конкурсот за фотографија „ 2/Два “, а воедно и сите љубители на фотографија дека во четврток на 09.06.2011 година со почеток во 08.30 часот ќе се изврши отворање и оценување на пристигнатите фотографии. Притоа ги покануваме сите заинтересирани учесници но и љубители на фотографија да присуствуваат на отворањето на конкурсните фотографии, кое е од отворен карактер. Жирирање ќе се одржи во просториите на големата сала во Општина Карпош барака број 5. Стручното жири е составено од: - Роберт Јанкулоски , фотограф и директор на македонскиот центар за фотографија; - Жанета Вангели , професор на Ликовна академија, мултимедијален уметник, активна во областа на фотографијата, сликарството, видеото и филмот; - Валентино Димитровски , претседател на македонскиот центар за фотографија, историчар на уметноста и ликовен критичар, раководител на Одделението за движно културно наследство при Министерството за култура; Трите првонаградени фотографии како и избор на уште 27 ...
сите 3 | | | веќе видена

Архитектонското студио “ Damilano Studio Architects ” неодамна ја заврши реализацијата на проектот од бензинската станица недалеку од градот Кунео во италијанската област Пијемонт. Иако на прв поглед изгледа претерано креативен или интересен зафат, програмот и обликувањето на бензинската станица може да биде исклучително добра подлога за покажување на умешноста на архитектите во обликување на мали структури. Идејата за овој конкретен дизајн е строг симболизам на патување, кратко или долго, единствено прекинат само на неколку места заради точење на бензин или едноставно протегнување на нозете. Целокупната волуметрија на овој објект изгледа многу динамично и подвижно. Архитектите сакале да одстапат од традиционалното обликување односно креираа друг пристап со автомобил кон самиот апарат за точење бензин, кој е осамен во својата обликувана целина, и се наоѓа под печуркастата внатрешница. Белиот колорит успешно го предизвикува вниманието на возачите, особено при ведар ден кога рефлектира голем дел на зрачење. ...
| | веќе видена

Австралиското дизајнерско студио Hassell , деновиве го објави својот концепт за изградба на брза железница што ќе сообраќа по целиот периметар на австалискиот континент. Брзата железница е наречена A-HSV и предвидува комфорно возење дури и на развиена брзина од 400км/час со што патот на пример од Мелбурн до Сиднеј ќе се сведе под 3 часа патување. Hassell
| | веќе видена

Комплексот Горки Город кој што инвеститорите го опишуваат како „оригинално одморалиште сместено меѓу снежните врвови, ливади со алпски стил и примордијалните шуми во Националниот парк Сочи“, поседува врвна инфраструктура, изградена благодарение на вложувањата за Зимската олимпијада 2014, но наеднаш по обелоденувањето на видео презентацијата вознемири многу архитектонски критичари. Куќи со восхитувачки погледи хотели кои припаѓаат на најпознатите ланци во светот, луксузни дуќани и терми, пријатни кефеани и ресторани, популарни ноќни клубови и најсовремена понуда на спортски содржини по нацрти на Mikhail Filippov и Maxim Atayants се еклектичен проект кој се обидува да создаде лажна историја која најверојатно ќе биде едно од најголемите фијаска во последниов период. Горки Город
| | веќе видена

Архитектонското студио ANNABAU неодамна го заврши својот проект наречен „Скулптурално игралиште“ кое претставува место за разонода и забава за децата од предшколска возраст. Игралиштето се наоѓа во гермаскиот град Визбаден. Основен елемент на ова игралиште е една просторна скулптурална конструкција која што се протега по периметарот на целото игралиште и која што е во две нивоа меѓусебно поврзани со бебедносна мрежа. Конструкцијата има форма на асиметричен петостран трапез. Лоцирана е на една јавна површина во центарот на овој град и претставува инстант хит кај помладата генерација. ANNABAU
| | веќе видена

Giuseppe Vetrano е италијански креатор на кратки филмови и режисер кој во потесните кругови е познат по интересните „видеописи“ на светските метрополи. Неговите филмови траат по 2-3 мимнути и во нив на успешен начин ве запознава со некоја од метрополите доближувајќи ја архитектурата преку сцени од разни улици, блулевари во кои случајните поминувачи играат улога во создавањето на амбиентот и атмосферата на градот. Во продолжение погледнете ги репортажите за Милано и Њујорк. Giuseppe Vetrano
| | веќе видена

Сите обожователи на архитектурата од Norman Foster и неговиот познат облакодер “Краставица” или поклониците на Tadao Ando и неговите дела “Glass Block House” сега можат во топлина и сопствен дом да уживаат во намалената сопствена реплика. Во познатата лондонска галерија и аукциска куќа La Galleria Pall Mall одржан е единствен настан, изложба на макети, нацрти и различни проектни планови, некои од најзначајните архитектонски имиња кои се одзваа на голема хуманитарна акција. Изложените експонати под името “Objects of change” беа дел од аукцијата чиј целокупен приход оди исклучително во добротворни цели. Голем настан и акција подигна и добротворната организација „ Article 25 ” која е регистрирана во Велика Британија. Како што сликовито говори и самото име, станува збор за организацијата која се повикува на 25-от член на Декларацијата за човечки права спрема кој е едно од темелните човечки права право на соодветниот намештај и за живеење. Организацијата „ Article 25 ” успеа да ги увери и наговори ...
| | веќе видена

Вчера беше пуштена во употреба новата жичницата што ги поврзува Средно Водно со Милениумскиот крст. Жичницата располага со 28 кабини за по осум лица и две ВИП кабини за по четири лица. Гондолите од надворешната страна се опремени со држачи за велосипеди. Трасата на оваа, нова, градска атракција е долга 1.750 метри и се искачува од 570 метри надморска височина на Средно Водно до 1.068 метри надморска височина на Милениумскиот крст. Жичницата на Водно ја градеше австриската фирма „ Допелмаер “, а со неа ќе стопанисува ЈСП-Скопје. „За функционирањето на жичницата се грижат 10 вработени во ЈСП „Скопје“ кои што ги поминаа најдобрите обуки. Градот Скопје го уреди просторот околу базата на жичницата, постави урбана опрема и дрвени куќарки во кои што ќе може да се купат освежителни пијалаци и сувенири. Се смета дека жичницата ќе се претвори во нова атракција и белег на градот Скопје со што ќе го привлече вниманието на посетителите на Водно“ - изјави градоначалникот Трајановски. ЈСП - Скопје Допелмаер
сите 9 | | | веќе видена

Компанијата задолжена за технички и графички софтвер Autodesk , неодамна го објави својот последен пакет производи како збир на неколку програми кои меѓусебно се надоврзуваат, овозможувајќи ви поквалитетна и порепрезентативна презентација и обработка на проектите. Пакетот производи е наречен Autodesk Design Suite 2012 и со него можете да ги комбинирате вашите скици, или ако ги немате да ги создате во него, потоа да создадате комплетен проект и на крај да го измоделирате вашиот проект и да создате анимација. Во зависност од потребите на клиентите челниците на Autodesk имаат создадено три варијанти за набавка на овој пакет и тоа: стандарден пакет, премиум и ултимејт пакет. Еве што нуди секоја од нив, а во продолжение погледнете го промотивното видео. Standard AutoCAD® Autodesk® SketchBook® Designer (formerly Autodesk® Alias® Sketch) Autodesk® Showcase® Autodesk® Mudbox™ Premium AutoCAD® Autodesk® SketchBook® Designer Autodesk® Showcase® Autodesk® Mudbox™ Autodesk® 3ds Max® Design Ultimate ...
| | веќе видена

next