Архитект

Оваа фино изработена „дрвена кутија“ стара 10 години е сместена во една притаена њујоршка стара зграда. Авторот на овој проект, архитектот Sebastian Marsical , авениите ги дефинирал уште во почетните намери на овој дизајн и тоа со истражување и контрадикторност. Посетителот влегува во голема рустична дрвена кутија и станува изолиран од буката и гужвата на овој дел од Менхетен. Го дочекува голем пријавен пулт од масивен изгланцан камен, кој дава само привид на крајот од просторијата, и со тоа допринесува ограничениот поглед да го засили тежнеењето кон понатамошното истражување на просторот. Во следната просторија, светлото дава изглед на внатрешната дрвена обработка на ѕидовите. Потоа се доаѓа на масивен шанк од бел мермер, кој е соединет со растресен бетон на кој е поставен. Барот исто така ја дефинира границата на долгиот коридор, кој се простира се до последниот дел од ресторанот, кој е сместен на дното на скалите. Во оваа последна низа на простории, светлата се пригушени и дава пријатна и поинтимна ...
| | веќе видена

Амангири или „мирната планина“ е луксузно одморалиште кое зазема 250ха од Навахо пустината, во Јута. Има јасен и чист израз, кој го слави хипнотизирачкото светло кое се менува со секоја минута. Конструирано е од големи бетонски блокови во минималистички дизајн, кои изгледаат како да се движат додека се менуваат нивните бои и текстури под природното светло. Амангири хармонично се вклопува во природниот пејсаж од песок и камен, евоцирајќи чувство на античка населба: истовремено бивајќи безвременски и природен додаток на уникатната геологија на локацијата. Архитектите Rick Joy, Wendell Burnette и Marwan Al-Sayed успешно го исполнија барањето на инвеститорот Аманрезорт да изградат „современа интерпретација на домородната индијанска архитектура... која ќе ја почитува природната околина“. Одморалиштето се состои од Централен павилион со заедничките простории, до кој е сместен главниот базен врежан во карпа, Источно крило со 16 апартмани, Јужно крило со 18 апартмани и Аман Спа центарот, со прекрасно архитектонско ...
| | веќе видена

Овој објект со површина од 635 квадратни метри се наоѓа во Токио, и е центар на јапонската компанија Јамаха. Освен што произведува возила и бродови, оваа компанија е позната и по изработката на музички инструменти. Патем, брендот на оваа компанија го услови споредниот дизајн на објектот, како би ги почувствувале звукот и музиката, како и традицијата и иновацијата. За да се збогати самата идеја на овој концепт за музиката и звукот, низ три ката со зенитна оса се појавуваат и се преклопуваат дрвени лајсни, симболирајќи дрвен дувачки инструмент. Фасадата се состои од дијагонална мрежа која ја карактеризира флуидноста на музиката и златно ламинираните стаклени панели, кои се расфрени по фасадата. Овој ритам на елементи тежнее кон будење на чувства, разноличност на музиката и звукот, патувајќи низ времето и просторот. Стаклата се посеани со златна прашина, на традиционален јапонски начин, со што Јамаха покажа дека и понатаму се обидува да ги усогласи традицијата и иновацијата. Објектот се состои од продавница ...
| | веќе видена

LOFF е португалско дизајнерско архитектонско студио кое што го проектираше овој интересен угостителски објект во португалскиот град Брага. Овој кафе бар се вика Мелтино, а визуелно е поделен на две целини, кои се во взаемна врска со аспектите на дизајнот. Лаунџ барот нуди опуштена атмосфера и исклучително голем избор на различни видови на кафе додека самиот бар со дизајнот ги повикува гостите да уживаат во неколку видови на еспресо кафе. Дизајнерите имале замисла цел проект да биде изведен во геометризација на зрно кафе, за гостите да немаат чувство дека се наоѓаат во комерцијален простор, туку максимално да се препуштат на задоволството.Ентериерот е разделен на перфоррирани панели, каде што перфорациите се во облик на зрно кафе, и се повторува како лајф мотив. Панелите се изработени од борово дрво, кој е лак за обработка и е со светла боја. Подовите се од линолеумски карактер. На ентериерот е посветено големо внимание а изработен е од материјал кој е добиен со деривација на зрно кафе. Ентериерот ...
| | веќе видена

Уметницата Анастасија Елиас која живее и работи во Париз, Франција, создаде интересен сет од креативни уметнички отсечоци во мини форма. Интересно е што овие мини дела се создадени од картонската обвивка од тоалетна хартија. Сетот е наречен „paper cuts“ и опфаќа повеќе тематски прикази како на пример Swing (Balançoire), Pedestrian crossing (Passage piéton), Boxing (Boxe),Fishing (Pêche). Комплетен преглед на овие дела можете да проследите на нејзиниот сајт Анастасија Елиас
| | веќе видена

Интересни црно-бели фотографии насловени како „Конструкции“ дела на Zsar Chankian. Фотографиите се направени во Сиднеј, Австралија.
| | веќе видена

Проект обработен од студиото за дизајн составено од Bland Brown & Cole Architects од Кембриџ вклучува проучување на постојната структура на плоштадот "Илирија" и нуди план за регулирање од примерите на светските градови. Проектот се состои од општа трансформација на плоштадот кој предвидува реконструкција на постојните објекти и изградба на нови објекти. Повеќе луѓе, а помалку автомобили во центарот на Тетово е визијата на англискиот архитект Адријан Николас, кој предвидува пренасочување на булеварите Илинденска и Маршал Тито, проширување на пешачките зони, поголем број зелени појаси, вештачко езеро, но и изградба на нови трговски центри, станбени зони и нови згради за локалната самоуправа и институции од културата со футуристички изглед. И таканаречениот чист простор ќе има значително помали димензии бидејќи, како што вели Николас, сегашната површина на тетовскиот плоштад е приближно иста со онаа на Трафалгар сквер во Лондон каде што живеат повеќе милиони жители. Во продолжение проследете го и ...
| | веќе видена

Музичкото училиште во Maizières-les-Metz, Франција на Dominique Coulon et associés е монолитен блок долг 100 метри и 40 метра широк. Поставен е нормално на главната улица, наспроти шума од џиновски секвои, заедно со која формираат портал како влез во градот. Широката површина на предниот двор како да исчезнува под објектот. Посетителите преку монументалните скали пристигаат до внатрешниот двор и главното фоаје. На ова е широка површина, отворена кон небото, употребена е фосфореста боја, поради што влезот продолжува да свети навечер во чудесно светло. Објектот е полн со природно светло, а дополнет е со пациа во интензивна боја, чија конфигурација истовремено ја заштитува внатрешноста од буката од блискиот автопат. Монолитниот објект сместува мешана програма: се состои од простории за локалните тинејџери, вон-школски центар за учениците, општинска сала, аудиториум и музичко училиште. Монолитноста е нарушена со закривување кое му дава динамична сила на општиот облик и прогресивно се развива, апсорбирајќи ...
| | веќе видена

Во срцето на Трибека, Њујорк, која е позната по скапите станови и високата цена на имот, деновиве беше реновиран и пуштен во продажба овој спектакуларен триплекс.Станот е со вкупна квадратура од околу 1.250м2, со четири спални соби и 6 бањи и тераса од 260м2. Со катна висина од 3,50-4,50 м, се простира на последните 3 спрата од 6 катна станбена зграда изградена во 1862 година. Резиденцијата, чија светлина и размер се навистина неспоредливи, е реновирана во оригиналниот дух на објектот, со задржување на оригиналните столбови од лиен челик и со користење на завршни материјали од највисок квалитет. Централното место го зазема стакленото скалиште, кое дозволува светлото од кровот да продре се’ до 4-тиот кат. Апартманот, со безброј карактеристики и скапи детали, се нуди на пазарот заедно со приватната сала за вежбање и кошаркарското игралиште со половина големина, кои се сместени во подрумот. Овој величенствен простор може да биде ваш за „само“ 30 милиони долари.
| | веќе видена

„Круг како езотеричен сегмент“ е насловот на изложбата на скулптури од Анета Божинова која вечерва, во 20 часот ќе биде отворена во Уметничката галерија во Куманово . На своето 14. самостојно претставување таа ќе постави најнови дела, работени во последните години. Изложбата ја организираат кумановскиот Музеј во соработка со Заедницата на Хрватите во Македонија, а ќе ја отвори Виолета Крстиќ, историчар на уметност. Божинова дипломирала на Факултетот за ликовна уметност во Скопје, во класата на Стефан Маневски, а магистрирала кај професорот Драган Поповски-Дада. Реализирала повеќе самостојни и групни изложби во земјава, Хрватска, Германија, Франција, Австија, Бугарија, Србија. Добитник е на награда за најдобра скулптура „Јордан Грабул“ што ја доделува ДЛУМ.
| | веќе видена

На Меѓународниот конкурс за Боемски Хотел за глобтротери организиран оваа година од градот Барселона, Hugon Kowalski од UGO architecture & design од Полска се претстави со оригиналното решение за Barcelona Rock hostel. Според описот кој го даде проектантот Barcelona Rock hostel треба да стане уникатен простор и нов симбол на Барселона. Во потрага по инспирација проектантите се обидоа да најдат заедничка црта во градските архитектонски знаци како Саграда Фамилија, Торе Агбар и Музејот на Модерна Уметност. На крај ја пронашле во планинскиот масив близу Барселона - Мунсерат (највисокиот врв во Каталонија), од каде се носел каменот за објектите во стариот град. Обликот на објектот е како дел од планина. Камената фасада внесува живот во објектот - прекриена е со зеленило и нуди заштита за птиците, со што станува и природен белег од историско значење во центарот на метрополата. Во овој хостел има 50 соби со прозори, базен (со камен од кој се скока во водата), спа, теретана, кино сала, паб, продавници и ѕидови ...
| | веќе видена

Музеите претставуваат типологија на објектот, кај кои архитектурата има клучна улога во посетеноста и успехотвоопшто. Без оглед на брзиот развој на технологијата и промената на нашиот поглед кон секојдневието, музеите успеаа да станат безвременска категорија, која игра важна улога во чувањето на спомените на настаните од минатото. Неодамна отворениот “Museo Memoria Y Tolerancia” (Музеј на спомени и толеранција) во престолнината на Мексико со својата драматична архитектура ја пренесува пораката за страдањето на децата за воените случувања во светот. Дизајнот на овој музеј е производ на архитектонското студио “Arditti+RDT Architects”. Внатрешноста на музејот наиде на позитивни критики, односно се смета за да може овој објект да стане важен носител на едукативна и културна понуда на оваа метропола. Обликувањето на ентериерот во голема мера се потпира на челична носечка структура со кои се креирани големи непрекинати простори, пространи внатрешни галерии, и централна носечка структура која се наоѓа во ...
| | веќе видена

Едно од моментално најпознатите дански архитекстонски студија „ BIG ” (Bjarke Ingels Group) ја освои првата награда на меѓународниот конкурс за нов културен комлекс кој ќе биде изграден во центарот на Тирана. Комплексот на културниот центар ќе го пронајде своето место на плоштадот Скендерберг. Станува збор за голем амбициозен урбанистички проект, кој планира да ја реконструира Тирана во современ град, кој ќе има подлога за следен развој. Културниот центар ќе се простира на околу 27.000 квадратни метри, а ќе содржи џамија, исламски центар и музеј за религиска тематика. Интересно е тоа дека парковите ќе ги уреди Марта Шварц, исклучително позната и ценета американска пејзажна архитектка. Интересно е тоа дека на конкурсот учествуваа многу познати имиња, меѓу кои води Заха Хадид, но кои останаа без награди. Обликувањето на идниот комплекс ќе има јака нота на исламска архитектура со завиени волуметри и уредување на јавни површини во склоп со исламските канони. Предвиден е јавен простор за околу 10.000 луѓе кој ...
| | веќе видена

Австралиското архитектонско студио Willis Greenheigh Architects го направи проектот од пренамената од старата црква во Бризбен, која сега е современ дом. Објектот е изграден уште во 1867 година и скоро цел век служел како центар на локална заедница и место на духовност на граѓаните. Кратко време служел како театар, кој за жал немал долг живот. Со децении објектот не се употребувал, а тоа се рефлектирало на сите аспекти на неговата материјализација, односно проектот на реставрација и пренамена имал обемен карактер. За разлика од законите кои се бават со граѓанско наследство во Србија, каде што пренамената на заштитените објекти скоро е невозможна, повеќе земји практикуваат либерално однесување спрема своето градителско наследство. Вистински пример е овој проект, каде што заштитениот објект е претворен во два луксузна дома. Екстериерот е вратен во првобитната положба, а ентериерот е уреден во современ дух. Проекти од ваков карактер не се реткост во современата архитектура, всушност дури е вчудувачки колку ...
| | веќе видена

Сфаќањето дека банките треба да ги имаат најпрестижните објекти, да зрачат со строгост, величина и богатство веќе станува минато. И персоналот, кој порано беше со строг говор и во класично одело позади тесните шалтери е минато. Банките полека станаа безимени и безлични кутии, франчизи слични на оние на ланците за брза храна, само во услуга на електронското банкарство и банкоматите. Почнува нова ера на финансиските простори. Банките се вртат назад кон корисниците, со цел повторно да станат привлечни за нив и да пречекаат со добредојде. Новите финансиски простори се дизајнерски банки кои повеќе личат на лаунџ простори на хотели со пет ѕвезди, барови или ноќни клубови наместо на старите досадни коцки. Најновата од овие дизајнерски банки е централата на Raiffeisen Bank во Цирих дизајнирата од NAU во соработка со DGJ. Целта на овој нов тип на „отворена банка“, е да ги надмине физичките и емоционалните бариери помеѓу корисниците и персоналот и да создаде место за средби. Во овој нов банкарски свет, корисниците ...
| | веќе видена

Во Отвореното графичко студио при Музеј на град Скопје во 20.30 часот ќе биде отворена самостојна изложба на Ангел Миов. Со наслов „Личнос(ТИ)“, Ангел Миов го проблематизира прашањето за идентитетот на авторот спроти делото. Идентитетот на делото спроти предметите и уметноста. Слободата на изборот како ограничување и можноста за оградување од (ТИ). „Ти“ наспроти „Јас“. Во галеријата на Отвореното графичко студио авторот ќе се претстави со инсталација проследена со видео перформанс. Инсталацијата се состои од две соби преградени во галеријата. Во влезната соба има испишан текст на ѕидот и од неа се влегува во втората просторија, која претставува редимејд од предмети и алатки кои се потребни за создавање на едно класично сликарско дело. До штафелајот е поставен монитор на кој се емитува снимено видео од перформанс на девојка која пее оперска арија чиј текст содржи само еден збор – НЕ. Ликовниот уметник Ангел Миов дипломира на Факултетот за ликовна уметност во Скопје, во класата на проф. Благоја Маневски, во ...
сите 3 | | | веќе видена

Поранешната зграда на Phillips во Ајндховен, Холандија, е индустриски споменик кој игра битна улога во иконографијата на градот. Денес е претворена во станбено-деловен објект the Light Tower. До неодамна локацијата немала позначајна јавна функција, меѓутоа со пренамената на објектот и со планот да се даде вредност на низа други јавни градски простори, просторот пред кулата доби можност да биде оплеменет. Buro Lubbers овој простор го трансформираа во мирниот и зелен плоштад Mathilde, атрактивен како за жителите на кулата, така и за минувачите. Денес, овде после шопинг или после работен ден, можете да уживате во пијалок на терасата или да седнете на клупа помеѓу богатото зеленило, за да го избегнете градското лудило од централен Ајндховен. Главната задача за дизајнерите беше полујавниот простор да содржи повеќе различни функции - влез за кулата, колски влез за хотелот, тераси и натстрешници за велосипеди, и притоа да се внимава на техничкото ограничување што 3/4 од локацијата е над паркинг гаража. ...
| | веќе видена

Врз основа на Програмата за култура за 2011 година Општина Карпош распишува конкурс за избор на најуспешно дело во ликовна техника акварел. 1. Општи услови на Конкурсот - Секој учесник на Конкурсот може да учествува со едно дело; - Делото треба да биде со димензии не помали од 60х40 см; - Уметничкото дело не смее да биде претходно изложувано; - Наградените дела остануваат во сопственост на Општина Карпош. 2. Право на учество на Конкурсот На Конкурсот можат да учествуваат сите академски ликовни уметници. 3. Начин и рок на поднесување на пријавите На Конкурсот кој е отворен до 10.5.2011 година, уметничките дела се предаваат под шифра залепена на нивната задна страна. Заедно со делото, авторот доставува и плик во кој треба да бидат наведени неговото име и презиме, адреса и контакт телефон. На предната страна од пликот треба да биде испишана истата шифра како и на уметничкото дело. Делото, што претходно треба да биде добро заштитено, со што би се избегнале евентуалните оштетувања, заедно со ...
| | веќе видена

Вечерва во 19 часот во Чифте амам ќе биде отворена изложбата „Современа холандска керамика”. Станува збор за изложба на керамичари од Холандија кои гостувале и твореле во ателјето на Колонијата во Отешево. На изложбата ќе бидат презентирани 40-тина експонати - дела со неверојатни форми и облици, декоративни и утилитарни предмети од авторите: Александра Енгелфрид, Елен Спикстра, Труди Ман, Јозе Ерт, Антоан Лендферс Тван, Јорун Вилхелмус Хубертус Ван, Дауе Хоекстра, Маја Хофт, Рижан Купенс и Јо Сијен. На отворањето на изложбата свои обраќања ќе имаат Министерот за култура во владата на Република Македонија Елизабета Канческа-Милевска, Симоне Филипини, амбасадор на Кралството Холандија во Република Македонија и Маја Крстевска, директор на Националната галерија на Македонија.Изложбата е во организација на Ресенската керамичка колонија, Амбасадата на Кралството Холандија и Националната галерија на Македонија.
сите 3 | | | веќе видена

Видео анимација на познатото студио Safdie Architects во кое е презентиран еден од нивните последни проектни трудови со кој учествуваа на конкурсот за еден административен објект кој треба да се изгради во Сингапур. Анимацијата носи наслов „Фузија“ и ја изработија Neoscape artists.
| | веќе видена

next