Во новата зграда на Кривичниот суд денеска ќе се одржи првото рочиште за предметот на Специјалното јавно обвинителство „Титаник“, што се однесува на десетина дела поврзани со изборни нерегуларности. Во „Титаник“, што е прв случај обелоденет од СЈО, обвинети се поранешни функционери, меѓу кои и Никола Груевски, Мартин Протуѓер, Кирил Божиновски, Миле Јанакиески и Гордана Јанкулоска. Тие се осомничени од СЈО за злосторничко здружување, повреда на избирачкото право, повреда на слободата на определување на избирачите, поткуп при избори и гласање, уништување изборен материјал и злоупотреба на средства за финансирање изборна кампања во 2012 година. Новата зграда на Кривичниот суд официјално беше пуштена во употреба во саботата на Денот на правосудството.
сите 162 | | | веќе видена

Кина соопшти дека нејзината нефункционална вселенска станица влегла во атмосферата на Земјата и изгорела над Јужен Пацифик со што заврши нејзината седумгодишна мисија. Кинеската вселенска агенција соопшти и тоа дека по се изгледа ниту еден дел од станицата нема да падне на Земјата. Претходно Европската всленска агенција соопшти дека станицата најверојатно ќе падне во водите на Пацификот и оти можностите некој да биде погоден од нејзините остатоци се помали од 10 милиони пати од тоа некој да биде погоден од гром.
сите 20 | | | веќе видена

Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност и со слаб до умерен северозападен ветер. Минималната температура ќе се движи од нула до седум, а максималната од 12 до 20 степени. Во Скопје сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен северозападен ветер. Температурата ќе биде од четири до 18 степени. До среда времето ќе биде претежно сончево, а дневната температура ќе биде во значителен пораст. Нов влажен бран со врнежи од дожд се очекува кон крајот на работната седмица.
сите 254 | | | веќе видена

Во рамките од 25. коло на Првата македонска фудбалска лига Вардар одигра нерешено без голови на гостувањето во Битола кај Пелистер. Шкендија, пак, не беше ефикасна на гости кај последнопласираниот Скопје и одигра реми без голови. Работнички и Академија Пандев одиграа нерешено 1:1. Силекс со 1:0 ја совлада Победа, а Ренова триумфираше против Шкупи со 3:1. Вечното дерби под „Тумбе кафе“ помина без фудбалски возбудувања. Натпреварот и покрај неколкуте шанси за гол не донесе многу квалитетен и интересен фудбал, па ремито без голови беше најреален исход на средбата. Екипата на Скопје продолжи со изненадувањата во вториот дел од сезоната, па денеска одигра реми без голови против фаворизираната Шкендија. Скопје сега се наоѓа на само четири бода од местото кое води во бараж средбите за опстанок. Силекс оствари значаен триумф против Победа и е поблиску до пласман во квалификациите за Лига Европа. Дејан Благојевиќ во 26.минута беше стрелец на победничкиот гол за кратовци. Работнички и Академија Пандев одиграа нерешено ...
сите 59 | | | веќе видена

Вардар за учество на фајнлфорот во Келн и одбрана на европската титула ќе мора да го совлада германски Кил, кој денеска по двомечот со ПИК Сегед обезбеди пласман во четвртфиналето во ракометната Лига на шампионите. Германскиот тим поради подобрата гол разлика оди понатаму иако беше поразен на гостувањето кај ПИК Сегед со 27:28. Кил првата средба од осминафиналето одиграна во Германија ја доби со седум гола разлика (29:22). Од осминафиналните натпревари вечерва се игра уште реваншот меѓу Рајн Некар Левен и Киелце, а полскиот тим е сигурен противник на ПСЖ во четвртфиналето, бидејќи првиот меч го доби со 24 гола разлика. Останатите двојки се: Фленсбург – Монпеље и Нант – Скјерн.
сите 53 | | | веќе видена

„Романтизам во цвеќиња“ е најголемата изложба на цвеќиња отворена во паркот Кокенхоф во Холандија, 35 километри далеку од Амстердам. На површина од 32 хектари секоја година напролет цветат повеќе од седум милиони цвеќиња, меѓу кои лалиња, повеќе од 800 вида, рози, лилјани, мускари како и други цвеќиња. Освен разновидните цвеќиња, во паркот се наоѓаат и околу 2.700 убави дрвја. Изложбата ќе трае до 13 мај оваа година. Темата за оваа година длабоко се поврзува со историјата на паркот кој е проектиран во стилот на романтизам како градина на калето Кокенхоф. Во овој парк, милиони лалиња цветат од далечната 1950 година. Оваа е 67 – то издание на изложбата, лани ја посетија биле неверојатни милион посетители од целиот свет. Кокенхоф исто така доби награда во 2017 година како најубав пролетен парк на светот. Шефкије Аласани
сите 4 | | | веќе видена

За пазарџиите евтино, за граѓаните скапо. Една недела пред Велигден пазарите сe полни, а потрошувачката моќ слаба. Се купува овошје и зеленчук колку за да има за празничната трпеза. Продавачите велат дека годинава цените се до 20 отсто пониски од лани, но побарувачката е слаба. Овој период од годината доматите и пиперките традиционално се поскапи, бидејќи се од увоз, додека домашните производи се поевтини. Пикот ќе биде во четврток и петок кога се очекува и да се зголемат цените. „Кој има пари купува, кој нема пари не купува. Оваа година мислам дека пазарите се многу слаби. Еве ја не работам зимно време, сега почнав од март навака, многу слабо, слабо се троши роба.“ „Цените скоро се исти како лани, но многу слабо пазарот. Дали тоа го прават маркетите, дали луѓето избегнуваат да купуваат од Бит Пазар. Од лани многу е послабо, да не зборуваме за другите години“ „Падна цената, нема интерес за купување“, велат дел од анкетираните граѓани. А очекувате следната недела пред Велигден да има повеќе? „Ех еден ден ќе ...
сите 31 | | | веќе видена

Музејот, посветен на авантуристот и љубовникот од 18-от век Џакомо Казанова, ќе биде отворен утре во неговиот роден град Венеција, а посетителите ќе може да се запознаат со сите аспекти на неговиот живот. Музејот се отвора точно на родениот ден на Казанова втори април и нема да ја крие неговата љубовна страна. Поради тоа една од шестте простории на музејот ќе биде спална соба во која ќе биде прикажано како тој ги заведува своите љубовници. Целта на кустосите е да ја осветлат комплетната личност на Казанова, чиј мемоари „Историја на мојот живот“ овозможуваат да се погледне во животот на европското благородништво од крајот на 18-от век. Директорот на музејот, Андреа Козентино, наведе дека намерата им била Казнова да биде претставен во целост, не само како љубовник, туку и како човек и филозоф. Со користење на различни технологии за виртуелна реалност посетителите ќе можат да прочитаат, да чујат и да видат презентации за неговата младост и заведувањата, како и за неговите патувања по Европа, но и апсења и ...
сите 14 | | | веќе видена

Доколку избие нова светска војна, бегството на Марс ни е единствениот спас. На Марс е сурово. Ќе биде тешко и опасно, голема е веројатноста дека таму ќе умрете, но најсилните ќе преживеат. Поради тоа нема многу луѓе кои би сакале да отидат таму меѓу првите, посочи Елон Маск, основачот на Спејс Икс и Тесла. – Луѓето мора да ја колонизираат Марс со цел нашиот вид да опстане во случај на Трета светска војна, предупреди Маск. Тој смета дека е важно да се изгради самоодржлива база на Марс што ќе биде доволно далеку од Земјата. – Сакаме да бидеме сигурни, сакаме ја зачуваме цивилизацијата ако дојде до катастрофа на нашата планета, наведе Маск.
сите 17 | | | веќе видена

Златан Ибрахимовиќ дебитираше во американската МЛС лигата со два гола и победа од 4:3 за Лос Анџелес галакси на градското дерби против Лос Анџелес ФЦ. ЛАФЦ со двата гола на Карлос Вела во првото полувреме и автоголот на Даниел Стерес имаа висока предност од 3:0. Себастијан Летгет во 61. минута намали на 3:1, а Крис Понтуис беше прецизен во 73. минута за 3:2. Ибрахимовиќ десетина минути по влегувањето на теренот во 77. минута постигна гол од голема далечина за израмнување на 3:3. Во 91. минута, по асистенција од Ешли Кол, шведскиот напаѓач со глава го реализираше вториот гол за победа од 4:3 на Галакси. Ибрахимовиќ во Лос Анџелес галакси дојде од Манчестер јунајтед.
сите 55 | | | веќе видена

Барселона на гостувањето кај Севиља во натпреварот од 30. коло во Примера ќе го претрпеше првиот пораз во шпанското првенство, но Лионел Меси му донесе реми и бод на каталонскиот клуб. Домаќините со головите на Васкез и Муриел во 50 минута стигнаа до предност од 2:0. Севиља потоа имаше уште неколку шанси и двојното водство го задржа до 88. минута. Меси на теренот влезе во 58. минута на местото на Дембеле, а играта на Барселона веднаш стана подобра. Во 88. минута Луис Суарез беше прецизен и намали на 2:1, а само една минута подоцна и Меси даде гол за конечни 2:2. Барселона со 76 бодови е на врвот од табелата по 30 одиграни натпревари, додека второпласираниот Атлетико Мадрид има 64 бодови и натпревар помалку.
сите 30 | | | веќе видена

Овошните сокови кои содржат додаден шеќер во големи количини се опасни за срцето и значително го зголемуваат ризикот од други заболувања, тврди една американска студија. Научниците кои следеле 18 илјади испитаници во текот на шест години, резултатите од своето истражување го претставија на конференцијата на Американското кардиолошко здружение. Тие констатирале дека кај оние, кои пијат повеќе од 6,8 децилитри напитоци со шеќер, ризикот од смрт од срцеви или други заболувања е два пати поголем од оние кои дневно во просек конзумираат помалку од 3,4 децилитри. Раководителот на истражувањето Џин Велч тврди дека резултатите само ја потврдиле важноста за контрола на внесувањето на шеќери во организмот. – Сметаме дека истражувањето во значајна мера го поткрепува сознанието за важноста да се намали уделот на слатки напитки во нашата конзумација, нагласи Велч. Тие наведуваат дека ваквите напитоци носат голем „прилив на шеќер“, кој телото потоа мора да го апсорбира.
сите 3 | | | веќе видена

Се почна дамнешната 1899 година кога Анре Мишелин го објави првиот број на „Водичот на Мишелин“, со цел сопствениците на автомобили да можат да дознаат каде да наточат гориво, да ги поправат автомобилите, но и во кои гостилници добро се јаде и пие. Браќата Мишелин ја минале целата земја и собрале голем број информации, кои ги внеле во „Водичот“ и со тоа стекнале кредибилитет и доверба. Неколку години подоцна, овој Водич стана гурманска библија, а местото во него – амбиција на секој сопственик на ресторан. Денес „Водичот на Мишелин“ се смета за најзначаен и најдобар водич за ресторани и врвни готвачи, а се издава во повеќе од 20 земји во светот. Водичот има свој систем со кој ги вреднува најдобрите хотели и ресторани во однос на цената. Важни критериуми за рестораните се квалитетот на производите, вештината на создавање ароми и готвење, оригиналноста на кујната, цената (локалните стандарди ја одредуваат просечната цена) и доследноста на посетителите. Ѕвезди добиваат рестораните со најдобра кујна, без оглед на ...
сите 3 | | | веќе видена

Знаете дека постои храна што е лоша за вас. И покрај тоа сакате да ја консумирате. Некој ќе рече дека може да се консумира сè додека е во умерени количини, но не е така. Нутриционистите велат дека постои храна која треба да ја избегнувате секогаш, колку и да уживате да ја јадете. Следниве типови храна се наоѓаат на врвот на нивната листа. Хот дог Обработеното месо е една од најлошите работи што можете да ги јадете, бидејќи содржи натриум и сатурирани масти (но не од добриот вид, како на пример оние што ги содржи коксот), и полни се со натриум нитрат, бои и други хемикалии. Јадењето обработено, а не црвено месо може да предизвика срцеви заболувања или дијабетес. Затоа, исфрлете го од исхраната. Переци од кесичка Иако мислите дека се безопасни и одлична храна за ужинка, тие се храна полна со адитиви. Полни се и со преработени јаглехидрати. Затоа, избегнувајте ги. Диетални газирани пијалаци Само затоа што нешто не содржи калории, не значи дека не содржи хемикалии. Во диеталните газирани пијалаци има вештачки ...
сите 23 | | | веќе видена

Во САД беше извлечен џек-пот од 521 милион долари во Њу Џерси, соопшти Државната лотарија на САД. Американските медиуми јавија дека добитниот тикет е купен на бензинска пумпа. Џек-пот последен пат освои 20-годишно момче од Флорида, а тогаш изнесуваше 451 милион долари.
сите 4 | | | веќе видена

Постои голема разлика помеѓу бројот на мажи и жени кои се одлучуваат да студираат и да основаат кариера во т.н. матични области на науката, технологијата, инженерството и математиката, иако жените постигнуваат подобри резултати на математичките тестови во основно училиште, отколку мажите. Истражувањето на Бенч испитува како предрасудите на луѓето и нивното претходно искуство за своите математички способности, прават тие помалку или повеќе да размислуваат за продолжување на образованието поврзано со математика, или пак започнување на кариера. Биле спроведени две истражувања. Во едното учествувале 122 ученици, а во другото 184 лица. Тие најпрво решавале тест по математика, а потоа ги погодувале своите резултати. Во првото истражување, учесниците ги добиле своите резултати и потоа требало повторно да решат уште еден тест и да ги предвидат своите резултати. Во второто истражување, учесниците не си ги знаеле резултатите што ги постигнале, а биле прашани за својата намера да продолжат со изучување на математиката ...
сите 3 | | | веќе видена

“Crusadeburger” e навидум обичен ресторан за брза храна, но нивното мени крие многу повеќе од вообичаените бургери и пијалоци кои ги нарачувате во локалните сендвичари. Ресторанот се наоѓа во Илиноис, САД и нуди разновидни и необични, но сепак високо калорични милкшејкови. Погледнете како тие изгледаат во галеријата подолу.
сите 2 | | | веќе видена

Научниците од Технолошкиoт институт во Масачусетс конструираа направа што може да собира вода дури и од воздухот во пустинските области. Тие како причина за овој нивен проект го наведуваат глобалното затоплување поради кое многу земји се соочуваат со недостиг на вода. Според проценките на Обединетите нации до 2050 година над пет милијарди луѓе ќе бидат засегнати од овој проблем. Иако истражувањата во оваа сфера не се новина, научниците тврдат дека досегашните модели не се практични. Дел од нив користат роса која ја претвораат во вода, но за тоа им е потребен некаков ладилник и механизам за кондензација што троши премногу енергија. Други пак собираат вода од магла, што пак е невозможно да се изведе во пустински услови. Новиот модел може да собере 2,8 литри вода и користи само посебен кристален материјал. Водената пареа се собира во овој материјал за време на ладните ноќи, кога сонцето ќе загрее водата испарува и навлегува во резервоарите каде повторно кондензира и се акумулира. Научниците наведува дека овој ...
сите 2 | | | веќе видена

Европската ракометна федерација – ЕХФ излезе со неочекуван предлог во однос на квалификацискиот турнир за ракометари до 20 години, кој требаше да се одржи во Белград. Турнирот е одложен од ЕХФ откако српските власти донесоа одлука да не дозволат играње на натпреварите на Косово на нејзина територија. Првиот предлог кој дојде од ЕХФ, е двата преостанати натпревари воопшто да не се играат и Норвешка да се квалификува на светското првенство, бидејќи победи на единствениот натпревар одигран во Белград, тој против Словачка. Поради одбивањето да игра против Косово, Србија е дисквалификувана од турнирот.
сите 8 | | | веќе видена

Вкупно 15 институции на локално и на централно ниво немаат ниту еден вработен. Девет од нив имаат само раководител, покажува Извештајот за бројот на вработени во јавниот сектор. Овие институции се буџетски корисници за кои што секоја година се одвојува пари за нивно функционирање. Според експертите, неопходно е да се направи разционализација на институциите, посебно кај јавните комунални претпријатија кои што имаат управни одбори и директори кои реално не извршуваат оперативни работи. Со повеќе јавни претпријатија може да управува еден управен одбор и еден директор. Така може да се намали обемната администрација. „Треба да има разционализација во установи од типот на библиотеки, јавните служби од типот на јавни комунални претпријатија каде што занеме дека членовите на Управен одбор не се оперативата на орагнизацијата, туку напротив, вработените. Директорот и членовите на управен одбор кои што се свикуваат четири пати годишно не одат да собираат смет“, изјави Драган Гоцевски, универзитетски професор. Во однос ...
сите 24 | | | веќе видена

next