Без плажи остана Охрид после силното невреме и циклонот Алексеј. Најголемиот дел од нив сега се под вода. Сопствениците стравуваат дека нема да стасаат да ги средат до почетокот на туристичката сезона. „Невремето и водостојот на езерото предизвика најмалку 7 метри водата да навлезе кон крајбрежјето и затоа се уништени песочните плажи каде беа лежалките и урбаната опрема. Штетите се непроценливи“, рече Илија Џепароски- сопственик на плажа. „Поткопана е основата на објектите. Бекатон плочките се исфрлени. Платформите мора да се проверат за да се види дали се безбедни за туристите“, вели Виолета Јанеска- концесионер на плажа. Невремето предизвика и големи штети на дел од патот Охрид – Свети Наум кај Пештани. Од општинската комисија за проценка на штети во Охрид велат дека се уште прават проценка на штетите од викендов. Во меѓувреме нивото на Охридското езеро продолжува да расте и денес е на ниво од 694,3 метри надморска височина. Тоа е 28 сантиметри над максималната кота. Мики Трајковски
сите 6 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев денеска ја поздрави одлуката на опозицијата повторно да се вклучи во работата на Парламентот. Според него, така ќе има функционална демократија и тоа е минимум нешто што граѓаните на Република Македонија го очекуваат. Оцени дека дијалогот со опозицијата се движи во добар превец. Заев кажа дека е оптимист дека парламентарното мнозинство ќе се прошири, посочувајќи дека разговара со пратениците на поделената БЕСА, која според премиерот има блиски ставови со оние на власта, потоа со ДПА која со своите еден или двајца пратеници поддржуваат одредени политики на Владата. Турската демократска партија, исто така, а гледа, како што кажа, амбиент и во некои други пратеници во Парламентот што би поддржале вакви политики. – Моја перцепција и перцепција на Владата е дека не треба секогаш да се брза на парламентарни избори. Вака споделената информација за бизнис секторот значи стабилно да планира, граѓаните исто така да ги планираат своите активности, сите чинители во Република Македонија и го кажувам ...
сите 245 | | | веќе видена

Француската Национална железничка компанија СНЦФ предупреди дека штрајкот на вработените ќе предизвика хаос во железничкиот сообраќај во Франција и во Европа во вторник и среда. Во соопштение од компанијата се појаснува дека само 15 отсто брзи возови и 25 отсто регионални возови ќе работат за штрајкот од 3 до 4 април. Имено, ќе сообраќа само еден од три возови меѓу Франција и Германија и 75 отсто Евростар возови што сообраќаат меѓу Париз и Лондон. Возовите што сообраќаат меѓу Франција, Белгија и Холандија би требало да возат по нормален возен ред. Четири синдикати повикаа вработените во железницата да штрајкуваат по двапати неделно секоја недела до крајот на јуни. Со тоа изразуваат протест за планот на Владата за реформи во железничкиот сектор што предвидува и укинување на дел бенифиции за вработените.
сите 19 | | | веќе видена

Регулаторна Комисија за енергетика ја определи новата цена на нафтените деривати. Малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95, се зголемува за 2,00 ден/лит и од полноќ ќе изнесува 67,50 ден/лит. Малопродажните цени на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-98, на дизелот ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) се зголемуваат за 1,50 ден/лит и од полноќ ќе се тоќат по цени од: ЕУРОСУПЕР БС-98 – 69,00 ден/лит, малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) – 59,00 ден/лит, додека малопродажната цена на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) ќе изнесува 47,50 ден/лит.
сите 37 | | | веќе видена

Кремљ соопшти дека рускиот претседател Владимир Путин ќе оствари дводневна посета на Турција каде ќе се сретне со неговиот колега Реџеп Таип Ердоган. Путин се очекува утре во Анкара да разговара со Ердоган за билатералната соработка меѓу двете земји во трговијата и економијата, како и за спроведувањето на заедничките стратегиски проекти, особено во енергетскиот сектор.Според соопштението, двајцата лидери ќе разговараат и за регионални и меѓународни прашања, вклучително и за борбата против тероризмот и ситуацијата во Сирија.
сите 92 | | | веќе видена

Седницата на Собранието на која ќе се најдат реформските закони треба да се одржи на 10 или 11 април. Ова е еден од заклучоците на денешната средба на претседателот на Собранието Талат Џафери со координаторите на пратеничките групи, на која не присуствуваше претставник на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Враќањето на опозицијата во работата на Парламентот беше најавено синоќа од лидерот на опозицијата Христијан Мицкоски, но како што посочуваат од пратеничката група тие ќе се вратат во Собранието со една точка, а тоа е интерпелацијата на Владата. Очекувањата се дека деновиве ВМРО-ДПМНЕ ќе го изготви предлогот, но не се знае кога ќе биде доставен до архивата на Парламентот. Седницата треба да биде закажана најдоцна во рок од три дена по поднесувањето. Од ВМРО-ДПМНЕ, сепак, велат дека нивните очекувања се дека седницата за недоверба на Владата би била по велигденските празници. Дали ќе учествуваат на седницата со реформските закони, за кои Мицкоски синоќа рече дека речиси се усогласени, оттаму велат дека ќе ...
сите 215 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев и шефот на дипломатијата Никола Димитров денеска одржаа работен состанок и се во постојана комуникација во врска со последната рунда разговори за името што се одржа во петокот во Виена, потврди за МИА владиниот портпарол Миле Бошњаковски. Средбата е прва од најавените поединечни средби на Димитров со претставниците на државниот врв и лидерите на политичките партии за разговорите за името. Лидерска средба за процесот на разговори за прашањето за името нема да има, велат за МИА од Владата. Димитров попладнево во Собранието треба да има средба со претседателот на законодавниот дом Талат Џафери. Од ВМРО-ДПМНЕ, пак, велат до пладне немале добиено официјална покана за средба на лидерот на партијата Христијан Мицкоски со Димитров. Потврда за средба нема ниту од Кабинетот на претседателот Ѓорге Иванов. Шефот на дипломатијата Никола Димитров минатата недела најави дека по преговорите за името во Виена ќе се одржи состанок на државниот врв и лидерите на најголемите партии. Тој во Виена во петокот ...
сите 349 | | | веќе видена

До летото 2019 година ќе се изврши реизбор на членовите на Управниот одбор на Штаермеркише Шпаркасе во Грац, кој вклучува и промени во неговиот состав. Мандатот на извршните членови на Управниот одбор на Steiermärkische Bank and Sparkassen AG Graz истекува до крајот на мај 2019 година, додека м-р Франц Кербер ќе ја достигне законската старосна граница во мај 2019 година, откога и ќе замине во пензија. На седницата одржана на 28 март 2018 година, Надзорниот одбор на Штаермеркише Шпаркасе во Грац донесе одлука за новиот тим на Управниот одбор, со важност од јуни 2019 година. Нов состав на Управниот одбор во Грац Од јуни 2019 година, на постојните членови на Управниот одбор на Steiermärkische Bank und Sparkassen AG Graz, д-р Герхард Фабиш (CEO) и д-р Георг Бухер (член на Управниот одбор), ќе им се приклучат два нови члена, кои се претставени во продолжение. Новите членови на Управниот одбор во Грац се д-р Оливер Крепфл и м-р Валбурга Зајдл. И двајцата се долгогодишни вработени во компанијата со екстензивно ...
сите 5 | | | веќе видена

Одбраната на обвинетите во предметот „Титаник“ побараа одложување на денешното и наредните три рочишта со цел да извршат увид во доказниот материјал и да се подготват за главната расправа. Од СЈО соопштија дека се против, бидејќи предлогот на одбраната е со цел да се одолговлечи постапката. Рочиштето потоа беше одложено за 12 април. Во „Титаник“ обвинети се поранешни функционери, меѓу кои и Никола Груевски, Мартин Протуѓер, Кирил Божиновски, Миле Јанакиески и Гордана Јанкулоска. Груевски го бранат шест адвокати. Тие се осомничени за десетина кривични дела поврзани со изборни нерегуларности. Рочиштето се одржува во новата зграда на Кривичниот суд.
сите 137 | | | веќе видена

Одбраната на обвинетите во предметот „Титаник“ на почетокот од судењето што се одржува во новата зграда на Кривичниот суд, побара одложување на денешното рочиште за да извршат увид во доказниот материјал и да се подготват за главната расправа. Одбраната бара судот да ги одложи и наредните три рочишта закажани за овој месец, а времето да биде искористено за увид во списите на предметот. Дел од адвокатите рекоа дека воопшто не добиле ЦД со доказни материјали. Од СЈО, пак, се против и сметаат дека предлогот на одбраната е со цел да се одолговлечи постапката.
сите 140 | | | веќе видена

Понеделник, 9 април, вториот ден на Велигден според православниот календар, е неработен за сите граѓани на Република Македонија, соопшти денеска Министерството за труд и социјална политика. – Согласно со Законот за празниците на РМ („Службен весник на РМ„ бр.21/98 и 18/07), 9 април 2018 година (понеделник), Велигден, вториот ден на Велигден според православниот календар е неработен ден за сите граѓани на Република Македонија, соопшти МТСП. Претходно, МТСП информира дека согласно Законот за празниците, 6 април 2018 година, Велики петок, е неработен ден за граѓаните од православна вероисповед. Министерството за труд и социјална политика на граѓаните од православна вероисповед во Република Македонија им го честита големиот христијански празник Велигден.
сите 43 | | | веќе видена

Во новата зграда на Кривичниот суд денеска почна првото рочиште за предметот на Специјалното јавно обвинителство „Титаник“, што се однесува на десетина дела поврзани со изборни нерегуларности. Обвинетите присуствуваат на денешното рочиште. Тие се осомничени од СЈО за злосторничко здружување, повреда на избирачкото право, повреда на слободата на определување на избирачите, поткуп при избори и гласање, уништување изборен материјал и злоупотреба на средства за финансирање изборна кампања во 2012 година. Судија во „Титаник“ е Осман Шабани, а СЈО го застапуваат обвинителите Лиле Стефановска и Љубомир Лапе. Во „Титаник“, што е прв случај обелоденет од СЈО, обвинети се поранешни функционери, меѓу кои и Никола Груевски, Мартин Протуѓер, Кирил Божиновски, Миле Јанакиески, Гордана Јанкулоска, Билјана Бришкоска Бошковски. Обвинети се и Илија Димовски, Мунир Пепиќ, Едмонд Темелко, Леко Ристовски, Кирил Тодоровски, Катерина Веловска, Станко Коруновски, Коста Марковски, Драгче Драгчески, Марјан Накевски, Гоце Јаневски, ...
сите 151 | | | веќе видена

Нови критики до грчката Влада, дека не ги известила политичките партии за текот на разговорите за името, упати одговорниот за надворешна политика во опозициската Нова демократија, Јоргос Кумуцакос, во интервју за грчкиот весник „Елефтерос типос“. Како што јави дописничката на МИА од Атина, тој вели дека во разговорите само се потврдува ќор-сокакот. – Од она што можеме да го знаеме, се покажува дека има сериозна компликација. Во суштина, посетата на Коѕијас на соседната земја, започна и заврши со слетувањето на аеродромот во Скопје. Покрај тоа, лошата и површна јавна изјава на премиерот од Брисел за конкретно име, го „заклучи“ ќор-сокакот што се покажа за време на посетата на Коѕијас, вели Кумуцакос во интервјуто за „Елефтерос типос“ .
сите 246 | | | веќе видена

Бахреин соопшти дека открил најголемо нафтено и гасно поле во историјата на таа мала држава на Заливот. Официјалната агенција БНА ги цитираше властите кои проценуваат дека количината е „многупати’“ поголема од познатите резерви на Бахреин. Постоечкото нафтено поле во Бахреин е само едно, како единствен депозит со резерви од само неколку стотици милиони барел сирова нафта. Бахреин е најмал произведувач на нафта и гас меѓу шесте земји членки на Советот за соработка во Заливот, кој ги опфаќа Саудиска Арабија, Обединетите Арапски Емирати, Кувајт, Оман и Катар. Малото кралство, чии 80 проценти од приходите се од нафта, испумпува дополнителни 150.000 барели на ден од нафтеното поле „Абу Сафа“ , кое го дели со својот голем сосед, Саудиска Арабија.
сите 14 | | | веќе видена

Водостоите на сите реки и природни езера во земјава се над просекот за април, а нивото на Охридското Езеро веќе втор ден е еден сантиметар над критичната точка од 694 метри надморска висина, покажуваат последните мерења од Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР). Нивоата на реките, пак, бележат благо зголемување во споредба со вчера со исклучок на Крива Река на мерното место кај Крива Паланка, Црна Река кај Новаци, Црн Дрим кај Ложани, Сатеска кај Ботун и Радика кај Бошков Мост каде има мало намалување на водостоите во однос на вчера.
сите 54 | | | веќе видена

Кина воведува увозни такси на месо, овошје и други производи од САД како одговор на американските даноци за челик и алуминиум што ги воведе претседателот Доналд Трамп. Царините, според Министерството за трговија на Кина, ќе се применуваат од денеска. На свинското месо од САД таксата ќе биде 25 насто, додека за другите производи и услуги, вклучувајќи овошје, таа ќе изнесува 15 проценти.
сите 88 | | | веќе видена

Советот за национална безбденост на Црна Гора синоќа оцени дека безбедносната ситуација во земјата била нарушена поради растечките судири меѓу организирани криминални групи. Советот побара од надлежните органи формирање заеднички спцијализирани тимови со задача поефикасна борба против организираниот криминал. До седницата на Советот дојде по двојното убиство во Подгорица пред два дена. Во досегашните пресметки меѓу криминалните кланови загинале најмалку 20 луѓе, од кои четири жртви биле случајни. Само во изминативе триесет дена во Подгорица имало шест бомбашки напади.
сите 15 | | | веќе видена

Министерот за надворешни работи Никола Димитров на поединечни средби ќе ги информира претставниците на државниот врв и политичките партии за разговорите за името, соопштија од МНР. Лидерска средба за процесот на разговори за името нема да има, потврдија за МИА од Владата. Шефот на дипломатијата Никола Димитров минатата недела најави дека по преговорите за името во Виена ќе се одржи состанок на државниот врв и лидерите на најголемите партии. Тој во Виена во петокот имаше средба со министерот за надворешни раб оти на Грција Никос Коѕијас и со медиујаторот Метју Нимиц. За разговорите во Виена денеска и утре во Атина, шефот на дипломатијата на Грција ќе ги информира лидерите на грчките политички партии. На 27 јануари годинава во Клубот на пратениците се одржа досега единствениот координативен состанок на државно-политичкиот врв во врска со разговорите за името на кој присуствуваа претседателот Ѓорге Иванов, премиерот Зоран Заев, лидерот на ДУИ Али Ахмети и претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски.
сите 298 | | | веќе видена

Грција има премиер што ги почитува правните процеси, а не султан што ги ветува правните одлуки, ги коментираат од кабинетот на Ципрас, изјавите на турскиот претседател Ердоган. Во изминатиот период е заострена реториката меѓу Атина и Анкара, поради случаите со турските и грчките војници, односно осумтемина Турци кои бараат азил во Грција, а Анкара чека нивна екстрадиција, но и двајцата грчки војници уапсени на турска територија, за кои Атина притиска да се вратат назад. Според грчките медиуми, Ердоган, сега ги поврзал меѓу себе овие два случаи, па оттаму и реакцијата од кабинетот на грчкиот премиер. Како штојави дописничката на МИА од Атина, во соопштението, од кабинетот на Ципрас му порачуваат на Ердоган дека ако имал нешто да каже во случајот со турските војници, можел тоа да го стори на средбата со грчкиот премиер при посетата на Атина. – Му разјаснуваме дека Грција е земја во која владее правото и има премиер што ги знае и почитува процедурите на грчкиот правен систем, а не султан за да може да ги ветува ...
сите 28 | | | веќе видена

Лидерите на грчките политички партии, еден по еден, ќе бидат информирани од шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас за разговорите во Виена и текот на преговорите за името. Наместо претседателите на партиите да ја посетат зградата на грчкото МНР, според грчките медиуми, Коѕијас брифинзите ќе ги оддржува во партиските штабовите. Како што јави дописничката на МИА од Атина, за денеска напладне официјално е закажана средба со генералниот секретар на Комунистичката партија на Грција, Димитрис Куцубас, со што и ќе започне циклусот средби. Веројатно е дека денеска Коѕијас ќе се сретне и со лидерот на партијата Река, додека пак во текот на утрешниот ден се предвидени разговори со лидерката на ПАСОК и Движење за промена, Фофи Генимата и претседателот на Сојуз на централисти Василис Левендис. Најголемата опозициска партија Нова Демократија ќе остане последна за информирање, откако лидерот Кирјакос Мицотакис одби да го прими Коѕијас и побара да биде информиран лично од премиерот, шефот на грчката дипломатија ќе се ...
сите 171 | | | веќе видена

next