Алфа ТВ

Ново поскапување на цените на нафтените деривати. Од вечерва на полноќ цената на бензните се зголемува за денар а дизелот за половина денар. Ново поскапување на цените на нафтените деривати. Од вечерва на полноќ цената на бензните се зголемува за денар а дизелот за половина денар. Според одлуката на регулаторната комисија новата цена на еуросупер бс-95 ќе изнесува 72 денари, на еуросупер бс-98 ќе изнесува 74 денари. Е уродизелот ќе се продава по 64 денари за литар, а екстра лесното масло за домаќинство по 52,50 денари за литар. А се зголемува и цената на мазутот. новите цени важат во следните две недели.
сите 31 | | | веќе видена

Mинатиот месец се зголемиле трошоци на живот а поскапеле и цените на производите објавува државната статистика. Mинатиот месец се зголемиле трошоци на живот а поскапеле и цените на производите објавува државната статистика. Во јуни минатиот месец трошоците се зголемени за 1,4 проценти во однос на лани. С поред објавените податоци цените на мало бележат раст од 0,2 проценти во однос на мај годинава, а во однос на јуни лани раст од 2,8 проценти. Објавените податоци покажуваат дека кај трошоците на животот меѓуостанатите е забележан раст кај свежото и разладеното овошје за 4,8 отсто, замрзнатото овошје и сувото овошје и јаткастите производи за 0,4 отсто, и прехранбени производи за 0,2 отсто. Пораст на индексите на трошоците на животот е забележан и кај течните горива за домаќинствата, услугите за сместување, течните горива и мазива, услугите за култура,како и туристичките пакет-аранжмани.
сите 14 | | | веќе видена

Во меѓувреме на домашен терен ВМРО-ДПМНЕ ја обвинува власта дека не прекинува со антидржавната политика и и нанесува штета на нејзината меѓународна репутација. Во меѓувреме на домашен терен ВМРО-ДПМНЕ ја обвинува власта дека не прекинува со антидржавната политика и и нанесува штета на нејзината меѓународна репутација. Најголема потврда за непочитување на своите граѓани, газење на државата е фактот што Заев со детали за референдумот првин ја информираше грчката јавност. Заев призна дека се грижи за грчките интереси, а со договорот од нивици се бетонираат истите. П ремиерот манипулира и со прашањето за референдумот. Заев ја поистоветува интеграцијата во НАТО и Европската унија со поддршка за катастрофалниот и штетен договор со кој се брише македонскиот народ, македонскиот идентитет, се брише Македонија. Заев воопшто не ја ословува Македонија со уставното име. Се срами ли да го каже името на нашата држава? Се срами ли јавно да го каже името Република Македонија? Тој со ова јавно кажува дека ги штити грчките ...
сите 147 | | | веќе видена

Четири деца денеска се извлечени од пештерата во Тајланд, со што вкупниот број на спасени изнесува осум, објави Си Ен Ен повикувајќи се на очевидец кој е дел од спасувачките операции стационирани на влезот во пештерата Четири деца денеска се извлечени од пештерата во Тајланд, со што вкупниот број на спасени изнесува осум, објави Си Ен Ен повикувајќи се на очевидец кој е дел од спасувачките операции стационирани на влезот во пештерата. Првите четири беа извлечени вчера, со што се зголемија надежите дека членовите на младинскиот фудбалски клуб и нивниот тренер кои од 23 јуни се наоѓаат на длабочина од 4 километри во пештерата Там Луанг. Властите соопштија дека спасувачката акција за денеска е завршена и дека ќе продолжи утре.
сите 262 | | | веќе видена

На Тајланд продолжува операцијата за спасување на децата од пештерата, каде се заглавени повеќе од две недели. Спасувачките екипи утрово продолжуваат со акцијата за извлекување на тајландските момчиња и на нивниот тренер од поплавените пештери во Тајланд, а според последните информации извлечено е уште едно момче. Вчера, спасувачите успеаја да спасат четири момчиња. Спасувачката акција беше прекината во вечерните часови по локално време поради потребата да се наполнат резервоарите со кислород. На еден искусен нуркач за пристап до местото на кое се наоѓаат децата и враќање назад, му се потребни 11 часа. Рутата е долга неколку километри и минува низ матна застоена вода, тесни канали, скали и други препреки. На некои места видливоста во водата е речиси невозможна. За четирите момчиња спасени од пештерите Там Луанг во неделата вечер беше соопштено дека се со „добро здравје“, иако сѐ уште се чекаат резултати од тестовите. Сите четири момчиња се на безбедно и се лекуваат во болница во Чианг Раи, најблискиот ...
сите 222 | | | веќе видена

Амбасадата на Русија во САД ја посоветува Централната разузнавачка агенција (ЦИА) да ги ажурира податоците за Русија во својата Светска карта, со тоа што ќе ги додаде Крим и Севастопољ. Амбасадата на Русија во САД ја посоветува Централната разузнавачка агенција (ЦИА) да ги ажурира податоците за Русија во својата Светска карта, со тоа што ќе ги додаде Крим и Севастопољ. Советот на Руската амбасада уследи откако ЦИА пред фудбалскиот натпревар Русија – Хрватска на Твитер објави список со информации за Русија во „Светската книга на инфорации на ЦИА“ и во еден од твитовите ја објави картата на државата, а во друг твит основните статистички податоци – големина од 17.098.242 километри квадратни и 142,3 милиони жители. – Честитката е прифатена (за квалификувањето на руската фудбалска репрезентација во четврт-финалето на Мундијалот). ЦИА, Ве молиме ажурирајте ја картата на Русија и статистиката: Број на жители – 146,9 милиони, површина 17.125.191 километри квадратни, се наведува во твитот на Руската ...
сите 3 | | | веќе видена

Италијанскиот вицепремиер и министер за внатрешни работи Матео Салвини очекува да се сретне со рускиот претседател Владимир Путин, кога ќе оди во Русија на финалето на Светското првенство во фудбал. Италијанскиот вицепремиер и министер за внатрешни работи Матео Салвини очекува да се сретне со рускиот претседател Владимир Путин, кога ќе оди во Русија на финалето на Светското првенство во фудбал. - Ќе одам на политичко и фудбалско патување, и ќе ја искористам таа шанса да одам во Москва на финалето на Светското првенство, изјави Салвини. Тој најави дека ќе се состане со рускиот министер за внатрешни работи со цел да ги усогласат акциите во борбата против исламскиот тероризам, за кој, Салвини вели дека само навидум е поразен. - Потоа ќе одам да се сретнам со Путин, наведе Салвини. Кремљ досега не соопшти дека се во тек подготовки за состанок помеѓу Путин и Салвини. Италијанската репрезентација не игра на Светското првенство, бидејќи не ги помина квалификациите за првенството.
сите 15 | | | веќе видена

Филипинскиот претседател Родриго Дутерте ветил дека ќе поднесе оставка од функцијата доколку кој било докаже дека Бог постои. Филипинскиот претседател Родриго Дутерте ветил дека ќе поднесе оставка од функцијата доколку кој било докаже дека Бог постои. – Доколку постои и еден сведок што може да докаже, можеби со фотографија или со селфи дека луѓето може да разговараат и да го видат Бог, веднаш ќе поднесам оставка – рекол Дутерте. Тој со тоа уште еднаш предизвикал бес во својата земја во која живеат претежно католички жители, бележат странските медиуми и додаваат дека неодаман Дутерте исто така ја налутил јавноста кога за Бог рекол дека е глупав. Овојпат филипинскиот претседател во текот на својот говор на отворањето на научно-технолошки собир се се осврнал на основните начела на католичката вера.
| | веќе видена

Романскиот претседател Клаус Јоханис денеска потпиша указ за отстранување од функцијата на главната обвинителка против корупцијата, Лаура Кодрута Ковеши по решение на Уставниот суд од мај. Романскиот претседател Клаус Јоханис денеска потпиша указ за отстранување од функцијата на главната обвинителка против корупцијата, Лаура Кодрута Ковеши по решение на Уставниот суд од мај. - Одлуките на Уставниот суд треба да бидат почитувани во држава, која го почитува владеењето на правото. Претседателот издаде указ за отстранување на главниот обвинител од функцијата, изјави портпаролката на претседателот Мадалина Доброволски. Министерот за правда, Тудорел Тодер, побара отстранување на Ковеши во февруари, велејќи дека ги надминала нејзините овластувања и го оштетила имиџот на земјата во странство. Неговото барање собра илјадници демонстранти на улиците, кои го кренаа гласот против корупцијата.
сите 14 | | | веќе видена

Косовскиот претеседател Хашим Тачи, на покана на неговиот турски колега Реџеп Тајип Ердоган, кој беше повторно избран на чело на државата на неодамнешните претседателски избори, отпатува за Турција, каде што ќе присуствува на инаугуративната церемони Косовскиот претеседател Хашим Тачи, на покана на неговиот турски колега Реџеп Тајип Ердоган, кој беше повторно избран на чело на државата на неодамнешните претседателски избори, отпатува за Турција, каде што ќе присуствува на инаугуративната церемонија, јави дописникот на МИА од Приштина. Кабинетот на Тачи, информирајќи за неговото заминување во Анкара, нагласи дека турската држава останува значаен сојузник на Косово. - Турциа одигра голема улога во јакнењето на меѓународниот субјективитет на Република Косово, придонесувајчи за зголемувањето на бројот на признавања и зачленувањето на нашата држава во меѓународни организации, се наведува во соопштението, На церемонијата за инаугурација на реизбраниот претседател на Турција, Реџеп Таип Ердоган, се очекува да ...
сите 123 | | | веќе видена

Почина дваесет и еден годишниот Никола С, кој пред десетина дена крвинички беше претепан на автобуската постојка на булевар „Александар Македонски“ во Автокоманда. Почина дваесет и еден годишниот Никола С, кој пред десетина дена крвинички беше претепан на автобуската постојка на булевар „Александар Македонски“ во Автокоманда. Младото момче кое подлегна на повредите на 29 минатиот месец бил нападнат од три лица кои излегле од автомобил мерцедес и го нападнале , по нападот сторителите избегале, а Мартин во лоша состојба со возило на брза помош бил пренсен на клинката во Скопје, на КАРИЛ каде до последниот ден бил во кома. Полицијата на 2 јули поднесе кривична пријава против Б.Б.(20), С.Д.(21) и Ј.Љ.(19), сите од Скопје за сторено кривично дело „насилство“. Прво и второпријавениот беа лишени од слобода и им беше одредена мерка притвор, а третото лице се уште е во бегство. Никола беше навивач на Вардар. Од навивачката група „Комити“ изразија револт зошто осомничените се гонат за насилство. - ...
сите 379 | | | веќе видена

Си-ен-ен објави дека е извлечено уште едно, петто по ред, дете од пештерата во Тајланд. Телевизијата објави дека член на спасувачкиот тим рекол дека едно момче било видено на носилка пред влезот на пештерата во 16.27 часот по локално време. Си-ен-ен објави дека е извлечено уште едно, петто по ред, дете од пештерата во Тајланд. Телевизијата објави дека член на спасувачкиот тим рекол дека едно момче било видено на носилка пред влезот на пештерата во 16.27 часот по локално време. Оваа информација не е потврдена. Првите четири деца беа спасени вчера во акција која траеше осум часа. Тие се во болница, во стабилна состојба, но сè уште не смеат да се видат со семејствата. Ќе бидат под 48 часовен мониторинг. Дванаесет деца и нивниот тренер по фудбал се заглавени во пештерата од 23 јуни.
сите 278 | | | веќе видена

Даунинг Стрит денеска соопшти дека британската премиерка Тереза Меј го именувала министерот за домување Доминик Раб како нов министер задолжен за спроведување на британското излегување од Европската унија. Даунинг Стрит денеска соопшти дека британската премиерка Тереза Меј го именувала министерот за домување Доминик Раб како нов министер задолжен за спроведување на британското излегување од Европската унија. Одлуката на Меј следува откако досегашниот министер задолжен за преговорите за Брегзит, Дејвид Дејвис, поднесе оставка незадоволен од исходот на владиниот состанок во петокот. На тој состанок, кој се одржа во резиденцијата Чекерс, Тереза Меј побара од нејзините министри да се обврзат да почитуваат низа на инструкции во британските преговори со европските претставници, на кои се разгледуваат идните трговски односи на Велика Британија и ЕУ, правата на државјаните и жителите, границата со Ирска, британскиот однос кон европските регулативи и низа други прашања. По состанокот, Дејвис изјави дека договореното ...
сите 156 | | | веќе видена

Почнувајќи од денеска на полноќ, Австрија повторно воведе проверки на некои од граничните премини во земјата, мерка за која во Виена наведуваат дека е привремена и не е поврзана со мигрантската криза. Почнувајќи од денеска на полноќ, Австрија повторно воведе проверки на некои од граничните премини во земјата, мерка за која во Виена наведуваат дека е привремена и не е поврзана со мигрантската криза. Проверки се воведени на преминот Бренер кон Италија и на Киферсфелден кон Германија. Причината за оваа мерка е конференцијата на министри за внатрешни работи на земјите членки на ЕУ во Инсбрук при крајот на неделава. Се очекува министрите да разговараат за мигрантската криза, која предизвика политички превирања во голем број земји во ЕУ.
сите 14 | | | веќе видена

Здравствената состојба на 14 - месечното бебе кое со повреди по телото пред два дена неговата мајка го донела во Ургентен центар, е релативно стабилна, информираат за МИА од Клиника за анестезија, реанимација и интензивно лекување-КАРИЛ. Здравствената состојба на 14 - месечното бебе кое со повреди по телото пред два дена неговата мајка го донела во Ургентен центар, е релативно стабилна, информираат за МИА од Клиника за анестезија, реанимација и интензивно лекување-КАРИЛ. Од Клиниката посочуваат дека бебето самостојно дише не е на апарати, но се уште е во животна опасност. Тоа има и скршеници на потколениците. Во меѓувреме продолжува полициската истрага за да се утврди кој го претепал бебето.
сите 66 | | | веќе видена

На карипската држава Хаити веќе трет ден беснеат безредија поради одлуката на Владата за зголемување на цената на горивото. На карипската држава Хаити веќе трет ден беснеат безредија поради одлуката на Владата за зголемување на цената на горивото. Насилните демонстранти ограбуваат продавници и блокираат улици во главниот град Порт О Пренс, а во некои места палат и автомобили. Полицијата досега повеќе пати користела солзавец за да ги растера демонстрантите, а странските амбасади ги предупредуваат своите државјани да ги избегнуваат немирните делови на градот. Цените на горивата беа зголемена од 38 до 47 проценти, како дел од програмата за намалување на трошоците изработена во соработка со Меѓународниот монетарен фонд.
сите 40 | | | веќе видена

Актуелниот шеф на турската држава Реџеп Тајип Ердоган денеска првпат ќе положи заклетва како претседател во нов политички систем, каде ќе ја има целата извршна власт. Актуелниот шеф на турската држава Реџеп Тајип Ердоган денеска првпат ќе положи заклетва како претседател во нов политички систем, каде ќе ја има целата извршна власт. На церемонијата на полагањето на заклетва на Ердоган ќе присуствуваат 22 претседатели, 28 премиери и претседатели на парламенти. Ердоган беше реизбран на изборите на 24 јуни со повеќе од 52 проценити од гласовите и доби мандат да управува со земјата во следните пет години. Со тоа стапува во сила новиот политички систем во Турција. Според едни аналитичари тоа е „претседателско владин систем“ а според други „претседателски систем од турски тип“. Независно од тоа како се нарекува тој прилично ќе се разликува од досегашниот парламентарен систем. Ердоган ќе добие ингеренции какви што досега немал ниту еден турски лидер со исклучок на Мустафа Кемал Ататурк. Ердоган ...
сите 121 | | | веќе видена

Зоран Заев секој ден, без престан спроведува политика со која ги обезличува Македонците. Заев континуирано и нанесува штета на Македонија и нејзината меѓународна репутација. Зоран Заев секој ден, без престан спроведува политика со која ги обезличува Македонците. Заев континуирано и нанесува штета на Македонија и нејзината меѓународна репутација. Не прекинува антидржавната политика со која се распродаваат, газат и уништуваат националните интереси на Македонија, се наведува во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ. -Најголема потврда за непочитување на своите граѓани, газење на државата е фактот што Заев со детали за референдумот првин ја информираше грчката јавност. Заев призна дека се грижи за грчките интереси, а со договорот од Нивици се бетонираат истите. Премиерот манипулира и со формулацијата на референдумското прашање. Заев ја поистоветува интеграцијата во НАТО и Европската унија со поддршка за катастрофалниот и штетен договор со кој се брише македонскиот народ, македонскиот идентитет, се брише ...
сите 148 | | | веќе видена

Во текот на оваа недела се очекува да почне собраниската процедура за избор на новиот состав на Државната изборна комисија, но останува неизвесноста дали и кога претседателот на Комисијата за избори и именувања, Илија Димовски, од ВМРО-ДПМНЕ ќе ја за Во текот на оваа недела се очекува да почне собраниската процедура за избор на новиот состав на Државната изборна комисија, но останува неизвесноста дали и кога претседателот на Комисијата за избори и именувања, Илија Димовски, од ВМРО-ДПМНЕ ќе ја закаже седницата. Тој веќе нагласи дека Комисијата, надлежна за изборот на членовите на ДИК, нема да почне со работа се додека партиите не ги усогласат своите ставови. ВМРО-ДПМНЕ своето гласање во ДИК го условува со донесување на законот за финансирање на партии и законот за Влада, бидејќи, според партијата, тоа било договорено пред ВМРО-ДПМНЕ да се врати во Парламентот и да даде поддршка за реформските закони. Рокот до кога Собранието треба да го избере новиот состав на ДИК е 17 јули, но според законот, ...
сите 215 | | | веќе видена

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, денеска престојува во работна посета на Анкара, Република Турција. Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, денеска престојува во работна посета на Анкара, Република Турција. Како што соопштија од кабинетот на претседателот, Иванов во Анкара присуствува на свечената церемонија по повод инаугурација та на Реџеп Таип Ердоган за Претседателот на Република Турција.
сите 132 | | | веќе видена

next