Алфа ТВ

Американскиот државен секретар Мајк Помпео изјави дека на претстојната средба меѓу претседателите на САД и Русија, Доналд Трамп и Владимир Путин ќе се дискутира за состојбата во Украина и во Сирија, двете кризни жаришта кои ги зголемија тензиите меѓу Американскиот државен секретар Мајк Помпео изјави дека на претстојната средба меѓу претседателите на САД и Русија, Доналд Трамп и Владимир Путин ќе се дискутира за состојбата во Украина и во Сирија, двете кризни жаришта кои ги зголемија тензиите меѓу Вашингтон и Москва. За време на посетата на Обединетите Арапски Емирати, Помпео ја обвини Русија дека не го почитувала договорот да не се спроведуваат воени операции на југот на Сирија. - Очигледно е дека го нарушија овој договор. Работиме со сите заинтересирани страни за да ги убедиме Русите, Сиријците и Иранците да ги испочитуваат своите политички обврски. Иран и иранските доброволци треба да се повлечат од Сирија, побара Помпео. Трамп и Путин ќе се сретнат на 16 јули во финскиот главен град Хелсинки, за време на ...
сите 429 | | | веќе видена

Најмалку 20 лица се повредени денеска при уривање на патнички авион во близина на главниот град на Јужна Африка, Преторија, соопшти локалната служба за справување со вонредни состојби Најмалку 20 лица се повредени денеска при уривање на патнички авион во близина на главниот град на Јужна Африка, Преторија, соопшти локалната служба за справување со вонредни состојби. Во соопштението се посочува дека едно од повредените лица при падот на авионот се наоѓа во критична состојба. Службата информира и дека не е познато колку точно лица имало во авионот во време на уривањето, Причините за падот на авионот засега не се познати
сите 27 | | | веќе видена

Италијанскиот министер за надворешни работи Енцо Моаверо Миланези најави дека на претстојниот Самит на НАТО во Брисел ќе побара пренасочување на ресурсите на Алијансата од источните кон јужните граници на Европа. Италијанскиот министер за надворешни работи Енцо Моаверо Миланези најави дека на претстојниот Самит на НАТО во Брисел ќе побара пренасочување на ресурсите на Алијансата од источните кон јужните граници на Европа, со поголем ангажман за спречување на илегалната миграција. Миланези рече дека Италија има докази за уфрлање на исламисти меѓу големите групи мигранти кои влегоа во земјата во изминатите години преку морската рута од Либија. Поради тоа, Миланези оцени дека мигрантската рута е директна закана за безбедноста на Европа. - Ние цврсто ќе побараме врвот на НАТО да ги пренасочи своите ресурси кон Средоземното Море. Мора да имаме еднаков ангажман како на источната, така и на јужната линија, изјави Миланези. Неодамна формираната Влада на националистичкото движење Лига и протестната партија М5С почна ...
сите 5 | | | веќе видена

Промена на името во Музеј на македонската државност и самостојност и отстранување на дел од восочните фигури на револуционерите и нивна замена со оригинални документи и предмети, бара работната група што Владата ја формираше за да ја чешла документац Промена на името во Музеј на македонската државност и самостојност и отстранување на дел од восочните фигури на револуционерите и нивна замена со оригинални документи и предмети, бара работната група што Владата ја формираше за да ја чешла документацијата за отворањето финансирањето и работата на Музејот. Изработиле елаборат од 30-тина страни и констатирале прекршување на три закони: за буџет, за музеи и за заштита на културното наследство. Но, она на што членовите на групата се задржаа денеска е партиската слика на ВМРО што ја имал музејот. Изградиле ваков став без воопшто да ги консултираат врвните историчари кои учествувале во основањето и отворањето на Музејот. Одлучиле да не зборуваат со нив, како што нагласи историчарката на уметност Барџиева - Трајковска, ...
сите 6 | | | веќе видена

Невозможната мисија стана возможна мисија. Сите 12 момчиња од фудбалскиот тим и нивниот тренер се извлечени од поплавената пештера во Тајланд во тридневната операција за спасување. Невозможната мисија стана возможна мисија. Сите 12 момчиња од фудбалскиот тим и нивниот тренер се извлечени од поплавената пештера во Тајланд во тридневната операција за спасување. Тие се префрлени во болница, каде се утврдува нивната здравствена состојба. Спасувачката операција траеше три дена, и секој ден досега беа извлекувани по четири момчиња. Децата кои беа заробени повеќе од две недели, сега се чувствуваат добро и имаат апетит. Оваа вистинска случка од која Холивуд сега ќе направи филм, започна кога момчињата - на возраст меѓу 11 и 16 години влегле во комплексот на пештерите Там Луанг со нивниот 25-годишен тренер на 23-ти јуни. Беше суво кога влегоа во пештерата, но ненадејниот дожд предизвика поплави внатре, при што останаа заробени. Вестите дека тие исчезнале предизвика масовна операција за пребарување, која вклучуваше ...
сите 198 | | | веќе видена

Скоро 80% од бостанот скапува по нивите, а земјоделците најверојатно ќе останат со празен џеб, зашто пласманот бил катастрофален, се жалат производителите на лубеници. Тоа за министерот за земјоделство не било точно. Скоро 80% од бостанот скапува по нивите, а земјоделците најверојатно ќе останат со празен џеб, зашто пласманот бил катастрофален, се жалат производителите на лубеници. Тоа за министерот за земјоделство не било точно. Тој уште еднаш рече дека проблеми нема. Во изминатава една недела, вели, биле откупени околу 1.000 тони бостан. И додека надлежните и натаму тврдат дека со бостанот нема никаков проблем, родот скапува по нивите или на откупните центри, Сликата од терен е алармантна. Производителите на лубеници се жалат дека мака мачат со откупот. Велат дека заработка речиси и да нема, зашто цената за килограм била многу ниска. Прстот го вперуваат во ресорниот министер, кој како што велат, не мрднал ни со прст, а камо да им помогне. Опозицијата го потсети министерот дека сегашната власт имала увезено ...
сите 24 | | | веќе видена

Убиство со умисла или на свиреп начин, обвинителството не дава одговор која е основата за крвничкото претепување на Никола Саздовски Саздо се уште да биде ,,насилство со смртни последици“. Убиство со умисла или на свиреп начин, обвинителството не дава одговор која е основата за крвничкото претепување на Никола Саздовски Саздо се уште да биде ,,насилство со смртни последици“. Иако 21 годишниот скопјанец почина вчера, скопското обвинителство, барем засега не гледа основ за преквалификација на делото, па наредбата за истрага против тројцата осомничени останува иста член 386, каде е предвидена казна затвор од 3 месеци до 3 години односно до 3 до 10 години. Истражните органи уште од почеток имале основ, линчувањето на Саздо да го водат како убиство, смета универзитетскиот професор Оливер Андонов. Ако се оди според официјалните информации од полицискиот билтен, објавени на 30 јуни напаѓачите скоро 10 минути крвнички го тепале младиот скопјанец, по што тој паднал во кома, а тие не повикале помош туку побегнале. ...
сите 126 | | | веќе видена

“Наместо да живееме поубаво, полесно и побогато, ние се повеќе осиромашуваме. Скапотијата секој ден оди нагоре, а стандардот ни е за никаде. “Наместо да живееме поубаво, полесно и побогато, ние се повеќе осиромашуваме. Скапотијата секој ден оди нагоре, а стандардот ни е за никаде. Не’ убедуваа дека ќе дојде живот за сите, ама, изгледа ce’ не’ излажаа”, ова се само дел од коментарите на се’ поразочараните прилепчани кои се’ повеќе се жалаат на стравично опадната куповна моќ. Велат дека се чудат како да врзат крај со крај во месецот. И земјоделците - пазарџии го чувствуваат ударот на, како што велат, лошите економски политики кои се водат во земјава. Се жалаат дека се’ помалку им е исплатливо да се занимаваат со земјоделие и градинарство, бидејќи државата била незаинтересирана за организиран пласман, а граѓаните имале се’ помалку пари. Опаднатиот животен стандард подеднакво ги загрижува и младите и старите, заради што, во последниве ...
сите 3 | | | веќе видена

Вчера за околу половина час, лошата нарав на природата повторно им покажа заби на преспанските овоштари и градот направи големи штети во јаболковите насади на неколку села во Горна Преспа и во Ресен. Вчера за околу половина час, лошата нарав на природата повторно им покажа заби на преспанските овоштари и градот направи големи штети во јаболковите насади на неколку села во Горна Преспа и во Ресен. Денеска производителите на јаболка од овој крај, со загриженост ги одмеруваа штетите. - Во вчерашниот ден имавме повторно појава на град и невреме во Преспа. За кратковреме наврнаа 20- 30 литри на метар квадратен и за речиси 40 минути направи поплава и штети во овоштарниците на се4лските атари во селата Јанковец, Сопотско и Златари. Исто така, заврна и во Ресен обилен град, а во ова место каде што сме штетите се сто отсто- рече Љубе Пампулевски, претседател на Здружението на преспанските овоштари ``Благоја Котлароски`` од Ресен. Овоштарите од Јанковец поминаа најлошо и велат дека тоа што ќе остане од ...
сите 2 | | | веќе видена

Промената на името и ервроинтегративниот процес на државата се две различни работи и не смеат да се поврзуваат. Промената на името и ервроинтегративниот процес на државата се две различни работи и не смеат да се поврзуваат. Академик Катица Ќулавкова за Алфа со отсечен став за референдумското прашање и изјавата на премиерот, ЕУ и НАТО да се поврзат со договорот од Нивици за промена на името. – Дали би било сугестивно доколку референдумот а името се спои со евроинтеграциите? Не, не, мислам дека тоа се две различни работи и не би требало. Не би требало да се спојат? Не, не ,никако. Според Ќулавкова, кршење на Уставот би било доколку се спроведе консултативен референдум. Според Преспанскиот договор, референдум не бил неопходен па во тој случај, елитата треба да го носи товарот за спроведување на референдум, затоа што науката го кажала своето. – Јас мислам дека треба да си се почитува Уставот. Уставот не предвидува консултативен референдум. Според договорот ...
сите 14 | | | веќе видена

Во последниот период се поактуелни се вработувањата во јавните здравствени установи, како и наводното покачување на платите. Во последниот период се поактуелни се вработувањата во јавните здравствени установи, како и наводното покачување на платите. Меѓудругото, надлежните наведуваат дека целта е да се задржат во здравствените установи во земјава, односно да не заминуваат од Македонија. Но, што се случува во реалноста? На оглас за вработување на акушерки во болницата во Кичево се констатира злоупотреба ако се погледне листата на кандидати, како и одлуката за вработување. Имено листата на која се рангирани кандидатите, а не била објавена, односно ставена на увид, прворангираната кандидатка со 88 бода не е примена, а последната со само 37 е примена, иако има дури 51 бод помалку од првата на листата.
| | веќе видена

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг очекува дека по целосна имплементација на договорот со Грција Македонија ќе биде поканета да почне со преговори за членство во НАТО. Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг очекува дека по целосна имплементација на договорот со Грција Македонија ќе биде поканета да почне со преговори за членство во НАТО. На денешната прес конференција Столтенберг изјави: - Кога договорот ќе биде финализиран и имплементиран, ќе можеме да ја поканиме поранешната југословенска Република Македонија да стане 30 членка на НАТО под нејзиното ново име, Република Северна Македонија. Ова значи дека дури по референдумот и уставните измени во Макеоднија, по кои пост фестум доаѓа и гласањето на договорот во грчкиот парламент, нашата земја ќе ја добие поканата за НАТО. За потсетување, уште во 2008-та на НАТО самитот во Букурешт, на кој Македонија со исполнети услови требаше да стане членка на НАТО заедно со Хрватска и Албанија, поради ветото на Грција, добвме заклучок дека ќе станеме ...
сите 167 | | | веќе видена

Никола Саздовски починал од повреди на мозокот. Ова е резултатот од извршената одбукција која судска медицина денеска ја предала во обвинителство. Никола Саздовски починал од повреди на мозокот. Ова е резултатот од извршената одбукција која судска медицина денеска ја предала во обвинителство. Таму денеска се сослушуваа сведоци и очевидци на бруталниот напад врз 21-годишното момче, кои заедно со материјалните докази треба да помогнат во истрагата, но и за тоа обвинителството да одлучи дали ќе го преквалификува кривичното дело „насилство“, во „убиство“. - По прибирањето и анализата на сите докази ќе може да биде донесена јавнообвинителска одлука и во однос на кривичната одговорност на лицата и во однос на правната квалификација на кривичното дело, објави јавното обвинителство на Република Македонија.
сите 127 | | | веќе видена

Италијанската полиција уапси македонски државјанин, кој е осомничен дека се подготвувал да изврши терористички напад во името на џихадистичката група Исламска држава (ИД), јави ДПА. Италијанската полиција уапси македонски државјанин, кој е осомничен дека се подготвувал да изврши терористички напад во името на џихадистичката група Исламска држава (ИД), јави ДПА. Осомничениот Агим Мифтаров, на возраст од 29 години, бил уапсен во центарот за депортација на мигранти во Плацо Сан Џервазио во јужна Италија, откако полицијата забележала сомнителни активности на неговиот профил на Фејсбук. Тој е обвинет за „подготовка за извршување на терористички акти“, за што, според италијанското законодавство, е предвидена затворска казна во траење од пет до десет години. Мифтаров преку интернет читал пропагандни содржини на ИД и прегледал речиси 900 видеа за обука на терористи. Полицијата информира дека според изјави на сведоци, тој се „самообучувал за евентуални идни терористички активности, можеби дури и во ...
сите 23 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ не го опструира изборот на членови на Државната изборна комисија со надеж дека ќе го одложи референдумот. ВМРО-ДПМНЕ не го опструира изборот на членови на Државната изборна комисија со надеж дека ќе го одложи референдумот. Претседателот на Комисијата за избори и именувања Илија Димовски рече дека го нема тој впечаток, дека е свесен за неговиот дел од одговорноста за одложување на постапката, но и дека за таа да заврши успешно, неопходна е целосна усогласеност на политичките партии. Потенцира дека повеќе пати разговарал со претседателот на Собранието Талат Џафери и дека се согласиле дека кога ќе се постигне ваква атмосфера постапката може да почне најбрзо што може. Димовски вели дека се работи за комплициран процес. Прво треба да се прочисти листата на апликанти кои ги исполнуваат условите, по утврдувањето на листите Џафери ќе побара од партиите да достават предлози од утврдените кандидати, по што следи усогласување на партиите. Таквите предлози се доставуваат до Комисијата за ...
сите 241 | | | веќе видена

Мајката на претепаното 14 месечното девојче попладево е уапсена неофицијално дознава алфа од свои извори во истрагата. Мајката на претепаното 14 месечното девојче попладево е уапсена неофицијално дознава алфа од свои извори во истрагата. Според нашите информации доцна попладнево жената од Шелтер центарот повторно била однесена во полициска станица на разговор и таму е задржана.
сите 78 | | | веќе видена

Тага,болка, револтираност и барање на правда, ваква беше денеска ситуацијата пред градскиот стадион во Скопје, каде дел од навивачката група Комити се собраа во чест на нивниот прерано починат другар Никола Саздовски, кој вчера подлегна на повредите Смртта на момчето кое беше припадник на навивачката група Комити им ги скрши срцата на неговите пријатели, роднини, другари од трибините, но и на оние кои до сега немаа ни слушнато за него. Тага, болка, револтираност и барање на правда, ваква беше денеска ситуацијата пред градскиот стадион во Скопје, каде дел од навивачката група Комити се собраа во чест на нивниот прерано починат другар Никола Саздовски, кој вчера подлегна на повредите. Комитите не сакаа да дадат изјава за медиумите, незадоволни се од третманот на телевизиите кои молчеле за случајот кога нивниот пријател Саздовски беше претепан. Тажен поглед,скршен дух и желба за правда можеше да се забележи во секој еден присутен кој беше денеска пред трибините на стадионот. Социјалните мрежи вријат, граѓаните ...
сите 240 | | | веќе видена

Најмалку 12 луѓе загинаа, а петмина се повредени во денешниот самоубиствен бомбашки напад во авганистанскиот град Џалалабад. Најмалку 12 луѓе загинаа, а петмина се повредени во денешниот самоубиствен бомбашки напад во авганистанскиот град Џалалабад. Одговорноста за нападот ја презеде Исламска држава. Меѓу жртвите, двајца се припадници на разузнавачката служба, а другите се цивили. Според локалните власти мета на нападот била разузнавачката служба. Напаѓачот го активирал експлозивот во близина на бензиска станица, а потоа изби голем пожар. Речиси во исто време во западната провинција Фарах, талибанците нападнаа контролен пункт, при што загинаа тројца полицајци. Во областа Бала Булук уште четворица полицајци се повредени при синоќешниот напад. Во судирот убиени се најмалку пет талибански бунтовници, додека седуммина се повредени.
сите 37 | | | веќе видена

Министерот Љупчо Николовски во две реченици се демантира самиот себе. Прво вели дека штетите не се големи, а веќе понатаму дека комисиите се уште не ја утврдиле штетата. Министерот Љупчо Николовски во две реченици се демантира самиот себе. Прво вели дека штетите не се големи, а веќе понатаму дека комисиите се уште не ја утврдиле штетата. Тоа значи дека комисиите нема да работат според теренскиот увид и реална проценка туку по негов налог. Повторно Николовски лицемерно вели дека се грижи за земјоделците, а во исто време ја укинува ставката за помош на земјоделците за осигурување во измената на програмата за земјоделство и рурален развој, од милијарда и сто милиони на илјада денари и со тоа директно учествуваше во спречување на земјоделците да ги осигурат своите насади и посеви. Претходната влада со тие средства покриваше 60% од трошоците за осигурување. Зборува за систем на градобијна заштита, а заборавил или бил премногу млад за да знае дека истиот систем го уништија неговите постари колеги од СДСМ во ...
сите 33 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска изјави дека средбата со претседателот на Русија, Владимир Путин може да биде полесна од Самитот на НАТО во Брисел или од посетата на Велика Британија. Американскиот претседател Доналд Трамп денеска изјави дека средбата со претседателот на Русија, Владимир Путин може да биде полесна од Самитот на НАТО во Брисел или од посетата на Велика Британија. Трамп предвидува тешки преговори со земјите членки на НАТО за расходите за одбраната. - Искрено кажано, со Путин може да биде најлесно. Кој би помислил, истакна Трамп. Тој додаде дека во моментот не може да опредли дали Путин му е пријател или непријател и го нарече „конкурент“. - Верувам дека разбирањето со Русија, разбирањето со Кина, со другите држави е нешто убаво, а не лошо, посочи Трамп.
сите 408 | | | веќе видена

next