Претставата „Тоби“ на Театарот за деца и младинци освои пет награди на 7. Меѓународен фестивал за кукларство во Подгорица.Како што соопшти ТДМ, „Тоби“ освои: ...
сите 18 | | | веќе видена

Неколку десетици романски судии се собраа на синоќа протест пред Апелациониот суд во Букурешт, за да ја заштитат независноста на правосудството, загрозено, ...
сите 17 | | | веќе видена

Лидерите на Јужна и Северна Кореја, Мун Џае-ин и Ким Џонг-ун ќе одржат две рунди разговори утре и задутре, соопшти денеска претставник на администрацијата на ...
сите 37 | | | веќе видена

„Коалицијата за европска Македонија им се заблагодарува на граѓаните за заедништвото, за силната поддршка на вчерашниот марш и на големиот граѓански собир во ...
сите 19 | | | веќе видена

„Договорот со Грција е најлошиот договор потпишан во историјата на Република Македонија. Заев ги урна позициите на државата и прифати работи кои неговите ...
сите 268 | | | веќе видена

Се чини дека не му кажаа дека „македонскиот јазик“ официјално го предаде Нова демократија во 1977, реагира шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас за ...
сите 180 | | | веќе видена

Актерската екипа од Општински народен театар „Невена Коканова“ од Дупница, Бугарија, со претставата „Хотел меѓу овој и оној свет“ синоќа ја насмеа до солзи ...
сите 50 | | | веќе видена

Македонската етно група „Љубојна“ успешно настапи на меѓународниот фестивал „Медитерански култури“ кој синоќа заврши во португалскиот главен град ...
сите 7 | | | веќе видена

Шеснаесетгодишната Камелија Алексовска, ученичка во втора година гимназиско образование во средното општинско училиште „Ѓорче Петров“ во Крива Паланка, е ...
сите 9 | | | веќе видена

Претседателот на Косово Хашим Тачи нагласи дека западните сојузници на Косово не можеле до денес да ја убедат Србија да ја признае независноста на Косово. Тие ...
сите 186 | | | веќе видена

next