САД го одобрија првиот медицински третман за „редизајн“ на имуниот систем на пациентот во насока на тоа сам да ги напаѓа клетките на ракот. Американската Администрација за храна и лекови (FDA) оцени дека одлуката претставува „историски момент за медицината“.Терапијата, таканаречена „жив лек“ (под назив „Kymriah“) се прави индивидуално за секој пациент, од белите крвни зрнца од неговата крв. Клетките потоа генетски се модификуваат и програмираат за да трагаат и да ги напаѓаат клетките на ракот. Тоа ја прави терапијата различна од конвенционалните лекови, како хемотерапијата или операцијата.„Ова е сосема нов начин на третирање на ракот“, вели д-р Стефан Груп од Детската болница во Филаделфија, предводник на студијата на Novartis. Тој го третираше првиот пациент користејќи ја новата имунотерапија – девојче кое беше близу смртта, но веќе 5 години живее без рак. Како резултат, Груп го опишува лекот како „извонредно возбудлив“.Зад третманот (инаку наречен CAR-T, од „chimeric antigen receptor T-cell therapy“) стои ...
сите 22 | | | веќе видена

Откако во 2004 година Вејд Мајкл Пејџ, осомничен за вооружен напад врз сикски храм во Висконсин, го отпуштиле од продавницата на Харли Дејвидсон каде што работел, зад себе оставил пристапница за Кју Клукс Клан (KKK). Благодарение на овој негов потег, меѓу другото, знаеме како отприлика изгледа зачленувањето во озлогласениот расистички клан.Покрај вообичаените податоци, како име, адреса, возраст, контакт, брачен статус и сл., ККК сака да знае и дали работите или сте работеле во полиција или за владата. Екстремистичките групи често ги интересира ова прашање, едните зашто сметаат дека е добро да се имаат такви луѓе, другите затоа што ги одбегнуваат.Сепак, најважно за ККК е да се декларирате како бел христијанин, но и да знае дали членувате или сте членувале на некакви други тајни друштва или редови. Ич не е препорачливо да сте масон; ККК веруваат дека масоните работат на тоа да ја преземат власта и да го уништат христијанството.Но има и трик прашања. На пример, „Дали веруваш дека сите луѓе се создадени ...
сите 2 | | | веќе видена

„Немам што да кријам“ и зошто е тоа глуп аргументЛуѓето ќе речат „нека ме следат, немам што да кријам“, но аргументот речиси никогаш не држи вода. Пред сé, затоа што е комплетно немарен став кон иднината – кога не дај боже (смирено, атеисти, само фраза е) нешто од тоа што не си криел ќе падне во погрешни раце (хакер, тоталитарна влада или компанија што откупува информации, сеедно) и ќе биде злоупотребено против тебе. Дури и да не правиш ништо компромитирачко, тоа што „не си го криел“ може да биде извадено од контекст и сепак да се увериш дека си имал што да криеш.Дотука ништо ново, се надеваме. Но да ја баталиме иднината; вистината е дека и сега имате што да криете. На пример, сакате нешто да објавите. Ако е мисла, став или текст – ја пишувате, ако е слика или видео – го прикачувате, без да помислите два пати. И додека го правите тоа, особено ако е во лутина, сфаќате дека на содржината, каква и да е, не ѝ е местото во јавност, па кликате „cancel“ и не ја објавувате… Таквата содржина автоматски прераснува во ...
сите 3 | | | веќе видена

Се заглави рампата на Клиничкиот центар во Скопје, а откако човекот од обезбедувањето се увери дека системот е дефектен, реши дека животите на пациентите се поважни, особено што меѓу тие што чекаа за влез беше и возило на Брзата помош. Па направи тоа што можеше и мораше.
сите 2 | | | веќе видена

Можеш ли да отидеш на Марс, да поставиш знаменце, да го присвоиш под правото на прв откривач, и после евентуално да го продадеш како имот?За среќа, не можеш. Интернационалниот Договор за отворена вселена (Outer Space Treaty) од 1967 година гласи дека целиот „имот“ вон планетава „му припаѓа на целото човештво“ и не може да биде прогласен за суверена територија на ниту една нација или држава. Денес се стекнува сопственост на земја преку правниот систем; или преку уставот на една земја, која го наследува „суверенитетот“ од стари монархии, или преку интернационален договор кој воспоставува такво право. Во овој случај се работи токму за второво, со тоа што сопственоста им е дадена на „сите“.Сепак, тоа не значи дека на Марс (или на други планети, или во вселената воопшто) не можеш да имаш приватна сопственост. Outer Space Treaty ги постави само основите, а подоцна нациите кои се потписнички на таа спогодба продолжија да го надградуваат. На пример, Луксембург и САД донесоа закони кои овозможуваат приватна ...
сите 2 | | | веќе видена

Лоша вест за тие што во страв од следење ја покрија веб камерата на лаптопот, инсталираа пребарувач Tor, и ги сокрија пасвордите во password manager-и; Имено, се покажа дека дури и нешто безопасно како кабелот за полнење (конкретно кај MacBook) порачан од Кина во обид да заштедите некој денар, може да ве следи. Какви информации испраќа? Вашата локација.Откритието доаѓа по заслуга на новинарите од Forbes. Неодамна тие најдоа кабли со слот за SIM картичка и вграден GSM модул. Овие акцесоари се вклучуваат во електричната мрежа и можат да бидат искористени од злонамерници кои сакаат да ја откријат вашата локација, па и да ви го прислушуваат телефонот. Да, и покрај елементарниот внатрешен „состав“, смарт каблите имаат капацитет да нé следат по пат на испраќање на информацијата кон еден конкретен центар.Новинарите предупредуваат дека не се исклучува и можноста на пазарот да постојат уште поусовршени уреди кои трупаат кориснички информации во информациските облаци (ака. cloud), како слики, контакти, пораки и ...
сите 8 | | | веќе видена

Audi ќе се фокусира на зголемувањето на максимална автономија со едно полнење на идните електрични автомобили, со распоредување на супер тенки соларни ќелии во стаклените панорамски покриви на некои од своите модели.За таа цел Германците веќе имаат потпишано договор за соработка со кинеската компанија Hanergy која ќе помогне за развој на технологијата. Двете компании ветуваат првиот прототип да биде готов до крајот на годината. Енергијата што се создава од новите соларни ќелии ќе произведува доволно електрична струја за периферните системи во возилото, како климатизација и греењето на седиштата. Во подолг рок компанијата има намера да го покрие целиот покрив на автомобилите со таквите клетки, кои ќе ги полнат директно батеријата на хибридниот или електричниот погонски систем.-Што поголема автономија е клучот за нашите клиенти. Заедно со Hanergy планираме да инсталирме соларна технологија во електричните модели, која ќе ја зголеми нивната автономија и освен тоа е ќе направи да е одржлива, коментира д-р Бернд ...
сите 6 | | | веќе видена

Саудискиот весник Al Watan состави листа од најчудни причини за развод во земјата во поново време. Со оглед на тоа што го знаеме за односот кон жените во Саудиска Арабија, причиниве би ги опишале како типични, што никако не ги прави помалку интересни.На пример, еден Саудиец се решил да се разведе откако жена му заборавила да ја послужи и главата од овен заедно со другата подготвена храна додека имале гости. Друг поднел документи за развод зашто жена му одела пред него, иако ја замолил да оди зад него. Трет се развел за време на медениот месец, бидејќи тазе невестата носела украси на ногата.Во нешто поразбирлив случај (по нивни критериуми), Саудиец се развел зашто жена му не ја послушала неговата наредба да ги посетува роднините само со негова дозвола.Победникот во категоријата, сепак, веројатно е Саудиецот што се развел од сопругата затоа што го фатила за рака.Во последните години, бројот на разводи во Саудиска Арабија е зголемен за 20%. Хамуд ел Хамри – саудиски експерт за брачни врски, вели дека порано во ...
сите 6 | | | веќе видена

Во градот Ратомка во Белорусија, на пет километри од Минск, има една куќа од која локалните ги лазат морници. Некои од нив ја избегнуваат по секоја цена, особено ноќе. Децата дури и преку ден. Со раце од скелети што се подаваат од камената ограда, со ѓаволи на кровот и со црни скелети што го сочинуваат покривот на некаква структура со купола, не е ни чудно.Откако група жители од соседството се пожалија до општинската управа, куќата стана вирална во Белорусија.„Ја фотографирав со телефонот за да им ја покажам на колегите на работа, а потоа веднаш ги избришав сликите. Не сакам такви ѓаволи во мојата телефонска меморија“, вели извесна Марија Николаевна. „Од далеку куќата изгледа убаво. Внука ми мислеше дека е замок од бајка. Но кога се доближивме и ги видовме рацете на оградата и ѓаволите на кровот, бевме шокирани. Сега веќе не поминувам со внука ми во близина на куќата. Страшна е за деца, а навечер дури и за возрасни, особено кога тие мали метални ѓаволи го рефлектираат светлото“.Првиот комшија си има уште ...
сите 8 | | | веќе видена

Според врвот на компанијата ќе бидат произведени само три такви возила, од кои едната е резервирана за сопственикот на компанијата.Веќе во 2013 година, Pagani објави дека го прекинува производството на нивниот Zonda supercar за да направи простор за новата Huayra. Реалноста, сепак, се покажа дека е малку поинаква, бидејки четири години подоцна се уште има посебни Zonda серии, кои сеуште се продаваат. Во моментов има нова, наречена HP Barchetta. Со неколку зборови, фановите немаат за што да се жалат, бидејки секоја Zonda е прекрасна и крајно привлечна.Од италијанска компанија потврди ја дека HP Barchetta е автомобил создаден од нула, иако го носи добро познато име и има изглед на Zonda. За разлика од неодамна воведените високо модифицирани верзии на класичната Zonda – Fantasma Evo и Riviera, HP Barchetta е сосема нов автомобил.Од новата верзија ќе бидат произведени само три единици, а секоја од супер егзотичните машини ќе е задвижувана од 7.3-литарскиот V12 Mercedes-AMG мотор во спрега со 6-брзински мануелен ...
сите 13 | | | веќе видена

– Добредојдовте во лифтот со гласовна активација. Ве молиме изберете кат. – Осми! – Седми кат регистриран.PS. Дечкиве прават и други пранкови. Ќе ги најдете како „Ylvis“.
сите 3 | | | веќе видена

Во случајот на Сардинија – италијанскиот остров во Средоземното море, крадењето на природни ресурси добива сосема нова димензија – буквална. Островот е познат по прекрасните плажи, а туристите на плажите – по тоа што го крадат песокот. Сега Сардинија ќе го враќа ударот.Според новиот закон, кој влезе на сила од 1 август, четворица туристи беа казнети со по 1.000 евра при обидот да понесат песок, камчиња и школки за дома, за сувенири. „Уловени“ се на рентгенот на аеродромот Елмас во главниот град на островот – Каламари.1.000 евра звучи како огромна казна за крадење на грст песок, ама островот си го има проблемот со години. Доволно зборува тоа што во 1994 година беше забранет пристап до познатата розева плажа на островот Будели (на североисточниот дел на Сардинија), примарно од страв за опстанокот на плажата.Сепак, проблемот најдобро се гледа од фактичките бројки. Во 2015-та, само во текот на трите летни месеци, на аеродромот Елмас се фатени цели 5 тона песок! Песок е запленет и на другите аеродроми на ...
сите 12 | | | веќе видена

Portofino е новиот основен модел на Ferrari, кој доаѓа на местото на California T. Промената на моделот се чекаше подолго време, бидејки California дебитираше во 2008 година, а во 2014 се појави и турбо верзијата California T.Италијанците се откажуваат целосно од името California и наместо тоа се појавува моделот, именуван по прекрасниот мал град во северозападна Италија. Portofino е нешто повеќе од редизајн верзија на California, иако нејзиниот дизајн може да се опише како еволуција на претходниот модел. Меѓутоа, има многу други детали кои ја чинат разликата, а една од поважните е што новината е изградена на сосема нова и многу полесна шасија, што доведе до сериозно подобрување на моќта.Под капакот на моторот на новиот модел е 3,9-литарски V8 мотор со две турбини чија моќност за оваа цел е зголемена за 40 коњски сили – до импресивни 600 КС. Вртежниот момент е поголем за само 5 Nm и изнесува 760 Nm. Од Ferrari сеуште не објавена колку е тежината на новиот автомобил, но забрзувањето на Portofino од 0 до 100 ...
сите 31 | | | веќе видена

Во мое време, за да шкрташ во учебник додека си на часови доволно беше само да ти е досадно (и да ти е купен на старо и да знаеш дека нема да можеш да го препродадеш). Денес треба и да ти се потроши батеријата на смартфонот. Ама кога ќе се случи, ремек дела не ти бегаат.Вештачко дишење од вампирАХ! – елемент на изненадување
сите 7 | | | веќе видена

Ги гледате жените од 18-ти век по филмови и како и ние претпоставувате дека се работи за еден фустан со корсет. А во реалноста… се 560 парчиња облека за кои ти требаат 7 и кусур минути да ги облечеш, под услов да имаш помошнички. И бонус, фустаните имале џебови. Големи џебови.Е сега, можеби забележавте дека девојкава ја обложија од сите страни, ама одоздола малку послабо. Со други зборови, ја оставија без гаќи.Веднаш си мислите, „па нормално, кој ќе соблекува петсто парчиња облека за да има секс, вака е полесно“. Ама не е тоа. Океј де, можеби е и тоа, ама има и нешто поважно. Одење во веце. Ако тоа ви се чини тешко изводливо со волку многу текстил на себе, макар и без гаќи, се лажете. Ептен е лесно.
сите 8 | | | веќе видена

Три недели развој, и пчелите-работници веќе се целосно формирани и спремни да ја напуштат кошницата и да почнат да собираат полен кој потоа го враќаат во кошницата и им служи како храна на останатите пчели.Ова во продолжение е едно прекрасно видео од тие први три недели од развојот на пчелите. Освен што се предобри кадрите, совршена е и музиката.
сите 22 | | | веќе видена

Lucid Motors ја покажа најновата верзија на луксузниот електричен Air модел на изложбата во Монтереј. Главните промени се поврзани со мали детали во дизајнот, но од страна на компанијата не дадоа информации дали има нешто различно во однос на погонот или батеријата.Се претпоставува дека активностите на Lucid Motors во Калифорнија и новата презентација на „варијација на тема“ – Air, се со единствена цел компанијата да најде инвеститор кој ќе ги обезбеди потребните средства за сериското производство на луксузниот модел. Пред неколку недели стана јасно дека гигантот Ford нема интерес да го прземе Lucid и покрај шпекулациите на оваа тема во американските медиуми, па ваквиот потег велат експертите е сосема очекуван.Креаторите на Air објавија дека моделот е „подготвен за инсталирање на систем за автономно движење” и повторно објаснија дека автономијата со едно полнење е 600 километри, а моќноста е 1000 коњски сили.Автоплус
сите 13 | | | веќе видена

next