Станува збор за редок феномен кој се јавува само на некои места на нашава убава сина планета, а навистина овозможува фантастична глетка.Карипско море и Атлантик На Бахамите, светлосината вода на Карибите е во контраст со длабоката темносина вода на океанот, а единственото што ги одделува е тесниот камен гребен – наречен „Glass Window“ („Стаклен прозорец“).2. Skagerrak (Балтичко море) и Kattegat (Северно море) Северно од градот Скаген, кој воедно е и најсеверната точка на Данска, се наоѓа песочниот полустров Гренен. Тој се протега до точката каде се спојуваат Северното и Балтичкото море. „Средбата“ на двете мориња генерира силни струи и турбуленции, што значи дека е опасно и за навигирање, а камо ли за пливање. Тоа се случува затоа што брановите кои доаѓаат од спротивна насока се судираат (видливо при крајот на видеово).3. Тихи Океан и Тасманиско Море Тасманиско море се наоѓа на работ на Тихиот океан, меѓу источниот брег на Австралија и островот Тасманија на запад, а Нов Зеланд, Норфолк и Нова Каледонија на ...
сите 2 | | | веќе видена

На натпреварот помеѓу Нант и ПСЖ, со голот на Ди Марија ПСЖ славеше и ја задржа убавата предност пред Монако. Но, ретко кој прави муабет за головите и бодовите. Центарот на вниманието, за жал не го привлеќе фудбалот, туку судијата Тони Шапрон.Имено во е еден од нападите на гостите, во последните минути од натпреварот, судијата буквално му влезе во линија на движење на Карлос Диего, при што предизвика контакт кој бразилецот дефинитивно не го очекуваше. Додека судијата се тркалаше дури и намерно го шутна играчот на Нант,баш онака подмолно, како што не треба тоа да го прават фудбалерите, а камо ли судиите.Карлос Диего доби жолт картон, кој му беше воедно и втор на натпреварот и мораше да ја напушти играта.Искрено се надеваме дека ова е последниот натпревар кој овој судија ќе го суди.
сите 9 | | | веќе видена

Природата „фотошопира“ уште многу пред да постојат компјутери. Сé што треба е некој да се потрефи на местото и тоа да го улови. Е тогаш, настануваат вакви глети.Перфектно проѕирен леден кристал.Уметност од есенски листови (клик за повеќе).Алтајски крај, Русија, виден од птичја перспектива.Замрзнато улично осветлување. Личи на бандера со брада.Сенката од планината се протега низ целото небо.Спомна некој кристално бистра вода?Ледени топки во еден фински залив.Кула зад густа магла.Водата сака нешто да ве праша.Авион прелетува пред минатогодишното помрачување на Сонцето.На градинаров да му дадат покачување.
сите 3 | | | веќе видена

Сега кога спаднаа емоциите од победата. Според мене најбољи играч Столе Стоилов. Од 11 исклучувања 5 на него. Изеде ќотек за 15 играчи заедно и вадеше битни пенали. Најзаслужен за пресврт: Никола Митрески! И иако знаете дека сум голем фан на Раул, ова не е победа на тренер! Ова е победа на огромна борбеност и вадење муда на мегдан кога треба! Не квалитет, не техника или тактика. Да не забораиме клучни два гола на Филип Лазаров… а вие што повикувате на медал после прва битка оладете! Чекор по чекор. Како што сите играчи и командантот кажаа у микс зона после текма!Фејзбук статус на Таки Бошкоски
сите 2 | | | веќе видена

Двополовоста денес не е така строго дефинирана како порано, пишуваат добар дел од американските портали, меѓу нив и Viral Thread. Велат дека „денес луѓето почнуваат да сфаќаат дека полот е спектар и дека нема потреба да се живее согласно застарените очекувања кои беа застапени низ минатото“…И како што сé повеќе се релативизира полот, така сé повеќе дами се решаваат да не ги бричат брадите.Синдромот на полицистични јајници (Polycystic ovary syndrome) е хормонски дисбаланс кој афектира меѓу 5 и 10% од жените и младите девојки. Има низа споредни ефекти, меѓу кои нередовна менструација, накачување килограми, акни, а кај некои и претерана влакнетост на лицето и телото.Премотано до 2017-та и 2018-та, жените што страдаат од тој последниот аспект, сé почесто се осмелуваат да престанат да се борат со природата, и наместо да ја бричат, да си рокаат брада.„Дефинитивно се чувствувам женствено откако пуштив брада, и тоа има многу малку врска со мојот физички изглед. Сé се врти околу мојот став да си ја дадам слободата да ...
сите 3 | | | веќе видена

Конечно и тоа дочекавме – францускиот велосипедист Робер Маршан (а поранешен пожарникар) да ја заврши велосипедската кариера. Ќе оди во пензија со полни 106 години.Минатата година, Маршан за час и нешто помина 22.53 километри, и со тоа постави светски рекорд за возачи постари од 105 години. Сепак, неговата главна цел, како што објасни за новинарите, беше да покаже дека годините не се пречка за спортски резултати и дека и тие во одминати години можат да се бават со спорт.„Не сум овде да соборувам рекорди. Ова го правам за да докажам дека и на 105 години сé уште можете да возите велосипед“, рече тогаш Маршан.Од денешен аспект слободно можеме да заклучиме, Маршан својата работа ја заврши – докажа дека некогаш ни е до главата, а не до годините.
сите 2 | | | веќе видена

Ако уште не знаете зошто Исус знае одвреме навреме да се појави на лепче од тост, или ликот на Путин да се појави во јато птици на американското небо, редно е да прочитате за пареидолија.Сега кога тоа го расчистивме, да ве прашаме: Колку лица ќе изброите на сликиве во продолжение? (Ние веќе го знаеме одговорот).
| | веќе видена

Да, сé што лета не се јаде, ама и сé што личи на јадење не се јаде. Еве докази.• Кое е послатко?• Кој будала ја остаил сланинава?• Чуден нешто ова бургеров.• Не е леб, камен е.• Уште еден камен, а не сендвич.• Душек како бисквит-сладолед.• Стварно долга банана.• Кроасан или сапун ставен во микробранова?• Голф топче со месо? (Хинт: Ѕирни што има во голф топчињата)• Ананас за цело маало.• Пак камен, овојпат маскиран во компир.• Улица со џиновски брокули.
сите 2 | | | веќе видена

Мексиканскиот илустратор Хозе Родолфо има една поинаква верзија на Дизни ликовите од таа што автоматски ни се мота низ главата. Неговата е поблиска до денешната реалност отколку до бајките, и иако оваа првата е далеку погрда, тоа само ги прави илустрацииве посмешни.
сите 3 | | | веќе видена

Да не беше Северна Кореја така затворена за светот, можеби и немаше да кружат толку многу митови за земјата. Како и да е, дел од тие митови се покажаа точни. А некои од нив прилично ќе ве изненадат.1. Забрането е да носиш сини фармеркиАко воопшто можеш да си дозволиш фармерки, ќе мора да се направени од црн тексас, бидејќи синиот е забранет. Во Северна Кореја, синиот тексас е симбол за светскиот империјализам. Сини фармерки можеш да носиш само ако си турист, но не и кога ги посетуваш спомениците на Ким Ил Сунг или Ким Џонг Ил.2. Нема World Wide Web и нема Wi-FiВо Северна Кореја имаат компјутери и имаат интернет. Но не баш интернет, туку повеќе интранет (внатрешна локална мрежа) наречен “Kwangmyong“. Се проценува дека има 1.000 до 5.000 сајтови. Сите интернационални сајтови се забранети, а ако немате висок ранк, никогаш нема да ви биде дозволено да ги посетите.Локално користениот оперативен систем „Црвена ѕвезда“ (Red Star) потсетува на MacOS X. Велат дека се должи на тоа што Ким Џонг Ун бил фан на ...
сите 16 | | | веќе видена

Моби владее со светот 1987Астронаутите Доналд Слејтон и Томас Стафорд, учесниците на програмата „Сојуз Аполо“ учат руски јазик – 1947Фридрих Ние во азил 1899Џулија Робертс на Малибу Бич – 1990Џими Хендрикс со првата електрична гитара во Сиетел, 1957Напуштени возила по нуклеарната несреќа во ЧернобилЗа време на „Големата Депресија“ компаниите за производство на брашно дознале дека сиромашните мајки на своите деца им правеле облека од празните вреќи за брашно, па извадиле нова серија вреќи со различни декоративни дизајни, Америка 1930.Полицаец чува аптека за време на огромите поплави во Онтарио – 1974Машина за парфеми – 1952Коала јаде со лажица – 1900Првиот пасош на Одри Хепбрн – 1936Портланд – 1915Археолози склопуваат нога на диносаурус – 1916Сережа Алешков син на полкот – 1942Балерини танцуваат на покривот на облакодер во ЊуЈорк – 1925Распродажба на капути, Копенхаген – 1936Среќна матурска 1895Велосипедисти се спремаат за старт на Џиро Д’Италија – 1973Шери Брајтон бурлеската на 30-ите и 40-итеОригинална ...
| | веќе видена

Ништо на светот како пијалок што ве тера да трчате накај тоалетот.Јапонија е позната по импровизирањето во исхраната. Во Јапан се хит црните бургери, штоа ко ти ги послужат тука ќе мислиш дека ти дале две изгорени лепчиња со изгорена пласика во средина. Во Јапан се служи пржено пилешко кое нема мирис на пржено пилешко. Во Јапан се додава мајонез во смесата за благи палачинки.Па имајќи ги пред вид овие работи, не е ни чудно што Кока Колата која ве тера да трчате во тоалет, пројде одлично во Јапан.Имено, Кока Кола Плус е лансирана на јапонскиот пазар уште во март годинава, а од Кока Кола се надеваат дека ќе ги надмине очекувањата за продажба во најкус можен рок. До денес пијачката веќе лапна „златен стандард“ од FOSHU (Храна наменета за здравствена употреба).Вил Стрит Џурнал вели дека Кока Кола Плус сериозно го потпомага дигестивниот процес бидејќи содржи 5 грама декстрин во шише. Сепак, тоа што ве удира на голема нужда, не и’ е единствена предност.Овој пијалок, исто така помага во исфрлувањето на мастите, а ...
| | веќе видена

На сликата гледате 4 точки што трепкаат.Или можеби се две точки што осцилираат горе-доле? Или две што осцилираат лево-десно? Или можеби ротираат една околу друга? Ако ротираат, дали ротираат во насока на стрелките на часовникот, или обратно?Како што сме се увериле многу пати, ваквите оптички илузии знаат да бидат многу забавни, ама знаат да предизвикаат и главоболка. Во конкретниов случај знаеме што ја предизвикува збунката – се работи за варијација на стробоскопскиот ефект, кој се јавува кога континуирано движење е претставено преку серија од кратки и моментални прикази.Сепак, тоа не го менува фактот дека во оваа илузија, постирана на Reddit од корисникот u/d023n, е лесно да се изгубите. За да биде поинтересно, тој ја сподели и во две дополнителни брзини: Едната верзија е забавена, за да можете полесно да ги воочите сите можни типови на движења кои точките потенцијално ги прават.Другата е забрзана, во која е нешто полесно да заклучите дека се работи само за точки што трепкаат.
| | веќе видена

Некои маици немаат поента ако немаш со кого да ги носиш. Ама ако имаш, на радоста ѝ нема крај. На вакви мислиме:1. „Player 1“ и „Player 2“2. Кај и да одиш, јас ќе те следам3. Г-дин Поправа и г-ѓица Расипува4. Г-ин Правиот и Г-ѓа Секогаш во право5. Copy & Paste6. „Ти си ми сонце“, а малиов стварно сонце7. Татко 01 и Татина маза 018. Ни се пријаде9. Погодете кој ѝ е омилен херој10. Ќе биде опасен11. Ајкули vs. шепи12. Оригиналот и ремиксот13. Има 99 проблеми, ама девојка му не е 1 од нив14. Сите сакаат банана15. Ако го најдете, вратете го кај Џен16. Таа трча за да го согори лудото. Тој смета дека таа не трча доволно.17. Фамилијарна18. Кригла и мала кригла19. Наш фаворит. Сите вака да си дочекате.
сите 2 | | | веќе видена

Ракијата на балканскиве простори посебно си ја сакаме, ама си ја користиме и како лек. Се разбира, не треба де се претерува со „лечење“, ама во мали и добро темпирани количини може за кратко време да ни помогне кај одредени здравствени потешкотии.На пример:1. Болки во желудникотАко сте се накркале масен оброк и потоа трпите последици во вид на болка во желудникот, прст или два чашка ракија може инстантно да ги смири.2. Забоболка Пивнете голтка ракија и чувајте ја десетина секунди на болниот заб, промучкајте ја во устата и потоа исплукајте ја. Повторете го ова два-три пати со кратки паузи, за да не го надразните премногу болното место, и забоболката може да исчезне или барем да стане поподнослива.3. Воспаление на грло Кај воспаленијата на грлото предизвикани од бактериска инфекција, ракија со неколку капки прополис успешно ќе го дезинфицира грлото. Топол чај со неколку лажички ракија исто така може да помогне.4. Болки во грбот Лесно протријте малку ракија на болниот и вкочанет грб. Повторете ја постапката по ...
сите 9 | | | веќе видена

Си листаш така каталог на IKEA и на дното на страницата со детски креветчиња начекуваш означено поле. Пишува нешто во стилот на „Мочај тука“.Се работи за креативна реклама за детски креветчиња, но истовремено и тест за бременост. Ако жената е бремена, под цената ќе се појави попуст. Ако го однесете флаерот во продавниците на IKEA, погодувате, можете да го искористите тој попуст и да купите креветче и за упола од редовната цена.Пред да се залетате преку граница до најблиската IKEA, да си знаете дека понудава важи само за Шведска.
сите 3 | | | веќе видена

Откако помина 30 години во убиства, бомбашки атентати и обиди за атентати, во моментов Колумбија доживува туристички бум. Туристи како никогаш досега привлекуваат и други земји, но единствено Колумбија тоа му го должи на Пабло Ескобар и тоните и тони кокаин, пишува 9news. Целиот овој тренд го нарекуваат „ефектот Наркос“.Секако, се алудира на популарниот серијал („Narcos“) на Netflix посветен на животот на Пабло Ескобар, но и подемот на картелот Кали, притоа разоткривајќи ја бруталноста на колумбиските наркобарони. Токму серијалот ја буди љубопитноста на туристите.Колумбија има уште многу фурни леб за јадење пред да стане популарна дестинација, или на пример да ја достигне Коста Рика на северот, но и без тоа во последните 10 години бележи невидена „експлозија“ на туризмот. А не сите ја посетуваат поради културата.На величествениот плоштад Боливар во Богота човек ќе се наслади на архитектурата од 16-ти век, но тука се наоѓа и Судската палата – истата таа што беше нападната во 1985 година од група зад која ...
сите 2 | | | веќе видена

next