Здравство

На листата пратеници на кои им е верификуван мандатот има пет доктори на науки, десет магистри и еден специјалист Образованието не е важно колку што е желбата да се работи во интерес на граѓаните Степенот на образование не е пресуден за да се биде пратеник Правници, економисти, доктори, хирурзи и професори се занимањата на пратениците што во наредните четири години ќе ги бранат интересите на граѓаните во Собранието. Голем број од пратениците што седнаа во пратеничките клупи има завршено високо образование. Меѓу нив има и доктори на науки, магистри и специјалисти. Во новиот парламентарен состав најмногубројни се правниците, економистите и докторите. За разлика од претходниот состав, кога имаше и повеќе пратеници само со средно образование, во овој состав тоа не е толку често. И кај албанскиот и кај македонскиот блок најмногу има пратеници со педагошки, правен и економски факултет и магистри по овие области. На сегашната листа на пратеници на кои им е верификуван мандатот има пет доктори на науки, десет ...
сите 2 | | | веќе видена

Преседан и скандалозно е да се прекрши уставот и законот, е коментарот на лидерот на СДСМ, Зоран Заев, за одлуката за верификување на мандатите на кандидатите за пратеници на СДСМ, откако тие на нотар се откажаа од освоените мандати, јави Дума. - Зоран Заев е човек кому во 2008 и 2011 година му беше верификуван мандатот со писмена изјава на нотар, зошто се губи градоначалничката функција ако не се стори ова. Дел од нашите пратеници се професори и доктори на науки, или пак се советници во совет. Со тоа се јавува неспоивост на функциите бидејќи пратеничката функција не е споива со ниту една друга. Не може да се биде член на управен одбор, не може да се биде во работен однос ниту пак сопственик на фирма. За тоа уставно загарантираните права се загрозени на овие 34. кандидати за пратеници и не е почитувано нивното уставно право, затоа што секој граѓанин има право на избор. Забеганоста на системот навистина нема крај, нема ниту владеење на правото и не се почитуваат уставот и законите - рече Заев денеска во ...
сите 40 | | | веќе видена

СДСМ најавува тужба пред Управниот суд поради, како што велат, нелегалната верификација на мандатите. Тие ќе бараат од судот поништување на одлуката за верификација на мандатите бидејќи, како што велат, таа противуставна и противзаконска. -Сето ова произлегува од препоставката на власта дека ние немаше да го издржиме притисокот и дека нема да истраеме. Досега беа дозволени вакви изјави од пратеници за откажување од пратеничкиот мандат и Собранието не ги верификуваше тие мандат. Имавме 3 такви случаи, меѓу кои и случајот на Зоран Заев од претходниот состав, велат од СДСМ. Тие на брифингот за новинари објаснија дека на овој начин нивните кандидати од листите не само што имаат верификуван мандат против своја волја, туку мора и да се откажуваат од своите други работни места. -Функцијата пратеник е неспоива според законот со други функции, како советник, градоначалник, доктор, професор, адвокат и слично. Сега, сите оние пратеници кои го одбија пратеничкиот мандат, мораат да се откажат и од другите работи бидејќи ...
сите 38 | | | веќе видена

Според податоците од државниот буџет за 2014 година, Министерството за внатрешни работи под себе има 10.859 вработени, со што е поголемо од 12 други министерства заедно, со исклучок на одбрана и на образование. Исто така, неговиот буџет од над 160 милиони евра е поголем од тој на 12 други министерства заедно ДУИ раководи со Министерството за одбрана, а сака контрола и врз МВР ВО ЕКОТ НА ПРЕГОВОРИТЕ ЗА РАСПРЕДЕЛБА НА РЕСОРИТЕ Демократската унија за интеграција сака да го замени директорското место во „Македонска пошта“ (кое досега го држеше Рафиз Алити, но тој се враќа во пратеничките клупи) за позицијата директор во Управата за јавни приходи. Оваа вест што повеќе медиуми ја презедоа од порталот на албански јазик „Шќипмедија“, кој, пак, се повикува на свои партиски избори, е последната од многуте шпекулации за преговорите меѓу ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ за распределба на позициите во новата владина коалиција. Оваа информација е до некој степен изненадувачка ако се има предвид дека сѐ уште нема сигурни договори ...
сите 2 | | | веќе видена

ТатJана Поповска Ќе ги задржат ли лидерите на ВМРО-ДПМНЕ и на ДУИ, Никола Груевски и Али Ахмети, во новата влада досегашните најблиски соработници и луѓе од доверба или ќе се обидат да ги „подноват“ ресорите, што ќе им припаднат со нови кадри, е една од дилемите во пресрет на формирањето на новиот владин кабинет. Преговорите за поделба на владиниот колач се во тек, но се целосно затворени за јавноста, а сите информации се сведени на шпекулации и неофицијални брифинзи. Во кругот на затвореност се вклучи и Кабинетот на претседателот Ѓорге Иванов, кој најдоцна до 20 мај треба на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, како партија која освоила најмногу пратенички места, да му го довери мандатот за формирање влада. „Мандатот ќе биде доделен во согласност со законските рокови“, кусо информираа вчера од Кабинетот на шефот на државата. Неофицијално се дознава дека за разлика од првата фаза од преговорите меѓу ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ, кои тече под притисок на роковите за конституирање на парламентот и инаугурацијата на новиот ...
сите 59 | | | веќе видена

Европската унија се менува. Ако пред 10 години беше елитистички клуб денеска веќе не е, иако проширувањето е многу ниско на листата на приоритетите. Несомнено е дека Република Македонија ќе биде дел од Европската унија. Многу работи што треба да ги правиме во ЕУ ќе ги направиме во процесот на приближување кон Унијата, порача и министерот Попоски по повод Денот на Европа ЕУ е најмировен проект во човештвото и овозможил најдолготраен мир. Европската унија е проект кој постојано е во движење, се менува и се прилагодува на она што се случува. Не можеме да го менуваме минатото, но можеме да ја смениме иднината на нашите потомци, ако ја менуваме сегашноста, порача претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов во своето обраќање на панел-дискусијата на тема ЕУ - од идеја до заедничка иднина", која беше организирана во Кабинетот на претседателот по повод одбележувањето на 9 Мај - Денот на Европа и Денот на победата над фашизмот. Претседателот Иванов потсети дека ЕУ се уше не е целосна, туку кога сите држави на ...
сите 7 | | | веќе видена

Земал мито или е политички реваншизам? Министерот Тодоров, како правник, целосно ја почитува пресумпцијата на невиност на приведениот доктор офталмолог Дејан Ставриќ, но како министер и како човек, доколку се потврди дека е вистина, смета дека докторот треба сериозно да се казни. Тодоров очекува судот да ги утврди фактите и околностите и да донесе правична одлука. - Искрено ми е жал доколку се утврди дека тоа е точно во судска постапка, дека се уште постојат луѓе во здравствениот систем кои сметаат дека може да земаат поткуп и да поминат неказнето. За мене лично како човек нема ништо полошо од тоа доктор да земе пари од пациент за да му обезбеди определена здравствена услуга или за здравје, народски кажано, особено што не станува збор за мала сума, станува збор за голема сума - изјави Тодоров. Според СДСМ, приведувањето на лекарот е политички случај, за кој велат дека е знак на лицемерие на институциите во Македонија. - Исклучително е чудно како токму синдикалниот лидер на здравствените работници од ...
сите 2 | | | веќе видена

Министерот Тодоров како правник целосно ја почитува презумпцијата на невиност на приведениот доктор офталмолог Дејан Ставриќ, но како министер и како човек, доколку се потврди дека е вистина, смета дека докторот треба сериозно да се казни. Тодоров очекува судот да ги утврди фактите и околностите и да донесе правична одлука. искрено ми е жал доколку се утврди дека тоа е точно во судска постапка, дека се уште постојат луѓе во здравствениот систем кои сметаат дека може да земаат поткуп и да поминат неказнето. - За мене лично како човек нема ништо полошо од тоа доктор да земе пари од пациент за да му обезбеди определена здравствена услуга или за здравје народски кажано, особено што не станува збор за мала сума, станува збор за голема сума. Според СДСМ приведувањето на лекарот е политички случај за кој велат, дека е знак на лицемерие на институциите во Македонија. Исклучително е чудно како токму синдикалниот лидер на здравствените работници од Клиничкиот центар, кој го предводеше штрајкот на лекарите, е ...
сите 27 | | | веќе видена

Осомничен е за мито од 2 илјади евра за да помогне во доделување на инвалидска пензија на пациент кој ги исполнувал условите за тој вид помош. Продолжува и истрагата да се утврди какви документи имал лекарот во својот автомобил и дали се поврзани со доделување на инвалидски пензии преку рака. Адвокатот на Ставриќ, Никодие Јанкуловски кој се виде со клиентот речиси 24 часа по апсењето кога почна распит кај надлежните рече дека постапката се води согласно законските процедури. Министерот за здравство Никола Тодоров кој на преговарачката маса кога се воведуваше плаќањето по учинок за специјалистите седеше наспроти синдикалниот лидер Ставриќ денеска не коментираше многу оставајќи надлежните да го решат случајот. - Како правник целосно ја почитувам презумцијата на невиноста и очекувам судот во една процедура која е пропишана во согласност со Закон да ги утврди фактите и околностите и да ја утврди вистината, дали тоа се случило или не. Ако се утврди дека тоа е вистина тогаш треба сериозно да се казни. За мене ...
сите 9 | | | веќе видена

Ако некој е синдикален лидер или носител на јавна функција не значи дека треба да му се дозволи да прави незаконски дела. Зошто СДСМ смета дека некој синдикален лидер е повреден од било кој обичен човек, работник, пензионер, земјоделец и слично? Срамно е однесувањето на СДСМ, се вели во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ на соопштението на СДСМ, за апсењето на докторот. „Според нивната логика, ако се уапси некој за корупција, тогаш тоа е знак за диктатура и затоа сметаат дека било добро што тие ја толерирале корупцијата. Ако мислат дека со вакви поенти си создаваат алиби, се лажат дека тоа ќе им помине. Ова е шизофрена ситуација во која СДСМ ги оспорува сите постапки на институциите во правец на борба против корупцијата“, реагира ВМРО-ДПМНЕ. Од партијата порачуваат дека Никола Груевски никогаш нема земено 1,5 милиони евра во готово. „Заради оваа клевета тој покрена тужба против Зоран Заев и судот ќе биде тој кој што ќе одлучи кој ја говори вистината“, стои во дописот од ВМРО-ДПМНЕ.
сите 47 | | | веќе видена