Граѓанско општество

Во Македонија лани биле регистрирани 116 инциденти предизвикани од омраза, се наведува во направената анализа за 2013 и 2014 година за инцидентите сторени од омраза, кои вчера Хелсиншкиот комитет за човекови права на Македонија ја презентираше на прес-конференција. - Хелсиншкиот комитет е единствената организација којашто ги нотира инцидентите сторени од омраза во соработка со МВР - рече претставничката од Комитетот, Уранија Пировска. Како што информираат од ХК, од минатогодишните 116 инциденти предизвикани од омраза, само три биле пријавени во Хелсиншкиот комитет, додека за сите останати било известено од медиумите. Анализата покажува дека најчести жртви на злосторствата од омраза се малолетниците и припадниците на ЛГБТ-заедницата, а меѓу жртвите од насилство во автобуси подеднакво се застапени и Македонците и Албанците. -Повеќето од автобусите сообраќаат меѓу населени места со Македонци и Албанци, а од сите напади во автобуси дури 66 отсто се случија во автобусите со број 9 и 65, каде што живее етничко ...
сите 9 | | | веќе видена

Засега до Антикорупциската комисија, само ДПА и ГРОМ доставиле финални финансиски извештаи за изборната кампања. Дваесеттина дена по завршувањето на претседателските и предвремените парламентарни избори ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ се уште ги немаат поднесено финалните извештаи. Ако вие имате една нетранспарентност во финансирањето на политичките партии особено на изборните кампањи, сомнежот е присутен и недозволиво е за оваа прашање да се разговара само вака медиумски. Драган Малиновски, поранешен антикорупционер. Поранешниот антикорупционер Драган Малиновски, вели дека постојат повеќе санкции кој законот ги предвидува за неподнесување на финансиски извештаи и незаконско финансирање на изборната кампања. „Една од санкциите е прекршочна одговорност за организаторот на кампањата и се движи од 4.000 до 5.000 евра. Најсериозна санкција која е регулирана во изборниот законик е затворска казна од најмалку 5 години“, изјави Малиновски. x Неодамна невладината организација Транспаренси Интернешанал Македонија поднесе ...
| | веќе видена

Албанската опозиција, од утре најави дека ќе започне со протести за промена на актуелниот премиер Еди Рама. Од опозицијата велат дека причините за протестот се поради лошата економска состојба, непочитувањето на правата на граѓанитe, како и случајот “Дивјак”, во кој италијанскиот пилот неуспеал да прошверцува 460 килограми албанска марихуана, што претставувало доказ дека Владата е вмешана во шверц со дрога. “Бараме оставка од Рама и неговата Влада, бидејќи албанскиот народ не прифаќа Влада која е замешана во организиран криминал”, рече Љуљзим Баша, претседател на опозициската Демократска партија. Рама ги одбива сите обвинувања дека тој и неговата Влада се вклучени во билокаква криминална организација, како и дека за деветте месеци владеење имаат огромен успех во борбата против шверцот на дрога. Првиот антивладин протест, опозицијата го одржа на 20 февруари.
сите 10 | | | веќе видена

Позитивен настан на неделата е заедничкото македонско-бугарско чествување на Св. Кирил и Методиј на 11 мај во Софија Ворелативна сенка на постизборните настани се одвиваат настани кои се од значењеза добрососедството. Позитивен настан на неделата е заедничкото македонско-бугарскочествување на Св.Кирил и Методиј на 11 мај, во Софија, во организација на соодветнитеакадемии, БАН и МАНУ . Заедничкото чествување на историскиличности е едно од контроверзните подрачја во односитемеѓу Македонија и Бугарија , како и во разговорите за договорот задобрососедство. Овој чекор доаѓа по подолг период, од првиот таков чекор -заедничкото чествување на Св. Кирил и Методиј од Љубчо Георгиевски и ИванКостов, тогашните премиери на Македонија и Бугарија, во 1999 година, годинакога ја потпишаа иДекларацијата за добрососедство. Во меѓупериодот, во 2006 година, тогашниотпремиер Бучковски иницира заедничко чествување на историски настани и личности,но без конкретизација. Покрајтоа што е позитивен настан самиот по себе, ...
| | веќе видена

Албанската опозиција, од утре најави дека ќе започне со протести за промена на актуелниот премиер Еди Рама.Од опозицијата велат дека причините за протестот се поради лошата економска состојба, непочитувањето на правата на граѓанитe, како и случајот “Дивјак”, во кој италијанскиот пилот неуспеал да прошверцува 460 килограми албанска марихуана, што претставувало доказ дека Владата е вмешана во шверц со дрога. “Бараме оставка од Рама и неговата Влада, бидејќи албанскиот народ не прифаќа Влада која е замешана во организиран криминал”, рече Љуљзим Баша, претседател на опозициската Демократска партија. Рама ги одбива сите обвинувања дека тој и неговата Влада се вклучени во билокаква криминална организација, како и дека за деветте месеци владеење имаат огромен успех во борбата против шверцот на дрога. Првиот антивладин протест, опозицијата го одржа на 20 февруари.
сите 14 | | | веќе видена

Посетеноста на сајтот секојдневно се зголемува, а конкретно во март годинава бил посетен 20.090 пати, додека тој број се зголемува повеќе од двојно уште во април, кога сајтот бил посетен 48.590 пати. Најмногу посети има од Швајцарија, САД, Србија, Авганистан, Бугарија, додека во март го посетиле и држави од Јужна Америка, а во април сајтот бил посетен и од Кина. Тој за првпат е промовиран на 30 јули 2013 година пред претседателот на Републиката и врховен командант, Ѓорге Иванов Осум вести на почетната страница од сите случувања во Армијата наспроти приоритетните една или две од Генералштабот, повеќе содржини, соопштенија со фотографии за актуелните настани и за секоја единица посебно се само дел од новините на новиот веб-сајт www.arm.mil.mk на Армијата на Република Македонија (АРМ), кој функционира речиси една година. Во над 200 секции со информации, новина е и началничкиот дневник, на кој се објавуваат пораките на началникот на Генералштабот, архивата за информациите на сите единици, како и историјатот, ...
| | веќе видена

Со овој закон ќе бидат уредени сите аспекти на заштитата и зачувувањето на градското зеленило, како и стандардите според кои ќе се врши заштитата. Законот ќе ги регулира и условите под кои ќе биде дозволено сечење на градски дрвја. Како што рече портпаролот на партијата Тони Ристовски според коалицискиот договор со ВМРО-ДПМНЕ, ДОМ очекува законот за зеленило да биде усвоен во првите три месеци од новиот собраниски состав и новата Влада на РМ. - Дотогаш ДОМ бара воздржување од страна на сите општествени субјекти од уништување на зеленилото во градовите, како еден од најважните фактори за квалитетот на урбаното живеење, истакна Ристовски. Тој додаде дека ДОМ ги поддржува граѓанските протести против загадувањето на Скопје од Железарница и апелира до надлежните инспекторати да ја зајакнат контролата на квалитетот на воздухот и загадувањето кое доаѓа од Железара, особено во попладневните и ноќните часови, како и во деновите на викендот. ДОМ очекува итна поправка и редовно одржување на инструментите за мерење на ...
сите 10 | | | веќе видена

ДОМ бара целосен мораториоум за уништување на урбаното зеленило до донесувањето на новиот Закон за зеленило. Со овој закон ќе бидат уредени сите аспекти на заштитата и зачувувањето на градското зеленило, како и стандардите според кои ќе се врши заштитата. Законот ќе ги регулира и условите под кои ќе биде дозволено сечење на градски дрвја. Како што рече портпаролот на партијата Тони Ристовски според коалицискиот договор со ВМРО-ДПМНЕ, ДОМ очекува законот за зеленило да биде усвоен во првите три месеци од новиот собраниски состав и новата Влада на РМ. - Дотогаш ДОМ бара воздржување од страна на сите општествени субјекти од уништување на зеленилото во градовите, како еден од најважните фактори за квалитетот на урбаното живеење, истакна Ристовски. Тој додаде дека ДОМ ги поддржува граѓанските протести против загадувањето на Скопје од Железарница и апелира до надлежните инспекторати да ја зајакнат контролата на квалитетот на воздухот и загадувањето кое доаѓа од Железара, особено во попладневните и ноќните часови, ...
сите 12 | | | веќе видена

Со овој закон, како што истакнуваат од партијата, ќе бидат уредени сите аспекти на заштитата и зачувувањето на градското зеленило, како и стандардите според кои ќе се врши заштитата. Дотогаш ДОМ бара воздржување од страна на сите општествени субјекти од уништување на зеленилото во градовите, како еден од најважните фактори за квалитетот на урбаното живеење. Со новиот закон, според коалициониот договор на ДОМ и ВМРО-ДПМНЕ, ќе се регулираат и условите под кои ќе биде дозволено сечење на градски дрвја. „ДОМ ги поддржува граѓанските протести против загадувањето на Скопје од Железарница и апелира до надлежните инспекторати да ја зајакнат контролата на квалитетот на воздухот и загадувањето кое доаѓа од Железара, особено во попладневните и ноќните часови, како и во деновите на викендот. Очекуваме итна поправка и редовно одржување на инструментите за мерење на нивото на загадување на воздухот на сите мерни станици, особено на онаа во Гази Баба, зашто се наоѓа на подрачјето директно изложено на загадувањето од ...
сите 13 | | | веќе видена

Претседателот Ѓорге Иванов положи вчера свечена заклетва во парламентот, со што го почна и официјално вториот мандат, по победата што ја оствари на петтите претседателски избори во земјата. Инаугурацијата почна со половина час задоцнување, а сликата во парламентот беше многу поразлична од таа на истиот датум пред пет години. Двете парламентарни редици, резервирани за опозицијата и за втората по бројност владејачка партија, ги пополнија овој пат единствено пратениците на ДПА и министрите на ВМРО-ДПМНЕ. СДСМ и ДУИ, како што и се очекуваше, не се појавија на седницата. Опозициските социјалдемократи не дојдоа затоа што не ги признаваат двојните избори што се одржаа на 27 април, а владејачката ДУИ поради тоа што не го признава легитимитетот на старо-новиот шеф на државата. Така новоизбраните пратеници на двете партии немаа можност да ги слушнат директно пораките што им ги упати Иванов од собраниската говорница. Тој им порача на социјалдемократите дека бојкотот на претседателската функција и на парламентот значи ...
сите 12 | | | веќе видена