Добро управување

Засега до Антикорупциската комисија, само ДПА и ГРОМ доставиле финални финансиски извештаи за изборната кампања. Дваесеттина дена по завршувањето на претседателските и предвремените парламентарни избори ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ се уште ги немаат поднесено финалните извештаи. Ако вие имате една нетранспарентност во финансирањето на политичките партии особено на изборните кампањи, сомнежот е присутен и недозволиво е за оваа прашање да се разговара само вака медиумски. Драган Малиновски, поранешен антикорупционер. Поранешниот антикорупционер Драган Малиновски, вели дека постојат повеќе санкции кој законот ги предвидува за неподнесување на финансиски извештаи и незаконско финансирање на изборната кампања. „Една од санкциите е прекршочна одговорност за организаторот на кампањата и се движи од 4.000 до 5.000 евра. Најсериозна санкција која е регулирана во изборниот законик е затворска казна од најмалку 5 години“, изјави Малиновски. x Неодамна невладината организација Транспаренси Интернешанал Македонија поднесе ...
| | веќе видена

Претседателот Ѓорѓе Иванов денеска во Брисел на средба со еврокомесарот за проширување Штефан Филе , а попладне ќе се сретне со претседателот на Европскиот Совет Херман Ван Ромпуј, по што е предвидена прес конференција. На двете средби се очекува Иванов да побара промена на статус кво состојбата во однос на евроинтеграциите на Македонија. Тоа всушност претседателот  Иванов го кажа и во говорот на инаугурацијата во Собранието кога потенцираше дека - како што Макеоднија остана доследна на евроатлантскиот пат, така очекуваме ЕУ и НАТО да останат доследни на сопствените принципи - мир, демократија, владеење на правото, самоидентификација и достоинство. Овие средби на Иванов се први во новниот мандат со што се потврдува европскиот курс на Република Македонија.
сите 84 | | | веќе видена

Посетеноста на сајтот секојдневно се зголемува, а конкретно во март годинава бил посетен 20.090 пати, додека тој број се зголемува повеќе од двојно уште во април, кога сајтот бил посетен 48.590 пати. Најмногу посети има од Швајцарија, САД, Србија, Авганистан, Бугарија, додека во март го посетиле и држави од Јужна Америка, а во април сајтот бил посетен и од Кина. Тој за првпат е промовиран на 30 јули 2013 година пред претседателот на Републиката и врховен командант, Ѓорге Иванов Осум вести на почетната страница од сите случувања во Армијата наспроти приоритетните една или две од Генералштабот, повеќе содржини, соопштенија со фотографии за актуелните настани и за секоја единица посебно се само дел од новините на новиот веб-сајт www.arm.mil.mk на Армијата на Република Македонија (АРМ), кој функционира речиси една година. Во над 200 секции со информации, новина е и началничкиот дневник, на кој се објавуваат пораките на началникот на Генералштабот, архивата за информациите на сите единици, како и историјатот, ...
| | веќе видена

Преседан и скандалозно е да се прекрши уставот и законот, е коментарот на лидерот на СДСМ, Зоран Заев, за одлуката за верификување на мандатите на кандидатите за пратеници на СДСМ, откако тие на нотар се откажаа од освоените мандати, јави Дума. - Зоран Заев е човек кому во 2008 и 2011 година му беше верификуван мандатот со писмена изјава на нотар, зошто се губи градоначалничката функција ако не се стори ова. Дел од нашите пратеници се професори и доктори на науки, или пак се советници во совет. Со тоа се јавува неспоивост на функциите бидејќи пратеничката функција не е споива со ниту една друга. Не може да се биде член на управен одбор, не може да се биде во работен однос ниту пак сопственик на фирма. За тоа уставно загарантираните права се загрозени на овие 34. кандидати за пратеници и не е почитувано нивното уставно право, затоа што секој граѓанин има право на избор. Забеганоста на системот навистина нема крај, нема ниту владеење на правото и не се почитуваат уставот и законите - рече Заев денеска во ...
сите 40 | | | веќе видена

Претседателот на Собранието Трајко Велјановски очекува пратениците на СДСМ да отстапат од бојкотот и да дојдат на своите работни места. На срњедбата со новинарите на самиот старт од својот трет мандат , Вељановски рече дека за него е најважно , столбот на демократијата, законодавниот дом да функционира отворено и транспарентно. Работата на законодавниот дом не смее да трпи поради опозицијата , затоа следната седница ќе биде до крајот на идната недела, или најдоцна на почетокот на следната. Вељановски искрено се надева дека СДСМ ќе присуствува бидејќи за зрела дискусија во Собранието му е потрена и опозицијата. До сега само пратеничката група на ВМРО ДПМНЕ ги известила службите за прифаќање на мандатите. На следната седница ќе се избираат потпретседателите на Собранието и Собраниските тела. Потоа, Комисијата за избор и именувања ќе може да закаже седница и да го предложи персоналниот состав. Согласно деловникот пратениците од опозицијата претседаваат со дел од собраниските тела. Но, вели Велјановски, ...
сите 128 | | | веќе видена

Претседателот на Собранието Трајко Велјановски очекува пратениците на СДСМ да отстапат од бојкотот и да дојдат на своите работни места. На срњедбата со новинарите на самиот старт од својот трет мандат , Вељановски рече дека за него е најважно , столбот на демократијата, законодавниот дом да функционира отворено и транспарентно. Работата на законодавниот дом не смее да трпи поради опозицијата , затоа следната седница ќе биде до крајот на идната недела, или најдоцна на почетокот на следната. Вељановски искрено се надева дека СДСМ ќе присуствува бидејќи за зрела дискусија во Собранието му е потрена и опозицијата. До сега само пратеничката група на ВМРО ДПМНЕ ги известила службите за прифаќање на мандатите. На следната седница ќе се избираат потпретседателите на Собранието и Собраниските тела. Потоа, Комисијата за избор и именувања ќе може да закаже седница и да го предложи персоналниот состав. Согласно деловникот пратениците од опозицијата претседаваат со дел од собраниските тела. Но, вели Велјановски, ...
сите 128 | | | веќе видена

Антикорупциската комисија ги повика пратениците и претседателот на државата да достават анкетни листови за нивната имотна состојба. Антикорупциската комисија ги повика пратениците и претседателот на државата да достават анкетни листови за нивната имотна состојба. Комисијата ги потсетува новоизбраните државни функционери дека рокот за пријавување на податоците за тоа кој со колкав имот располага во моментот на стапување на функцијата е 30 дена. Додека претседателот Ѓорѓе Иванов и новоизбраните пратеници од владејачкото мнозинство најавуваат дека ќе поднесат анкетните листови во предвидениот рок,од опозицијата порачуваат дека нема да одговорат на повикот на антикорупциската комисија. Од СДСМ за Алфа објаснуваат дека нивните пратеници не го прифаќаат мандатот во ова собрание и нема да стапат на функцијата во Парламентот и затоа не сметаат ни дека имаат обврска да го пријават својот имот кај надлежната институција. Инаку, новоизбраните претставници треба да го пријават ...
| | веќе видена

Корупциската афера за продажбата на „Македонска банка“, која ја обелодени СДСМ, дека премиерот Никола Груевски, наводно земал поткуп од 1,5 милиони евра, во секоја правна држава би резултирала со реакција од надлежните институции и со одлука на посочените лица да ги стават во мирување своите функции до расчистување на скандалот, велат од невладината организација „Транспарентност – Македонија“, во последниот извештај од месец април. Во извештајот се нотирани забелешките и пропустите на државните институции при борбата против криминалот и корупцијата. „Овој мега скандал беше целосно игнориран од т.н. „јавен информативен сервис“ – МРТВ – и низата други провладини медиуми, како уште една илустрација за целосната и беспоговорна контрола врз медиумите од страна на премиерскиот кабинет. Спротивно на јасната законска обврска, јавниот обвинител Марко Зврлевски и обвинителот за организиран криминал Јован Илиевски, затечени неподготвени и уплашени од своите законски обврски, решија да не ги вршат своите функции за кои ...
| | веќе видена

Корупциската афера за продажбата на „Македонска банка“, која ја обелодени СДСМ, дека премиерот Никола Груевски, наводно земал поткуп од 1,5 милиони евра, во секоја правна држава би резултирала со реакција од надлежните институции и со одлука на посочените лица да ги стават во мирување своите функции до расчистување на скандалот, велат од невладината организација „Транспарентност – Македонија“, во последниот извештај од месец април, во кој се нотирани забелешките и пропустите на државните институции при борбата против криминалот и корупцијата. За разлика од една демократска држава, посочуваат, во Македонија аферата „Македонска банка“ резултираше така што повторно профункционира партиската држава и партизираните државни институции. На тој начин, додаваат, скандалот се забошоти и успешно беше прикриен зад тужбите за клевети кои, сметаат, може да се предвиди како ќе завршат. „Овој мега скандал беше целосно игнориран од тнр. „јавен информативен сервис“ – МРТВ – и низата други провладини медиуми, како уште една ...
сите 2 | | | веќе видена

Откако се случува украинската криза, кај нас се особено актуелни размислувањата дека кризата во Украина може да го поттикне приемот на Македонија во НАТО. И нашето прашање во Хајд паркот е токму на таа тема, но може да се забележи дека коментарите од вас, почитувани, се различни. За членство во НАТО и ЕУ треба да се исполнат некакви политички критериуми - владеење на правото, демократија, човекови права... Дали ние ги исполнуваме овие критериуми? Коментар на читател. Најкатегоричен е Пане од Далас, Тексас, кој им се обраќа на оние во земјава кои, според него, само чекаат некој друг да ги рани, а освен тоа, Пане напишал: „Што бара Македонија во најголемата терористичка организација?“ Некој потпишан со „Пуста надеж“, од Скопје го прашува Панета што бара да живее во Тексас, врати се во Македонија и уживај во благосостојбата, вели. За Аце од Велес условите за прием во НАТО се срамни и понижувачки, а Пуста надеж смета дека прашањето е преамбициозно, смешно, дури, кога околу 70 отсто од младите гледаат да ...
| | веќе видена