Локален и рурален развој

Опозициските советници кои освоија пратенички мандат на предвремените парламентарни избори, може да останат и без пратеничката и без советничката функција. Откако собраниската Верификациона комисија во саботата им ги верификуваше мандатите на 34 – цата новоизбрани пратеници од опозицискиот табор, нема никаква законска пречка мандатна Комисија за избори и именувања при Општина Битола да им го прогласи за завршен советничкиот ангажман на советниците кои станале пратеници. Од Советот на Општина Битола тоа се Васко Ковачевски и Јулијана Силјановска. Правните дилеми околу мандатите на опозициските новоизбрани пратеници се отворија и во Законодавниот дом и во локалните самоуправи, откако опозицијата порача дека се откажува од пратеничките места освоени на предвремените парламентарни избори. Верификационата комисија во македонскиот паралемент ги верификуваше мандатите на сите новоизбрани пратеници, не земајќи ги во предвид изјавите од опозициските пратеници, потпишани на нотар, во кои тие се откажаа од место во ...
сите 35 | | | веќе видена

Остри зборови и сурови критики кон двоецот Заев - Шекеринска упатува колумнистот Ивор Мицковски, инаку близок до социјалдемократите, во својата последна колумна. Мицковски пишува дека неделниот конгрес на СДСМ бил само погреб за партијата и дека таа повеќе не е она што била. Колумната на Мицковски е доказ дека Заев не успеа во неделата да обезбеди единство во партијата, туку неговото останување на чело на партијата само повеќе предизвика незадоволство меѓу членството и симпатизерите. Мицковски во колумната оди дотаму што пишува дека Заев е само политички лост на, како што пишува, милионерскиот струмички клан од Муртино, кој живее и опстојува благодарение на непотизам и тендери кој нема три чисти со националната политика, понатаму Мицковски прашува тој ли ќе ја ќе ја спаси Македонија од Груевски или Шекеринска, снобот кој пере пари преку кирии. Мицковски пишува дека актуелното раководство на СДСМ имаат само една цел, која смета колумнистот, никогаш нема да ја постигнат, а тоа е власт. Во колумната се вели ...
сите 140 | | | веќе видена

Правните служби треба да одлучат што ќе се случува со мандатите на Васко Ковачевски и на Јулијана Силјановска, кои од советници беа избрани за пратеници, но се откажаа од мандатите Јулијана Силјановска / Васко Ковачевски ДВАЈЦА БИТОЛСКИ ПРАТЕНИЦИ ЧЕКААТ ПРАВНО ТОЛКУВАЊЕ Верификацијата на пратеничките мандати за новиот состав на законодавниот дом на површина исфрли некои законски недоречености и правни празнини околу идниот статус на пратениците од опозицијата, кои, иако со потпишувањето на нотарските изјави најавија дека немаат намера да седнат во пратеничките клупи, сепак формалноправно се пратеници. Во меѓувреме некои битолски пратеници што претходно биле советници стравуваат дека, освен без пратенички мандат, можат да останат и без советничките места. Од локалната самоуправа во Битола тврдат дека со верификацијата на пратеничките мандати и објавувањето на одлуката во „Службен весник“ на 10 мај, формалноправно тие се пратеници и сѐ до нивното официјално повлекување од парламентот им тече стаж и плата. Во ...
сите 31 | | | веќе видена

Новото раководство на општина Охрид, на чело со градоначалникот Никола Бакрачески, посветено, упорно и организирано работи на остварување на ветените проекти, но паралелно мака мачи како да се справи со катастрофалната финансиска состојба што ја остави претходното раководство. Дел од поранешното раководство, односно од советничкото мнозинство беше и ВМРО- НП, која, наместо јавно да се извини за учеството во финансиското уништување на општината, деновиве упорно, без аргументи и без малку политичка одговорност ја манипулира јавноста во врска со управувањето со јавните градски паркинзи, се наведува во реакцијата на општина Охрид по повод денешното соопштение на ВМРО-НП Охрид. „Крајно политички неупатно е да се тврди дека локалната самоуправа, поради некоординираност и страв од изборниот резултат, прашањето за паркинзите го симнала од дневниот ред на седницата на Советот на општина Охрид, која се одржа пред парламентарните избори. Зарем, по катастрофалниот изборен резултат на ВМРО- НП на парламентарните ...
| | веќе видена

Според податоците од државниот буџет за 2014 година, Министерството за внатрешни работи под себе има 10.859 вработени, со што е поголемо од 12 други министерства заедно, со исклучок на одбрана и на образование. Исто така, неговиот буџет од над 160 милиони евра е поголем од тој на 12 други министерства заедно ДУИ раководи со Министерството за одбрана, а сака контрола и врз МВР ВО ЕКОТ НА ПРЕГОВОРИТЕ ЗА РАСПРЕДЕЛБА НА РЕСОРИТЕ Демократската унија за интеграција сака да го замени директорското место во „Македонска пошта“ (кое досега го држеше Рафиз Алити, но тој се враќа во пратеничките клупи) за позицијата директор во Управата за јавни приходи. Оваа вест што повеќе медиуми ја презедоа од порталот на албански јазик „Шќипмедија“, кој, пак, се повикува на свои партиски избори, е последната од многуте шпекулации за преговорите меѓу ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ за распределба на позициите во новата владина коалиција. Оваа информација е до некој степен изненадувачка ако се има предвид дека сѐ уште нема сигурни договори ...
сите 2 | | | веќе видена

Од општинската ВМРО- Народна партија велат дека како што и претходно најавиле, власта на ДПМНЕ веднаш по завршувањето на изборите, ги ставила паркинзите на дневен ред на седница во Советот на Општина Охрид. - Сакаме уште еднаш да ги потсетиме дека токму на темата паркинзи тие освоија најголем дел од гласовите на последните локални избори во 2013 година. Пред изборите, заради некоординираност, но и заради стравот од рејтингот Локалната самоуправа ги повлече точките, а оваа нивна идеја ја заокружуваат одма на првата наредна седница на Советот, велат од ВМРО-НП. Оттаму, ја повикуваат локалната самоуправа да не ги дава паркинзите на приватен сопственик, туку таа да раководи со нив. - Доколку нема целосна наплата, одговорност треба да си понесе менаџментот на јавното претпријатие „Билјанини Извори“. Бидејќи е исплатливо, ги повикуваме тој систем за наплата да го внесат со кредитно задолжување на јавното претпријатие, што би се исплатило за само неколку години, додаваат од ВМРО-НП. Потенцираат дека со ваквите ...
сите 4 | | | веќе видена

Решенијата на меѓуетничките предизвици лежат исклучиво во отворен и искрен дијалог за сите прашања. Социоекономскиот развој е важен, но не и единствен на долг рок, коментираат аналитичарите. Економијата и политиката на долгорочен социјално-економски развој на Македонија е еден од клучните фактори за стабилност и одржлив развој, но не и најважен сегмент за обезбедување релаксирани меѓуетнички односи и соживот. Освен посветеноста на економијата, во услови на се‘ уште кревки меѓуетнички односи во Македонија според познавачите е многу важно активно да се води дебата и да се бараат решенија за сите отворени прашања. Дел од аналитичарите коментираат дека економијата е само „капка во морето“ наречено лоши меѓуетнички односи, која сама по себе е недоволна да ги реши проблемите. Универзитетскиот професор Јове Кекеновски предупредува дека е потребно фокусирање на факторите што со години влијаат на меѓуетничките односи, а кои се комбинација од историски, социјалноекономски, но и политичко правни причини.Јове ...
| | веќе видена

Изборите завршија. Еуфоријата на партијата што победи траеше многу кратко бидејќи таа веднаш ги засука ракавите и се зафати со планирање на наредните свои чекори за веднаш да почне со реализација на ветувањата. Всушност, таа не треба да почне со реализација на ветувањата, туку да продолжи бидејќи старо-новата Влада во континуитет ги реализира своите ветувања, па дури и повеќе од тоа. Првиот човек на владејачката партија, Никола Груевски, и луѓето околу него се свесни дека ја добија довербата на граѓаните благодарение најмногу на економските проекти и ветувања, и токму затоа мора да сторат сѐ за да ја оправдаат таа доверба преку практично спроведување на проектите. Кој е најгорливиот проблем што бара решение? Тоа, секако, е невработеноста, за која ВМРО-ДПМНЕ најави дека ќе ѝ обрне посебно внимание, со отворање 64.000 работни места. Тоа може да се исполни со доаѓање на странските инвестиции кои би апсорбирале голем дел од невработените. Друго клучно ветувања за остварување веднаш по изборите е и отписот на ...
сите 5 | | | веќе видена

Пишува: Ерол Ризаов Опозицијата има причини да не ги признае изборните резултати од претседателските и вонредните парламентарни избори. Тоа го потврдува и Извештајот на ОБСЕ, ОДИХР во кој нема ни една директна и индиректна оценка дека тоа беше слободно и демократско изјаснување на граѓаните. Констатирани се повеќе суштински неправилности кои не дозволуваат ниту честитки на победниците од името на влади и држави, претседатели и премиери, ниту квалификатив на чиста и голема победа. Меѓутоа, опозицијата ќе мора да признае еден друг пораз што може самата да си го нанесе по неделното изјаснување за доверба на претседател на најголемата опозициска партија и тоа без оглед на изборниот резултат. Тоа би било гаснење на последната надеж за уривање на режимот, или за пресуден притисок врз Груевски да ги одблокира демократските процеси во Македонија. Гласањето за доверба на Зоран Заев стана главна тема во државата во една мошне деликатна постизборна ситуација во која се најдоа Груевски и Ахмети, по јавната медиумска ...
сите 218 | | | веќе видена

Прашање е и дали со своите потези СДСМ воопшто ќе овозможи или, пак, ќе дозволи да се појават нови опозициски партии на политичката сцена што би се обиделе да му го одземат приматот како „најголем коректор“ на власта. На пример, интерес за тоа постои кај левичарските здруженија на граѓани, но и кај новите партии што на изборите се обидоа со афирмативен пристап да го привлечат вниманието на гласачите продолжува агонијата на најголемата ОПОЗИЦИСКА ПАРТИЈА Враќањето на мандатите од страна на СДСМ, што беше потврдено и со изјави заверени на нотар, деновиве е во политичкиот фокус на јавноста и кај аналитичарите, а се толкува различно. Едната теза го опсервира овој потег на СДСМ како комплетно деструктивен и дезинтегрирачки не само за граѓаните што гласале за нив туку и како чин што директно го загрозува функционирањето на политичкиот систем на државата и на институциите на системот, а го разнебитува и ткивото на самата партија. Враќањето на мандатите од страна на СДСМ, што беше потврдено и со изјави заверени на ...
сите 13 | | | веќе видена